• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crveni luk

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Evo danas na poslu vidim lika nosi glavicu kapule iliti luka crvenog ,nisan nikad vidio tako veliku glavicu cca min pola kila je bilo u njoj,neznam koja je to sorta jel to ko vidio kada
 

DanijelX

Novi član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
2
Pozdrav.
Da li se luk koji je bio napadnut od crva prije par mjeseci sada smije brati i uredno jesti? Crv je obično bio u listu, sada se tu i tamo nađe i u lukovici. Neki kažu da se cijeli luk treba baciti.

Zahvaljujem,
Danijel
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Baci crva i jedi.Ili ak ga ne baciš onda ga nalupaj po guzi i rekni - miči se .nelegalan si podstanar i još se đaba hraniš.Možeš ga i prepeči na ulju ,sa lukom naravno,bude tu finih besplatnih proteina.Vidiš kolko lopovi u centrima traže za meso....
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ja svoj također jedem...
nije mu niš... osim kaj mi se čini manji nego kaj je trebal biti....
normalno ga izrežem, bacim dio koji mi se eventualno ne sviđa i dinstam dalje...
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
100
Pozdrav, može mi netko objasnit razlog pojavljivanja ''muških'' lukova, dakle onih sa cvijetnom stapkom.? ili ako to spriječiti. Hvala
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,708
jedino gdje sam osobno vidio problem je u debljini lucice...sto je lucica deblja veci je postotak luka sa cvjetnom stapkom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,baš tako.
Iako i izbor sorte ima svoju ulogu.
Pa vrijeme sadnje.
Pa dođemo do toga da je jako izraženo kod krupne lučice posađene na jesen - time zaključujemo da je kod jače razvijene glavice već razvijen cvijetni pup.Ima dalje,ali....
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Jel zna netko kako spriječiti truljenje uskladištenih glavica luka. Naime, već par godina mi sav luk do proljeća istrune. Već sam lud sto moram vec sad kupovati luk, a imao sam svog dovoljno za cijelu godinu. Luk vadim po suhom vremenu i jos ga ostavim par dana da se osuši i onda na tavan. Eto ak netko zna i ima iskustva, molim pomoć.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,708
ne smiješ ga imati na vlažnom i da je još na debelo nasipan...najbolje u gajbice, onak da na glavici nije druga...

ali problem s truljenjem u tvom slučaju nastaje vjerojatno još na njivi...
 

agriculturist

Novi član
Tu od
2 Velj 2014
Poruka
5
Jel zna netko kako spriječiti truljenje uskladištenih glavica luka. Naime, već par godina mi sav luk do proljeća istrune. Već sam lud sto moram vec sad kupovati luk, a imao sam svog dovoljno za cijelu godinu. Luk vadim po suhom vremenu i jos ga ostavim par dana da se osuši i onda na tavan. Eto ak netko zna i ima iskustva, molim pomoć.


razlog truljenja tocno neznam, no znam ti za sredstvo protiv klijanja, sad je tu upitno sto je slucaj kod tebe..
sredstvo ti je Fazor-sistemični regulator rasta koji se koristi za sprječavanje klijanja luka kod dugoročnog skladištenja
upotrebom Fazora moj luk nije trulil niti klijal...
jedino je cijena škakljiva- 4 kg-1580 kn

http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proi...stva-za-ostale-namjene/regulatori-rasta/fazor

Ko ima iskustva u uzgoju luka pogačara? Tipa Holandski žuti
jel ima koja bolja sorta?
isključivo iz lučice za proljetnu sadnju...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
ne smiješ ga imati na vlažnom i da je još na debelo nasipan...najbolje u gajbice, onak da na glavici nije druga...

ali problem s truljenjem u tvom slučaju nastaje vjerojatno još na njivi...

Držim ga na tavanu na daskama, i raširen je tako da su sve glavice na podu, ali truljenje počne već u jesen i do proljeća istrune sigurno 70%
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Razne sorte razno podnose skladištenje, ja sam ove godine nešto malo pogačara radio, dosta kasno je bila sjetva i ostao je sitniji. Što je zapravo ispalo po mom ukusu jer je luk odličan i odlično se skladišti. Jako je kompaktan.Upakiran je u vrećama i poslagan u šupi. U svakoj vreći istrulo oko 1%

Pažljivo je bran, čak je i sušenje bilo loše u jednom dijelu ali da nije bilo toga vjerojatno bi bilo još i manje trulog.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ove godine gazda Todorić sije 400ha luka,tak su barem rekli dečki kaj uvoze sjeme,toliko je sjemena kupio u njihovoj firmi...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
To što se ima kod njega kupit u konzumu baš i nije neki luk, samo nek on sije
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Malo crvenog luka za naše domaćinstvo na malč foliji isprobano prošle god sa odličnim rezultatima nema truleži korovi jednostavno kontrolirani povremenim čupanjem ako izbiju pored luka (uglavnom slak) navodnjavanje kap na kap zaštićen jednom Cuprablau + Rogor protiv muhe.
 

Prilozi

  • Crveni luk 02.06.15..jpg
    Crveni luk 02.06.15..jpg
    59 KB · Pregleda: 144

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
Prijatelji treba mi pomoć oko luka. Svu su mi stabljiku pojeli skakavci grrrr:mad: šta da se radi, da ga vadimo ili da ga pustimo još u zemlji. Nije se baš udebljao, već je veličine ping pong loptice. I ako znate čime se boriti protiv te napasti,
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,708
ako padne kiša na štrbaljke ušla bude u glavice...možda bi pomoglo da ga se povalja po zemlji...ili odmah van s time što je preostalo...
takav slučaj mi u kontinentu imamo s puževima, obično istjera iz sredine pa nastavi s rastom, samo kaj ga ja obično onda skroz polegnem ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh