• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

drvena sječka-iskustva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Ma dajc je sila , starac radi kao sat.

A neznam šta ste se uskukali da nebi kačali za svoj traktor , pa ovo je puno lakše nego freza recimo koju čeka milion izneneđenja u opterećenju.
Ovoliki zamajac ''štiti'' motor od iznenadnih opterećenja , a motor polako investira u njega.
Ako vam kažem da je ciljani traktor koji će ovo pogoniti vladimirac onda će tek rasprava da bukne.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Može i tomo vinković samo je pitanje koliko dugo🤣 meni je na slicnoj stvari podrobilo korpu...pametniji uvijek popušta
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Dva noža , 20mm zahvat noža.
Za manje tj. sitnije sječenje na razvodniku koji upravlja hidromotorom hranjenja ima regulator protoka ulja (za koji neznam tačno kako radi ali radi).
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,596
Ma dajc je sila , starac radi kao sat.

A neznam šta ste se uskukali da nebi kačali za svoj traktor , pa ovo je puno lakše nego freza recimo koju čeka milion izneneđenja u opterećenju.
Ovoliki zamajac ''štiti'' motor od iznenadnih opterećenja , a motor polako investira u njega.
Ako vam kažem da je ciljani traktor koji će ovo pogoniti vladimirac onda će tek rasprava da bukne.
a kaj drugo nego vladimirac...ako je on, ne treba niš nego samo direkt kardan... ;)
naime, on krepa prije nego si nekaj slomi u getribi...:p
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Bome vladimirac lomi u slučaju havarije mnogo bolje nego neki ''fini'' traktori .
Upravo zbog njegovo zamajca i obrtnog momenta.

A ono što mene muči a što neznam iskalkulisati je koliko remenova i kolikog prečnika mi trebaju remenice da bi ubrzao rotor , obzirom da će ovo možda ponekada tjerati i rus od 80+ konja , nebi volio da dođe do klizanja i spaljivanja remenja.
Odnos koji bi htjeo da postignem ubrzanjem je 1,5 do 2 puta .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako je to tako kako je..zašto žuriti ?

Ne forsiraj kratke remene...ali to znaš i sam.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Ak misliš zašto ubrzavati osovinu , nije toliko ni nužno samo ubrzanje koliko spuštanje kardana da bi stajao pravo , ovako je prevelika razlika u visini i samo sam uradio brzinsku probu.
A ako već moram da spuštam tačku kačanja onda zašto ne iskoristiti i mogućnost za ubrzanje jer po kataloškim informacijama rotor može da ide do 1000rpm.
Ok , ne moram ja iskorištavati tu mašinu 100% ali uvijek težim da budem u nekim optimalnim okvirima , tako da nije nužno da idem na maksimum ali sada sam upola manje sa brzinom i imam kardan koji nije ni blizu svog radnog položaja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Uzmi mjere remenja s malčera 220...250cm (znam da getriba ubrzava, pa je moment manji)...ali trebalo bi biti dosta ako malo povećaš remenice.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,133
A kakva je to frajlauf sklopka?
Da nisi mislio onu kvrgu na kardanu koja počne škljocati kod preopterećenja?
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,716
Kvrga koja vrti u jedan smjer, a u drugi klizi....radi velike mase rotora
Zaboravil napisati da bi za osiguranje od preopterećenja stavil sistem na šaraf. Najjednostavnije i najjeftinije rješenje
 
  • Like
Reactions: H&S

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Ok frajlauf spojka ali i ona je suvišna.
Od preopterećenja ovdje kidajući šraf nema šta da traži jer bukvalno je nemoguće ovoliku masu rotora zaustaviti brže nego što bi to podnio prenos traktora.
Radi se o rotoru prečnika 80cm i mase oko 180kg.

Ako bi ovo moje ubrzanje poredio sa malčerskim to nije baš mjerodavno , upravo zbog obrtnih momenata , zamisli da treba to remenje staviti na taj malčer direkt na kardan tj. prije reduktora koji ubrzava 3X .
Sve više mi se muva ideja da to uradim sa lančanim ubrzanjem ili da uzmem nezavisan dizel motor i bubnem ga na mašinu po sistemu kako je i bilo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Ni netreba frajlauf, jer tu nema okretanja na kraju polja, već motor radi s konstatnim gasom, kao na kombajnu (ni on nema frajlauf).
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Pa najbolja bi bila stvar neki motor jevtine varijante i prži. Ako bi na ubrzanje vidi lanac je posljednje ßto bi radio, negdje reduktor od vojnih kamiona oni su 1:2, ili rešenje remena 4x17 cm, remenice velika 25cm i više, mala do 12. Strug imaš pa prilagodi. Veliku pokušaj naći od kam. motora ima ih po otpadu.
 
  • Like
Reactions: ZJ

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Ma i ja tako otprilike razmišljam .
Ali zanima mene druga stvar , kako na recimo motoru od golfa napraviti boš pumpu da drži 2000 obrtaja jer iste te motore sam viđao na agregatima , kako su boš pumpu riješili da drži konstantu?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,596
vladimirac ti ima onaj regulator na boš pumpi koji sam dodaje koliko mu treba...
valjda tak i druge pumpe imaju... :unsure:
 

Najnoviji postovi

Na vrh