• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

drvena sječka-iskustva

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
jel se netko kod nas bavi time?
da ima takav stroj?

šumarija možda?
kooperanti šumarije?
ima ko kakva iskustva s time :scratch

[youtube:pn0560fx]_SBpQ-R_X-c&feature=related[/youtube:pn0560fx]

[youtube:pn0560fx]zvUqljnKoyo&feature=related[/youtube:pn0560fx]

[youtube:pn0560fx]j-dUm_BLfKw&feature=related[/youtube:pn0560fx]
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Sad na sajmu u Gudovcu,na proljetnom je bio neki stroj koji je "sjeckao" drvo.
Tocnije tip je bacao palete unutra,a stroj ih je tako reci malciro,skroz sitno.

Zanimljivo za vidjeti bilo. Samo je taj stroj bio malo stariji od ovih sa videa.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bio iskoristive mase ima kod nas napretek , problem je kaj je iskoristiva tek kad država kupi strojeve i opremu . Na žalost ruski plin je jeftiniji od drvenastog otpatka .
Nadalje kotao za takvu vrstu goriva je (sad nagađam) min. 2 x skuplji od plinskog ili nekog na kruta goriva .
Da skratim , uz sadašnju cijenu plina tko bi se pameta upuštao u tu zajebanciju .
Komunalno poduzeće u mom kraju ima tog vraga (min 3-4 god.) i sad kad čiste grane koje vise na cestu dopeljaju to kino , smelju grane i tako ostave uz cestu . Čisti primjer nedojebane države .
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
i uopce kaj tak nekaj košta?
vidim treba barem 200-300 pogonskih konja za neki ozbiljniji rad.
kak i sam puknuti velis ima kod nas "smeća" napretek i kad bi bila dobra distribucija i kad bi ljudi bili osviješteni onda bi to još i išlo alo ovak mislim da nema kruha tu... :scratch

sve to samo hudo puno košta, samo je pitanje kad bi se to isplatilo i kam bi tu sječku uopče čovjek morao voziti, il imati doma veliki "deponij" di bi to skupljao pa onda dalje bi se tovarilo i odvozilo...

pa barem 3 traktora :roll:
1 za tu "frezu" i dva za transport sa hudo velikim prikolicama kaj bi to vozil ak bi bil na malo daljoj lokaciji...

do danjega kod nas neisplativi biznis.....
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Joj kaj si vi zabrijavate pa tko ima peći s kojima se to loži, za to treba bit automatizirana kotlovnica koja se ne isplati za jedno domačinstvo već za par njih i to pod uvjetom da država sufinancira pola jer je to ekološki prihvatljivo.Ne možeš ni metranice prodat drva u šumi propadaju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
21yes kaže:
Joj kaj si vi zabrijavate pa tko ima peći s kojima se to loži, za to treba bit automatizirana kotlovnica koja se ne isplati za jedno domačinstvo već za par njih i to pod uvjetom da država sufinancira pola jer je to ekološki prihvatljivo.Ne možeš ni metranice prodat drva u šumi propadaju.

Postoje ti u osnovi dva tipa ovih sjekača:
Jedno su "komposteri", oni kaj delaju čipse kojima se posipava zemlja oko cvijeća da ne raste trava i oni koji imaju kalibrirani čips za kurenje u peći na čips.
Podvarijanta ovih drugih je sječka koja izgleda poput hoblinja (hoblovine).
Uglavnom, ova zadnja dva su za loženje i tu se sječkaju čista drva koja su prosušena, jer kotlovi dozvoljavaju do 50% vlažnosti drva (čim je manje, tim bolje).
Onaj prvi se uglavnom koristi za mljevenje granja pri obrezivanju stabala i njegovi "proizvodi" završavaju otprilike tamo gdje su i izrasli.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
ZJ kaže:
Postoje ti u osnovi dva tipa ovih sjekača:
Jedno su "komposteri", oni kaj delaju čipse kojima se posipava zemlja oko cvijeća da ne raste trava i oni koji imaju kalibrirani čips za kurenje u peći na čips.
Podvarijanta ovih drugih je sječka koja izgleda poput hoblinja (hoblovine).
Uglavnom, ova zadnja dva su za loženje i tu se sječkaju čista drva koja su prosušena, jer kotlovi dozvoljavaju do 50% vlažnosti drva (čim je manje, tim bolje).
Onaj prvi se uglavnom koristi za mljevenje granja pri obrezivanju stabala i njegovi "proizvodi" završavaju otprilike tamo gdje su i izrasli.

Ma ove za kurenje sam malo proučaval.
I vise manje mora biti prosušeno do 35% vlažnosti.
samo gledam na tim videima frajeri melju i zeleno granje i svašta, tak da se to onda poslije suši po skladištima?
Pa tek onda ide u distribuciju?
 
I

ivolonca

Guest
Vezano za drvenu sječku i biomasu od drveta imam manji stroj koji melje drvo. Bavim se proizvodnjom drvene sječke i biomase od drveta.Namjena joj je za grjijanje gdje se spaljuje u pećima novije generacije ili se prerađuje za proizvodnju briketa i peleta.Mnogi su je prepoznali kao ekološki proizvod pa je koriste u voćarstvu i povrtlarstvu.Ako neko treba imam je na tone.Istina da sva ta postrojenja koštaju ali to energent budučnosti.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
To i nije tolika nauka, koliko pokazivaju proizvođaći.

Kad su u pitanju subvencije, traže se iskoristki preko 90%, što znači, skupa oprema itd.

Za neku običnu situaciju su dobri i proizvodi, koje radi firma Bider, koja nudi opremu manjih kapaciteta i tehničnih karakteristika i iskoristka, a po puno pristupačnijim cijenama.

Imaju i opremu, koju možeš instalirat u postojeću staru peč, da možeš ložiti sjeckano drvo.

Pošto ima drvo temperaturu paljenja oko 200 C, nema straha od samoupaljenja ko kod sjena ili slame, pa se može svježe stavit ne hrpu ispod krova, pa se prirodno suši. A te peći mogu koristit i svježu robu, no sva toplina se potroši u grijaču i ne grije vode.

To je predstavio MIO već u 1984-oj godini, a bilo je još prerano, da bi trg to prihvatio.

Prednost te opreme je, da ti i drvo nudi komfort usporediv sa plinom, dugme na termostatu i gotovo.

Mlinovi za manju robu (do nekih 20-30 cm) nisu skupi, a granja i sličnog ima brda.

Normalno, ako želiš vrhunsku opremu, onda u to ulaze i akumulacije topline (rezervoari s par tisuča litara vode), koji nude još viši iskoristak, a cijena takvog sistema prolazi 10.000 eura.
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Lijepi pozdrav svima!:D

Baš pričam s jednim kolegom o drvenoj sječki, pa mi govori da želi proizvesti stroj za sječku za vlastite potrebe.. Ono što me zanima je načelo rada takvog stroja, pogon, te sve ostalo što znate..

Hvala unaprijed!:prayer:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Lijepi pozdrav svima!:D

Baš pričam s jednim kolegom o drvenoj sječki, pa mi govori da želi proizvesti stroj za sječku za vlastite potrebe.. Ono što me zanima je načelo rada takvog stroja, pogon, te sve ostalo što znate..

Hvala unaprijed!:prayer:

Malo grublji silo kombajn, otprilike. Imaš toga na Jubitou.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
kad ovaj stroj semlje npr grane promjera 5cm, kako to upotrijebiti za grijanje, moze li se to loziti u standardnu pec centralnog grijanja na crvrsto gorivo umjesto drva ili uglja http://www.eicker.info/data/product/template_34/big/3046_image-0.jpg?sessionid=138131237177

moraš imati dozator. u vrlo kratkom vremenu se oslobađa vrlo velika količina topline.
http://www.luk.ba/files/docs/kotlov...trometal/Sustavi-na-pelet-i-drvenu-sjecku.pdf stranica 14 jedan sustav.
a cijene su prava sitnica cca 10000 eura.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Na koji način skladištiti sječku? Da se ne "zapali".
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
onda bi islo bez dozatora da kad se pec potapljuje da se ubaci par lopata te mase, da digne temperaturu a kasnije lozis ugalj ili drvo ili uz svako lozenje uglja ili drveta lopatu te mase, ako je dozator toliko skup
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
onda bi isdlo bez dozatora da kad se pec potapljuje da se ubaci par lopata te mase, da digne temperaturu a ksnije lozis ugalj ili drvo ili uz svako lozenje uglja ili drvtea par lopatu te mase, ako je dozator toliko skup

možeš probati, nije skup samo dozator, jer to su kao posebne peći jer moraš imati neko spremište za sječku. kompletna peć s pužnim dozatorom je oko 10000 eura.


Na koji način skladištiti sječku? Da se ne "zapali".
sječku možeš skladištiti kao i silažu u sličnim spremištima. upiši u google i izbacit će ti par stranica pa ćeš vidjeti. Možeš i u silos, ali onda vlaga mora biti oko 10 posto. "sve" iznad toga plijesan i trune.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ovaj sistem silani bez zraka....jel se kod njega smanjuje vlaga?
Ja sam nekako razmišljao u smjeru da se iskoristi kukuružnjak. Jer smo cijelo ljeto ložili centralno na ostatke od malčiranja i bilo je dobro. Doduše nije neka ogromna količina bila, a bilo je i toplo, tako da se sušilo u samoj prikolici.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
mislio sam slično kao silažu, samo što je s jedne strane otvoreno, a sve je natkriveno. Možeš koristiti i kukuružnjak. ako je dobar za kukuruzu, bit će i za ovo. kad probaš vidjet ćeš kako i što.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Da kukuružnjak bila bi dobra stvar,samo u unutaršnji strani trebala bi se staviti fina mreža(u primjer ova za jaćanje fasade na kučama,koja ima 5x5 mm rupe),da može zrak dobro cirkulirati kroz njo.

Inače prije sječkanja treba grane pustiti cca mjesec dana i onda sječkati i drva su dovoljno suha,da ne plesnivijo.

A za paljenje u običnoj peči na trda goriva sam se udlučio i ja.I probao sam sa sa malimi ostanki od drva,koje ostaju na tlima u šupi,kdje skladiščimo drva.
Trebaš baciti u prvo,kad je dovoljno jaka vatra najprije cca 3 ili 4 običnih drva i napokon toga sipati koju kanglo toga.JEr ako ne daš prvo obične drve vatra se gasi jer zatvori dovod zraka do vatre.A obična drva ovu mu ne dopušča.

Vidio sam i sistem,dozirača,kojeg si ga je jedan lik uradio sam(kopijo BIDER firme)Upravo je to stvorio čisto izi.Puž na reduktoru,cev u peč,izpred koje je mjerač pritiska,nekakva poluga sa oprugo,koja sklaplja stikalo i koje vključiva motor dozatorja.:(whew):

http://www.mojalbum.com/reider/moj-sekalnik-wc-8-z-izboljsavami
A ovdje je moj sječkač,kojeg ga nabavio i doradio upravo danas nekve izboljšave.upotrebivat ču ga samo za grane do 6 cm promjera,jer za obično peč na tvrda drva debljih se ne izplati mleveti a po moje ni stroj nije snažniji za što više.No može deblje ali pitanje kako dugo.
Znate pričo sa Crvene zastave:kakva vrata,takva plata..
 

Najnoviji postovi

Na vrh