• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dijelovi od starih automobila u izradi raznih strojeva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Posto nema ovakve teme, a od tih bacenih automobila, mjenjaci, diferencijali, instalacije itd.., se moze jeftino naci i korisiti u izradi raznih strojeva.
Vec sam o tome pisao u temi elektro motori. Moderatori to sad mogu da prebace u ovu temu ako misle da ima potrebe.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Dobra tema, da se ljudi malo informiraju što paše za što. Ima milijun stvari koje se mogu iskoristiti za nešto, a čovjek ne zna. Često puta nešto i ode na kile, a moglo se iskoristit.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Može se iskoristit alternator , motorič zadnjeg brisača , poluga ručne kočnice, farovi (od golfa dva imam na 560) prekidači,unutarnji retrovizor itd .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Željac, a karoseriju si zaboravil? Od zadnjeg kraja stojadina se napravi auto prikolica, od krova kabina :) :D:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Pumpicu brisaca iskoristil za dobavu sredstva u kadici za pranje dijelova.

Elektromagnetska spojka kompresora klime se isto moze prenamjeniti za neko daljinsko ukljucivanje. Recimo kompresora na imt-u
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bilo bi pozeljno da kod navođenja nekod djela od automobila navedete i primjer za sto sve moze posluziti, kao sto je to @hodor napravio,,,

servo pumpa i puz volana mogu odlicno posluziti na tomo vinkovicu,,,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Servo pumpa od OPELa stavljena na vladimirca , radi sasvim uredno , pritisak nekih 70bar

Alternatori razni ugrađivani na traktore i još koješta
Recimo neki dan sam tražio matice 12X1,25 da zavrnem bočne reduktore na vladimircu , ima ih na svakoj LADI , na samari sam našao oko 15 komada

@hodor , ima li neka slika kako si ugradio EM remenicu na kompresor
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Diferencijal od Mercedesa 190 može biti ubrzivač hidraulične pumpe, vidi link u mojem potpisu. :icon_mrgreen:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jel zna netko od kojeg auta ide volan na koji traktor?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Traktor je u medjuvremenu prodan pa ugradnja nije realizirana. Kvacilo je od nekog nissana iz 80tih(mislim da silvia), uglavnom na zvonu je umjesto staznog remena imao dvije remenice od 13mm. Dosta dugo se trazilo dok se nije naslo, iskreno ni sam nisam siguran kak ukomponirati klinastu remenicu na klasicnu staznu. Materijal je poprilicno tanki. Cak i da se radialno zavari, nema bas puno mesa da se potokari u slucaju deformiranja od temperature.

Btw: vidio sam spojke od autobusa, tu su kompresori snage 10-15kw. Mozda bi se mogle iskoristiti za PV na manjem traktoru.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Imam jedan kompresor od klime koji na sebi ima tu EM remenicu pa sam se pitao dali bi on mogao služiti kao kompresor za vazduh koji bi radio samo povremeno da naduva gumu ili slično
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
vjerojatno bi ali ne zadugo jer su klipovi i sve aluminij pa bi zaribalo kako i često zariba na autu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Osovina ležajevi i pumpa vode (ako je gusena) za osovinu ražnja.
Tak sam ja iskoristil.
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
pumpa vode z750 kao osovina za usitnjivač grana
 

Prilozi

  • Fotografija0001.jpg
    Fotografija0001.jpg
    56.2 KB · Pregleda: 564

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Grijač motora kao upaljač za cigarete, baš sam si jednu na taj naćin pripalil.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Motor brisača za pogon grane za zalijevanje u plasteniku

149z6zc.jpg
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bobina od Muhačevog Mini Morisa kod mene na APN-6 lijepo baca iskru :(clap):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja imam u radionu od nekakve pumpe za vod, verovatno od fiće napravljenu brusilicu na trofazni motor, mali motor, ali nemreš ga ugasit ko onu z peveca kaj ima dve šajbe :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Dizel motori se sve cesce koriste za jace pumpe za navodnjavanje. Tocak sa glavcinom za tocak pluga kao kod mene. Zadnja kruta osovina za izradu laksih prikolica ili slicnih namena.Mnogi auspusi zavrsavaju na traktorima . Sedista prilicno se ubacuju u traktore .Mali hladnjak neki ubacuju radi grejanja u kabini.Homokineticki zglobovi sa osovinom za izradi kardana slabijih prikljucaka ,Osovine amortizera za izradu bolcnova itd. Jako veliki broj delova se da iskoristiti za homemade izradu
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Diferencijali od lade, poljaka, moskviča se koristi za izradu tarupa za košenje trave po voćnjaku, diferencijal od mecedesa i bmw-a se isto može koristiti za izradu freza kao ugaoni reduktor. Kućište volana od tamića može da se stavi na toma vinkovića.
 
Na vrh