• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Destilacija voćnih rakija

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
otvaram novu temu sa željom da jedni druge naučimo pravilnoj destilaciji voćnih rakija,koje će biti zdravstveno ispravne i koje ćemo rado kušati i ponuditi drugima .volio bih da se i drugi poznavaoci teme uključe u raspravu.

@tomazy
maline sadrže 5,2% šećera te kao takve mogu dati oko 3l destilata na 100 kg ploda.plodovi se beru prije kritične zrelosti kada se javlja pljesnjivost.potrebno je odvojiti peteljke ako ih ima jer daju loš okus i miris.plodovi se izmuljaju rukom ili u muljačama,rastopi jedan svježi kvasac na 100 kg u toploj vodi ,doda vode ako je pregusto i izmješa kako bi krenulo vrenje.vrenje mora biti bez prisustva zraka što se postiže sa vrenjačama na poklopcu ili plastično crijevo uronimo u kantu vode kako bi se mogao odvojiti co2 a da zrak i mušice nemogu do koma.vrenje treba biti na temp.22-24 C oko 4 tjedna i završeno je kada filtrat prevele komine pokazuje oko 10 Oe-eksla. destilira se tako da prvih 0,5 l metilnog alkohola se baca,srednji tok se hvata do 10-15% alkohola,nakon toga se posebno odvaja patoka i hvata do 5% alkohola gdje se destilacija prekida.destilat se stavlja u tamnu bocu,demižon i ostavlja cca 2-3 mjeseca da se stabilizira i onda zoveš forumaše na probu,pozzz :rolleyess: :partyman: :drinkers:
 
T

Tomazy

Guest
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

zvonis01 kaže:
otvaram novu temu sa željom da jedni druge naučimo pravilnoj destilaciji voćnih rakija,koje će biti zdravstveno ispravne i koje ćemo rado kušati i ponuditi drugima .volio bih da se i drugi poznavaoci teme uključe u raspravu.

@tomazy
maline sadrže 5,2% šećera te kao takve mogu dati oko 3l destilata na 100 kg ploda.plodovi se beru prije kritične zrelosti kada se javlja pljesnjivost.potrebno je odvojiti peteljke ako ih ima jer daju loš okus i miris.plodovi se izmuljaju rukom ili u muljačama,rastopi jedan svježi kvasac na 100 kg u toploj vodi ,doda vode ako je pregusto i izmješa kako bi krenulo vrenje.vrenje mora biti bez prisustva zraka što se postiže sa vrenjačama na poklopcu ili plastično crijevo uronimo u kantu vode kako bi se mogao odvojiti co2 a da zrak i mušice nemogu do koma.vrenje treba biti na temp.22-24 C oko 4 tjedna i završeno je kada filtrat prevele komine pokazuje oko 10 Oe-eksla. destilira se tako da prvih 0,5 l metilnog alkohola se baca,srednji tok se hvata do 10-15% alkohola,nakon toga se posebno odvaja patoka i hvata do 5% alkohola gdje se destilacija prekida.destilat se stavlja u tamnu bocu,demižon i ostavlja cca 2-3 mjeseca da se stabilizira i onda zoveš forumaše na probu,pozzz :rolleyess: :partyman: :drinkers:
sve ok pozvani ste nego reci o kojem se kvascu to radi? i jesi li ikad probal od maline i jel to nekaj posebnog ili tako tako, a po cjeni kile voća malina cca 15-20 kn iz 100 kg 3 litre po 50-100 kn izpada biznis u p**** m***** :scratch
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

@branko
DUNJA
Plod dunje sadrži vrlo mali postotak šećera, ima veliku količinu pektina, mala je iskoristiva masa od ploda, kad se uzme u obzir sredina ploda i drvenaste bobice oko njega i na kraju aroma nepostojana na visoke temperature.
- mali procenat šećera podrazumjeva i malu količinu dobijenog alkohola, treba ipak pojačati sa šećerom u razumnim količinama
-velika količina pektina izaziva želiranje, pa stvara problem pri fermentaciji, što se može eliminirati upotrebom depektinaksa čija je praktična primjena usmjerena na razbijanje pektina.
Enzim za dunju se dodaje 5 grama na 100 kg voća, rastvara se u maloj količini vode, blago zagrijanoj, i posipa se preko usitnjenog voća, poslije toga se dodaje voda i šećer, pa se sve dobro izmješa. Poslije 24 sata se vrši presanje, ili zasijavanje sa kvascima za one koji se odluče za fermentaciju bez presanja.
-drvenaste bobice i aroma nepostojana na visoke temperature: pri zagrijavanju, peči prevrele dunje, aroma i ulja iz drvenastih bobica mjenjaju miris pa se javlja miris na petrolej.

Praktično-iskustvena preporuka:
Samljeti dunje na muljači za grožđe, ili ih sitno isjeckati na sjeckalici za repu, (ovo drugo je bolje i lakše), dodati vodu i pojačati sa šećerom, ubaciti depektinaks, prikočiti fermentaciju najmanje 48 sati, pri čemu će doći do maksimalne ekstrakcije arome i ostaloga, pa onda tu masu cijediti na presi za grožđe, dobijeni ocjeđeno-ispresani sok od dunje staviti u posudu za fermentaciju i zasijati sa selkcionisanim kvascima, i ostalo je jasno. Neki praktikuju stavljanje dobro sazrelih svježih plodova dunje u kazan pri destilaciji da bi pojačali aromu, a neki to isto rade po završetku destilacije također potapajući odabrane, dobro sazrele plodove dunje u destilat,pozzz
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

Tomazy kaže:
zvonis01 kaže:
otvaram novu temu sa željom da jedni druge naučimo pravilnoj destilaciji voćnih rakija,koje će biti zdravstveno ispravne i koje ćemo rado kušati i ponuditi drugima .volio bih da se i drugi poznavaoci teme uključe u raspravu.


sve ok pozvani ste nego reci o kojem se kvascu to radi? i jesi li ikad probal od maline i jel to nekaj posebnog ili tako tako, a po cjeni kile voća malina cca 15-20 kn iz 100 kg 3 litre po 50-100 kn izpada biznis u p**** m***** :scratch

probao sam i nemogu reći da mi se sviđa pretjerano,sama malina nema jak miris a ni okus,možda je stvar u sorti maline,to možeš raditi za sebe ako nemožeš prodati plod a da se isplati-ne isplati,a kvasac ti je obični digo kvasac ili po naški germa za tijesto,ili u trgovinama sa vinskom opremom tražiš selekcionirane kvasce pa će oni znati što treba
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

...pretpostavljam, prijatelju, da si bio aktivan i na prošlogodišnjem natjecanju u Semeljcima? Ove jeseni pekao sam viljamovku i breskovaču baš namjenski za takmičenje u Semeljcima pa se nadam da ćemo se tamo i upoznati... :D
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

bio sam ali nisam želio sudjelovati u ocjenjivanju :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

Mene zanima jel ima kakve razlike u kvascima?
Odnosno dali npr na sljivi ako ubacis neke druge kvasce da rezultat bude bolji,ili je to isto kao i prirodni kvasci?


Negdje prije (davno) ,sam slusao na jednom predavanju kao da su kvasci bitni i razliciti.E sada dali bi bilo mozda bolje ubaciti druge kvasce ili je to isto?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

zsolin kaže:
Mene zanima jel ima kakve razlike u kvascima?
Odnosno dali npr na sljivi ako ubacis neke druge kvasce da rezultat bude bolji,ili je to isto kao i prirodni kvasci?


Negdje prije (davno) ,sam slusao na jednom predavanju kao da su kvasci bitni i razliciti.E sada dali bi bilo mozda bolje ubaciti druge kvasce ili je to isto?
da ti budem iskren sa vrstama kvasaca sam malo slab,jer na šljivi ono bjelilo su kvasci,a ako je hladno onda obični kvasac rastopljen u toploj vodi pokreće fermentaciju,znam da su posebni kvasci za bijelo,posebno za crno vino,ali raspitat ću se
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

hvala"zvonis o1" na opširnum odgovoru
nešto mi to izgleda komplicirano- al načuo sam da je dobra rakija od dunje,probao nisam
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

branko64 kaže:
hvala"zvonis o1" na opširnum odgovoru
nešto mi to izgleda komplicirano- al načuo sam da je dobra rakija od dunje,probao nisam
kod dunje je problem što ima malo soka pa to moraš nadomjestiti vodom,a da ne zagori je bolje ispresati kominu pa peći od soka dunje,inače je rakija odlična jer ima puno tvari arome :partyman: :rolleyess:
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

zvonis01 kaže:
branko64 kaže:
hvala"zvonis o1" na opširnum odgovoru
nešto mi to izgleda komplicirano- al načuo sam da je dobra rakija od dunje,probao nisam
kod dunje je problem što ima malo soka pa to moraš nadomjestiti vodom,a da ne zagori je bolje ispresati kominu pa peći od soka dunje,inače je rakija odlična jer ima puno tvari arome :partyman: :rolleyess:

Kad prvu ipećem javit ću.Imam par voćki za sebe za probu ,druga godina
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

Pozdrav svima!
Upravo konzumiramo dunju od prošle godine! :partyman: :supz:
mnogo je dobra...
Kako stara izreka glasi: nema loše p.čke,,, i nema loše rakije...sve se da potrošiti!
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

joekiki kaže:
Pozdrav svima!
Upravo konzumiramo dunju od prošle godine! :partyman: :supz:
mnogo je dobra...
Kako stara izreka glasi: nema loše p.čke,,, i nema loše rakije...sve se da potrošiti!
Pozdrav Joe! :mrgreen:

ima joe-od prve prvo peče a onda curi :butthead: ,a od druge boli glava
:madmana:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

Potouno se slažem stobom!
Znam ja da ima loših rakija, i to jako loših,,,ali gledajući drugu stranu...kakva god ona bila, sve se potroši! Kad si ti video da je neko bacio rakiju....
Ja lično volim zglavnu rakiju!
Znači bez kojekakvih mućkanja, i experimentisanja!
Sve što izpečem, možeš popiti i litru ako možeš,,, i nema :butthead: ...nego ustaješ sa osmehom na licu ujutro!
Pozdrav Joe!
 
K

kemicar

Guest
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

Probao sam dosta voćnih rakija (marelica, višnja, viljamovka, ..) ali nisu se baš osjećale arome voća. Da li su stvarno rijetke dobre rakije ili ne znam tražiti aromu?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

Ja bih prije rekao "rijetke".
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

za dobru aromu rakije su potrebne 3 stvari-sorta voćke,pravilno ukomljavanje i poznavanje destilacije,a inače u tradicionalnim kotlovima se dobije aromatičniji destilat od modernih kotlova.svako voće zahtjeva drugačiji način ukomljavanja a prvo i osnovno je kvalitetna sirovina,nekakvo pravilo je "što u usta-to u kom",znači nemožeš od gov..a napravit pitu jel tako.za većinu voća znam kako pravilno ukomiti pa ako te koja zanima-pitaj,pozz :partyman:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

Intensification/ Rectification Equipment
Only low-proof brandies can be obtained with the classical stills consisting of still, top, distillate transfer tube and cooler (coarse spirit) such that they have to be distilled a second time (fine spirit).


http://www.artisandistilling.org/ARTISA ... G1.0.0.pdf

43 stranica.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

djelomično si u pravu.odavno je poznato da dvostrukom destilacijom ili prepecanjem se dobije destilat izraženije arome,ali analizama je utvđeno da su destilati u tradicionalnim kotlovima bogatiji aromom
 
K

kemicar

Guest
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

Kako napraviti rakiju od višnje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh