• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

drvena sječka-iskustva

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,482
Od automobilskih motora najbolje prilagođene pumpe su na starijim motorima mercedesa " jumbo ili tako nesto" sporije ubrzanje i trpe zagušenost.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,100
Prikupljam polako.
4x22 sa 350 na 250mm.
Ubrzat će se nekih 30% što je sasvim ok samo ostaje pitanje hoće li biti dovoljno vuče.

IMG_20231203_141606_4.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,100
Pri kraju je , još hidraulika da se osposobi.
Ako je vjerovati kineskom tahometru imam 860 obrtaja na rotoru.
A na kardanu 620 što nije čudo jer je boš pumpa malo odšrafljena.
IMG_20231210_141408_3.jpg
IMG_20231210_141350_7.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,100
Mašina je kompletirana i pala je prva žrtva , orah koji sam srušio kada sam radio ogradu.
Ona gornja grana je na presjeku bila 14cm i mašina je zdrobila bez problema , naravno vladimirac nema snage da toliki prečnik vozi u kontinuitetu ali uz mala zastajkivanja ide bez problema , do 10cm ide lagano bez potrebe za pauzom.
Ide to jako lijepo , daleko bolje nego sam se nadao. Dobro uzimam u obzir da je orah lak za drobljenje

IMG_20231215_154726_2.jpg IMG_20231215_154750_4.jpg
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,266
Mašina je kompletirana i pala je prva žrtva , orah koji sam srušio kada sam radio ogradu.
Ona gornja grana je na presjeku bila 14cm i mašina je zdrobila bez problema , naravno vladimirac nema snage da toliki prečnik vozi u kontinuitetu ali uz mala zastajkivanja ide bez problema , do 10cm ide lagano bez potrebe za pauzom.
Ide to jako lijepo , daleko bolje nego sam se nadao. Dobro uzimam u obzir da je orah lak za drobljenje

View attachment 67879 View attachment 67880
Ja uopce ne bih rekao da je orah lak za drobljenje (ok nije hrast ali....)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,100
Pa računam da je krt i da je samim time i lakše za drobiti od recimo grab ili ....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,100
Upravo sam nekoliko puta naložio , gori bez problema.

Ne planiram sušiti a ni sjeći sirovo nego pustiti granje da se sušne koliko je moguće pa onda sjeći.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,591
Ja sječkam samo ono što nije za motorku ili cirkular. To je sitnije granje koje sam do sad bacao odnosno ostavljao da istrune. Sječka mora biti suha da ju ne uhvati plijesan i zato sječkam u sredini ljeta kad se materijal dobro prosuši. Deblje grane i dalje pilim na kratko.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,100
I moj plan je raditi ovako kako radi i LIJESKAKC , evo danas sam nasjekao dvije prikolice koje planiram odmah trošiti. Jedna je sirovija masa dok sam u drugu koju planiram trošiti posle ove ubacio dosta suvoga što sam uspio sakupiti u šumi , čisto iz straha od buđenja.

Postoje automatski sistemi doziranja ali moja kotlovnica konstrukcijski nije zgodna za takvu prepravku , mada ako se u budućnosti pokaže da neću koristiti ugalj (čemu i težim) i budem ukinuo boks u kojem držim ugalj možda i postoji šansa za ugradnju dozatora.
Ali o tom po tom dok vidim kako ovo funkcioniše , sada ću pokušati ove dvije prikolice trošiti preko dana da vidim koliko će trajati , opet preko noći tj uveče biće ložena drva.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,100
Podebeo komad a traktor 31ks i treba sekunda pauze.
A ona cijev koja je ustvari i zaštita ima čudne komande pa sam malo pobrljao strane .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,100
Ne , sa istim . A ovo je grabovo granje prosušeno i teže je za drobiti.
Ali ima jedna stvar koju sam otkrio , recimo kao ova grana na koju misliš , sa početka ide lako gdje je samo jedno debelo drvo ali kada dođe da nož paralelno udara u više tanjih bude čak i veće opterećenje ako si đe razumio.
Jer uvlačni valjci svo granje slože u jednu ravan .

Opet , imaj na umu da za ovu mašinu ide motor od 60/70ks a ne od 31. Star oko 50 godina :ppozdrav:
 

Najnoviji postovi

Na vrh