• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

d.o.o

W

wanaabe

Guest
Poštovani članovi, nova sam ovdje i zanima me ima li tko iskustva sa otvaranjem d.o.o za uzgoj životinja, jer bi se osim uzgojem ovaca bavila i knjigovodstvom, pa mi nekako d.o.o izgleda kao najbolja opcija.
 
M

MOCO

Guest
to i mene zanima!!
ako si knjigovođa reci zašto ti je doo bolja opcija od opg kao fizička osoba u sustavu pdva? i koje su razlike??
 
W

wanaabe

Guest
he he

diplomirani ekonomista sam i tek planiram završiti tečaj za samostalnog knjigovođu, ali nemam baš nikakvog iskustva s poljoprivredom tek sam na razradi poslovnog plana, zato me i zanimaju iskustva ostalih iskusnijih članova foruma.
razlog zašto ja želim d.o.o, a ne obrt ili opg je to što ga mogu registrirati za nekoliko djelatnosti iako ću se aktivno možda baviti jednom i ako nešto pođe po zlu d.o.o je pravna osoba sam za sebe i pripada mu samo ono što uneseš u njega, dok kod obrta jamčiš za njega svom svojom imovinom. Nebi htjela da se opet desi neka kriza i onda da mi krediti terete svu moju imovinu. Ta je činjenica kod mene prevagnula, ali kažem još sam u razradi pa se možda i predomislim. Također ja mislim startati s minimalno 100 ovaca i mislim da je lakše raditi kad imaš firmu nego obrt. Također lakše se dolazi do novca sa računa u d.o.o i cijela plaća se računa kao trošak, a ne samo doprinosi kao kod obrta. Za opg neznam ništa jer nemam iskustva nikakvog s tim. Nadam se da ti je moj odgovor barem malo pomogao.
 
M

MOCO

Guest
ovo sa plačom i troškom, kod obrta možeš koristiti osobni odbitak iako ti je doprinos uvijek isti bez obzira koliko si isplatio dok u firmi doprinosi rastu proporc.isplačennoj plaći
jesam li u pravu?
 
W

wanaabe

Guest
...

u biti ako ćemo gledati na plaću, ona u obrtu kao takva ne postoji, nego sve što zaradiš je tvoja dobit i s njom raspolažeš kako želiš, dok u d.o.o imaš plaću i doprinosi ovise o visini plaće. ( ali to mi i bolje odgovara jer planiram imati još djece pa će mi i porodiljni biti veći, a i nadam se jednog dana nekoj pristojnoj mirovini(ako je doživim))
Nadam se da će nam se javti netko sa više iskustva pa reći svoje mišljenje:)
Meni se moj plan u teoriji sviđa i isplativ je, ali tek sad treba vidjeti u praksi koliko je to izvedivo??
 
M

MOCO

Guest
ja već godinama važem dali da pređem u doo oblik, ali knjigovođa uvijek nešto napriča pa ja ostavim kako je!
Kod doo obavezu pdva imaš po izdanom računu i to je mom knjigovođi kao glavni razlog, međutim ja vidim da to ljudi rješavaju predračunom,pa kad ti sjedne uplata izdaš račun!
porez na dobit je 20% dok na dohodak ide i 45% što je užas!!! zato valjda i jesmo najgori u svijetu!

kao doo imaš sve obaveze skuplje,nego kao fizički lik-komunalno,voda,struja,pa onda porez na ime,pa na tablu,pa doprinos za tz,pa još koješta što ja ni neznam ali čujem da se ljudi izšokiraju kad dobiju opomenu da nešto ne plaćaju,navodno je riječ o 60 raznoraznih nameta (nemoj me držati za riječ jer osobno nisam u doo)
Onda tu još imaš inspekcijske nadzore koji kada dođu nešto trebaju i nači pa onda imaš kaznu za pravnu osobu koja je uvijek iznad 30milja i kaznu za odgovornu osobu u pravnoj osobi koja je do nekih 10-15milja, dok kod obrtnika imaš samo kaznu za fizičku osobu. Odgovornost pravne osobe je uvijek barem 10x veća od fizičke.

Ono dobro između ta dva oblika koliko ja to vidim je da doo odgovara svojom imovinom i gotovo, dok kod obične osobe odgovaraju i unuci!

A opet kad vidim da neki imaju i po nekoliko firmi, onda mislim da ja sigurno nemam dobar uvid u te sve zakone i da nešto očito neznam.
 
W

wanaabe

Guest
Moja je situacija drukčija jer se selim na područje od posebne državne skrbi gdje je porez manji prvih godina, a i dobijem poticaj za svakog zaposlenog, što naravno uključuje i mene, a i kao žena poduzetnik imam pravo na bespovratna sredstva. Ja radim poslovni plan nevezano za zakon o području posebne državne skrbi i ne računam nikakve poticaje tako da će mi to biti bonus:))
 
W

wanaabe

Guest
evo što sam ja našla o neplaćenim računima i čula sam da to šljaka

Oprez! Bez obzira što potraživanje nismo naplatili i što ga vrijednosno usklađujemo, obvezu za PDV ne možemo smanjiti već nam ukupan iznos računa predstavlja trošak.

Doduše postoji i iznimka od tog pravila, a proizlazi iz čl.8.st.3 Zakona o porezu na dodanu vrijednost, gdje stoji da ako se porezna osnovica promjeni naknadno zbog nemogućnosti naplate, tada poduzetnik koji je isporučio dobro ili uslugu može ispraviti iznos poreza. No u tom slučaju obavezno je da nam kupac dostavi pisanu izjavu da je po neplaćenim računima smanjio pravo na odbitak PDV-a tj. da nije koristio pretporez.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
najbolje je provjeriti kod nekog ekonomiste koji je dobro potkovan sa poreznim zakonom jer kod nas se zakoni mjenjaju za mandata jedne vlasti po nekoliko puta a kad uđeš u taj začarani krug teško se izlazi dok ne prođe određeni vremenski rok i dok sve nije podmireno državi,jer definitivno čim imaš više povlastica imaš i veče doprinose,sankcije ako šta z.....š i još puno malih sitnica koje isplivaju između redova zakona:axe:
 
W

wanaabe

Guest
...

zato moj poslovni plan ide prvo na doradu u tvrtku koja se bavi njihovom izradom pa onda još u poduzetnički inkubator u bjelovaru i tek onda kreću radovi, ali s obzirom da čekam potpis jednog ministra u vezi otkupa kuće i zemlje imam par mjeseci vremena da sama istražujem
 
M

MOCO

Guest
Ovo sa PPDSom šljaka samo ako kao obrt imaš više od 2 zaposlena, a kao doo 5 i više zaposlenih koji imaju prebivalište na ppds.Zapošljavati ih moraš najmanje punih 9 mjeseci godišnje! Tada si oslobođena plačanja poreza na dohodak/dobit.

Naravno,kao firma odmah možeš pri obračunu plaće koristiti povečanu stopu osobnog odbitka koja je propisana za ppds (koje već skupine), a kao obrt ili fizička osoba u sustavu pdv tu poreznu olakšicu koristiš prilikom prijave poreza na dohodak na kraju godine.

Sa 100 ovaca nećeš imati 5 zaposlenih, a niti 2 ili više jer će te samo plaće utjerati u gubitak pa ti olakšice neće ni trebati!
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
to i mene zanima!!
ako si knjigovođa reci zašto ti je doo bolja opcija od opg kao fizička osoba u sustavu pdva? i koje su razlike??

Dakle kolega ovako je to:
Obrtnik mora kod otvaranja obrta dostaviti potvrde o nekaznjavanju ( za d.o.o. ) ne treba , Obrtnik za svoje poslovanje odgovara svom svojom imovinom / d.o.o. samo s onih polozenih dvadeset tisuca kuna na racunu , dakle s obrtom mozes ukopati samo sebe a s d.o.o firmom ukopas sve oko sebe i niko ti nista ne moze . Veoma lijepo slozeno od strane nesih politicara. Ja jos nisam cuo niti za jednog politicara da mu zena nema bar jedan d.o.o ako neko zna takvoga neka mi javi .
 
W

wanaabe

Guest
e MOCO ti stvarno znaš ubiti u čovjeku sav optimizam, u početku planiram imati jednog ili nijednog zaposlenog, s obzirom da ćemo i ja i suprug zadržati svoje poslove dok ne vidimo kako nam ide. Nije ni Rim sagrađen preko noći, svjesna sam da ću morati uložiti puno truda i vremena i da ću pretrpiti i koji gubitak, a ako oni koji imaju farme na područjima koja nisu ppds žive od svog rada onda mogu valjda i ja. ne očekujem ja puno od te svoje firme samo da normalno živimo bez luksuza i da sin raste uz mene i tatu, a ovako rastrgani između poslova pa nekad mali ne vidi tatu po tjedan dana jer odlazi prije nego mali ustane, a vraća se kad već zaspi.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
e MOCO ti stvarno znaš ubiti u čovjeku sav optimizam, u početku planiram imati jednog ili nijednog zaposlenog, s obzirom da ćemo i ja i suprug zadržati svoje poslove dok ne vidimo kako nam ide. Nije ni Rim sagrađen preko noći, svjesna sam da ću morati uložiti puno truda i vremena i da ću pretrpiti i koji gubitak, a ako oni koji imaju farme na područjima koja nisu ppds žive od svog rada onda mogu valjda i ja. ne očekujem ja puno od te svoje firme samo da normalno živimo bez luksuza i da sin raste uz mene i tatu, a ovako rastrgani između poslova pa nekad mali ne vidi tatu po tjedan dana jer odlazi prije nego mali ustane, a vraća se kad već zaspi.

Covjek ti je iskreno rekao kako je i mislim da mu mozes biti zahvalna, ma koliko se cinilo bezazleno otvaranje pogotovo obrta te moze ukopati stoga dobro promisli o tom koliko ti se sto isplati. Ja sam obrtnik pa znam , trenutno u pola cijene prodajem gradjevinsku parcelu da podmirim dugovanja i zatvorim obrt da ne pravim vece manjkove i da ne moram izdrzavati drzavni aparat koji je apsolutno preskup, zadnjih godinu i pol nisam napisao niti jedan racun a svaki mjesec na naplatu dodje 41 virman .
 
W

wanaabe

Guest
;)

Pokušavala sam zaspati, ali ne mogu jer me ovaj zadnji post stvarno pogodio, bez uvrede ali moj prvi post na ovoj temi je:
" Poštovani članovi, nova sam ovdje i zanima me ima li tko iskustva sa otvaranjem d.o.o za uzgoj životinja, jer bi se osim uzgojem ovaca bavila i knjigovodstvom, pa mi nekako d.o.o izgleda kao najbolja opcija."

Znači pitala sam nekoga tko ima iskustva s tim, a ne naklapanja o tome što bi bilo kad bi bilo, mogu ja kao temeljni kapital staviti pola milje kn i sigurno ću imati za isplatiti plaće za 5 radnika cijelu godinu.Nisam tražila najeftiniju opciju niti kako ću lakše zeznuti državu nego iskustvo i savjet. Iako sam mlada nisam toliko naivna da ću ići u projekat bez rješenih nekih važnih pitanja kao što su otkup mlijeka i janjaca te bez ikakvog plana pa onda grcat u dugovim jer ispadne da je to nešto potpuno neisplativo. Nemogu vjerovati da na cijelom forumu nema nikoga tko ima d.o.o i pozitivno posluje. Možda ljudi rade pa nemaju vremena kuckati po forumima.

Dragi Dydy žao mi je što imaš problema s dugovima, ali ajde reci mi iskreno kad si otvarao obrt jesi li otišao u neki knjigovodstveni servis rekao čime se želiš baviti, koliko ulažeš i tražio da ti se napravi poslovni plan i gdje si se sve obratio prije otvaranja obrta za savjet, jesi li imao rješeno gdje ćeš prodati svoj proizvod tj., ono čine se baviš?

Ja ne znam jel živim na istoj planeti kao i vi, ali ja vidim oko sebe firme koje pozitivno posluju, pa čak i u ovoj krizi, obiteljska gospodarstva koja iz godine u godinu napreduju i šire se. Doduše ima i onih koj grcaju u dugovima djelom zbog nepromišljenosti, djelom zbog krize, a djelom zbog vlastite tvrdoglavosti i nemogućnosti da se prilagode potražnji tržišta i novonastaloj situaciji.

Neznam kako da budem zahvalna na savjetu osobi koja u svakom mom postu traži negativnu stranu i nemogu to prihvatiti bez obzira na to koliko on dobronamjeran bio.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Dragi Dydy žao mi je što imaš problema s dugovima, ali ajde reci mi iskreno kad si otvarao obrt jesi li otišao u neki knjigovodstveni servis rekao čime se želiš baviti, koliko ulažeš i tražio da ti se napravi poslovni plan i gdje si se sve obratio prije otvaranja obrta za savjet, jesi li imao rješeno gdje ćeš prodati svoj proizvod tj., ono čine se baviš?

Jesam cijenjena upravo sve napravio kako pitas, medjutim desila se kriza naravno izazuvana od onih koji od krize imaju koristi. medjutim da o tome ne polemisemo ovdje ja se bavim pjeskarenjem i to je sminka a za sminku se ne uzima kredit tako da sam ja od onih koji u krizi prvi plate ceh .
Volio bih da ti mogu reci nesto pozitivno o ovom lopovluku koji se provodi kod nas vec godinama ali na zalost ne mogu, kao i ti niti ja nisam mogao zaspati, ali iz objektivnih razloga, mene brine da mi djete sutra ne ostane bez krova nad glavom zbog moje glupe ideje da se u ovoj drzavi moze zivjeti od postenog rada ali ocito sam se preracunao stoga sam tebi napisao ono sto sam napisao, ako bis voljela da sam ti dao podrsku bez komentara mogao sam lako i to napisati ali cinjenica je da ti nikako ne zelim zlo pa stoga nebih nit htio krivo te savjetovati. Znaj samo to da je posao daleko lakse i jeftinije pokrenuti nego zatvoriti a ti sad sa srecom ti napravi kako mislis da je najbolje za tebe a to je i logicno da napravis SRETNO .
 
S

seljaček

Guest
Pokušavala sam zaspati, ali ne mogu jer me ovaj zadnji post stvarno pogodio, bez uvrede ali moj prvi post na ovoj temi je:
" Poštovani članovi, nova sam ovdje i zanima me ima li tko iskustva sa otvaranjem d.o.o za uzgoj životinja, jer bi se osim uzgojem ovaca bavila i knjigovodstvom, pa mi nekako d.o.o izgleda kao najbolja opcija."

Znači pitala sam nekoga tko ima iskustva s tim, a ne naklapanja o tome što bi bilo kad bi bilo, mogu ja kao temeljni kapital staviti pola milje kn i sigurno ću imati za isplatiti plaće za 5 radnika cijelu godinu.Nisam tražila najeftiniju opciju niti kako ću lakše zeznuti državu nego iskustvo i savjet. Iako sam mlada nisam toliko naivna da ću ići u projekat bez rješenih nekih važnih pitanja kao što su otkup mlijeka i janjaca te bez ikakvog plana pa onda grcat u dugovim jer ispadne da je to nešto potpuno neisplativo. Nemogu vjerovati da na cijelom forumu nema nikoga tko ima d.o.o i pozitivno posluje. Možda ljudi rade pa nemaju vremena kuckati po forumima.

Dragi Dydy žao mi je što imaš problema s dugovima, ali ajde reci mi iskreno kad si otvarao obrt jesi li otišao u neki knjigovodstveni servis rekao čime se želiš baviti, koliko ulažeš i tražio da ti se napravi poslovni plan i gdje si se sve obratio prije otvaranja obrta za savjet, jesi li imao rješeno gdje ćeš prodati svoj proizvod tj., ono čine se baviš?

Ja ne znam jel živim na istoj planeti kao i vi, ali ja vidim oko sebe firme koje pozitivno posluju, pa čak i u ovoj krizi, obiteljska gospodarstva koja iz godine u godinu napreduju i šire se. Doduše ima i onih koj grcaju u dugovima djelom zbog nepromišljenosti, djelom zbog krize, a djelom zbog vlastite tvrdoglavosti i nemogućnosti da se prilagode potražnji tržišta i novonastaloj situaciji.

Neznam kako da budem zahvalna na savjetu osobi koja u svakom mom postu traži negativnu stranu i nemogu to prihvatiti bez obzira na to koliko on dobronamjeran bio.

Draga kolegice ako imaš viziju kako nešto kvalitetno proizvesti prodati i naplatiti onda ti je manje bitno kako si registrirana. Što se tiče pomoči od države zaboravi to možeš računati kada dođe dobro je došlo ja sam investirao 1.000.000,00 kn 2009god i još nisam dobio riješenje o pravu na povrat kapitalnih ulaganja(čeka se odluka povjerenstva) a u to vrijeme je išla priča da kapitalna ulaganja za adaptaciju i izgradnju farmi idu u isplatu odmah. Tako da uzdaj se use i u svoje kljuse. Što se tiče d.o.o.-a prednost ti je što možeš raditi sve u opg- nemožeš ništa osim poljoprivrede obrt samo za što je registriran. mane su ti kod natječaja za neke državne subvencije ili sl opg ima prednost. Ja osobno imam d.o.o. i lijepo to funkcionira kad ide naplata kad naplata stane ups onda je veliki peoblem. pošto imaš kapitala nema razloga da ga ne oplodiš na ovaj ili bilo koj drugi način. a što se tiče poslovnog plana to je sve lijepo na papiru ali u praksi puca po svim šavovoma i gdje nema šavova. možda sam ja takve sreče ali moj poslovni plan govori da mjesečno zarađujem cca 11000 kn ali kod investicije banka mi odobri kredit na 100.000,00 eura ali 18000,00 eura na 6mjeseci a 82000,00 eura na 7 godina nama počeka od 2godine nego 6mjeseci a sve lijepo piše u poslovnom planu, i da moj kupac (zadruga koja posluje negdje od 50-ih godina) vrlo uspješan i sa brendom u roku od godine dana propadne i ode u stečaj ja ostanem na tržištu sam ko gol u koprivama. a imao sam ugovorenu proizvodnju na 10 godina sa fiksnom cijenom. tako da poslovni plan je lijepa stvar ali samo ako imaš podršku zakonodavca da ti prilagodi zakon tvom poslovnom planu kao recimo agrokor onda to što piše funkcionira i u praksi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
W

wanaabe

Guest
Dydy žao mi je zbog tvoje situacije i žalosno je što sve više primjera pokazuje da se kod nas nemože pošteno zarađivati od vlastitog rada. Možda sam stvarno malo preoptimistična što se tiče mog plana, ne znam. Ja se vodim onim, raširi se onoliko koliko se možeš pokriti pa tako se planiram zadužiti samo onoliko koliko imam keša. Ali planiram uložiti svojih maksimalno 10 000eur, a ostalo dignuti kredit , a onda ako i propadnem imam za zatvoriti kredit i firmu od dionica koje mi je mama davno poklonila. Znam da sam što se toga tiče u povlaštenijem položaju od drugih. Dok je mama kupovala dionice ja i brat smo se svega odricali i imali smo samo ono osnovno što nam je potrebno, sama sam se školovala i nema toga što nisam radila ,od krčenja šuma za šumariju, skupljanja žira, a sa 16 sam počela ići konobariti na more za vrijeme praznika. Vanredni fakultet sam također platila sama i radila cijelo vrijeme. Ako mi krene voljela bi novac od dionica ostaviti sinu da se ne mora kroz život mučiti kao ja. Ali imam osjećaj da moram probati napraviti nešto jer inače ću se uvijek pitati kako bi to prošlo. Možda sam naivna, ali hoću dokazati sama sebi da mogu sama nešto postići i napraviti svojim radom, voljom i trudom. Na pomoć države ne računam i rekla sam već negdje u prijašnjem postu da bi mi to bio samo bonus. Što se tiče spore birokracije to se već i sama uvjeravam u to jer kupujem državnu kuću i čekam jedan potpis već mjesecima. Nadam se da ću se zadržati na ovom forumu pa vam reći kako sam uspjela ili nisam:)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

seljaček

Guest
Bravo uz takav stav češ sigurno uspjeti u poslu bitno ja imati viziju znati što hočeš i kako to ostvariti kada imaš cilj u poslu onda je puno lakše raditi . najteže je raditi bez jasno postavljenog cilja, lutanje sad ovo sad ono je najgorja solucija. U poljoprivredi su specifične pojave na tržištu velike oscilacije u cjenama nabave i prodaje. Primjera radi jedne godine sjeno za ovce budeš mogla kupiti po tako maloj cijeni da ti se neče isplatiti uopče špaga za vezanje bala ako radiš sama, a pak možda slijedeče dvije godine sjeno bude skuplje od čistog zlata, ista je stvar sa kukuruzom i ostalim žitom. Nekada češ janjce prodavati po 30kn ko od šale a nekad bude muke da ih neko uzme po 18 kn i takve slične ludosti . Ali moj stav je ako imaš kvalitetan proizvod prezentiran na adekvatan način tržište ti je sigurno. I svakako moje osobno mišljenje kreni sa manje ali vlastitim novcem kredit je nužno zlo i izbjegavaj ga u što večem luku.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Wanaabe. moj ti je savjet ako vec odlucis ici u posao onda prvo otvori poduzece ugovori plasman digni kredit na osnovu ugovora i radi samo s tudjim novcemsvoj novac u carapu i samo sakrij da ga misevi ne nadju u tom slucaju i ako propadne posao propada nekomu drugome a ti se uvijek mozes izvuci , obrt nemoj niti slucajno jelbo u tom slucaju nemoze propasti niti banka niti dobavjac nego samo ti !
 

Najnoviji postovi

Na vrh