• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ELEKTRODE

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Patrik je napisao....
Evo, budući da netko non-stop briše moj post u temi "Tvrdoća vijaka", moram postaviti novu temu.
Znači, treba mi elektroda koja ne puca tako lako kao one smečkaste.
Čuo sam da prokromska dobra, a ja pitam ako ima boljih.
Inače treba mi za plug.



Jeronimo je napisao....
Prokromska ti je najbolja. Kum mi je profi varioc u jednoj velikoj firmi u KA a ima obrt , uglavnom popravak poljoprivredne mehanizacije i sve radi s tim elektrodama.
Inače i sve stvari što si radi , radi od prokroma - zadnje si napravio malčer...




Puknuti je napisao....
Prica o elektrodama je puno šira od price o vijcima ..
Postoji nekoliko glavnih grupa a o podgrupama da ne govorim
Ako imaš vremena , malo proući ovdje

Obrisan neispravan link.
Inace prokrom elektroda ili EZ -KROM ima široku primjenu kod nas ,naročito ako možeš do njih a ne moraš platiti ..
Ko ih mora kupiti nece s njima variti brajde ili tako nešto..
Konkretno i ja imam bolje iskustva varenja sivog ljeva s EZ KROM elektrodom negu elektrodom za sivi ljev ..
Ali ocito se radi o mojem neznanju , tako da .....ono...




Ja se ispričavam slučajno sam izbrisal temu dok sam premještal, al sam uspio spasiti tekst.
Mario
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Hahaha, manje rakije pit, manje.
Nema problema, sve oprošteno.
 
B

brundalo

Guest
Ma kakve smeckaste bok te maza. Svaka elektroda ima svoje ime i svoju namjenu.Izbor Elektroda ovisi o materijalu koji se zavaruje.
Postoje po vrsti elektroda slijedece: Bazicne, rutilne, celulozne itd itd.Postoje i elektrode za kromirane materijale, obojene metale, plastiku itd itd. takodjer postoje elektrode za navarivanje te podvodno i vakumsko zavarivanje.
Reci prijatelju sta ti treba zavarit i ja cu ti provat dat savjet. nije da se hvalim ali to mi je struka( kad bi dosa doma sa navigacije odlazija bi u brodogradiliste radit kao zavarivac da ne spiskam odmah sve novce, jer dugo je bit 5-6 miseci na kraju bez novaca). Inace san VKV zavarivac, ali taj posao ne mogu vise radit zbog ociju, zato pucaj. :D
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Nema veze, uzeo ja prokromske pa zavario, a ove smeškaste, to su one najobičnije za željezo, pedeset lipa koštaju, ali ove prokromske, bogami, 4,50....
 
M

maksica6

Guest
brundalo kaže:
Ma kakve smeckaste bok te maza. Svaka elektroda ima svoje ime i svoju namjenu.Izbor Elektroda ovisi o materijalu koji se zavaruje.
Postoje po vrsti elektroda slijedece: Bazicne, rutilne, celulozne itd itd.Postoje i elektrode za kromirane materijale, obojene metale, plastiku itd itd. takodjer postoje elektrode za navarivanje te podvodno i vakumsko zavarivanje.
Reci prijatelju sta ti treba zavarit i ja cu ti provat dat savjet. nije da se hvalim ali to mi je struka( kad bi dosa doma sa navigacije odlazija bi u brodogradiliste radit kao zavarivac da ne spiskam odmah sve novce, jer dugo je bit 5-6 miseci na kraju bez novaca). Inace san VKV zavarivac, ali taj posao ne mogu vise radit zbog ociju, zato pucaj. :D
Ovako,interesira me kakve bi elektode trebale za variti posto je pukao prijatelju blok od traktora ,unprijed hvala.
 

zelenko

Član
Tu od
19 Lis 2008
Poruka
33
za zavarivanje blokova motora se koriste elektrode za sivi lijev ili gus.e sad,najkvalitetnije su castolinove ali su skupe i teško ih je naći,zato bih ti preporučio od elektrode zagreb,nisu kvalitetne kao castolinove ali se i s njima može dobro napraviti.samo zaboravi da češ to napraviti sa rutilnim ili kiselim elektrodama,već sa bazičnim,ali one iziskuju i kvalitetniji aparat.i još nešto,to nije posao za amatere jer će ti napraviti više štete nego koristi.i svaki majstor će ti reči da moraš raskopati motor što nije istina,kvalitetno se može napraviti i bez toga.blok ti je vjerojatno pukao ispod bosch pumpe?
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
zelenko kaže:
za zavarivanje blokova motora se koriste elektrode za sivi lijev ili gus.e sad,najkvalitetnije su castolinove ali su skupe i teško ih je naći,zato bih ti preporučio od elektrode zagreb,nisu kvalitetne kao castolinove ali se i s njima može dobro napraviti.samo zaboravi da češ to napraviti sa rutilnim ili kiselim elektrodama,već sa bazičnim,ali one iziskuju i kvalitetniji aparat.
Kad misliš na kvalitetniji aparat,,,trebaš kazati - aparat koji ima jenosmerni(istosmjerni) napon,,,kojim možeš variti bazičnim elektrodama isto i kiselim elektrodama! Normalno kad kažeš "kvalitetniji" jer su to danas u 21veku sve tiristorski,malih dimenzija, pun elektronike i skupi! Ali stari rotacioni, i oni sa trofaznim transformatorima i 6 dioda(koji pretvaraju u jednosmerni napon)...isto može kvalitetno da odradi posao! Normalno,,,da je varilac profi,,,a ne kurta i murta!
Naizmenični aparat,,,nemože nositi bazične, nego samo kisele!
Najlakša provera elektroda dali je kisela ili bazična,,,malo je saviješ pri kraju i videt ćeš razliku!!!
Na bazičnim...obloga odmah popuca kruni se i spada...a kod kiselih ne,,,možeš ga smotati u polukrug, obloga neće odpasti, i da variš na nepristupačnim mestima!!!
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Ne zaboravi prije varenja dobro zagrijati blok motora brenerom ili necim slicnim, jer ako gus ili sivi lijev varis na hladno, var ce vrlo lako puci sam od sebe, zbog svojeg unutarnjeg naprezanja.

Probao sam neke gusene stvari variti sam, no nista bez mog najdrazeg bravara...
 
M

maksica6

Guest
zelenko kaže:
za zavarivanje blokova motora se koriste elektrode za sivi lijev ili gus.e sad,najkvalitetnije su castolinove ali su skupe i teško ih je naći,zato bih ti preporučio od elektrode zagreb,nisu kvalitetne kao castolinove ali se i s njima može dobro napraviti.samo zaboravi da češ to napraviti sa rutilnim ili kiselim elektrodama,već sa bazičnim,ali one iziskuju i kvalitetniji aparat.i još nešto,to nije posao za amatere jer će ti napraviti više štete nego koristi.i svaki majstor će ti reči da moraš raskopati motor što nije istina,kvalitetno se može napraviti i bez toga.blok ti je vjerojatno pukao ispod bosch pumpe?


Evo sutra ce mi prijatelj poslati slike gdje mu je pukao blok.
 

zelenko

Član
Tu od
19 Lis 2008
Poruka
33
joekiki kaže:
Pozdrav svima!
Kad misliš na kvalitetniji aparat,,,trebaš kazati - aparat koji ima jenosmerni(istosmjerni) napon,,,kojim možeš variti bazičnim elektrodama isto i kiselim elektrodama! Normalno kad kažeš "kvalitetniji" jer su to danas u 21veku sve tiristorski,malih dimenzija, pun elektronike i skupi! Ali stari rotacioni, i oni sa trofaznim transformatorima i 6 dioda(koji pretvaraju u jednosmerni napon)...isto može kvalitetno da odradi posao! Normalno,,,da je varilac profi,,,a ne kurta i murta!
Naizmenični aparat,,,nemože nositi bazične, nego samo kisele!
Najlakša provera elektroda dali je kisela ili bazična,,,malo je saviješ pri kraju i videt ćeš razliku!!!
Na bazičnim...obloga odmah popuca kruni se i spada...a kod kiselih ne,,,možeš ga smotati u polukrug, obloga neće odpasti, i da variš na nepristupačnim mestima!!!
Pozdrav Joe! :mrgreen:
slažem se s tobom,i mislio sam na istosmjerne aparate,pogotovo na rotacioni,on je zakon,i meni je draže neke stvari raditi s njim nego sa inverterom(njega koristim samo na terenu jer mi je rotacioni pretežak za transport)

bobo,kad bi blok htio zagrijati morao bi rastaviti motor,a to je upravo ono što se mora izbječi.postoji ti jedna fora kako se blok vari,a da se motor ne rastavlja,i da se izbjegne naprezanje materijala,ali kad bi to svi znali ja ne bih ništa zaradio :lol: :lol: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Male tajne velikih majstora kuhinje ;)

Ako sistem radi, onda svaka cast!
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Fazon je u tome,,,što i nije neki fazon,,,nema grejanja...itd...nemogu sad kazati,,,da ne otimam zelenku kruh iz usta!!!
A i kad ljudi znaju za fazon...ništa im nevredi, jer nemaju najbitnije...osećaj, i praksu za zavarivanje!!! :lol: :lol: :lol:
Pozdrav joe! :mrgreen:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
joekiki kaže:
Pozdrav svima!
Fazon je u tome,,,što i nije neki fazon,,,nema grejanja...itd...nemogu sad kazati,,,da ne otimam zelenku kruh iz usta!!!
A i kad ljudi znaju za fazon...ništa im nevredi, jer nemaju najbitnije...osećaj, i praksu za zavarivanje!!! :lol: :lol: :lol:
Pozdrav joe! :mrgreen:

Joekiki ti to prićaš iz vlastitog iskustva, šta si vidio kako je to zavario tvoj "levoruki" tvog Tv-jca? :?:
 
B

Bobo

Guest
Koliko se sjecam da je morao vaditi van sve iz kucista, jer je njegov "levoruki" to grijao dok je vario...

Prvi mi glas ovo danas da se nesto poput bloka motora moze zavariti bez dodatnog grijanja materijala. Bas cu pitat ove moje majstore varioce, na koju to foru, kad vac na forumu necu saznati...
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Jeste levoruki je vario...i bez zagrevanja!!! Koristio je elektrodu za hladno varenje gusa!!!Koje danas postoje,i nisu baš jeftine!!! Vario je jednosmernim aparatom,,,i normalno levom rukom!!! :D :D :D
Pozdrav joe! :mrgreen:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Sjećam se da je rekao da je morao zagrijavati kućište, možda je dobio informaciju poslije kako to treba izvesti bez zagrijavanja.
Imam ja susjeda VKV varioca pa ću ga pitati dali se to može napraviti i kako, jer kolsko znam on najviše vari sa argonom, a do materijala Inox? Ako saznam postavim da svi znano tajne tog zanata!!
Čitat ćemo kad nam odgovori naš forumaš Joekiki kako je on saznao, valjda to može reći!
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Pa nije meni problem kazati,,,nego me koči zelenko,,,nije fazon zbog njega, da može čovek da zaradi, ako već misli da će izgubiti mušterije.A možda on ima neki drugi fazon?
Kad je varena dekla,,,spomenuo sam kako, i šta je zavarivač radio!
Var je ružan,,,ali je dobar!!!
Pozdrav joe! :mrgreen:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
joekiki kaže:
Pozdrav svima!
Pa nije meni problem kazati,,,nego me koči zelenko,,,nije fazon zbog njega, da može čovek da zaradi, ako već misli da će izgubiti mušterije.A možda on ima neki drugi fazon?
Kad je varena dekla,,,spomenuo sam kako, i šta je zavarivač radio!
Var je ružan,,,ali je dobar!!!
Pozdrav joe! :mrgreen:

Nije bitan kaki izgleda var, već je bitno da bude sve homogena struktura, da ima dobra mehanička svojstva i da ne pukne i deformirase. Var nesmije samo izgledat kao da ga je neki šalabajzer napravio ili da se ućio varit na to predmetu!
Kome ne odgovara neki izgled neka sa vajske strane stavi auto kit i sve lijepo izbrusi i oboji, pa nitko neće znati da je taj dio zavaren!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
aman ljudi nije nikakva misterija zavariti gus na ladno
ja sam sa inverterom i 55icom elektrodom vario na rusu cizmu prenje vuce lagano

var lijeze nenormalno dobro samo moras da se naviknes na to varenje posto jednostavno materijal prelijece saelktrode na vareni dio
elektroda mora da bude malo vise odmaknuta nego kod obicnog zavarivanja
 

zelenko

Član
Tu od
19 Lis 2008
Poruka
33
joekiki kaže:
Pozdrav svima!
Pa nije meni problem kazati,,,nego me koči zelenko,,,nije fazon zbog njega, da može čovek da zaradi, ako već misli da će izgubiti mušterije.A možda on ima neki drugi fazon?
Kad je varena dekla,,,spomenuo sam kako, i šta je zavarivač radio!
Var je ružan,,,ali je dobar!!!
Pozdrav joe! :mrgreen:

joe,ne kočim te uopče,ako smatraš da će od toga biti neke koristi slobodno reci,ali ja znam iz iskustva da čak i oni koji su to gledali nisu shvatili u čemu je poanta.nikome ne branim da gleda kad mu varim blok ili bilo šta od gusa,čak štoviše,drago mi je,ali ljudi jednostavno nemaju strpljenja,a to je u tom poslu najvažnije.i neki su to pokušali raditi,što iz znatiželje,a što iz samouvjerenosti,pa su na kraju ipak završili u mojoj radioni,samo sa večim napuknučem :lol: dosta zezanja,varenje gusa na hladno,pogotovo bloka nije jednostavan i brz postupak,pogotovo kod starijih blokova koje je već dobrano nagrizla hrđa,i svaki onaj tko misli da je to mačji kašalj nije u pravu.ponekad se zna dogoditi da napuknuče od nekih 20-tak cm varim satima,i potrošim samo 4-5 elektroda,upravo zbog lošeg materijala.milina je variti blokove od npr.general motorsa,john deerea,njemačkih i ruskih strojeva,ali bog te oslobodi zetora,imt-a,ursusa,pa i fiata.e tu ima posla. još samo da kažem da skidam kapu svakom tko će mi reči na kojem je mjestu blok bio puknut kad ga zavarim.ozbiljno kažem,preko 30 traktora i auta je prodano a da kupac nije primijetio da li je i gdje blok bio puknut.zato se bilježim,ako imate takvih problema,javite i riješit čemo. a što se tiče varenja gusa sa predgrijavanjem to iziskuje dodatne alate,odnosno instrumente,jer ne možeš jednako variti gus na 100,500 ili 750 *C.za to su opet potrebni posebni instrumenti koje nema svaki zavarivač,pa bio on i VKV,već svi rade od oka.još predgrijavanje i nije tako osjetljiv proces kao hlađenje,e tu nema grešaka jer se vrlo lako dogodi da ono što si zavario moraš ponovo variti :lol: zato sam ja zagovornik varenja na hladno i to sam usavršio maksimalno,a sve zahvaljujuči tehnologu iz castolina.i na kraju,da ne zaboravim,blokovi najčešče pucaju ispod bosch pumpr jer je tamo materijal najslabiji,odnosno najtanji.nadam se da sam vam na neki način pomogao i da se nečete sami upuštati u taj posao ili ga povjeriti nekom tko u tome nema iskustva,jer opet kažem,napravit će više štete nego koristi.pozdrav :D :D :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh