• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

dekompresor na IMT 533

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Krenula tako neka rasprava pa mislim - zašto ne
Koji su razlozi , svrha, potrebe za dekompresorom
Ugradnja na predkomoru , ili "pod ventile" ?
Koliko ventil može biti otvoren a da klip ne udari u njega ?
Mehanizam nije jednostavan ali vjerujem u njegovu učinkovitost .

Koje je vaše mišljenje ili prosim ideje oko realizacije ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ako bi stavio dekompresor na ventile, ko kod Ursusa, npr. Problem je u tome što klip ide u ravninu s blokom, a ventil je u glavi oko 1.2 mm, znaći, da bi smio biti otvoren samo 1 mm.. mislim da je to premalo..
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
da li kad bi taj dekompresor otvorili u vožnji bi to funkcioniralo kao motorna kočnica- jake brake (čita se đek brejk)? Da li bi to moglo služiti za uštedu goriva na strmim spustovima, a bez opasnosi koje povlači vožnja nizbrdo u leru?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako otvori milimetr na promjeru od cca 30 mm to je rupa gotovo kao okrugla 20 mm .
A to nije malo ?

da li kad bi taj dekompresor otvorili u vožnji bi to funkcioniralo kao motorna kočnica- jake brake (čita se đek brejk)? Da li bi to moglo služiti za uštedu goriva na strmim spustovima, a bez opasnosi koje povlači vožnja nizbrdo u leru?
motorna kočnica zatvara dovod goriva (ili aktivira uređaj za "gašenje motora" )i djelomično zatvarav granu ispuha .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ok nije malo, pomoglo bi mu kod paljenja, da lakše zavrti. Kolega @StricVujc, mislim da to ne koristi u vožnji, pogotovo niz brdo, izgubio bi bilo kakvo kočenje motorom.. Možda bi bilo riješenje da je malo potokari klip, za širinu ventila, pa bi se i ventil mogao dalje stisnuti, al bi tu gubio na odnosu kompresije.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mislim da to nije resenje dobro. 533 je i ovako osetljiv na iole manji stepen kompresije. po meni mnogo bolje ako ima ko da ti ubrza alnaser. rotor se proracuna na 9v i navinkluje i dosta je brzi. mislim da je kod ferge to neizvodljivo i dosta komplikovano za izvesti.imam dekompresor na vladimircu i jedino sto se dobije je trenutno ubrzanje motora u startu da brzo sabije kompresiju sto se i trazi u fazi paljenja. ali mislim da brzi alnaser bolji ucinak ima. par smo 533 radili na 539 sklopove i dosta bolje pale .da nekazem duplo bolje ali tu je negde. znaci da stepen kompresije malo ako se podigne odmah bolje reaguje.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da , nije jednostavno ..još i rezervar goriva .
I samo uguravanje pločica pod bregastu traži jedn puni okret radilice ...pod teretom
Možda da se dekompresor uključi kod gašenja motora ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako hočeš bolje i brže paljenje na533 najmanje zajebancije i brzo rješenje,a košta 1700kn,a to je onakav akumulator o kojem si prije par dana otvoril temu.
pitaj @turopoljca pa ti bu ljepo čovjek opisal i objasnil kak je i meni.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja hoču lakše paljenje ali sa akumulatorom 75Ah a ne s nečim od 1700 kn
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nebitno koja je cjena bitno je da si kao stranka zadovoljan i da vrti kak bi i trebao vrtit.

A kolko bi koštala ugradnja tri dekompresora sa obradams glave ako se to uopče može ugradit na takvu glavu....
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dekompresorom se vladimirec gasi .tako da je sigurno bolje i olaksava ukljucivanje dekompresora mada na vlatku to odmah regaguje i ovako.ali veliki problem po meni je taj spori alnaser. on jednostavno nema veliku brzinu ni tada jer cim iskljucis dekompresor skoro trenutno obrtaji padnu. ako neupali odmah nikakve vajde od toga. na vlatku je brzi. jos jedna stvar. T40 ima spori alnaser kao fergo. komsija ga ima i kad mu je otkazao skroz kupio brzi sa planetarcima. ogromna razlika u gabaritima i snazi .ali na taj mali brzi planetarac pali bolje od benzinca. bez dekompresora ili bilo cega dal zima dal leto samo grune kako okrene. po meni je mnogo bolje resenje prepraviti alnaser da je brzi nego razmisljati o necemu i prepravljati sto po meni nece imati velikog uticaja. nisam video kako pale ovi sto su postavljali brze grejace direktno u komoru ali sam cuo da mnogo pomogne od jednog mehanicara koji je ubacivao
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ja hoču lakše paljenje ali sa akumulatorom 75Ah a ne s nečim od 1700 kn
Mi smo na zmaj kombajnu s s-46 motorom muku mučili s palenjem nakon štopanja goriva,ugradili bap sklopku 12-24v,anlaser ostao 12v i s dva mala akumulatora palio kao mina.Kod 533 je mali problem gdje ugurati dva akumulatora ali na 24v bi palio da nema karika.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Točno ja na MTZ -u imam anlaser od 533 i palio 10 god bez greške akumulatori 75 ah Bosch S-4 dva komada sklopka od starog Dajca .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
dekompresorom se vladimirec gasi .

vica, sve ti priznajem dosad o rusima ali ovo ne!!!
jedna od najčešćih grešaka ljudi koji si nisu dali truda da pročitaju uputstva za upotrebu vladimirca je ovo tvoje...
ajd sad probaj pročitat...:(happy):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
darijuse mozes verovati ili ne ali moj i vecina sto ih ima i koje sam gledao se gase na dekompresor.jednostavno radi na leru i nicim drugim ga nemogu ugasiti sem dekompresorom, ili da cekam da nestane nafte ili na silu. neznam drugi nacin jedino da mu stelujem ler na pumpi da se skoz smanji ler kako bi se ugasio. poluge za gasenje ili slicno nema
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
znam da se o tome več raspravljalo , ali ne vidim problem oko gašenja dekopresorom
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
stranica 22
poglavlje: 4.1.5. Dekompresor

Dekompresor služi za lakše pokretanje nezagrijanog motora.
U izuzetnim slučajevima dekompresor se primjenjuje za zaustavljanje motora. itd...

e pa sad ...

ima i cijelo poglavlje o zaustavljanju motora na stranici 68. poglavlje 6.5.

podstavka 6.5.2. kaže:
Nije dozvoljeno zaustavljanje motora traktora uključivanjem dekompresora, osim u slučaju izuzetnog zaustavljanja (npr. razletanje motora).

aaaaaaaa?
trkom poštelat gas na boš pumpu...:icon_madu:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
podstavka 6.5.2. kaže:
Nije dozvoljeno zaustavljanje motora traktora uključivanjem dekompresora, osim u slučaju izuzetnog zaustavljanja (npr. razletanje motora).

aaaaaaaa?
trkom poštelat gas na boš pumpu...:icon_madu:
Tko zna tko je to preveo s ruskog , nađi orginal .
Možda piše nije preporučljivo .

Na kraju mene ne zanima kaj piše u kljizi .
Mene zanima i mene može razuvjeriti tehnička strana eventualne zabrane gašenja dekopresorom .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
pa recimo onda s tehničke strane da na vladimiru dekompresor otvara usisne ventile...i ako rus kaže nije dobro, zašto mu ne vjerovati?
kad su taj traktor delali još je staljin bil živ, i ak si kaj zeznul išal si u sibir...
možda je to razlog kaj im traktor od 25 konja ima 500 kila više od imt 533-9?
:(mm):
 

Najnoviji postovi

Na vrh