• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dnevnica

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Dali se isplata dnevnice priznaje kao trosak (porez na dohodak) ako na put ide nositelj OPG-a sa drugim clanom OPG-a (niti jedan nije zaposlen u OPG-u)?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
mislim da ima zaposlenih....prijaviš se u poreznu,mirovinsko....sve si plaćaš kao pravi obrt...ja sutra idem kod knjigovođe da me aktivirau sustav PDV-a i imam sreću što sam zaposlen kod prijatelja kao šum.tehničar, on mi plaća mirovinsko zdravstveno i sva ostala sr... pitao u poreznoj i kažu da nema problema,jedino što moram platit je knjigovođa i komorski doprinosi (tromjesečno) i naravno mjesečni PDV po izlaznim računima ako nemam ulaznih.... :scratch :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
IKO kaže:
Nema zaposlenih, nema ni dnevnica.

Nisam bas siguran, osim ako me se ne uputi na neki propis koji to tako kaze.

roko kaže:
mislim da ima zaposlenih....prijaviš se u poreznu,mirovinsko....sve si plaćaš kao pravi obrt...ja sutra idem kod knjigovođe da me aktivirau sustav PDV-a i imam sreću što sam zaposlen kod prijatelja kao šum.tehničar, on mi plaća mirovinsko zdravstveno i sva ostala sr... pitao u poreznoj i kažu da nema problema,jedino što moram platit je knjigovođa i komorski doprinosi (tromjesečno) i naravno mjesečni PDV po izlaznim računima ako nemam ulaznih.... :scratch :scratch

Komorski doprinosi??? Koje komore? Pa kad si u OPG nisi u obrtnickoj komori, koliko je meni poznato.

Biti u OPG-u kao nositelj i/ili clan ne znaci nuzno biti i zaposlen u OPG-u. Kad kazem zaposlen mislim placati poreze i doprinose iz i na placu. Dakle, ako si zaposlen kod prijatelja nisi zaposlen u OPG-u.
Dali u tom slucaju si mozes obracunavati dnevnice? Osobno pretpostavljam da mozes jer propisi nigdje ne spominju uvjet placanja poreza i doprinosa za placu.

Mozda malo pilim sa ovakvim pitanjima, ali bez uvrede ikome, ali nerijetko knjigovodje za nesto sto im se neda raditi ili nisu sigurni samo kazu "To ne moze" . Ako se nesto ne moze treba postojati objasnjenje zasto je to tako. Pretpostavka je da ako nesto nije zabranjeno onda je i dozvoljeno, a dozvoljeno je uzimati kao poreznu olaksicu nesto sto je direktno vezano za poslovanje, a to dnevnica definitivno jest.

Nadam se da nisam u zabludi?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
pa naravno ako sam zaposlen kod prijatelja da nisam zaposlen u OPG-u...on mi plaća sva davanja na plaću,mirovisnko i sve ostalo...ja sam na području od posebne državne skrbi pa je to malo drugačije... Da nisam zaposlen i da hoću aktivirati OPG, tj. da hoću unići u sustav PDV-a (nisi obavezan ako nemaš godišnje preko 85.000,oo kuna izlazni računa) morao bih sam sebi plaćati plaću i ostale doprinose, te bih si onda mogao pravdati i putne troškove i dnevnice... idem sutra u V.Goricu kod knjigovođe od tate, ženska ima školu da može vršiti inspekciju u Financijskim agencijama FINA...valjda će mi ona znati to malo pojasniti, pa se čujemo...

treba malo više rapravljati o ovakvim temama, ja sam završio srednju šumarsku školu, ekonomija i računovodstvo su mi potpuno strani pojmovi...a malo je onih ljudi "knjigovođa" koji to hoće pošteno i odraditi, uglavnom koriste naše "ne znanje" i govore da to drugačije jednostavno ne može....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
roko kaže:
... da hoću unići u sustav PDV-a (nisi obavezan ako nemaš godišnje preko 85.000,oo kuna izlazni računa) morao bih sam sebi plaćati plaću i ostale doprinose, ........
Mozes uci u PDV i da nisi zaposlen u OPG-u. Ako planiras neka ulaganja (rekao bih i mala), isplati se uci u PDV ako i ne planiras imati oporezive isporuke od 85.000kn. Ima ovdje jedna rasprava o toj temi.

roko kaže:
treba malo više rapravljati o ovakvim temama,
Potpisujem. To je razlog zasto sam i inzistirao da se otvori ova grupa tema.

roko kaže:
...a malo je onih ljudi "knjigovođa" koji to hoće pošteno i odraditi, uglavnom koriste naše "ne znanje" i govore da to drugačije jednostavno ne može....
Djelomice potpisujem. Cesto knjigovodje nisu ni sami dovoljno informirani pa neke, zakonski dozvoljene, stvari ne zele raditi iz cistog straha od odgovornosti. Takodjer, neke, uvjetno receno, kompliciranije stvari im se jednostavno ne da misliti. S druge strane, treba ih shvatiti, nerjetko korisnici knjigovodstvenih usluga (t.j. mi) inzistiraju da im knjigovodje provedu stvari za koje je iz aviona jasno da nisu dozvoljene. U svakom slucaju dobra informiranost umnogome rjesava takve probleme.
 

panther

Član
Tu od
14 Sij 2008
Poruka
43
ljudi vidim da ima svakakvih pitanja i odgovora i siguran sam da mi možete pomoći.ovako zaposlen sam i imam opg.planiram neka ulaganja,konkretno voćnjak i uz to imam nešto zemlje pa i ratarstvo.sada mene zanima mogu li ja ući u sustav pdv ako sam zaposlen?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
panther kaže:
ljudi vidim da ima svakakvih pitanja i odgovora i siguran sam da mi možete pomoći.ovako zaposlen sam i imam opg.planiram neka ulaganja,konkretno voćnjak i uz to imam nešto zemlje pa i ratarstvo.sada mene zanima mogu li ja ući u sustav pdv ako sam zaposlen?

da naravno da možeš uči u sustav pdv-a, pošto ti imaš plačeno zdravstvo i mirovinsko preko firme gdje si zaposlen to nečeš morati plačat kao poljoprivrednik, jer te ne mogu tražit na dvije osnove.
povratit češ si za račune pdv i sve je drugo ko da si klasični poljoprivrednik
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Boges, Slobodno te pitam?, jesi li ti u sustavu PDV-a.


ako jesi kak si zadovoljan?
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
bogec kaže:
pošto ti imaš plačeno zdravstvo i mirovinsko preko firme gdje si zaposlen to nečeš morati plačat kao poljoprivrednik, jer te ne mogu tražit na dvije osnove.
Sad mi nek j nije jasno-znam ljude koji su zaposleni u firmama i imaju svoje gospodarstvo te su u sustavu pdv-a!
Ali-moraju plačati mirovinsko i zdrastveno bez obzira što im ga već plaća firma u kojoj rade! :scratch :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
pajdo kaže:
bogec kaže:
pošto ti imaš plačeno zdravstvo i mirovinsko preko firme gdje si zaposlen to nečeš morati plačat kao poljoprivrednik, jer te ne mogu tražit na dvije osnove.
Sad mi nek j nije jasno-znam ljude koji su zaposleni u firmama i imaju svoje gospodarstvo te su u sustavu pdv-a!
Ali-moraju plačati mirovinsko i zdrastveno bez obzira što im ga već plaća firma u kojoj rade! :scratch :scratch
Nisam bas siguran da oni bas to placaju, ali bih cijenio detaljniju informaciju. Koliko oni to placaju?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Smiljan kaže:
pajdo kaže:
bogec kaže:
pošto ti imaš plačeno zdravstvo i mirovinsko preko firme gdje si zaposlen to nečeš morati plačat kao poljoprivrednik, jer te ne mogu tražit na dvije osnove.
Sad mi nek j nije jasno-znam ljude koji su zaposleni u firmama i imaju svoje gospodarstvo te su u sustavu pdv-a!
Ali-moraju plačati mirovinsko i zdrastveno bez obzira što im ga već plaća firma u kojoj rade! :scratch :scratch
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Smiljan kaže:
pajdo kaže:
bogec kaže:
pošto ti imaš plačeno zdravstvo i mirovinsko preko firme gdje si zaposlen to nečeš morati plačat kao poljoprivrednik, jer te ne mogu tražit na dvije osnove.
Ali-moraju plačati mirovinsko i zdrastveno bez obzira što im ga već plaća firma u kojoj rade! :scratch :scratch
Nisam bas siguran da oni bas to placaju, ali bih cijenio detaljniju informaciju. Koliko oni to placaju?

čisto sumnjam da plaćaju na dvije strane...možda neku jako jako sitnu razliku. Ja sam bio kod svog knjigovođe i žena kaže da ako već netko plaća za mene (zaposlen sam kod prijatelja kao šumarski tehničar) doprinose da ja više ništa ne moram plaćati....
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Nisam siguran morao bih pitati-mislim da plačaju na onu osnovicu od 2500kn ili koliko je već!?
Onda , ili baš žele plaćati ili ih je netko krivo informirao da moraju!
Stvarno mi nije jasno! :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Boges, Slobodno te pitam?, jesi li ti u sustavu PDV-a.


ako jesi kak si zadovoljan?

da smiješ pitat rođo kaj god oš, da jesmo u sustavu pdva smo, i zadovoljan sam , pogotovo mljekari koji imaju rantabilnu proizvodnju su zadovoljni i ak još stalno ulažeš još bolje, sve pod uvjetom da se radi kvalitetno a ne stihijski.


da drugima odgovorim , moja susjeda je nositelj svog opg-a a radi u poduzeću i ništa ne plača jer sve doprinose joj firma plati :D kak bi se reklo nikom nije dužna, sve plačeno
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
bogec kaže:
da drugima odgovorim , moja susjeda je nositelj svog opg-a a radi u poduzeću i ništa ne plača jer sve doprinose joj firma plati :D kak bi se reklo nikom nije dužna, sve plačeno
Ak je tak, onda je sve jasno!
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
pajdo kaže:
bogec kaže:
da drugima odgovorim , moja susjeda je nositelj svog opg-a a radi u poduzeću i ništa ne plača jer sve doprinose joj firma plati :D kak bi se reklo nikom nije dužna, sve plačeno
Ak je tak, onda je sve jasno!


ova rasprava je zanimljiva i imate dobre ideje kako što manje platiti državi no krenimo redom ako je nosioc gospodarstva u radnom odnosu i ima bruto plaću od recimo 4000 kuna i za njega je poslodavac platio doprinose on nije dužan plačati doprinose na temelju OPG-a jer su već za njega plaćeni ali je dužan na kraju godine podnesti poreznu prijavu kao i svako poljoprivredno gospodarstvo u sustavu PDV-a i u nju priložiti svoj IP obrazac a tek sada dolazimo do onog bolnog dijela na temelju plaće zaradio je 48000 kuna iskoristio poreznu olakšicu i platio već nesto poreza od 15%, na gospodarstvu je imao prihoda od minimalno 85000 kuna ( samo teoretski jer to su prihodi jednog malog gospodarstva) rashoda,amortizacije itd. 45000 na kraju je ostala zarada od 40000 kuna na koju je dužan platiti porez po stopi od 15, 25 ili 35 % tj. što više zaradiš to više platiš poreza koji nije moguće nikako izbjeći odnosno ne plačaš doprinose ali zato masno platiš porez na dohodak i na kraju jedan članak zakona o porezu na dohodak

1) Porez na dohodak plaća se po stopi od 15% od porezne osnovice do visine umnoška faktora 2,0 i osnovnoga osobnog odbitka, po stopi od 25% na razliku porezne osnovice između umnoška faktora 2,0 i umnoška faktora 4,5 i osnovnoga osobnog odbitka, po stopi od 35% na razliku porezne osnovice između umnoška faktora 4,5 i umnoška faktora 14,0 i osnovnoga osobnog odbitka te po stopi 45% na poreznu osnovicu iznad umnoška faktora 14,0 i osnovnoga osobnog odbitka
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
nije to bolna točka, treba razlikovat doprinose tj davanja državi koja su obvezna zdrvstvo , mirovinsko itd, od poreza, to su dvije različite stvari.
svako ko zarađuje plača porez po onoj ili ovoj stopi, više manje,sve to ovisi o ulaganjima, amortizaciji, olakšicama.....
sve se to u konačnici verti i donekle vrati, ali ovdje je bilo pitanje o doprinosima i oni ako netko je zaposlen i ujedno je nosioc opg-a ne plača ih jer to plača poslodavac u firmi gdje je zaposlen i to je u jednu ruku veliko olakšanje jer se na tim doprinosima inače dost novaca izgubi a ovak ne.
da đuka svatko plati porez , al to sve ovisi o rentabilnosti opg-a, visini primitaka u konačnici i rashoda, uglavnom o samom poslovanju i taj dio svakak plača makar bio u radnom odnosu ili opg-u, al tu su sad cake o prijavljenim članovima kučanstva, uzdržavani članovi.....bal bla bla pa su to igre bez granica, ko se kak snađe.
ja imam dobra iskustva sa pdv-om, ali prije ulaska u pdv sam napravio pripreme , znači postavit gospodarstvo na noge da bude rentabilno, tak da mi doprinosi nisu teret, dok večina ljudi srlja jer se polakome za povratom pdv-a kaj si nekaj kupe a posluju sa gubitkom i nemaju za davanja državi
 

Najnoviji postovi

Na vrh