• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

dim

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Dali vam trtakor dimi?

Nesto mi na um pade Ratarkov novi MF,najmodernija tehnologija,ali je dimio kao parnjaca(doduse ne paru,nego crni dim),dali vasi traktori dime,i kako se borit protiv toga.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
suljos kaže:
Dali vam trtakor dimi?

Nesto mi na um pade Ratarkov novi MF,najmodernija tehnologija,ali je dimio kao parnjaca(doduse ne paru,nego crni dim),dali vasi traktori dime,i kako se borit protiv toga.
Nije njegov MF jedini koji tako dimi, koliko sam skužio svi novi MF-ovi dosta dime. Dok recimo moj Agrotron nema dima ni kad je na rubu snage, tj. kad vuče prikolicu 20 t u brijeg.

I ako usporedim svoj Torpedo 75 sa Zetorom 6340 isto kad vuče prikolicu u brijeg, vidim da Zetor jako dimi, dok TD nema ništa od dima. I ako usporedim motore tog zetora i torpeda, njihov radni obujam je jednak, tj. koriste istu količinu zraka, onda vjerojatno Zetor prima veću količinu goriva. Zato je veći potrošač spram torpeda. :scratch
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
DF&Torpedo kaže:
suljos kaže:
Dali vam trtakor dimi?

Nesto mi na um pade Ratarkov novi MF,najmodernija tehnologija,ali je dimio kao parnjaca(doduse ne paru,nego crni dim),dali vasi traktori dime,i kako se borit protiv toga.
Nije njegov MF jedini koji tako dimi, koliko sam skužio svi novi MF-ovi dosta dime. Dok recimo moj Agrotron nema dima ni kad je na rubu snage, tj. kad vuče prikolicu 20 t u brijeg.

I ako usporedim svoj Torpedo 75 sa Zetorom 6340 isto kad vuče prikolicu u brijeg, vidim da Zetor jako dimi, dok TD nema ništa od dima. I ako usporedim motore tog zetora i torpeda, njihov radni obujam je jednak, tj. koriste istu količinu zraka, onda vjerojatno Zetor prima veću količinu goriva. Zato je veći potrošač spram torpeda. :scratch
ajd ne pričajte priče da traktor ni malo ne dimi....
svaki traktor bio novi ili statri bacit če koji dim dok se ne zalaufa a dok jednaput dođe do okretaja gasa do kojeg želiš više neče dimit..moj claas i hurli isto dime i svaki novi kod men dimi i uopče s ene brinem s tim to je normalno.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
marko hurlimann xa86 kaže:
[quote="DF&Torpedo":36493fkq]
suljos kaže:
Dali vam trtakor dimi?

Nesto mi na um pade Ratarkov novi MF,najmodernija tehnologija,ali je dimio kao parnjaca(doduse ne paru,nego crni dim),dali vasi traktori dime,i kako se borit protiv toga.
Nije njegov MF jedini koji tako dimi, koliko sam skužio svi novi MF-ovi dosta dime. Dok recimo moj Agrotron nema dima ni kad je na rubu snage, tj. kad vuče prikolicu 20 t u brijeg.

I ako usporedim svoj Torpedo 75 sa Zetorom 6340 isto kad vuče prikolicu u brijeg, vidim da Zetor jako dimi, dok TD nema ništa od dima. I ako usporedim motore tog zetora i torpeda, njihov radni obujam je jednak, tj. koriste istu količinu zraka, onda vjerojatno Zetor prima veću količinu goriva. Zato je veći potrošač spram torpeda. :scratch
ajd ne pričajte priče da traktor ni malo ne dimi....
svaki traktor bio novi ili statri bacit če koji dim dok se ne zalaufa a dok jednaput dođe do okretaja gasa do kojeg želiš više neče dimit..moj claas i hurli isto dime i svaki novi kod men dimi i uopče s ene brinem s tim to je normalno.[/quote:36493fkq]
Nije baš da ni malo ne dimi, ali u usporedbi DF i MF je ogromna razlika koliko ima dima iza MF-a.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
MF-perkins motor..poznat da malo baca dim al zato ima snage ko lud ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ka dorem sa imtom, dimi ko lud jer mu je teško duboko orati, al barem kad vidim dim znam da ide :mrgreen: , a kad orem sa sameom, normalno isto dimi kod zaletavanja i davanja gasa, kad se upali traktor normalno je da baci dim, pogotovo kad je hladan, recimo vozio sam sa imt prikolicu 6t i iza još 2t pšenice i toloiko je dimio kod zaletavanja i postizanja brzine da je to čudo, al kaj pa to je samo 65 ks, a ovo je dost tereta, a ia same sa dvije 6t isto malo dimi pri brijegu, kod zaletavanja i dodavanja gasa, pa sve je to normalno i ima takovih 1000 primjera gdje traktor dimi, ja još nisam vidio traktor koji ne dimi.

Po meni kad traktor dimi na mjestu neki čudan dim kad radi u leru, a več je topao motor, e to je več traktor koji je gotov!

Kaže moj rođo za svog imt 567. ''Ja kad ne vidim dima pod teretom znam da nekaj nije u redu, jer on ide i to se vidi kad dimi, al kad ne dimi onda niti neide'' :mrgreen:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,569
ma ajde koji traktor nedimi pri zaletavanju i dodavanju gasa pod opterečenjem...
 
S

strongboy

Guest
svaki dizelas dimi ;) neki vise neki manje.al primetio sam da dimljenje se moze malo smanjiti i odabirom dobrog ulja.to sam primetio na svoj imt-542.sa strim uljem bi zadimio svaki put kad bi dodao gas ili kad bi u oranju naisao na tvrdju zemlju,ili kad bi plug usao malo dublje u zemlju.od kad sam promenio ulje,dimljenje se znatno smanjilo.sad da bi zadimio,treba da traktor skoro pocne slajfati u mjesto radi preduboko spustenog pluga u oranju.isto primecujem da traktor sa novim uljem ima i vise snage i da malo manje trosi gorivo.tako,mislenja sam, da dobrim uljem smanjuje se dimljenje na auspuhu ;) .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
BItna je i nafta, tj gorivo na koje tjeraš trektor, nije isto na čisti dizel, plavi dizel ili nedaj bože loživo ulje!
 
J

jokapz

Guest
BItna je i nafta, tj gorivo na koje tjeraš trektor, nije isto na čisti dizel, plavi dizel ili nedaj bože loživo ulje!

u pravu si al svaki traktor malo dimi al ono dok povuče il kad je motoru teško.
Moj zeko ist zadimi npr kad orem dok povuče a poslje sam zrak titra iznad auspuha od jare.....
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
ŠANANA IMT 565 kaže:
BItna je i nafta, tj gorivo na koje tjeraš trektor, nije isto na čisti dizel, plavi dizel ili nedaj bože loživo ulje!
Pa da vidiš kakva je razlika kad voziš stalno na ložu pa onda naspeš dizela, jao, nemožeš vjerovat kako ljepo može traktor radit
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
petar kaže:
Pa da vidiš kakva je razlika kad voziš stalno na ložu pa onda naspeš dizela, jao, nemožeš vjerovat kako ljepo može traktor radit
Ajde ne pricaj gluposti ,lož ulje je obojena nafta ..
.Na 200 litara ide oko 1.5 dl. boje
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Lož ulje je nekad bio obojani dizel ali sada više nije.Vrlo je loše kvalitete i ne bih ga preporučio nikome.
 
S

strongboy

Guest
loz ulje je obican D2 dizel,samo obojen (kod nas u makedoniju crvenom bojom) radi akciza.e sad,moje je misljenje da na starijim traktorima,mislim na traktore sa starijim tipovima motora a ne na ove nove najsavrsenije traktore,bolje je sipati tu crvenu naftu nego ovaj euro diesel.ti motori su izradjeni da koriste D2 dizel.to ti dodje na primer kad bi u vozila koji trose obican benzin ti sipas super ili bezolovni...mislim da stariji tipovi traktora bolje rade na loz ulje nego li na ovaj sada puno skupli euro dizel.taj euro dizel je bolji i neophodno je samo takav sipati u najnovije tipove vozila i traktora jer im to motori iziskuju.e sad...malverzacije kod loz ulja su vece:sipaju previse boju nekad,nekad dodaju previse vode...ali pravo loz ulje (bez vode),je bolje za starije trakore.isto kao sto je euro dizel bolji za nove traktore.to je samo moje misljenje ;) jer sam siguran da pre ovog novog dizela,na pumpama su postojala samo dva dizela D1 i D2 i loz naftu.ta nafta crevene boje je u stvari bio obojeni D2.a posto sad nema onaj stari D2,preostaje nam loz ulje koje je obojeni D2..... eda...jos sam i isprobao i dosao do zakljucka da mi traktor vise trosi kad sipam euro dizel nego crvenu naftu.od prilike 5litara vise na 1 hektaru sa euro dizelom ,nego li sa loz uljem.
ovo je samo moje razmisljanje i moje iskustvo.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
puknuti kaže:
petar kaže:
Pa da vidiš kakva je razlika kad voziš stalno na ložu pa onda naspeš dizela, jao, nemožeš vjerovat kako ljepo može traktor radit
Ajde ne pricaj gluposti ,lož ulje je obojena nafta ..
.Na 200 litara ide oko 1.5 dl. boje
:lol: :lol: :lol:
Nemam komentara na ovo
 
V

VTZ

Guest
Radio sam nekad u skladištu INE, kao student preko Student servisa . Dizel gorivo D-2 (ljetna nafta - postojao je i D-1 "zimska nafta") i lož ulje bili su potpuno isti derivat, istočeni iz istog vagona-cisterne, samo u različite podzemne tankove.

Kad se tank napunio, u njega su ulili cca. pola litre crvene boje, na ukupnu zapreminu tanka. Taj derivat se prodavao kao lož ulje.
 
B

Bobo

Guest
Skrecemo polako na temu goriva, no moram reci i ovo. Jedan moj poznanik radi u sisku u rafineriji i garantira mi da su obicni eurodizel i eurodizel plavi jedno te isto gorivo. naravno, razlike postoje, no plavi je DEFINITIVNO eurodizel, a ne obicni dizel kako neki tvde.

Razlike su u tome sto eurodizel mora proci puno finije kontrole kvalitete, i jos u njega stavljaju nekih aditive da poboljsaju kvalitetu, kako bi proslo te kontrole. Eurodizel plavi nema toliko rigirozne mjere kontrole kako na izlazu iz rafinerije, pa tako ni na putu do benzinske pumpe. Vozaci znaju uzeti plavog, pa nadosuti vode, tako i ekipa na pumpama, uspe vode, pa se to jos vise "razrijedi"

U ovu pricu s vodom vjerujem, jer kad netko toci poslije cisterne, garantirano dobija vode u bacvu/rezervoar. jednom sam se i ja na to opekao i na 200 kupljanih litara, bilo je preko 20 litara vode!!!


A sto se tice razlike loz ulje i plavi, Istina je i to da se traktor puno bolje na lozu ponasa. Bolje prima gas i koliko se sjecam da je manje dimio... davno je to bilo, kad smo lozu sipali u traktor, no znam da je jace vukao na lozu i da je manje dimio...

Ako imate potrebu kmentirati o kvaliteti goriva, za to postoji odredjena tema, a ovdje bih cjenio da se nastavi rasprava o tome koliko traktori dime...

Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh