• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Da IMT ne krči kod šaltanja

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Moji ne krce ni prvi puta jer rucicu reduktora ubacujem u neutral, zasaltam u brzinu i potom nazad vracam rucicu reduktora.
Inace alergican sam na to krcanje, pa sam se spraksal i dovel ga na minimum prilikom saltanja.
Nekad mi zakrci dok saltam iz vise u nizu, a traktor ide nizbrdo.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Navodno reduktori na su nešto osjetljiviji nego mjenjač sa tri brzine. Tako možda je bolje da je reduktor stalno ubačen. reduktor ima neke fine zube koji hoče da se pokvare.
 

Stipo59

Novi član
Tu od
20 Tra 2021
Poruka
11
Evo ja bum od onih kaj budu rekli da to nije potrebno :D:

Ako je mogel krčati zadnjih 25 godin, nek krči još koju :)
Evo da vam i ja kazem nesto o imt-ju. Radim sa 533 od 1974 g.,a542 od 87 g. S vaki mjenjac nebi smio krciti ako je kvacilo dobro nastelano.kvacilo je potrebno pregledati ipo potrebi dostelati jednom godisnje .Ako je dvostepeno oba stepena nastelati i. nesmije KRCITI mjenjac
Koju taktiku koristiš za štelanje prvog stepena?
Ako poznajes djelove korpe kvacila ,imas 3 pracne ili capice sa 3 sarafa koji moraju biti jednako nastelani zatim na osovini papuce kvacila imas saraf za stelanje ,dobro je nastelano ako papuca ima 05-1 cm lufta.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ako poznajes djelove korpe kvacila ,imas 3 pracne ili capice sa 3 sarafa koji moraju biti jednako nastelani zatim na osovini papuce kvacila imas saraf za stelanje ,dobro je nastelano ako papuca ima 05-1 cm lufta.
Poznam dijelove.
A kak dođeš do te tri capice?
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Evo da vam i ja kazem nesto o imt-ju. Radim sa 533 od 1974 g.,a542 od 87 g. S vaki mjenjac nebi smio krciti ako je kvacilo dobro nastelano.kvacilo je potrebno pregledati ipo potrebi dostelati jednom godisnje .Ako je dvostepeno oba stepena nastelati i. nesmije KRCITI mjenjac.
Ja tom čovjeku skidam kapu koji traktor rastavlja na pola svake godine i štela prvi i drugi stepen kvačila ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ima, ali ta rupa služi uglavnom kao poklopac "suhe komore". Čak su u tvornici brtvu tu ugrađivali :hahah:
 

Stipo59

Novi član
Tu od
20 Tra 2021
Poruka
11
Poznam dijelove.
A kak dođeš do te tri capice?
Naj lakse ako se tr. rastavi na pola no moguce je stelanje bez rastavljanja i 1 i2 stepena kroz donju rupu ,ali je malo teze ,radio sam to vise puta.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Naj lakse ako se tr. rastavi na pola no moguce je stelanje bez rastavljanja i 1 i2 stepena kroz donju rupu ,ali je malo teze ,radio sam to vise puta.
Mene interesira zašto služe ona tri limića između zamajca i korpe kvačila?
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Mene interesira zašto služe ona tri limića između zamajca i korpe kvačila?
Da bude mekše kvačilo.
Kad se podere zamojac maknu se.
Ja sam sebi radio o 1mm lima jer je bilo kvačilo tvrdo ko beton.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Mislio sam da služe za neka podešavanja, jer ih u nekim traktorima ima , a negdje nema.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Naj lakse ako se tr. rastavi na pola no moguce je stelanje bez rastavljanja i 1 i2 stepena kroz donju rupu ,ali je malo teze ,radio sam to vise puta.
Nema šanse da poštelaš vijke na capicama bez da rastaviš traktor na pola.
Nebitno, ionak se štelanjem vijaka na capicama ne dobije bolje odvajanje ili da bi se smanjilo proklizavanje kad lamela dođe kraju.
 

Stipo59

Novi član
Tu od
20 Tra 2021
Poruka
11
Muho,mislim da ima sanse postelati vijke na capicama odozdo kroz rupu ,jednom sami promjenio sva 3 vijka nova stari su bili istroseni skoro donavoja.Bitno je da sva tri imaju isti zazor oddruk lezaja do glave vijka cap., za dobro odvajanje lamele.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Svaka čast stari, ti bi i generalku kroz auspuh mogel odraditi :unsure:

Gle, ja sam to kvačilo doktoriral, naročito prije koji tjedan ili dva kad sam motor triput skidal dole jer mi prvi stepen nije odvajal.
Ali došel sam ja do rješenja problema, trgovac mi je uvalil lamelu koja paše ali je za nijansu drugačija od one koja treba biti.

Šarafa na capicama ne treba ni biti, ako su ostale komponente kvačila u redu on bu odvajal kao da ih ima.
Spreman sam to i dokazati ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Bitno je da sva tri imaju isti zazor oddruk lezaja do glave vijka cap. ,za dobro odvajanje lamele.
Bil ja doktor ili prijatelj ja znam i tvrdim da ako zazor između gospodina lagera (kojeg ja od milja zovem Živko) i šarafa na capicama nije isti kvačilo kod kretanja trese.
A bili šarafi do kraja odšarafljeni ili stegnuti to nema veze. Kvačilo bu uvijek isto odvajalo ili ako je potrošeno nebu odvajalo.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
I ja bi trebao štelati prvi stupanj na 533 i zamijeniti capice bez razdvajanja traktora.
Ali ne razumijem kako štelati kad se ne vidi što se radi?
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Bil ja doktor ili prijatelj ja znam i tvrdim da ako zazor između gospodina lagera (kojeg ja od milja zovem Živko) i šarafa na capicama nije isti kvačilo kod kretanja trese.
A bili šarafi do kraja odšarafljeni ili stegnuti to nema veze. Kvačilo bu uvijek isto odvajalo ili ako je potrošeno nebu odvajalo.
Mislim da se kod mene lager zove " Živko i sinovi " mada nisam siguran jer je mjenjan prije puno godina.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Po tom Živku i njegovim sinovimaga ja od milja i zovem Živko.
Nakon motaže cvrkuče samo Živko, a kroz par dana zapjevaju i sinovi.....
I ja bi trebao štelati prvi stupanj na 533 i zamijeniti capice bez razdvajanja traktora.
Ali ne razumijem kako štelati kad se ne vidi što se radi?
Nema šanse, a kamoli tek capice zamjeniti.
 
Na vrh