• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekološka proizvodnja

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ne uvozi se hrana zato što je nema,uvozi se zato što je negdje prošao rok trajanja ili se dobiva bagatela jer je to druga klasa ili se mora isprazniti hladnjača negdje u europi.Trgovačkim lobijima ne odgovara bogat seljak,njima odgovara suprotno.Seljak nema novca,nude se kreditne linije,nudi se repromaterijal,plastenici,sve je to preplačeno i na kraju trgovci dobe i robu jeftino,ne plate zadnje isporuke,kao otpis škarta,škarta koji to nije jer su od tebe uzeli visoku prvu klasu.Hrane ima i mogućnost povečanja proizvodnje ,ali prije 8 godina sam prodavao salatu skuplje u odnosu danas 30 posto a od onda su mi troškovi porasli 300 posto.Samo da napomenem da nisam eko proizvođač,imam plasteničku proizvodnju,rajčicu sam samo jednom špricao protiv bolesti i jednom preventivno protiv štetočina,koristim stajnjak i peletirano gnojivo kao osnovu i manju količinu vodotopivog(zbog cijene)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zašto radit za inozemstvo kada hrvatskoj fali hrane?

Treba naći model po kojem će biti isplativo radit za lokalno tržište.

Zato jer se vani postižu bolje cijene, cijene kvalitetu. Kod nas ti za prvoklasnu robu nude cijene ko za škart iz uvoza, na kraju ne plate ili kad ti roba kalira ti ju vrate...
Da li ću kod nas prodavat na malo po košaricu 250g ili ću sve prodat u komadu u inozemstvo za slične novce. Jel treba o tome uopće razmišljat?

P.S. Ako će netko kod nas biti voljan platit isto koliko Austrijanac ili Njemac, čak i malo manje (pošto sam veliki patriota) može dobit sve.
 

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
Oooo, imamo dovoljno hrane. Pogotovo soje, kukuruza, psenice, suncokreta... to sto nema interesa da se to baci pred svinje, to je druga stvar. A nece bit interesa sve dok stoka sitnog zuba kupuje smece na akcijama i stedi na hrani jel mora otplacivat kredit za novi auto i stan. E pa onda nek jedu zidove i lim. I mobitele. I nek vicu da je sve domace skupo.
To o jabukama za 6 kn moz proci s malim povrsinama jednom proizvodjacu na 30 000 stanovnika. Sve izgleda super na papiru, a gle cuda, u praksi ne funkcionira. Najcesce zbog drzavnog aparata i svjesti potrosaca. Pa kad se to promjeni, onda cemo razmisljat o tome.


Ako uzmemo statistički podatak da je prošle godine hrvatska proizvela 110 000 000 kg soje te uz to uzmemo da za jedno prase treba cca 50kg soje dolazimo do podatka da hrvatska može prehraniti 2,2 miljuna svinja sa svojom sojom, dok je potrebno 2,5 miljuna svinja koliko hrvatska statistički troši.

Naravno soja se ne koristi samo za svinje, stoga Vaša tvrdnja da ima dosta hrane ne drži vodu nikako. Vjerujem da bih došao do istih podataka da idem gledati koliko se proizvodi kukuruza, ječma, pšenice, krme i ostaloga.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
@DARIJUS Vi se bavite intenzivnom poljoprivredom, uzgojem povrća na industrijskoj razini. To se nikako ne poklapa sa malim ekološkim gospodarstvom kojem je stočarstvo primarna grana.

Nemojmo uspoređivati kruške i jabuke.


Niti ne pokušavam usporediti krušku s jabukom...
ono što je u mojoj i ekološkoj proizvodnji isto je cijena po kojoj plasiram proizvod...prodajem na tržnici krajnjem kupcu...
isto je i to da ugradim 100 kubika konjskog gnoja i dve-tri palete peletiranog stajnjaka u svoju industriju godišnje...
...isto je i to da niti jedan kvadrat moje proizvodnje nije oprskan herbicidom...
i isto je to da moja obitelj jede povrće iz vlastite proizvodnje...

e jesu li to kruške i jabuke...ili samo dvije različite vrste krušaka?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Mozda mi i nije neka logika, al ti je bajo moj to tako. Nemoj persirat ekipu na forumu, nije ovo toliko ozbiljno koliko izgleda :D:
Elem, ako se zna da izvozimo psenicu, soju, kukuruz i suncokret i imamo tovne kapacitete, a nemamo dovoljno svinjetine i govedine, znaci da nesto ne stima u sistemu. Ako jos nije vidljiv sarkazam, nadam se da sad hoce. A u statistiku ti uopce ne sumnjam. Cak nudim i rjesenje. Tu razliku od 2,2 do 2,5 milijuna svinja cemo nadoknadit s govedinom, barem krava za klanje ima dovoljno... nije ti palo na pamet da se svinje mogu hranit i bez te soje? Moji ne daju soju vec godinama, pa opet imamo vrhunske svinje i odlicno meso.
Ako cemo slusat ministra, statisticki imamo mogucnost 100 % povecanja poljoprivrednih povrsina. Samo sto statistika zaboravlja da je vecina te zemlje pogodna za djelomicnu obradu ili uope nije pogodna.
A sto se tice DARIJUSA, hebes takvu industrijsku proizvodnju na 3 ha koja se prodaje na trznici. To nije industrijska proizvodnja. To je domace, mozda nije ekoloski, ali ne moze se nikako s industrijom usporedjivat. Najveci je problem sto francuzi zive od 3 ha. A on prezivljava.
 
Posljednje uređivanje:

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
@DARIJUS

Ekološka proizvodnja bi se trebala temeljit na održivim praksama. Nije održivo imat 3 hektara povrća i kupovat sve ulaze od gnoja do sjemena. Održivo bi bilo da imate integrirano stočarstvo sa povrćem i sami radite svoj gnoj, samim time bi imali manje troškove.

Dakle rekao sam model koji funkcionira u inozemstvu je farma kojoj je primarna grana stočarstvo, takva faram ne mora biti 200 dana na tržnici, dosta je da bude svaki drugi vikend, ne treba kombi, ne treba radnike jer sve rade članovi obitelji itd.

Za primjer ću bubunut kako izgleda jedna ta farma iako sam stavio link na orlov put.

Ajmo reć da proizvode iduće stvari godišnje sa 15 hektara oranica i pašnjaka:
- 50 tovljenika
- 500 brojlera
- 100 guski, patki, purana
- 3 goveda
- 25 000 jaja
- 3t bijelog eko brašna
- 3t sezonskog voća
- 3t sezonskog povrća
- prerađevine od voća i povrća

Da bi to sve prodali farma ima 50tak stalnih kupaca koji po proizvode dolaze na kućni prag. Na tržnicu se dolazi svaku subotu za vrijeme sezone prodati sezonske proizvode i steći nove kupce za meso i jaja.

Također budući da se goveda, svinje i perad drži na pašnjaku meso i jaja su znatno kvalitetniji od onih iz Konzuma, a ujedno su i troškovi proizvodnje nešto manji proizvođač na temelju toga traži PREMIUM od recimo 20% u odnosu na Konzum.

Ako ćemo držat životinje po istim uvijetima kao što se drži u industrijskoj proizvodnji u ekonomiji razmjera naravno da nema računice za proizvodnju na malo. Ali ako se ide na nešto čega nema na tržištu, što je kvalitetnije i jeftinije za proizvest onda naravno ima računice.

Nadam se da sad shvaćate zašto tvrdim da uspoređujete kruške i jabuke.

@itp
Možemo do sutra pričati što bi moglo biti i tko je kriv, ali je činjenica da hrvatska uvozi više od 50% hrane, stoga ima kapaciteta da se proizvodnja poveća za barem 100% bez potrebe za izvoz.

Zašto tih 100% ne bi bila zdrava domaća hrana koja će probudit hrvatsko selo... :icon_winkle:
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Zato sto je nema ko kupovat. Sta bi sad blagajnica u konzumu trebala davat mjesecnu placu za tjednu prehranu. Osim toga, ovo sto ti pricas je sta bi bilo kad bi bilo. Ko i politicari kad pricaju kako je vani. Norvezani imaju fiksni poticaj od 150 000 kruna godisnje, pa sta sad? Ajmo i mi trazit.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
zgodan primjer je kamen dao...
ajd sad probajmo ukalkulirati hrvatske cijene u to, i vidjet ćemo da to teško klapa...

iliti po domaći, ovakva farma je propala u startu...
tko ne vjeruje, neka proba...al ja sam sa sela i godišnje uhranim više pilića (i prodam po 35 kn kilu), pojedemo 10% proizvodnje tovljenika te eko farme, proizvedem više pura, pataka i gusaka, proizvedem i tonu brašna...i 2 tone kaše...i 30-ak tona povrća...i 3000 jaja....i parsto flašica ajvara i kiselih krastavaca...

i tvrdim da to više ne funkcionira, tj. da su čista primanja nakon svega na nivou bolničke čistačice

eto...

ali ako netko želi probati, samo naprijed...kamen vas vodi...:icon_e_wink:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Vjerujem da svi imaju mjesovitu proizvodnju za svoje potrebe. Stara je znala drzat po 150-200 pilica, al smo joj to zabranili, za sebe i par rodjaka i susjeda i slus. Trenutno ima oko 30ak mladih nesilica, stari ima jednu krmacu, a ostavlja jos dvije od ove godine. Ovce smo prodali, a krava nema vec 15-ak godina. Da je bolje vrijeme, otvorio bi mini siranu i drzo 20-ak krava. 50-ih godina je moj pradjed s 15 krava bio gazda, a danas s 50 krava si rob. Ja cu se bazirat na neke proizvode koje mogu prodati sto vani, sto restoranima (u prvom redu zitarice) a sve ostalo za svoje potrebe i malo vise... vis darijus, jel moguce da ti s 3 ha proizvedes vise nego statistika s 15 :) ?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Kamen,ono sa 50 kupaca sam i ja iskušavao.Išao sam na to da bi imao jaja ,piletinu, pačetinu,kuniče i povrče sezonsko i van sezonsko.To je kod nas utopija,ne funkcionira.Jer čim kupac nađe negdje to jeftinije,odlazi tamo,kvaliteta nebitna.Nema stalnih kupaca,osim nekih vjernih,a ti su vjerni jer uvijek dobiju koji gram više ili nešto sa popustom.A da se netko ugovorno veže za tebe da ce u godinu dana kupiti određenu količinu nečeg da si ti možeš napraviti neke planove...
 

Mrxon

Novi član
Tu od
9 Lip 2014
Poruka
15
Uh - završio sam u cenzorskoj ladici, a nemam pojma što sam sad zeznuo osim što sam se obrušio na GMO - fanove! :D

Ni med cvetjem ni pravice! ;)

Znate što meni nije jasno kod toga "prolazi - ne prolazi" o kojem vi diskutirate?
Uzet ću za primjer mljekarstvo.
Kad su proizvođačima mlijeka mljekare (sada pretežno u stranom vlasništvu) prestale uzimati mlijeko te zbog aflatoksina te zbog mikrobiološke neispravnosti te zbog nedovoljne masnoće i bog te pitaj čega (a u stvari išlo se na to da ih se baci na koljena radi pogodovanja uvoznicima), oni su stali prosvjedovati i prolijevati mlijeko po poljima i u kanalizaciju.

Onda se netko sjetio dijeliti mlijeko u gradovima, prolaznicima umjesto da ga proliju i jedan je lik, koji se tu zatekao i uzeo čašu tog mlijeka izjavio za televiziju nešto poput:"Imam 60 godina, nisam 30 godina popio domaćeg mlijeka i skroz sam zaboravio kako pravo mlijeko miriše i kakvog je okusa. Sad sam se podsjetio kakvog je mlijeko stvarno okusa!"
Nije to bio gradski balavander koji misli da mlijeko nastaje u Konzumu (kako je to dijete iz vrtića odgovorilo na Anteni na pitanje odakle dolazi mlijeko), to je čovjeko koji je nešto prošao u životu!!

Ja sam se tada zapitao: A zašto se mljekari, umjesto da zazivaju državu iprosvjeduju prolijevajući mlijeko po kanalizacijama, ne udruže, npr u jednoj ekipi bi bio onaj koji ima vlastito dostavno vozilo, jedan koji ima mini-siranu, jedan koji proizvodi isključivo silažu i hranu za muzne krave, jedan koji je sposoban mlijeko puniti u ambalažu i jedan knjigovođa (možda treba još netko, nemam pojma, ali taj se lako pridoda)?
I tako udruženi više ne bi bili ovisni ni o kome. Jer ljudi već imaju uhodanu proizvodnju i sredstva za rad samo to treba pametno iskoristit. A mlijeko bez posrednika plasirati od vrata do vrata u velikim gradovima.
Ali nisu tako postupili, otišle muzne krave na bubanj i u klaonicu, farme i oni pod ovrhu, a nama mlijeko iz Francuske, Madžarske, Rumunjske, Srbije i bog te pitaj odakle sve ne - eto ga na! :(

I sad se pitam da li je moguće da se npr itp, DARIJUS i Kamen udruže (pod uvjetom da su smješteni u istoj regiji - što nisu ali je ovo samo primjer), da se svaki od njih specijalizira za samo jedan vid eko proizvodnje (stočarstvo, ratarstvo povrtlarstvo, voćarstvo, peradarstvo, ...) da surađuju na način da jedan drugog podržava u proizvodnji (npr, stočar povrtlara i ratara opskrbljuje gnjojivom, ratar stočara krmivom i sl. kombinacije) i da zajednički nastupe na ino i domaćem tržištu?

Bi li se onda našla računica i došlo do zarade u eko proizvodnji!??
Pitam se pitam!?? ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kamen

Član
Tu od
8 Pro 2013
Poruka
48
zgodan primjer je kamen dao...
ajd sad probajmo ukalkulirati hrvatske cijene u to, i vidjet ćemo da to teško klapa...

iliti po domaći, ovakva farma je propala u startu...
tko ne vjeruje, neka proba...al ja sam sa sela i godišnje uhranim više pilića (i prodam po 35 kn kilu), pojedemo 10% proizvodnje tovljenika te eko farme, proizvedem više pura, pataka i gusaka, proizvedem i tonu brašna...i 2 tone kaše...i 30-ak tona povrća...i 3000 jaja....i parsto flašica ajvara i kiselih krastavaca...

i tvrdim da to više ne funkcionira, tj. da su čista primanja nakon svega na nivou bolničke čistačice

eto...

ali ako netko želi probati, samo naprijed...kamen vas vodi...:icon_e_wink:

Ja sam samo naveo primjer i bubnuo cifre. Farme takvog tipa preživljavaju ali pod jedni uvjetom koji Vi i dalje odbacujete.

Ako držite pajceka cjeli život u štali taj pajcek nije niš bolji od onog iz Konzuma.

Ako držite kokoš u kavezu, jaje te kokoši nije ništa bolje od onog iz Konzuma.

Ako držite brojlere u kištri u štali, taj brojler nije ništa bolji od onog iz Konzuma.

itd

Zašto bi kupac išao kod Vas na farmu kupit isti proizvod kakav može kupit u Konzumu po nižoj cijeni?

Dakle potrebno je držati životinje vani na suncu, na pašnjaku, u prirodnom okruženju, onda se dobije kvaliteta koja se može naplatiti. Istraživanja su pokazala da su životinje koje se ne drže u štali daleko zdravije, i proizvodi takvih životinja su zdraviji i ukusniji. Također je poželjno da se ne hrani sa GMO (sojom) smećem kako bi se i na temelju toga mogla tražit veća cijena.

Mantra "domaćeg" koje je zapravo štalsko ne može dobiti veću cijenu kad je proizvod isti kao iz Konzuma...


U krajnosti ako idete na takvu proizvodnju, sami određujete cijenu i profit na temelju troškova. Ako si odredite takvu cijenu da na kraju jedva zaradite jednu plaću onda Vam baš nejde matematika...
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
eto kad bi se mi i kojim slućajem udružili (što je nemoguće još od doba dok je bog hodao svijetom - nek mi krepa krava - vic s bradom), kad bi posao počeo davati rezultate trebalo bi 10 knjigovođa i bar toliko dobrih pravnika da prate ove naše zakonske zavrzlame. Kod nas se još uvijek nezna što OPG može i smije a što ne, kako kojem organu paše. Dok smo mali i preživljavamo nikom ne smetamo pa nas ni ne diraju previše, ali nek se netko usudi narasti sam ili nedaj bože udružen. Bit će odmah raznih bakterija, pesticida u nedozvoljenim količinama, ešerihije i ko će ga sve znati čega. Naše je da radimo da bi preživjeli i mogli raditi još više, a zaraditi manje. Tko nam je kriv, sami smo birali.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@Mrxone, na dobrom si tragu, moze, ali ako ce se izvest. Stojim pred mljekomatom nedavno i slusam kako jedna baba vlasnici hvali mlijeko. Kaze joj ova: ma sve je to lijepo gospodjo, ali ljudi ne kupuju bas. Inace, mljekomat je na ulazu u kaufland. U neka sretnija vremena, moja bi pokojna baka natovarila kante s mlijekom na bicikl i svako jutro po zgradama raznosila mlijeko, sir i vrhnje. I stigla svako jutro na misu u 7. Zakoljes june, natrpas dvije skrinje mesa, namiris komsiluk i dobijes 2000 maraka. Jos i kozu prodas.
@Kamen, nadji musterije ili garantiraj otkup (i cijenu) i ja od ove zime radim sve kako si napiso.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ako se smijem ubaciti u diskusiju .... @kamen, reci cu ti samo jedno - Zivis u Hrvatskoj !! A kako se ovdje zivi i radi .... mnogi znaju !
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Ja sam samo naveo primjer i bubnuo cifre. Farme takvog tipa preživljavaju ali pod jedni uvjetom koji Vi i dalje odbacujete.

Ako držite pajceka cjeli život u štali taj pajcek nije niš bolji od onog iz Konzuma.

Ako držite kokoš u kavezu, jaje te kokoši nije ništa bolje od onog iz Konzuma.

Ako držite brojlere u kištri u štali, taj brojler nije ništa bolji od onog iz Konzuma.

itd

Zašto bi kupac išao kod Vas na farmu kupit isti proizvod kakav može kupit u Konzumu po nižoj cijeni?

Dakle potrebno je držati životinje vani na suncu, na pašnjaku, u prirodnom okruženju, onda se dobije kvaliteta koja se može naplatiti. Istraživanja su pokazala da su životinje koje se ne drže u štali daleko zdravije, i proizvodi takvih životinja su zdraviji i ukusniji. Također je poželjno da se ne hrani sa GMO (sojom) smećem kako bi se i na temelju toga mogla tražit veća cijena.

Mantra "domaćeg" koje je zapravo štalsko ne može dobiti veću cijenu kad je proizvod isti kao iz Konzuma...


U krajnosti ako idete na takvu proizvodnju, sami određujete cijenu i profit na temelju troškova. Ako si odredite takvu cijenu da na kraju jedva zaradite jednu plaću onda Vam baš nejde matematika...


Treba nam certifikacija EKO.
Načini da se smanje ulazni troškovi i troškovi proizvodnje.
Vrhunska kvaliteta i povjerenje kupca (najteži dio)
Cijena može biti neznatno veća, ali većina pretjeruje.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
U jednome ste potpuno u pravu iako to nije na glas izrečeno; za svoje novce imate pravo kupiti što i koliko želite i nad tim ili pored toga filozofirati koliko želite.:icon_fU::cool:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Je, sami određujemo cijenu, ali je pitanje koliko ljudi je bez obzira na to što zna razliku između kvalitete eko i Konzum robe u mogućnosti to platiti. A svi znamo koliko je skuplja proizvodnja u eko sistemu. Primjer. pojave se uši u povrću: Actara koja ih uništi odmah košta cca 17,00 kn, a eko sredstvo za istu površinu 100,00 kn. Dakle cca 1:5. Kome da ja prodam robu 5 x skuplje. Ipak ostajem u eko proizvodnji pa nek bude kaj bude. Biram profitabilne kulture i količinu koju mogu plasirati, nije da ću se obogatiti, ali ću preživjeti, bar se nadam.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Kak ide plasman tvojih proizvoda ? Nesto razmisljam o uzgoju na Ekoloski nacin, ali se bojim upravo zbog plasmana ...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Treba nam certifikacija EKO.
Načini da se smanje ulazni troškovi i troškovi proizvodnje.
Vrhunska kvaliteta i povjerenje kupca (najteži dio)
Cijena može biti neznatno veća, ali većina pretjeruje.


prva tvrdnja se pobija drugom...:eek::
certifikacija košta, i vremena i novaca, a to zasigurno nije način da se smanje ulazni troškovi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh