• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,965
Za tako kratku ogradu možeš umjesto"uzemljenja" provući treću žicu između ove dvije,i spojit je sa "minus" polom tako da ti ona glumi uzemljnje ili možeš i oboje zajedno
 

Slatki13

Novi član
Tu od
4 Lip 2018
Poruka
10
Imao ja Corall do prije dva dana zamjenio ga drugim ali ne Corallovim. Mene je služio 10-11 godina bez greške ali sad mi je malo preslqb pa sam nabavio novi nešto jači
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Jel netko radio svoj pastir?
Zanima me kad kažu 3J 1,5km, kako odrede snagu u Julima ?
Ako uzmemo npr da je to 10kV napon izboja kolika je struja ?
I gdje je tu granica kada bi mogao čovjek stradati?

Našao sam na banggood male puls generatore koji mogu raditi i na baterije LiPo 3.7V
Pa me zanima npr za ovog jel mi može naškoditi ili ubiti, ako ga stavim npr na DC5-12V
jer radi 30KV? Ajde javite misljenja..Netko tko je to probavao...nije da želim ovce šokirati, navikle su na ove kupovne pastire ali pošto imamo oko 6km žice uvijek prdekne tj oslabi pastir.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Mislim da ti je ovo slabo za pastira, povećanjem napona nećeš povećati struju, samo će ti probijati na izolatorima.
Što se tiče struje i napona, na 10 KV struja može biti 0,001 A a može biti i 100 A ili 10 KA.
A 1 Džul = 1 W x 1 sekunda, W = V x A
Kod el. Pastira imamo veliki napon tj voltažu a malu snagu odnosno amperažu, a uz to sve trajanje impulsa je svega par milisekundi. Na primjer: 10 000 V x 0,001 A = 10 W ako impuls traje jednu desetinku sekunde onda imamo 10 W x 0,1 sec. = 1 J.
 

Skodav

Član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
31
Da li se pašnjak smije ograditi bodljikavom žicom? Čini mi se povoljnije nego kupovati pletenu žicu (treba mi za cca 1,5km ograde). Ne znam da li postoje kakva zakonska ograničenja pa ako netko ima iskustva...
 

Skodav

Član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
31
El.pastir ne zadovoljava?3-4 reda pa si miran.
Šuma je okolo , dio parcele čak prolazi kroz šumu pa radi divljiih svinja nekako mislim da bi bodljikava žica bila bolje rješenje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Svinja ako se namjeri probit će i bodljikavu.
Probiju i pletenu.
Ni struja ih ne spriječava ali je po meni najekonomičnije rješenje.
 

Skodav

Član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
31
Pastira imam na prvom pašnjaku ali samo kao osiguranje (okolo je farmer pletivo). Ako bih išao samo sa pastirom na drugi pašnjak vjerojatno bi i žica pastira trebala biti jača?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854

Skodav

Član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
31
Čitam negdje da je i pocinčana žica ok za pasatira, a još je i cjenovno najpovoljnija. Išao bih sa 5 redova na stupiću pa mi treba nekih 5 km žice.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Ok je ali puca.imam i nju ali pukne.
Iako možeš npr 2 reda one pletene,a 3 reda pocinčane;)
 

Skodav

Član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
31
Probat ću tako neku kombinaciju. Malo stavljam na papir pa još moram odlučiti..Imam šlipere, nemam pletenu žicu za ogradu. Kad izračunam kopanje rupa, kupovina pletene žice, fizički rad ispada dosta novca... iako to je trajno rješenje. Neusporedivo povoljnije kupiti plastične stupiće, 5 km žice za pastira.. Fizički odraditi mogu i sam :)... Jedino što ostaje briga da nešto ne probije žicu i da se stado ne razbježi...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Kupi armaturno željezo po 6m,izolatore za šipku i miran si doživotno.
Ako želiš ušparat onda u šumu i izrezat stupove debljine 5cm i zabiti iz u zemlji.
Razmak svakih 5m.
Prvo krave nauči na pastir u ograđenom ogradom.
Kad jednu mazne, ta nebude više probavala.
Znam iz iskustva.poslije nebude trebalo ni struje,samo da vide žicu nebudu išle isprobavat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh