• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

diesel pod navodnicima

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Ok , na ložu hvataju zbog poreza , ali kako tretiraju vožnju na ''juhu'' koja u sebi nema lože?
Vjerujem da kazne nema, ali ovlasti da te na tehnički pošalju sigurno imaju.
Ako ne prođeš na ekotestu (govorim o osobnim vozilima), tablice dole pa dok zadovoljiš kupiš ih nazad.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma zajebi osobna vozila....ima doma več oko 100 litara rabljenog ulja, taloži se...Kja nebi se to dalo smućkati s PLAVIM DIZELOM i napraviti gemišt za ursusa il istarog Fiata recimo pa nek se vrte na to??? Znači sve legalno+iskorištenje rabljenog ulja!!
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
@ ŠANANA
Zakaj ne. sam ti to dobro profiltriraj zmučkaj i paljba. Samo prvo probaj kak se budu strojevi ponašali na to. Veliš da 540 s fiatom već ima puno vur, možda ti nebu štel vužigati na župicu, ak ti na diesel teže pali.


@MUHA
Nisam primjetil da 190ka jače dimi. Čak mislim da i manje. A, sad, kakvih sve plinova u ispuhu ima, nebrem reči. Trebal bi se otkoturati na stanicu za tehnički, pa ak imaju još one besplatne preglede, nek vide kaj to merđo izdiše.
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kaj se tiće 540-Fiata, odlično pali dok je toplo :) Svega par puta okrene i sastavi, znači tam do 10 mj bude dobro palil, posle uz jedno grijanje, a preko zime ga ni ne palim.
Kaj se tiće pak maloga ursusa, sad ima generalnu i odlično pali, a preko zime budemo vidjeli kak bude, ima dekompresora...

E sad, trebalo bi probati, ali priej svega napraviti neki sistem za pročiščivanje toga rabljenog ulja i to je ono kaj neznam kak i na koji način najbolje, a da mi nebude skupo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Od nula nesto pa preko 5 mikrona. Postoji vise vrsta matrijala i cudo jedno razlicitih gustoca. Broj ploca(filtera) sam biras pa time i ucinkovitost.

A koja je cijena tih ploča ?
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Kaj se tiće 540-Fiata, odlično pali dok je toplo :) Svega par puta okrene i sastavi, znači tam do 10 mj bude dobro palil, posle uz jedno grijanje, a preko zime ga ni ne palim.
Kaj se tiće pak maloga ursusa, sad ima generalnu i odlično pali, a preko zime budemo vidjeli kak bude, ima dekompresora...

E sad, trebalo bi probati, ali priej svega napraviti neki sistem za pročiščivanje toga rabljenog ulja i to je ono kaj neznam kak i na koji način najbolje, a da mi nebude skupo.

Al ti to baš i nije za hladnije vrijeme. Ulje se dosta zgusne bez obzira kaj je s benzinom zmješano. Ja nisam probal al mi veli kolega koji je vozil golfa na to.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Za zimu samo malo više benzina i opet ide bez problema
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Hmm, nisam siguran dal ce to moc sa filtrom za vino, mozda onim najgrubljim. Kad filtriram vino, koje je pa ajmo rec, cisto i koje je viskoznosti gotovo vode, zna mi se desiti da nakon odredjene kolicine sistem digne na max tlak, nekih 4 bar-a, i protok osjetno padne. Pritom te ploce ne izgledaju nesto prljavo. Sa druge strane okvir nije predvidjen za neke vece tlakove, i sa ovime je konstrukcija napregnuta oko 2 tone.
Inace, sto dulje sedimentiranje i po mogucnosti na visoj temperaturi, to je bolje kasnije ciscenje.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Citajuci temu, me privukla ali ono "pravo".

1: koliko bi okvirno kostala takva investicija? kucne potrebe...
2: razne vrste ulja? mjesanje? (motorna naravno)
3: koliko treba litara za cca. 10L crne nafte?
4: kak bi klipas radi na to? freza (lombardini lda530)

Imam ga doma fino pa da ga iskoristim, osim za stagalj farbat...
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
zašto bi za tu namjenu morala biti samo stara motorna ulja? Što je s raznim rabljenim hipenolima, transhidrolima i sl.? :icon_scratch:
 
O

Obrisani član 40474

Guest
pa ako uzimas otpadno ulje iz nekih radionica-servisa i slicno u bacvi se moze svasta naci(uka ulja antifriza vode hipenola atf-a.neznam jre kaj ima to veze.frend se grije na staro ulje(ozbiljna pec ne neka samogradnja) i kad ju cisti ima dosta sljake.e sad on ne filtrira ulje.trebalo bi se vozit neko vrijeme pa otvorit motor da se vidi kolko garezi ima?
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Evo dečki. Vozim se već jedno tjedan dana na juhicu i sve ok. Počeo sam sa gradnjom "rafinerije" ili bolje "filtrerije". Zapel sam na filterima, a i financije mi malo zapinju,pamoram malo odgoditi izgradnju. Oko 150l ulja se taloži u crnoj plastičnoj bačvi. Trebam nabavit filtere, i neku pumpu koja bude to tjerala. Kakvi bi bili oni filteri za vodu s prozirnom posudom koji imaju kak neku špagu namotanu. Bi to valjalo?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Problemi dolaze kasnije ako gorivo nije čisto , najbrže na diznama

Ako ideš na filtersku opciju onda ti od nekog gorionika može da posluži pumpa , one su malog protoka što ustvari i treba a kompaktne su sa elektromotorom
 
O

Obrisani član 40474

Guest
najjeftinija opcija za pumpu je servo pumpa on nekog starog auta na remenicu se spoji sa bilokakvim elektromotorom i gas
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ja koristim tu servo pumpu od auta za pretakanje , dobre su , stabilno rade na sve medije a najbolje od svega je što povuku svaku tečnost lako jer su krilne
E sad , možda bi za filtriranje bile prevelikog kapaciteta
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
baš imam takvih nekoliko na lageru. Odlična ideja. Sad me muče filteri. Inače probal sam i dodat u ovu juhicu i nefiltriranog ulja, staloženog i procjeđenog kroz nekoliko slojeva gaze. Mogu reći da je merđo došel do rijeke i nazad bez problema. Oko 500km.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
To nefiltrirano ulje će da ti se odrazi sigurno na dizne zato ne preporučujem takve radnje
Znači MORA sve biti filtrirano maksimalno koliko je to moguće

I ja sam u potrazi za filterima od mikron ali nemožem da nađem
 
O

Obrisani član 40474

Guest
evo jos jedan tip za pumpu.pumpa od ves masine.ima na sebi motor 220 v.podnosi temperature.bio sam kod covjeka koj puni lampione i sav parafin pretace sa pumpom od ves masine.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Imam i takvu. Ja sam proguglal sve živo ali kodnas nisam našel nakakve finije filtere od klasičnih za gorivo.
 
Na vrh