• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ekološka proizvodnja

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,086
Kod nas je bilo organizirano u 1. mj..
zvali na telefon da se dođe na predavanje za mjeru 11.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
daj malo preciznije, a ne u natuknicama, di je to objavljeno i kako se zove...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,086
Ekološka proizvodnja ima naziv: mjera 11 , odnosno mjera 11.1 11.2 gdje je jedna ekološka a druga ekološko prijelazno razdoblje...
Nema tu šta pojašnjavat?
 

cisnar

Član
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
82
Pogledajte na stranici Savjetodavne sluzbe,svi koji su u Eko moraju odslusati 18 sati predavanja do kraja godine.
Lp
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Nema na stranici ništa o tome, odslušao sam neka predavanja nekih smiješnih ljudi sa još smješnijim znanjem, zapravo gubio vrijeme.
Kažu i od budale se nešto može naučiti, ali od ovih baš ništa.:icon_butt:
Najgore je što oni za to dobe naše novce.
evo ipak sam našao.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja moram drugi tjedan odradit prvih 6 sati. Tak sam i mislio da budem gluposti slusao.
Eko ce od ove godine dobivat nesto vise love sta se poticaja tice, to ce ici preko mjere 11. Da bi dobili novce iz mjere 11 moramo odslusat 18h predavanja.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Da li samo odslušati ili debelo platiti? Ja ozbiljno razmišljam o izlasku iz eko proizvodnje. Ne mislim mijenjati način proizvodnje, ali mi je puni kufer papirologije koju moram voditi. Kad sam ulazila u ekološku mislila sam da će oni na temelju analiza zemlje i bilja reči jesam li eko ili ne, a ono ispada da je eko onaj ko dobro vodi papire. Po tome kaj sve treba pisati ne stignem ni na zahod, a kamoli nešto napraviti. Ja sam u prijelaznom razdoblju, a po priči onih koji su ušli u eko i imali inspekciju (navodno izlazi državna) izludili su. Hvataju se za svaku stavku u dnevniku proizvodnje. Dave do besvjesti. Zar se to nemože jednostavnije? U redu je da se vodi što je i kad sijano, sađeno, obrađivano, prihranjivano, špricano i čime, to vodimo i radi sebe. Ali nije mi jasno zašto je bitno u koliko sati je započeto zalijevanje i kad je završeno, zašto je bitno koliko sati sam nosila špricu na leđima, ako napišem da sam čajem od koprive i preslice u određenom omjeru pošpricala parcelu od 800 m2. Jel netko od vas ušao u eko proizvodnju i imao susret s inspekcijom i mora li se to baš tako piskarati do besvjesti. U mojoj eko stanici su rekli da to nije tako strašno, navečer zapišeš kaj si danas radil i to je to. Samo su zaboravili da nama u sezoni posla dan počinje najkasnije u pet, a završava oko ponoći i da se od umora jedva možemo otuširati. Kome je tada snage i volje pisati dnevnik proizvodnje? Ajde nek me netko razveseli da nije tako i da ima jednostavniji postupak.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Samo odslušati.
Ja do sada nisam imao kontrolu iz ministarstva ali ne vjerujem da je baš tako. Sada sam 4 godina eko proizvodnje i do sada mi kontrolna stanica nije imala prigovora na dnevnik proizvodnje, vjerujem da bi me upozorili da nešto ne valja.
Ja navečer ili drugi dan napišem što sam taj dan radio i to je to. Napišem datum, špricao tu i tu kulturu, potrošio xy litara škropiva, koncentracija xy.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Samo odslušati.
Ja do sada nisam imao kontrolu iz ministarstva ali ne vjerujem da je baš tako. Sada sam 4 godina eko proizvodnje i do sada mi kontrolna stanica nije imala prigovora na dnevnik proizvodnje, vjerujem da bi me upozorili da nešto ne valja.
Ja navečer ili drugi dan napišem što sam taj dan radio i to je to. Napišem datum, špricao tu i tu kulturu, potrošio xy litara škropiva, koncentracija xy.
Mi smo ako se ne varam u istoj eko stanici (Prva ekološka) i nije problem s njima. Prvo se vodio dnevnik u tekici i bilo je ok, za prošlu godinu su mi poslali obrasce koji isto tako nisu prezahtjevni, jer znam da kod svake ozbiljne proizvodnje treba neke stvari pisati. Tko bi zapamtio kad je i kaj radil pogotovo u sezoni. Zbunili su me eko proizvođači koji su imali državnu kontrolu i pričali da treba voditi sve i svašta po satima, mehanizaciji, i neznam po čemu sve ne. E sad jesu li oni to napuhali ili će biti dobro ovo kaj mi pišemo bumo vidjeli kad na dođu u goste. Probala sam voditi u E-gapu ili kak se to već zove, tiha jeza. Meni je moj rokovnik zakon. Na kraju godine prebacim na obrasce koje traži ekološka i to je to. Bilo bi mi drago da ako je netko od forumaša imao kontrolu iz ministarstva kaže kaj su ga tražili, ali onako iskreno.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sada vodim u rokovniku i u wordu formular za mjeru 11 (to je ono što su nam poslali). Pretpostavljam da u PES-u znaju što treba, kada sam god zvao mnistarstvo, savjetodavnu, apprrr nešto vezano za eko proizvodnju puno puta sam čuo da nazovem "jednog čovjeka" (nisam govorio tko mi je nadzor) koji to dosta kuži i puno iskustva ima... Radilo se o Marinu. E sad, vrijeme će pokazat.
Ima nadzora ( HŠ) koji su me uvjeravali da bio i eko nije isto...
Ne znam kakve veze ima koliko dugo sam špricao, pišao, kopao. Mislim da sam to čak jednom prilikom pitao pa mi je rekao da samo datum navedem.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ja sada vodim u rokovniku i u wordu formular za mjeru 11 (to je ono što su nam poslali). Pretpostavljam da u PES-u znaju što treba, kada sam god zvao mnistarstvo, savjetodavnu, apprrr nešto vezano za eko proizvodnju puno puta sam čuo da nazovem "jednog čovjeka" (nisam govorio tko mi je nadzor) koji to dosta kuži i puno iskustva ima... Radilo se o Marinu. E sad, vrijeme će pokazat.
Ima nadzora ( HŠ) koji su me uvjeravali da bio i eko nije isto...
Ne znam kakve veze ima koliko dugo sam špricao, pišao, kopao. Mislim da sam to čak jednom prilikom pitao pa mi je rekao da samo datum navedem.

I ja vodim u rokovniku i kad treba predati u PES prepišem na formulare koje su mi dali. Samo su me zbunile priče ovih kojima je bila kontrola iz ministarstva i zahtjevala suho i sirovo. Imam povrće na tri parcele, na jednoj su plastenici, pa je bilo malo konfuzno, ali sad sam si posložila da nemam iste biljke na sve tri parcele pa je lakše i jednostavnije. Kako smo imali zadnjih godina tuče, sadila sam iste biljke na sve tri parcele, da ne strada baš sve, a prošle smo godine postavili mrežu na veroneze za zaštitu od tuče pa bu lakše s papirima kad svaka biljka ima svoje polje. A ovi iz ministarstva i savjetodavne ionako uvijek moraju nekog pitati. Nema šanse dobiti odgovor na bilo koje pitanje. Kad dođu u provjeru bumo vidli kaj budu tražili - budu li prezahtjevni, imam motiku, kosu, vile, a možda samo zubače (grablje) budu dovoljno ak se postave u pravi položaj.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zvao sad savjetodavnu jer se moram upisat za predavanje, pitam kad će sljedećih 12h, tišina, pitam, još će biti 2 puta po 6 sati, joj ne znam. Reko, moramo odslušat 18h, to vam ne znam.
Još nikada do sada nisam dobio nikakav odgovor iz savjetodavne, to su sve fikusi.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Istina, ne žele se potruditi niti baš malo. Nego što se predavanja tiče, meni nitko nije ništa rekao. Pronašla sam na netu da je za moj kraj predavanje o mjeri 11 22.02. pa bum pitala. Ja sam još u prijelaznom pa neznam dal moram sad ili kad budem eko. makra nisam sigurna da mi budu znali odgovoriti.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam dobio u subotu poštom obavijest, da se javim zbog predavanja 18.02. . Ja sam isto još prijelazno razdoblje tj. ove godine trebam dobit eko certifikat, mjera 11 je za prijelazno razdoblje i eko proizvodnju.
 

sasadelic

Novi član
Tu od
16 Velj 2016
Poruka
3
Pozdrav narode novi sam na forumu ekoloskom proizvodnjom se bavim se vec tri godine bio na predavanju danas 6 sati sledece ce biti u trecem mjesecu . Saznao za krske pasnjake se uvodi uvjetno grlo u ekoloskoj proizvodnji i obavezne su zivotinje u eko za livade i pasnjak ako kome to koristi cisto da zna
 
Na vrh