• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

Ocu prijatelju cim nabavim neki aparat ili mob jer takvo nesto jos ne posjedujem :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: elektrièni pastiri

Puno hvala,tako sam nešto i ja zamišljao da od vodvodne cijevi,tzv. alkatena napravim izolatore,jer su ovako skupi..A stupove i sam nabavljam u šumi i kod mene se mogu bez frke zabiti u zemlju sa malo jačim čekićem,još kad uzmem bagremove stupove,to je vječno...A susjed mi je bio mijenjao krov na kući,pa sam iskoristio stare letve za stupove,dvije sezone su izdržali,sad ih moram mijenjati...žicu još uvijek koristim plastičnu sa licnom,onu tvorničku... ne znam kako bi se ponašala pocinčana,ali probat ću i to,ionako sad imam jutro i pol za ogradit pa ćemo vidjet... ;)
 
B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

Kad u mene na moru di ima soli ko u prici jos nije ni pozutila onda u vas nece nikad. E za spajanje 2 zice uzmite komadic
mesingane tanke cijevi ili lima. Uvucite 2 kraja i zatucite :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: elektrièni pastiri

kolika je razlika u cijeni pocinčane žice i plastične žice?neki od vas koriste pocinčanu pa vjerojatno znate i cijenu...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: elektrièni pastiri

abrkili kaže:
kolika je razlika u cijeni pocinčane žice i plastične žice?neki od vas koriste pocinčanu pa vjerojatno znate i cijenu...

razlika je u kvaliteti, pocinčanu žicu nemre ni bizon pretrgnit, a dotle ga struja tolko zdrma da bude sanjo struju :D
odi u bilo koju željezaru i pitaj, nije skupo , neznam točno cijenu ja sam kupovo to prije tri godine i stoji ko novo, niti jedna se ne približava :D mislim da to ide na kile , pa pitaj kolko metara ide na cca 10kg pa češ znat kolko kila trebaš za kolko metara.
kod žica sa licnama ti udara samo licna i lako puca pogotovo kod ovaca jer zakvače sa vunom i vuku, a pocinčanu nemogu vuči i ona udara svom površinom.
razlika u cijeni nije velika al u kvaliteti je jer sam isprobo
 
M

matias

Guest
Re: elektrièni pastiri

dali bi ti pastiri s pocincanom zicom mogu zadrzat svinje a da ih nebu po cijelom selu??
 
B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

Mogu prijatelju: Svaku vrstu blaga zadrzat. Ako se dobro postavi mogu se i kunici drzat na odstojanju od vocnjaka ili cak ih uzgajat. Zovi gumex-eko u Ivanic-grad pa nek ti posalju prospekt od firme Lacme. Pozdrav :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: elektrièni pastiri

@bogec:hvala na odgovoru,ali bitno mi je koliko je jeftinija od licne?

pa trebali bi moć zadržat,kao što reče brundalo ako se dobro postave..ali problem je kod svinja što su one plašljive i jako burno reagiraju na podražaje,pa bi lako mogle pod šokom probiti ogradu..meni ovce znaju probit kad se zapiče ako ih nešto poplaši...samo pucaju stupovi i žica(imam plastičnu s licnom)...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: elektrièni pastiri

matias kaže:
dali bi ti pastiri s pocincanom zicom mogu zadrzat svinje a da ih nebu po cijelom selu??

ja kad sam kupovo uzeo sam na struju onu kutiju pastira i plastičnu žicu sa licnama, i krave su stalno probijale, i prije tri godine sam stavio pocinčanu žicu 2mm i stoji ko da je minsko polje.
nemože niti jedna životinja potrgat 2mm žicu, nemrete ju ni sa kombinirkama presječ, a udara ko da ste u šteker prst metnuli :shock: :shock: :shock: :shock:
ja kad pustim van junice koje nisu bile vani nikad, ništa ih ne pazim, sve struja i žica obave :shock: :shock: :idea:
struja ide na prekide znači tuk tuk tuk, ne konstantno jer bi bile pržena junetina :mrgreen:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: elektrièni pastiri

Ja sam sada u fazi kupnje pašnjaka za svinje i definitvno ću ga ograditi pocinčanom. Cijena pocinčane žice debljine 2.2mm je oko 15 kn/kg s time da u jednom kg ima oko 33 m žice. Znači za jedan gater od 3.5 ha ( cca 900 m u krug) za svinje ako bi išo sa tri žice izašlo bi me oko 1200 kn. To nije puno!!!
 
B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

Ma kakvi puno Dominik. U odnosu posto ekipa prodaje obicnu zicu to je mukte :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: elektrièni pastiri

Koliko el. pastiri mogu metara zice podrzavati? Koliko vremena ovi na baterije "drze" napon? Jeli to moguce ostavit tjedan-dva bez nadzora, naravno, uz pretpostavku da ljudska zivotinja ne odnese :) ? Dali se moze spajati na 220V napajanja, posto citajuci opise od brundala razmisljam zastitii vocnjak na okucnici od raznoraznih divljih zivotinja (zecevi, srne) (a ako je moguce i tamo gdje nemam 220V struju) ?

EDIT

U medjuvremenu sam malo guglao i nasao ovo Obrisan neispravan link.
Neka od pitanja su mi odgovorena (ova o naponu), a sad me jos zanima trajnost, koja vjerojotno ovisi o broju pokusaja "proboja". Kakva su vasa iskustva? Koliko cesto morate puniti baterije?
 
B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

Trajanje baterije ti ovisi o cistoci terena i pokusaju proboja. Meni bez solarnog punjaca akumulator 55 Ah traje oko 10-15 dana. Inace ne nadzirem jer solarni puni uredno tako da nema potrebe. Normalno svakodnevna kontrola zice je neophodna ali to je sve. Kad blago predje u drugi pregon jednostavno se pocisti ispod zice, izolatori od vrata se prenesu u drugu ogradu ili ostave di jesu(pazite da ih ne ukradu iz sporta) i to je to.
220 se ne moze spajat na baterije preko trafa-proizvodjac ne preporuca, takodjer ne preporuca postavljanje elektricara pod dalekovode.
Pozdrav
PS postoje pastiri i na 220 V i ovi na baterije. "Mjesavine" zasad nema koliko znan :D :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: elektrièni pastiri

ja imam jednokratne nepunjive akumulatore i izdrže mi skoro pa čitavu pašnu sezonu,naravno ako uredno kosim ipod ograde,inače se u dodiru žice s travom baterija troši...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: elektrièni pastiri

Dakle, mogao bi elektricni pastir glumiti ogradu za zastitu nasada od zeceva, jelena i susjedovih krava (ima jedan kod jednog mog komada koji bas i ne pazi svoje krave ) ....
 
B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

Smiljan kaže:
Dakle, mogao bi elektricni pastir glumiti ogradu za zastitu nasada od zeceva, jelena i susjedovih krava (ima jedan kod jednog mog komada koji bas i ne pazi svoje krave ) ....

Tocno tako Smiljane i sto vise dobro stiti od svega a ne samo da ogradjeno blago ne pobigne...osim Bobe naravno he he :D :D :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Re: elektrièni pastiri

Par generalija:
ograda treba sama s svojom snagom onemogučavat prolaz stoke. Struja služi za zaštitu ograde od kontakta s životinjama. Da joj mogu prići, upropaste ju s češljanjem u stupce i slično.
Uputstva, koja daju proizvođaći pastira su za djecu.
Kilometri žice koja se stavlja na stupove svakih 50 metara funkcioniraju samo u prospektima.

Svetski lider na tom podučju je firma Gallagher iz Australije. Obrisan neispravan link.
 
B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

Tine je u pravu. Dobro, ja imam francuski Lacme i mogu rec da radi savrseno. Sto se tice stupova ni jedan ozbiljniji proizvodjac te opreme nece tvrdit da ide stup svakih 50m. To je utopija. Na dobrom terenu i sa dobrim krajnjim stupovima svaki stup ide na razmak od 4 metra. Ja otprilike postavim 80 stupova na hektar zemlje. To je i preporuka od Lacme-a. Zato ne znan stvarno di je Tine iskopa taj podatak ali virujen coviku. danas se svasta nudi na trzistu pogotovo dileri kineske robe. To je za mene smece i opasno po zdravlje i amen. Pozdrav :evil: :evil: :scratch :D
 
K

kocol

Guest
Re: elektrièni pastiri

Kako se ponašaju koze prema električnom pastiru
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: elektrièni pastiri

Evo ja naravno učim na svojim greškama.
Naime, prije određenog vremena krenio sam ograđivati novi tor ( okolac ) za svinje svojih 1000 kvadrata i naravno bila je dilema sa čime ograditi. Moram priznat da sam bio jako sumnjičav prema električnim pastirima.
Iako su me ljudi koji se bave uzgojem svinja na otvorenom (outdoor, free-range, pasture raised) nagovarali da se odlučim za električni pastir ja ih nisam slušao te kupio armaturnu mrežu 6 mm ( 8-ica mi je bila preskupa), narezao bagrovih stupaca, sve to fino ukopao, dolje pri zemlji razvukao bodljikavu žicu...
Uglavnom, nije to to. Ne smeta njoj bodljikava žica. Kopa svinjče i kopa dok ne iskopa toliku jamu da se provuče. Da ne pričam da su skroz na ogradi koju guraju, pritišću tj. imaju tendenciju prema zelenilu koje je vani ali ništa ih ne odvrača od ograde ( struja). Još se fino češkaju.
Dakle, pastir, pastri i samo pastir. Trenutno sam u fazi kupnje pašnjaka i ako se daj Bože to ostvari ograđivati ću samo sa el. pastirom. Nikakve klasične ograde ne mogu sprečiti svinju da izađe napolje. To je njena preokupacija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh