• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekološka proizvodnja

Mrxon

Novi član
Tu od
9 Lip 2014
Poruka
15
Oko Zaprešića ima mali milion zapuštenih njiva, našlo bi se za iznajmit barem 10 hektara što je već i dovoljno za neku ozbiljniju (eko) proizvodnju.

Kupit stado koza i vodit ih da jedu žbunje na tim zaraslim njivama i eto ti zarade bez kopanja i saginjnja. :icon_eyes:

U pravu si ima more zapuštene zemlje, ali je problem rasparceliranost i izuzetno zapetljani vlasnički odnosi.
Ugl. iz iskustva znam - da bi spojio samo 2 ha zemlje u komadu s čistim vlasničkim papirima - moraš se iskilaviti, potrošiti hrpu vremena, goriva i love na biljege :x:

A druga stvar što poznam ljude koji su držali i po 40 koza, ali su se nakon par godina toga riješili i sad vise na burzama ili nadničare za minimalac.
Jednostavno nije išlo!
Danas je situacija čak i teža nego prije što se tiče kozarstva - i opet je u igri veliko ulaganje i puno strpljenja s birokracijom i potrebna velika doza sreće (da se stvari dobro poslože kad se krene nešto raditi) - pa da čovjek uspije!
A vidiš i sam što IVANCIN govori - sve uvjete za ekološko stočarstvo je osigurao, ima proizvod, a ne može ga finalizirat i prodat kao takovog.
Nas jednostavno veliki igrači u sprezi s politikom drže u poziciji da nema šanse da mali čovjek (ma koliko truda uložio) na malo uspije pa da se s vremenom širi ulažući ostvareni profit dalje u proizvodnju.
A bome i srednji pa i veći proizvođači (i ne samo eko proizvođači već i konvencionalci) stenju pod jarmom velikih igrača jer ih ucjenjuju, ne plaćaju na vrijeme i malo po malo ih tjeraju u stečaj kako im već dođe.
Nema tu sreće za poštena priprosta čovjeka! :(
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@hele, jel te zanima sušara? nova, par sati radila? ne znam kapacitet, ali mislim da ima 3-4 ormarića s 3 ladice. mogu se raspitat ako te zanima...

Domaća izrada ili kupovna? U planu je i to za slučaj da se neće sve moći prodat svježe. Kakve ormariće ima, ne znam kako to izgleda? Površina?

A druga stvar što poznam ljude koji su držali i po 40 koza

A vidiš i sam što IVANCIN govori - sve uvjete za ekološko stočarstvo je osigurao, ima proizvod, a ne može ga finalizirat i prodat kao takovog.


To je sve malo, premale količine. Treba se okrenut prema van. Koliko sam ja mailova poslao po EU a još nemam tako reć ni proizvod. Da imam eko certifikat i neku količinu (voćke su tek u drugoj godini) prodao bi bez problema sve u EU i to za lijepe novce. Vani su eko proizvodi skupi da ti pamet stane i dobro se prodaju ali nitko neće doći vama doma. Danima i tjednima googlat na engleskom i njemačkom, ja sam se najviše orijentirao na njemačku jer je najveće i najbogatije tržište.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ma kupovno, ima covjek par ha sljiva, mislio susit, ali je sad od svega odusto. Jos ga prosle godine todoric zavalio posteno, pa ce izgleda samo rinfuzno prodavat za rakiju.
Sutra cu nazvat nekog od njegovih pa cu se malo raspitat.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Je, u dj je, mozda i znas lika, predaje u poljoprivrednoj skoli. Danas mi se ne javlja, ali bit cu doma za par dana pa ako se ne javi u medjuvremenu, odem tamo kad dodjem.
@Mrxon, ako pod regiju mislis ono u sto nas guraju u zadnje vrijeme, onda si se malo preso, s druge strane se gmo sije, samo se o tome ne prica previse kod nas. Mislim da su im velike kazne, ali jbg, blizu im je rumunjska...
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
Budući da se ekološki osvješteni ljudi trebaju naći na prvim linijama otpora GMO megalomanima link na inicijativu protiv ulaza GMO-a na mala vrata i korištenje nesreće za svoje prljave ciljeve:

http://www.change.org/en-GB/petitions/gradjani-bosne-i-hercegovine-srbije-i-hrvatske-odbijamo-donaciju-monsantovih-sjemena-gradjani-kazu-ne?share_id=aQTKIBfejp

Molim pridružite se i pomozite da regija ostane GMO - free!

Hvala!

Koliko god sam protiv GMO-a, moram napomenuti da niste u pravu.

Da je itko od vas "aktivista" izvukao glavu iz *uzice i proguglao 3 minute vidio bi da Monsanto donira hibridni kukuruz "Dekalb" koji nije GMO.

http://monsantoblog.eu/monsanto-hel...-after-worst-flooding-in-more-than-a-century/
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kad monsanto pomaze male poljoprivrednike kao kad lovci hrane divljac... vis kak je to fin narod i kak se brinu za nas.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Hehe 125 hektara... Ja sirotinja sretan što imam 0,6 hektara svoje zemljice :)

Nije moja zemljica.
To je zakup jednog djela parcele od 402ha.
Jednom čovjeku je to dosta posla.
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
A vidiš i sam što IVANCIN govori - sve uvjete za ekološko stočarstvo je osigurao, ima proizvod, a ne može ga finalizirat i prodat kao takovog.

Moj problem je što nema certificirane klaonice, a ja nesmijem klati.
Uvjeti da ja samostalno prodajem meso je da imam klaonicu, mesnicu po i stim standardima kao i svi mesari i klaoničari.
To je skupo za 20-30 grla godišnje.
 

Mrxon

Novi član
Tu od
9 Lip 2014
Poruka
15
@Kamen, DARIJUS: I vi njima vjerujete?? Možemo li dobiti najmanje dvije autentične potvrde provjerenih nezavisnih laboratorija da to što Monsanto "daruje" nije trojanski konj pod provjerenom non-gmo markom hibridnog kukuruza??? :S
Vidim vi im slijepo vjerujete - ali znajte da i na plotu nešto piše pa su neki jezike našpranjili! :p
Što se mene tiče itp je to vrlo lijepo rekao:
Kad monsanto pomaze male poljoprivrednike kao kad lovci hrane divljac... vis kak je to fin narod i kak se brinu za nas.

I ja s velikim odobravanjem potpisujem ovu njegovu izjavu.

Btw - uopće nisam nikakav aktivist - agitiram jedino za majku prirodu! :D
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
nehotice se svrstah na krivu stranu...ofrlje čitam postove..

štel sam reći da su pioneer i KWS uz dekalb odreda svi gmo...a ispalo je drugačije...
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
@Kamen, DARIJUS: I vi njima vjerujete?? Možemo li dobiti najmanje dvije autentične potvrde provjerenih nezavisnih laboratorija da to što Monsanto "daruje" nije trojanski konj pod provjerenom non-gmo markom hibridnog kukuruza??? :S
Vidim vi im slijepo vjerujete - ali znajte da i na plotu nešto piše pa su neki jezike našpranjili! :p
Što se mene tiče itp je to vrlo lijepo rekao:


I ja s velikim odobravanjem potpisujem ovu njegovu izjavu.

Btw - uopće nisam nikakav aktivist - agitiram jedino za majku prirodu! :D

Stvarna štetnost GMO biljaka na zdravlje ljudi je u visokoj koncentraciji ostataka pesticida na bazi glifosata. Poljoprivrednik zasigurno ne će špricat totalni herbicid po usjevu ako nije siguran da je to GMO kukuruz, stoga nije niti toliko velika šteta da i je GMO kukuruz.


Meni je smiješno što se toliko borimo protiv uzgoja GMO kultura u RH, a nikoga ne smeta što jedemo GMO. Nikoga ne smeta što naše domaće životinje jedu GMO soju već više od 10 godine, što se naša polja truju izmetom punim GMO hrane. Nikoga ne smeta što uvozimo jeftino meso životinja koje se hrane GMO kukuruzom i sojom. Nikoga ne smeta što se u hrvatskoj prodaje hrana bez potrebe da se označuje da sadrži GMO.
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
Domaća izrada ili kupovna? U planu je i to za slučaj da se neće sve moći prodat svježe. Kakve ormariće ima, ne znam kako to izgleda? Površina?






To je sve malo, premale količine. Treba se okrenut prema van. Koliko sam ja mailova poslao po EU a još nemam tako reć ni proizvod. Da imam eko certifikat i neku količinu (voćke su tek u drugoj godini) prodao bi bez problema sve u EU i to za lijepe novce. Vani su eko proizvodi skupi da ti pamet stane i dobro se prodaju ali nitko neće doći vama doma. Danima i tjednima googlat na engleskom i njemačkom, ja sam se najviše orijentirao na njemačku jer je najveće i najbogatije tržište.

Zašto radit za inozemstvo kada hrvatskoj fali hrane?

Treba naći model po kojem će biti isplativo radit za lokalno tržište.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ne fali hrvatskoj hrane, nego nam fali novaca. radit za vanjsko tržište samo zato jer te jedino ono i poštuje. ne mislim sigurno radit za todorića ili pipunića. i ako budem uspio u svom naumu, pomoći ću kome god budem mogo da se probije.

u vezi tog gmo-a... da, to je točno na našu žalost, a treba se svim silama borit protiv toga. možda se onda i uvjeti tržišta promjene, pa će ljudi kupovat domaće. pa ćemo svi živit sretno i veselo ;)
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
ne fali hrvatskoj hrane, nego nam fali novaca. radit za vanjsko tržište samo zato jer te jedino ono i poštuje. ne mislim sigurno radit za todorića ili pipunića. i ako budem uspio u svom naumu, pomoći ću kome god budem mogo da se probije.

u vezi tog gmo-a... da, to je točno na našu žalost, a treba se svim silama borit protiv toga. možda se onda i uvjeti tržišta promjene, pa će ljudi kupovat domaće. pa ćemo svi živit sretno i veselo ;)

Hrvatska uvozi više od 50% hrane, ne znam od kud Vam da hrvatskoj ne fali hrane? Pogledajte samo statistiku koliko se jeftine svinjetine uvozi, barem bi to mogli sami proizvest. Ako ne promijenimo model proizvodnje hrane i dalje nećemo imat novaca jer je poljoprivreda osnova i temelj ekonomije, bez jakog sela nema jake ekonomije!


Zašto izvoziti jabuke po 2kn kg u njemačku kad se mogu prodati na dvorištu ili na placu po 6kn?

Treba naći model po kojem je isplativo proizvoditi na maloj površini za lokalno tržište kako bi se oživila hrvatska poljoprivreda i selo.

Model koji funkcionira u inozemstvu je malo gospodarstvo na kojem je primarno stočarstvo i koje prodaje sve direkt kupcu bez posrednika.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Treba naći model po kojem je isplativo proizvoditi na maloj površini za lokalno tržište kako bi se oživila hrvatska poljoprivreda i selo.

Mislio sam da je moj model proizvodnje taj...sve dok nisam napravio izračune...
tri hektara povrća dajem za plaću jedne čistačice!

...pa nek netko od toga oživi...:icon_hang:

pojedu te troškovi...pazite ovamo...

tržnica (placovina, rezervacija, vaga, parkiralište) za 200 dana u godini = 20 000
kombi (registracija, gorivo, servisi) koji vozi samo na njivu i plac = 15 000
traktor (registracija, gorivo, mazivo) = 6 500
navodnjavanje = 3 000
a gnojivo, sjeme, ambalaža, djelatnici, doprinosi?...zaštitna sredstva ne spadaju u ovu temu...al i ona koštaju, zar ne:(giggle):


rentabilnost u proizvodnji na malo?...ne postoji gospodo i dame, ne u ovoj državi...

i da, nikad nisam uračunao u trošak svoje i radne sate svoje obitelji...niti amortizaciju...a vjerojatno ima još toga....
na životu sam kao proizvođač još samo zato jer radim 20 vrsti povrća...non stop male serije... i varam sam sebe da mi dobro ide...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Oooo, imamo dovoljno hrane. Pogotovo soje, kukuruza, psenice, suncokreta... to sto nema interesa da se to baci pred svinje, to je druga stvar. A nece bit interesa sve dok stoka sitnog zuba kupuje smece na akcijama i stedi na hrani jel mora otplacivat kredit za novi auto i stan. E pa onda nek jedu zidove i lim. I mobitele. I nek vicu da je sve domace skupo.
To o jabukama za 6 kn moz proci s malim povrsinama jednom proizvodjacu na 30 000 stanovnika. Sve izgleda super na papiru, a gle cuda, u praksi ne funkcionira. Najcesce zbog drzavnog aparata i svjesti potrosaca. Pa kad se to promjeni, onda cemo razmisljat o tome.
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
@itp Nije Vam baš neka razumna logika.

Ako se hrana ne proizvodi i mora se uvozit, znači da je nema.


@DARIJUS Vi se bavite intenzivnom poljoprivredom, uzgojem povrća na industrijskoj razini. To se nikako ne poklapa sa malim ekološkim gospodarstvom kojem je stočarstvo primarna grana.

Nemojmo uspoređivati kruške i jabuke.


Evo za usporedbu jedno takvo gospodarstvo u hrvatskoj:

https://www.youtube.com/watch?v=6Oc0opHr7oY
http://www.eko-gospodarstvo.com/OrlovPut/o-nama
 

Najnoviji postovi

Na vrh