• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

drvena sječka-iskustva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma jasno sve , ova sigurnosna ručka bi trebala biti još dalje od uvlačnog valjka jer velika je ''šteta'' i samo šaku da uhvati.

Nažalost smo poznati po umanjivanju mjera sigurnosti.

Jedan remen , povelike su remenice.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Koliko vidim ima mjesta za jos dva pa mu je vjerovatno ovo i neka vrsta zastite od preopterecenja.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nebih rekao da je ta zaštita dovoljno dobra , pogledaj kako motor brzo umre a imaj na umu težinu zamajca i obrtni momenat koji ovaj motor ima.
Taj remen mnogo dobro prenosi.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Sam motor i njegov zamajac služi više ko ne samo, da požene stroj, al radna masa je inače sam disk, koj secka. Vidijo sam nekad sličnog otvorenog, pa moram priznati, da se ide o velikom premeru veče debeline materiala. No, taj vuče granje sa strane u disk, onaj, kojeg sam gledao ja, vukao je čelno na disk. Disk imao je 2 radna noža.
Čovijek doma sa granice za Austrijom, imao 2 za prodati, al vozi se po Austriji i upravo traže ovakve strojeve, i ovdje u SLO prodava. Sijetim se cijene 2 do 2,5 hiljade EUR.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Misliš na ovaj sistem ?


[yt]https://www.youtube.com/watch?v=wQlI41OGS78[/yt]


[YT]www.youtube.com/watch?v=5RBcEMC0cZQ[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
MA ne, taj sa tvoje veze radi slično ko moj i slično izgleda.

NEčeš povijerovati, pronašao sam negdje duuuuboko sakriveno sliku, kad sam taj stroj onome liku išao gledati. Odsekava od 8 do 10cm duge dijelove grane. Eto slika samo za tebe!(nemoj gledati naljepnic- su za zajebanciju!). Koj to radijo neznam. MOžda Potinger, koliko se sijetim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tak dugačke sijeku oni sjekači s konusnim pužem.
Ovi na sitno, kak je tvoj imaju najbolje iskorištenje. Iz debljih i čisto tankih grančica naprave podjednako krupnu sječku. Samo je malo problematično sušenje takve sječke i kasnije loženje u peći bez prisilne ventilacije.
Za moje potrebe bi bil najbolji onaj princip s mogućnošću odrezivana na 25 do 30 cm. No i za njega imam premalo materijala da bi se isplatilo investirati. Sve ispod 5-6 cm odradi sjekira, a deblje motorka. Piljevina se izkoristi kao dodatak kompostu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ima li nekog napredka na ovom polju , dali neko loži sječku ?
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ne poznajem ni jednog, osim čovijeka, koj mi mašino za sijecku prodao. A ložijo oko nas nekvi-neznam koji, jer jedan( i jedini ovdje)ima veliku ceckalicu(traktor oko 200ks). Skladišče drv, da se suše a i skladišče za mleveno robo. Mi se čini miješa bagerom svake toliko vrijemena. Koristi on sam, al secko i dovaža kupcima. Al on je ovdje jedan i jedini, koliko znam. Inače, da ti kažem, ljudi u jesen naprave velike kupe granja i nekvalitetnog drveta i na prolječe dođu austrijci tovornjak-seckalicom i svima smeljedu, plate po kubiku i odvedu u Austrijo. Znaš, u Austriji se sve izplati, sve što je južnije od nekadašnje gornje granice Jugoslavije niš se ne izplati...(što južnije to tužnije).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ima li svrhe za ovako nešta dati 800e ? Znači sječka bez motora , na njoj je bio elektro od 11kw a aj bi ga planirao na kardan kačati.

https://www.youtube.com/watch?v=RjWnDx906w0

I još nešto što me zanima , koliko kubika sječke je ekvivalentno recimo metru drva? Gledano po energetskoj vrijednosti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
tona sječke je jednako toni drva:icon_madu: tolko ja znam o toj temi...jedino kaj vidim da bez mašine od vladimirca niš na ovom svijetu nemore...:icon_razz:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ali dobro se bori , čak i sa jednim remenom.

Dobro , možda sam ja loše postavio pitanje , koliko kubika sječke treba za metar drva , ili koliko bi kubika dobili od jednog metra ako bi ga sasjeckali?
Pitam zbog skladištenja , nemam predstavu koja bi to količna bila dovoljna za zimu?
i dali bi se ta sječka mogla ložiti u običnu peć , onako lopatom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Upravo to me zanimalo , zahvaljujem.

Znači otprilike 1prm je jednak dva kubika sječke.
Malo nezgodno za uskladištiti 50tak kubika sječke.


Kako se ponaša obična peč za CG ako bi se sječka ložila onako lopatom kao ugalj recimo , dali bi prebrzo izgarala ili .....

Nemam pojma o ovoj temi a zanima me pa oprostite na smaranju , zanima me jer sam ostao bez uglja koji sam nabavljao povoljno , mora se tražiti alternativa , a imam dosta dostupnog granja koje nikome nije interesantno i mogu da ga dobijem za džaba.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Savo,

presitna sječka zaguši peć i potreban je dozator i ventilator za prisilno upuhivanje zraka. Ako želiš ložiti lopatom onda ti treba ovakva ili slična sječka. Možda bi odgovarala za peć predviđenu za loženje ugljenom?
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Postoji li gdje, ako Vam je poznato, mogućnost unajmljivanja drobilice za granje?
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
neznam al nadam se da je ovo prava tema :)
imam pitanje vezano uz drobilicu granja, namjeravam kupiti jednu i jedini uvjet je da je do 15.000,00kn
našao sam ovu ovdje Biocippatore a scoppio professionale GeoTech PCS140BSE motore B&S avviamento elettrico odnosno video rada
pa me interesiraju Vaša mišljenja i dojmovi jel to ok stroj ili se uspije naći i nešto bolje do onog iznosa?

diesel motora u toj cifri nema, svi su iznad 100k kuna, a grane koje će se mljeti su tanke (5-6cm promjera max), jedino što će biti suhe a ne zelene

Hvala, pozz
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
prvo trebaš znati, sal češ ti granje samo usitniti, il češ sijecku još pokoristiti. Jer gledajuč na potrebno veličino izabira se stroj...
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
sve ide u bio otpad u smislu humusa/gnojiva koje ću dalje koristiti, za gnojidbu površina. Nikakvo gorenje ili sl.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Dal imaš traktor? Ak ga nemaš u potragi jesi za strojem sa vlastitim motorom?
 
Na vrh