• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: elektrièni pastiri

kocol kaže:
Kako se ponašaju koze prema električnom pastiru

pa ja nisam imao iskustva sa kozama,ali vjerujem da prema pastiru imaju strahopoštovanje kao i ovce... :lol:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: elektrièni pastiri

evo kako to kod mene izgleda... dakle 4 žice različite debljine,donja je najtanja,s najčupavijom licnom,dvije u sredini su najdeblje sa malo licne,i gornja srednje debela sa prosječnom licnom... takve su mi samo prve ograde,jer kasnije sam sve 4 žice stavljao iste,ne mogu više naći ovakve...jedino da idem u gumex.što mi je daleko,ali i ovako je dobro... žice su na razmaku 20-ak cm jedna od druge,kao i prva od zemlje.stupovi idu na svakih 4 metra,a lani je susjed mijenjao stari krov na kući pa sam pokupio sve stare letve i izrezao ih u stupove... 8) 8)

DSC00176.jpg
 
B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

Evo malo obecanih slika o samogradnji izolatora i stupova za el.pastira. Ako sto nije jasno pitajte. Pokazalo se odlicnim a usteda novca i do 70% ako ne i vise
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: elektrièni pastiri

svaka čast,to se traži majstore!!!

koju debljinu žice stavljaš?pitao sam kod nas u želejezari,i 14kn/kg je najtanja pocinčana žica... koliko bi otprilike stalo metara u kg žice?
 
B

brundalo

Guest
Re: elektrièni pastiri

abrkili kaže:
svaka čast,to se traži majstore!!!

koju debljinu žice stavljaš?pitao sam kod nas u želejezari,i 14kn/kg je najtanja pocinčana žica... koliko bi otprilike stalo metara u kg žice?
Ne znam maestro tocno koliko ali zvat cu sutra pa cu ih pitat. A sto se tice zice mozes stavit 1.4 ili 1.6 i 2 mm. Najbolja je ova 1.6 i 2 mm. Sto deblja zica manje metara u kilu. Evo i jedne mire francuskog proizvodjaca ove opreme Lacme koju i ja imam. Ove slike su kako vidite za sve vrsti zivotinja
Obrisan neispravan link.
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: elektrièni pastiri

Pozdrav novi sam na forumu pa vas pozdravljam .
Čitam pitanja i odgovore o električnim pastirima te vam mogu reći da ih ima zanimljivih.
Mi držimo krave te normalno idu van,to je spas za njih vjerujte,od ranog prolječa pa do kasne jeseni imamo pastir koji "tuče"18 km žice,te nam čuva krave.Dobro drmne znam iz iskustva.Da ne duljim,kako smo mi napravili "kolce"za žicu i postavili pastira:svagdje ima šikare koja nekom smeta te smo nasjekli kolaca dužine 100-120 cm,te ih naoštrili a na drugoj ravno odrezali.Kupio sam "alkatena"nakih 6,7m te ih izrezao na dužinu od 10-ak cm .Na kojima sam izbušio jednu rupu 4cm od kraja kroz cijeli te pod kutom od 90stupnjeva icpod nje još dvije .Nožom sam ukoso(čuvajte prste)zarezao da mogu utaknit žicu do prve rupe.Kupio sam čavala dužine 7cm te kroz donje dvije rupe progurao čavle da izvire te jedan po jedan "šlauf"zabijao na kolac suprotno od naoštrene strane.Na pašnjaku sam osovinom napravio rupe u zemlji te zabio kolac postavio pastira te pustio krave.Da vidiš smijeha.
 
Č

Čerevec

Guest
Re: elektrièni pastiri

Imam el. pastir hrvatskog proizođača. Neki lik u Rijeci ih proizvodi već par godina, mre se naručiti telefonom i on ih šalje poštom. Imam ga već par godina i super sam zadovoljan. Neznam na pamet njegove specifikacije. Stupi su mi metelni, što o Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link. lakšava korištenje i formiranje pregona.
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: elektrièni pastiri

jedno pitanje ćerevec tu na slici vidim da imaš žicu plastičnu sličnu špagi za balirke samo što je jača te je protkana s tankim metalnim žicama pa zar ti krave ne izlaze van iz ograđenog prostora.mi smo imali takvu žicu u početku pa imamo gadnog iskustva s njom te sad kupujemo metalnu žicu što nam se pokazalo boljom solucijom od te žice.usput kako na pašnjaku ljeti kravama osiguravaš vodu
 
Č

Čerevec

Guest
Re: elektrièni pastiri

Zadovoljen sem z ovom žicom. Krave probiju,ali to je rijetko,ako skuže da nema struje,ali tome nije kriva žica.
Ona fotka stara je tek dva tjedna, tu krave slučajno pasu jer nisem imal vremena kositi. Uz ovuparceluteće potok paiz njega piju, inače imaju limeno korito na ispustu.
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: elektrièni pastiri

ja ti kravama ljeti osiguravam vodu na sljedeči način:na pašnjaku(cca 2.5 jutra) koji se nalazi na našem imanju imamo staru kadu te alkaten(50m) od pipe do te kade te pustimo vodu da teče dok se ne napuni jer uvijek netko ide provjerit količinu vode u kadi,na drugom pašnjaku(cca 7 jutara,nalazi se dalje od kuče)imamo staru neispravnu cisternu za voziti gnojnicu te u nju natočimo vodu te odvezemo na pašnjak,vodu ispustimo u dvije kade koje su povezane.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: elektrièni pastiri

Mato, možeš si napravit da ti u kadi bude stalno ista količina vode tako što staviš sistem iz vodokotlića koji će ti regulirat
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Re: elektrièni pastiri

da to smo več pokušavali ali jedna krava za koju kažem da je luda to sve sjebe češuči se o kadu jer to je toliko luda krava da kad vidi veterinara ili nekog nepoznatog bježi kao da je vidjela vraga zato je ova solucija najbolja
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: elektrièni pastiri

Dali za svinje ide nekakva posebna žica ili isto kao i za krave, ovce...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: elektrièni pastiri

ne znam,možda ide nešto jača žica,ali samo što se debljine žice tiče,jer ovu tanku je lako potrgat..

najbolje da postaviš pocinčanu žicu i dobro ju nategneš... ;) najbolje to zna brundalo,ja ću na proljeće postaviti jednu takvu ogradu kakvu i brundalo ima,za probu..
 
N

nazgul77

Guest
Re: elektrièni pastiri

Da se uključim u ovu temu.
Po meni a govorim iz višegodišnjeg iskustva najbitnija je žica i uzemljenje.
S time ne mislim da su ostale stvari nebitne već da će i pastir manje snage dobro raditi ako su ove dvije stvari napravljene kvalitetno.
Preporučeno je koristiti pocinčanu žicu i to promjera 2.5 milimetara.
Po meni je to ipak malo previše osobito ako se ne rade ograde duže od 10-ak kilometara jer je i preskupo ali i teško ulazi u veći dio izolatora.
Ove pletene žice u kombinaciji sa najlonom su smeće i to funkcionira samo na malim udaljenostima, njezina prednost je što se s njom vrlo lako manipulira.
Bitno je i da izolatori ne probijaju, a i da ima što manje trave u kontaktu sa žicom.
Lani sam kupio pastir od 2 J snage i neki stariji izolatori su mi probijali. Od stupova koristim drvene koje posječem i naoštrim. Mana im je što traju najviše 2 sezone. Razmišljam čime bi njih zamjenio, idealni bi bili neki plastični, da su čvrsti i da odmah na sebi imaju rupe pa ne bi trebali ni izolatori.
Sada sam kupio još jedan pastir snage 2.8 J koji može tjerati 1 žicu do 100 kilometara, ali to su vrijednosti u idelnim uvjetima.
Oba pastira mi imaju podršku za solarne panele pa bih pitao ako netko zna di bi se najpovoljnije našli paneli snage od 25W do 40W. Naravno samo kvalitetne stvari dolaze u obzir.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: elektrièni pastiri

zanima me kako upotrijebiti električi pastir na već postavljenu pocinčanu ogradu (pletivo cca 6x6cm)? htio bih da struja udara po cijeloj ogradi jer neželim da mi psi izlaze iz imanja.

hvala unaprijed
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: elektrièni pastiri

nikako ,stavi samo komad zice na taj dio kadi izlaze i kad ga strese vise nebu to mjesto niti pogledal.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: elektrièni pastiri

AGRIPLUS65 kaže:
nikako ,stavi samo komad zice na taj dio kadi izlaze i kad ga strese vise nebu to mjesto niti pogledal.


sutra ću postaviti slike ograde pa bih zamolio onda mi označite na koje mjesto tačno da postavim komad žice. Ipak se radi i tornjaku koji je "maher" za bijegove. Tojest neide on daleko da bi se reklo bijeg ali neželim da mi se psi smucaju po selu.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: elektrièni pastiri

evo i slike te ograde. kako da postavim el pastir? i dali može pastir na žicu koja ograđuje 3500m kvadratnih

 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Re: elektrièni pastiri

Žica se ti ne smije dodirivat s podlogom jer struja ide u zemlju onda,ili se izgubi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh