• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
@Kico: Kako je ovaj Zetor 93. godiste, zar to nisu malo starije serije :scratch
Rađena je ta serija 69XX i tamo negdje 90-ih godina. Neznam tačno kad al znam da je rađena ponovo.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Neokretni su modeli sa talijanskom predjom vučom koji imaju katastrofalno mali ajnšlag. Torpedo prednja vuča između ostalog konstrukcija je sa TAM 110 i ima osjetno veči ajnšlag, te nije neokretan.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Kupili su ga '93. godine i prvu zimu je prezimio u mojoj garazi i znam ga od prvog dana kad je dovezen. Moze vam i Ajkula to potvrditi mislim da je on familija s tim covjekom. Jos jedan takav je kupljen iduce godine i taj je se naradio posteno a ovaj gore pomenuti je neizradjen bukvalno nov traktor. Sati su 100% tocni.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
jednostavno Torpedo se drobi, zato Torpedo nije sposoban biti glavni traktor na gospodarstvu.(osim ako radiš do 150 sati godišnje).
Nismo svi na pjeskovitoj zemlji i u ravnici, gdje torpedo može biti dobar. Vjerojatno imaš Torpedo, kužim da ga braniš , svako svog konja hvali,
ali budu realan.
Torpedo je dobro zamišljen traktor ,ali ima i profulanih modela( 9006, rx 100, rx 120 napisat ću i zašto), ali mu fali kvaliteta .
a i nije baš automobil iznutra, ne nudi ništa posenbno od udobnosti .
Znam da ga se ne može uspoređivati s JD , jer je i cijena nebo i zemlja, ali u svojoj konkurenciji imt, zetor , ursus , Štore, Belarus( mtz , ltz, vtz), nije prvi.
Jedina prednost mu je motor, i to dvije stvari ;mala potrošnja i izvrsno paljenje na hladnom, to stoji.
Ali i zetor do - 17, 18 Stupnjeva pali dobro , isprobano prije 2, 3 zime, sa zetorom 60 ks , više od 8000 rs , a bosch pumpa smrt , nikada skidana ni servisirana, a gorivo svakakvo.
Taj što navodiš je vjerojatno neispravan, tj. bosch pumpa i dize gotove .
jer akumukator i anlaser nisu jedini uvjeti za paljene , to znaš , nadam se .
To je samo 50% , ostalo su gorivo( bosch pumpa i dizne, gorivo) , ventili- podešenost i ostalo.
U ljetu svaki zapali, ali u zimi se vidi prava slika.


Kao što sam rekao da ću objasniti torpedo 9006, rx 100 ,120.
Ti traktori su trebali biti napravljeni na licenci serije Deutz-a u kojoj su 13006, 12006,10006- zf getriba . To bi onda bili pravi traktori ,prava konkurencija imt 5100 i 5135 i Rakovici 120, 130, zetoru crystalu 120, 12245.
Ovako 9006 je napravljen na getribi od 75-aka, tw 56.10 , koja je izvorno od deutz-a 7207 , negdje 65 ks. Jednostavno preslabo -premekano za tu snagu koju ima f6l912 .
Rx 100, 120 na nekoj talijanskoj getribi, snopovi se hoće raspustit, isto mekano., ne može konkurirati npr. zetoru crystalu.

Neznam kakvo je tvoje mišljenje i vas ostalih , ali po meni traktor mora biti traktor, a ne auto--->kad treba zapeti-povući onda se ne smije drobiti , jer onda nema smisla ulagati u taj traktor, jer je i ulaganje u stare strojeve ponekad skupo.
Ako želite udobnost auta u traktoru , to se onda i plača( jd, fendt, same .....).

Poznata mi je konstrukcija MSUI i znam čimbenike koji utječu na pokretanje motora.

Otišli smo daleko, ja sam se zadržao na 7506 koji se sa svojim mjenjačem, pravilnim korištenjem i servisiranjem može lijepo nositi i biti pravi radnik. O RX modelima i 90tk i 60tki i... ne bi pričao, i nisam njih proglasio bezgrešnim.

Slažem se, da se mene pita ja bi ugradio u traktor mjenač tenka M84, planetarnac, konstatno uzubljen, samo mjenjaš prijenosne odnose kočenjem ili uključivanjem spojke, potrgati, nemoguće, na traktoru, ali... taj mjenjač je težak, skup za održavanje i iznimno skup za proizvodnju. Sve u životu ima kompromis.

Torpedo nema najbolji mjenač, ali ja ga koristim 20godina bez problema, i ljudi oko mene. Znam šta ne voli i ne radim mu to, jbg, ali je brz u transportu, Adriatic, troši kao upaljač, dobro pali, u 500rh ne nadolijevam ulje, lagan na volanu (dobar servo), za sada bez rastavljanja hidraulike u svrhu zamjene gumica koje su potrošni materijal, i velim, kod mene je dobro iskorišten.

A oće i na Zetoru puknut zupčanik, oće i njemu mjenjač u staro željezno, nisu ni oni bezgrešni.

Ukratko, sve je kompromis, kome šta treba.

Poz.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Neokretni su modeli sa talijanskom predjom vučom koji imaju katastrofalno mali ajnšlag. Torpedo prednja vuča između ostalog konstrukcija je sa TAM 110 i ima osjetno veči ajnšlag, te nije neokretan.

Nisam znao da ima, tj. da se u njih ugrađuje Italijanska i TAM-ova prednja vuča. Ovaj 45-ak je onda očigledno imao tu Italijansku vuču i totalno mali ajnšlag. Ako je na ovoj 75-ici ta TAM-ova prednja vuča onda je traktor sasvim OK :supz:

@TorpedoTD45
Slažem se stobom, nema nepoderivog traktora. Na svakom može otići mjenjač, hidrulik, motor... bilo šta. Nije ni Zetor imun na lomove odlaze i kod njega: zupčanici, osovine, sinhroni, viljuške... Samo je stvar kako se postupa sa traktorom, ili kako ti kažeš treba znati šta traktor ne voli i ne raditi to. Uostalom kako se ko odnosi prema traktoru i kako ga održava, tako ga traktor i služi. ;)
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Pročito sam temu i moram dati glas torpedu, kako je neko napisao da u prvom blatu bude skužio šta znaći prva vuća?nebude ali kad jednom kupiš traktor sa prvom vučom onda za cjeli zivot znas sta to znači.
Osobno znam dva adrijatika 75 ks, jedan je kako kazete glavni traktor na gospodarstvu i kolega nema nikakvih posebnik problema, a drugi je sporedni traktor ali kod lošeg gazde i svake godine slažu mjenjač a traktor samo radi poslove sto kod mene na duplo većoj površini radi 542
neznam kakav je zetor i neču komentirati, uostalom imali smo torpeda 6206 i radio je bez kvarova i sve ok jedino je malo neudoban i bučan
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
moj glas definitivno pripada torpedu 75 jer kupio sam ga novog 1980. traktor je jako dobar i štedljiv. od kako sam ga kupio je jako puno radio u teškim uslovima kao što je oranje i nikad se nije predao ili stao da bi riknuo motor..ima preko 20000 rh a sa njega nije nikad bila uzimana dolje BOSCH pumpa a još ima i orginal glave motora sa orginalnim njegovim ventilima do sad su mjenjane jedino karike i dvaput je bio predihtavan .mjenjač nikad nije otišao i još lijepo radi i ubacuje se u brzine lagano još od kako je kupljen TORPEDO JE ZAKON!!!
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
bome si dobro sati napravio sa torpedom, koliko zemlje radiš i što još imaš uz njega, koji traktor.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
bome si dobro sati napravio sa torpedom, koliko zemlje radiš i što još imaš uz njega, koji traktor.
nekad sam jako puno radio sa njime u oranju uslužno i vukao je 2x16 (traktor je bez prednje vuče) vukao je kombajn za repu oko 10 godina i jako puno izvadio radio sam preko 70 hektara sa njime (to je samo moje što sam radio sa njime) prije su se puno radile uslužno sada u zadnjih skoro pa 20 godina samo svoje i sve je sam radio jedino sam prije 5 godina kupio steyr 150 ks i onda se jako zatjerao u poljoprivredu ali sam jako mnogo novca izgubio tako da mi se nije isplatilo više raditi zemlju pa sam odustao od toga i prodao steyt i sada opet sad če več treču godinu za redom kako on sve radi ali samo oko 10 hektara
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
torpedo je zakon jedino što im je mana što su spori na cesti a ovaku za povuči su zakon pogotovo za oranje jer imaju " specijalne brzine" spor je ali je jaki na snazi na točku
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
torpedo je zakon jedino što im je mana što su spori na cesti a ovaku za povuči su zakon pogotovo za oranje jer imaju " specijalne brzine" spor je ali je jaki na snazi na točku

Nema on nikakve specijalne brzine, nego neke serije td 75 imaju zf mjenjač s radnim brzinama i eto od kuda mu snage;)
Spori možda jesu ovi manji, ali ne prespori, a što se tiće ovih većih, td 75-90, idu oni ko metak.
Imal sam prije td 75 sa zf mjenjačom bez prednje vuče i mogu reči da je to išlo prilično brzo brzo :)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Nema on nikakve specijalne brzine, nego neke serije td 75 imaju zf mjenjač s radnim brzinama i eto od kuda mu snage;)
Spori možda jesu ovi manji, ali ne prespori, a što se tiće ovih većih, td 75-90, idu oni ko metak.
Imal sam prije td 75 sa zf mjenjačom bez prednje vuče i mogu reči da je to išlo prilično brzo brzo :)
eh moj sa ruskim gumama 18.4 r 30 ide oko 30 možda malo manje pri punom ručnom gasu od 2200o/min i ja sam stavio pod navodnike specijalne brzine ja sam mislio to pod reduktore(radne brzine) moja mala ispravka malo sam se krivo izrazio
 
Posljednje uređivanje:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Pozdrav.
Preporucujem Zetora samo zato sto je kod torpeda 75 ista getriba kao i kod TD 45,,znaci da je taj motor prejak za tu getribu i lako je rastrgne!!

Ti si Torepda 75 vozil ko i ja svemirski brod.

Inače bi zamjetio razliku, barem u konstrukciji mjenjača.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Pozdrav.
Preporucujem Zetora samo zato sto je kod torpeda 75 ista getriba kao i kod TD 45,,znaci da je taj motor prejak za tu getribu i lako je rastrgne!!
:prayer::prayer:gdje pa si ti to čil da ima 75-tica isti mjenjač kao 45-tica?? :finga:ajd da si reko 90-setka da ima isti mjenjač ko 75-tica ..a ovo da je neko rastrgel getribu na torpedu 75/90 nisam nikad čul :shock: jedino ak se našel neki biser pa je uspel polomiti
i nemreju biti isti mjenači nikak na 4506 i 7506 jer 7506 ima brzine 4x4 a 4506 ak se nevaram ima naprijed 4 brzine brze/spore i rikverc brzi/spori
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh