• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ELEKTRODE

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Kaj si zašel uzimati 7018 uzmi si 6010 za prvi prolaz a za drugi i treći ak je potrebno zaliješ klasičnom 6013 filer elektrodom.Ili ak imaš horizontalni var zaliješ sa 7024 Varovi jaki i estetski lijepo izgledaju.Za mene najbolje elektrode oerlikon.Samo kaj ih moj dobavljač ima sve manje.


Grijesite malo kolega

6010 su ISKLJUCIVO DC elektrode.

Njihova posestra sa jako slicnim hemijskim i varilnim osobinama je 6011 elektroda i ona moze na AC aparat. 6010 nikako ne moze na AC, iskljucivo je DC elektroda

sa druge strane 7018 je vecinom DC elektroda ali postoje i 7018 elektrode

sa trece strane 7024 je posestra 7018 elektrode i namjenjena je za ac aparate
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Kvalitetni inverteri su jako skupi a za to nemam trenutno uslova(i da imam radije bih uzeo co2)

Ovi jeftini inverteri traze dosta opreza, griju se brzo, brzo crkava elektronika

sa druge strane...telvin 160 ampera koji je kostao oko 70ak evrica novog i koga sam kupi ima vec 3 4 5 godina ne sjecam se vise...radi i dan danas apsolutno besprekorno...a bukvalno skoro svaki dan se koristi.
 
E

el pibe

Guest
Kvalitetni inverteri su jako skupi a za to nemam trenutno uslova(i da imam radije bih uzeo co2)

Ovi jeftini inverteri traze dosta opreza, griju se brzo, brzo crkava elektronika

sa druge strane...telvin 160 ampera koji je kostao oko 70ak evrica novog i koga sam kupi ima vec 3 4 5 godina ne sjecam se vise...radi i dan danas apsolutno besprekorno...a bukvalno skoro svaki dan se koristi.

Ja sam napisao koju kombinaciju elektroda ja koristim nisam rekao da tu vrstu elektroda možeš pržiti sa običnim trafom.Samo sam reko da 18 izbjegavam jer je jako osjetljiva na vlagu,a teško ju je kresnut jer stalno se napravi kuglica na kraju elektrode.Pa je treba najbolje potegnut po hrapavom betonu.Nego čitao sam tvoje postove i sad ne kužim imaš inverter,nemaš:(wait):?Ako imaš telwinca ja ne vidim nikakvih problema taj prži sve kaj mu daš,ja sam ga dužio u firmi 5 godina.Čak sam i vario tig nešto malo s njim.Dobra stvarčica ja se zaje.. kad sam kupio iskrin inverter,nije telwinu ni sjena.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma jok obicni telvinac imam trafoJcina stara :)

zato sam i pokrenuo raspravu jer mi je bilo cudno da nemoze on ac transformatorski aparatic prziti elektrode koje su iako 7018 namijenjene za dc+ i ac barem tako pisalo na kutiji.


sto se tice vlage jebiga bazicne elektrode sve su takve ostavi ih par sati napolju i povuku vlagu.
U tom slucaju moras imati ili pecnicu onu originalnu za elektrode, ili neku napravljenu...ili kako sam ja to nekad radio zveknem ih u elektrocni sporet na par sati i bude to ok.


Mada u zadnje vrijeme praktikujem malo drugaciju metodu kad naletim na vlaznu elektrodu. smanjim aparat na amperazu gdje ima 100% intermidencu(ili kako vec se to kaze u krugovima strucnih varilaca). zalijepim elektrodu na masu i drzim malo...zacas se usija i osusi i posle toga vari ko bog :)
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nedavno sam kupio novi inverter telwin 195.Zanima me dal on može variti bazične elektrode pošto su jako skupe da ne kupujem ako ne može.Koja je razlika između bazičnih ili običnih elektroda?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Moze varit bazicne elektrode,,,
U ovom slucaju je najvaznija razlika sto za bazicne treba istosmjerna struja,,
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
varenje sina od pruge... da li je dovoljno inverter 250a i bazicna elektroda ili bi trebao jos nesto znati? znaci na sinu bi vario obicno zeljezo, a konstrukcija ce trpit dosta sile i naprezanja pa me zanima da li taj var moze biti kvalitetan ili samo opcija da posluzi malo, vario bi majstor ne ja, pitam iskljucivo iz razloga da cujem druga misljenja, jer mi frend rekao da se sine tesko vare a majstor mi kaze da nema problema...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Naravno da je dovoljno.
Dobro ti je majistor rekao,šinju variš kako hoćeš.
 

dejan98

Član
Tu od
22 Stu 2015
Poruka
38
Na koji nacin skladistiti elektrode koje se nece koristiti odredjeni vremenski period?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Rutilne elektrode su manje osjetljive od bazičnih kojima lako otpadne obloga ako se navuku vlage!
Bitno je da ih držiš na suhom,možeš ih umotat u nekaku foliju!
Ja svoje držim na tavanu pokraj dimnjaka,
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Druge i sedme sa slike su jadran s,elektroda za sve i svašta,gdje ti je žao koristiti dobre elektrode,a moraš zavarit. Prve i šeste su vjerovatno jadran bazična,treća je mislim castolinka za gus,ostalo ne znam,ne vidim oznake na početku elektrode
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Pa nevide se baš najbolje?
Vidim da ima Jadran S(jedna od najlošij)to je rutilna elektroda za sitnu bravariju tipa ograde,prozore,vrata i sl.
Ima i bazični EVB 50 (jedna od boljih) za zavarivanje nisko legiranih čelika(uglavnom ova naša "obična"željeza)
 
Na vrh