• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Da li nam zaista treba Baikal i slični pripravci?

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Nekoliko članova ovoga foruma smatra da je preparat Baikal EM-1 i slični, koji se temelje na koncentriranom obliku 80-tak i više ili manje različitih mikroorganizama koji se navodno "nalaze u prirodnom zdravom tlu u šumama" budućnost i nam nema druge. To me i potaknulo na otvaranje ove teme.

Inače ga posebno promoviraju u susjednoj nam Srbij, a potječe iz Rusije i Japana, odnosno nakon godina eksperimentiranja njihovi "stručnjaci" su ga "usavršili".

Moj je odgovor na konstataciju člana ovoga foruma da su ti EMO budućnost, bio sljedeći:

"Jesu. Samo je žalosno što smo ih kemikalijama koje su nam korporacije prodavale pod "nema druge" prvo uništili, jer su prirodno bile u i na zemlji i općenito u prirodi, pa sada od nekih drugih trgovaca opet moramo kupovati to što smo već imali i uništili.
Jbt. sam se sebi smijem kako smo mi ljudski rod čudni i blesavi. Al, tak je to. Uči se iz vlastitih grešaka.
Samo se bojim da ti MO u tom Bajkalu opet nije nešto o čemu ćemo postati ovisni i što će uništiti preostale prirodne MO koji na totalno neuništenoj zemlji još žive i koje bi se razmnožile same, ako ih prestanemo trovati."

Ali to sam ja.

I dalje mislim to što sam napisao. Iako, iskreno, nisam detaljno prostudirao o čemu se radi, ali najbitnije jesam, mogao bih dodati i da se mogu kladiti da bi približnu učinkovitost imao i prirodni preparat koji bih eventualno sam, ali i većina vas koje to zanima i razumije se u osnove kemije i biologije, napravio mješajući MO iz zdrave šumske zemlje i hraneći ih biljnim pripravcima da koncentracija bude veća. Nisam uspio naći niti cijenu niti uvoznika za Srbiju i Hrvatsku, ali i da znam to ne bih napisao.

Koga zanima neka gugla.

Evo pa ako ima zainteresiranih za ovu temu ili netko ima iskustva s tim i sličnim preparatima, volio bih da se uključe. I molim bez reklamiranja, odnosno iznošenja konkretnih trgovaca, proizvođača, dobavljača i slično.

Može jedino cijena po litri, mililitru, vrstama, tek toliko da se zna koliko će nam možda uskoro isisati iz džepa para za ono što već postoji u prirodi.

Dakle, samo mišljenje je li nam zaista to treba ili da uzmemo par vreća zemlje iz zdrave šume i to, primjerice, bacimo na kompost uz zalijevanje čajevima biljki koji pospješuju razmnožavanje tih MO. Ili slično tome, pa u bocama radit tekućinu procjeđivanjem te zemlje i zalijevanog komposta.

Hvala.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neću ništa od napisanoga komentirati. Reći ću samo ovo - imaš svoje kokoši.Rastepi ti fino njihove kakače po svojoj zemljici pa da vidiš kako se budu MO svađali među sobom tko bu hapil više i kako se budu množili. A povrće ti bude raslo ko bedasto.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ha! Pa to upravo rade. Nemoram niti razmetat. Same kakaju i čiste od puževih jajašaca. Zajedno s patkama. Iako nisi htjela komentirati ovo je najbolji komentar, po mome skromnom mišljenju. Istina i jedini, za sada.
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,642
Kakva će to biti kakica od kokica koje su zatrovane atmosferskim kišama koje šaljju Amerikanci i drugi trovači atmosfere, pa koke ne nesu niti jaja kod GAZDE koji jako brine o MO.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Pa logično - otrovna kakica:biggrin: Pa bu i dobri MO mutiral i postali otrovni.

Kak je jedan poznanika dobro rekao: "Ma hebo im ja m... američku i ostalu, nek nas radije odmah sve pobiju nekim jačim kemikalijama, nego da nas ubijaju polako !"
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Auuuuuuuuuu........pa ti zašao i u književnost.


Naklon do poda.:(hi):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,515
pa kad pričaš o kakici, ne klanjaj se do poda...:icon_madu:
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
A dobro, superturbo uvaženi člane DARIJUS.

Vidim da je nekome ta tema bezveze, što je ok, ali mi je zanimljivije što me neki, i temu koju sam postavio, napadaju kroz kao fol smješne komentare(osim johabice)?!

Za bhorv mi je još jasno jer je reklamirao taj preparat kroz video, ali vidim da sam još nekomima stao na rep očito, zato što propitkujem taj preparat, ustvari čak i ne to, nego sam tražio iskustva ljudi koji su ga eventualno isprobali.

To ne znači da sam protiv!!!

Uostalom ovo je, koliko znam, čisto spamiranje teme, pa molim moderatore da se uključe, osim ako tu superuvaženim članovima nije dopušteno.

Al, čemu, ionak mi mogu kada hoće maknut temu, kao i mene, meni svejedno brate.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
pa kad pričaš o kakici, ne klanjaj se do poda...:icon_madu:


Za Cesarića vrijedi riskirati i nos u kakici.
Pogotovo dok ja "Povratak" u pitanju.
Mogu ja još i gore od nosa u kakici - za njega - za Cesarića sam ja prodana duša.:icon_weed:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Kakva će to biti kakica od kokica koje su zatrovane atmosferskim kišama koje šaljju Amerikanci i drugi trovači atmosfere, pa koke ne nesu niti jaja kod GAZDE koji jako brine o MO.
Ovo mu dođe kao veći vjernik od pape. Atmosfera je takva kakva je, nazovimo to viša sila, možemo lajati na mjesec, ali neće se dogoditi ništa važno. Ajmo onda raditi ono što možemo. Gnojiti zemlju sa kakicom domaćih kokica koje jedu domaću hranu je sigurno daleko bolje čak neusporedivo, od kemijskih sredstava. Biljka iz te zemlje će sigurno biti kvalitetnija i zdravija za jelo bez obzira na zatrovanost atmosfere.
Eto sad mi palo napamet nešto iz mladih dana. Bio mi premalen vrt pa sam tamo negdje u ovo vrijeme ili čak još bliže Božiću uzela štihaću i raspali po travnjaku. Na svaki red cca 2 metra širine vrhom pune tačke gnoja (goveđi i svinjski poluzreli). Na proljeće sam na tu gredicu stavila papriku, obična babura, kupljeni flanci na placu, obični čupanci. Narasla paprika kao nikad prije, krupna, mesnata, zdrava. I da još napomenem u to se doba kod nas u vrtovima nije stavljao umjetni gnoj.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,515
eh što giga ima kratak fitilj...a ja nisam niš loše mislio...čak sam dao i dobronamjeran savjet...:(angel):

ajd da objasnim po stoti puta svoje mišljenje o bajkalu...i svim ostalim ajkalima...
naime, svojedobno sam i sam bio pobornik raznoraznih pomagala tipa megagrina, modrozelenih algi, trifendera, fitolifea i kaksesvenisu zvali...i zdušno sam ih kupovao... uz to sam nabavljao i desetke kilograma volatona, dursbana i ostalih trovila...i najbolje je gnojivo bilo ono iz vreća, po mogućnosti što skupljih i da se što prije počne topiti i biti pristupačno biljci...
...obzirom da se bavim proizvodnjom povrća dvadesetak godina, recimo da sam prvih petnaest proveo u raznoraznim pokusima i istraživanjima i ispitivanjima što je najoptimalnije za moju zemlju i uzgoj željenih kultura...
...i znate kaj sam otkrio nakon 15 godina?
...ma znate.

ali, da se razumijemo, netko mora hraniti i one koji neće delati na zemlji...a žive od cicanja krvi poštenim zemljoradnicima...
ja sam mišljenja da nam ne treba ništa više od onoga što je oko nas...od mljevenog kamena za popravljanje ph do običnog smrdljivog gnoja za ishranu kultura...i da, dobar je i inin umjetnjak, ne mora biti neki fency šmensi proizvod nekog tamo kemičara...ali samo kao dopuna osnovnoj organskoj gnojidbi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh