• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ELEKTRODE

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
dado 1 kaže:
lada 1200 standard i 1500 specijal su imale feder plate
e ja sam imao obje i nijedna nije imala federplate i to sam 100000000000% siguran

a sto se varenja tice pa jedina stvar od koje 90% zavisi je kakav aparat se koristi
slikat cu i donijeti parametre
ja moje znanje ne krijem
DAJ I DOBIT CES ;)
 

antonio183

Novi član
Tu od
25 Pro 2010
Poruka
3
pomoć s varenjem

joe,ne kočim te uopče,ako smatraš da će od toga biti neke koristi slobodno reci,ali ja znam iz iskustva da čak i oni koji su to gledali nisu shvatili u čemu je poanta.nikome ne branim da gleda kad mu varim blok ili bilo šta od gusa,čak štoviše,drago mi je,ali ljudi jednostavno nemaju strpljenja,a to je u tom poslu najvažnije.i neki su to pokušali raditi,što iz znatiželje,a što iz samouvjerenosti,pa su na kraju ipak završili u mojoj radioni,samo sa večim napuknučem :lol: dosta zezanja,varenje gusa na hladno,pogotovo bloka nije jednostavan i brz postupak,pogotovo kod starijih blokova koje je već dobrano nagrizla hrđa,i svaki onaj tko misli da je to mačji kašalj nije u pravu.ponekad se zna dogoditi da napuknuče od nekih 20-tak cm varim satima,i potrošim samo 4-5 elektroda,upravo zbog lošeg materijala.milina je variti blokove od npr.general motorsa,john deerea,njemačkih i ruskih strojeva,ali bog te oslobodi zetora,imt-a,ursusa,pa i fiata.e tu ima posla. još samo da kažem da skidam kapu svakom tko će mi reči na kojem je mjestu blok bio puknut kad ga zavarim.ozbiljno kažem,preko 30 traktora i auta je prodano a da kupac nije primijetio da li je i gdje blok bio puknut.zato se bilježim,ako imate takvih problema,javite i riješit čemo. a što se tiče varenja gusa sa predgrijavanjem to iziskuje dodatne alate,odnosno instrumente,jer ne možeš jednako variti gus na 100,500 ili 750 *C.za to su opet potrebni posebni instrumenti koje nema svaki zavarivač,pa bio on i VKV,već svi rade od oka.još predgrijavanje i nije tako osjetljiv proces kao hlađenje,e tu nema grešaka jer se vrlo lako dogodi da ono što si zavario moraš ponovo variti :lol: zato sam ja zagovornik varenja na hladno i to sam usavršio maksimalno,a sve zahvaljujuči tehnologu iz castolina.i na kraju,da ne zaboravim,blokovi najčešče pucaju ispod bosch pumpr jer je tamo materijal najslabiji,odnosno najtanji.nadam se da sam vam na neki način pomogao i da se nečete sami upuštati u taj posao ili ga povjeriti nekom tko u tome nema iskustva,jer opet kažem,napravit će više štete nego koristi.pozdrav :D :D :D

dobar dan ...........prijatelju trebao bi tvoju stručnu pomoć .vezano uz varenje bloka motora.....
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
aman ljudi nije nikakva misterija zavariti gus na ladno
ja sam sa inverterom i 55icom elektrodom vario na rusu cizmu prenje vuce lagano

var lijeze nenormalno dobro samo moras da se naviknes na to varenje posto jednostavno materijal prelijece saelktrode na vareni dio
elektroda mora da bude malo vise odmaknuta nego kod obicnog zavarivanja
A jesi kad vario auspuh na rusu, koji je to materijal i koja ide elektroda.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Eto i u ovoj temi ima više govora o mačetama nego o elektrodama.
Mderatiri ajd malo pročistite........
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
je baš si se našel sad pravima prigovarat,a to su Bobo admin,savoris i zbalija moderatori.
ovo je primjer laganog O.T i po meni nema potrebe dirat.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
A znači mogu 5-6 postova ići u O.T...:finga:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imam neke stare elektrode 2.5 i 4 mm imaju označene vrhove sa ŽUTOM i ZELENOM bojom.
Dali mi može netko reči kakve bi to bile elektrode. Ovojnica im je sive boje, a kad sam probao variti običan čelik s njima var je bio neke čudne tamne boje i izgleda koda se oko vara razlije neka tekučina:icon_scratch::icon_scratch:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
pre su i jadran elektrode original imale zutu tacku boje na delu gde se ubacuju u klesta. ajde je bas poslikaj da je vidim. sve su to kisele elektrode , zute su rutilne isto za taj aparat . malo hladnije su sive [teze se pale].taj noviji aparat ti je najverovatnije pola aluminijum pola bakar namotaj. stari su bakarni i najbolji

Ove što imam mislim da nisu jadran.
Tako je, tamo gde se ubacuju u kliješta su te boje.

Budem poslikao pa češ da vidiš.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako je srn var moze da bude gusana.ima ih preko 60 vrsta. ali bi pre rekao da je bazicna po tome kako kazes da bezi var pred ocima. taj aparat nemoze variti tom bazicnom elektrodom jer treba jednosmerna struja i veca amperaza pa ti je mozda i zato srn var. evo kako ces razlikovati obicne elektrode sve spram bazicne. kad savijes elektrodu ako nepuca obloga [sljaka] rec je o obicnim kiselim ,rutilnim elektrodama. ako pri savijanju puca sljaka onda je bazicna
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Poslikat ću pa češ vidjeti.

Kažeš da varstroj 160/180 nemože variti s bazičnom elektrodom??

A mislim da je otac vario nešto prije s bazičnom ili gusanom elektrodom, nisam siguran, ali znam da je uspešno zavario.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
gusanom moze ali bazicnom ne. za bazicnu treba jednosmerna struja a to jedino rotacioni ili inverteri imaju. obican kao tvoj trafo aparat vari naizmenicnom strujom. jedan je kod nas pravio od velikog trafoa i jakih dioda i stavio ventilator zbog hladjenja. taj ubija do 6mm bazicne a tu treba preko 300A. probali su i kod nas da vare bazicnom sa obicnim trafo aparatom ali jok. slab var. bazicni var je najaci var sto ja znam jaci i od co2
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pričao sam s njim, vario je on s bazičnom, ali upravo kako kažeš bio je slab var i ubrzo je puko, tak oda sve stoji što si reko. Znači, var s bazičnom elektrodom je najjači, ali mora da se ima i pravi aparat za to.
U planu je kupnja Varstrojevog invertera pa čemo vidjeti dal šta bude il ne!

Evo onih elektroda što smo jučer pričali:
lijeve su s zelenom točkom i siva im je ovojnica, a desne su s žutom točkom i smeđa im je ovojnica
Slika2578.jpg


ovo su obične rutilenske jadran-s 2,5mm
Slika2575.jpg


a ovdje ima svakakvih, smeđih, sivih i crnih, od 2 do 3,25mm
Slika2577.jpg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ove sa zutom tackom sam skoro siguran da su rutilne elektrode.jesi ih probao one su deblje oplascene od tjh crvenih jadran.imaju kvalitetniji var i za vodoravne varove kad varis bez prekida su jako dobre . ja ih koristim jadran s rutilni zuto oplascen.ove za zelenom tackom su namenske za nesto verovatno gusana. nisam se sreto sa takvim.ako je zica siva verovatno gusana ako je sjajna srebrna prohromska. ove ostale su vecina hladnijih kiselih elektroda[teze se pale.] obicno su tamno smedje sive , zavisno od proizvodjaca. ako kupujes inverter varstrojev preporucio bih ti od 200A ili 170A . jaci nam se u firmi jako dobro pokazao i nezamara se . tehnologija varenja bazicnom elektrodom zanteva jednosmernu struju . ima najbolje ugorevanje materijala. sto mnogi neznaju bazicnom mozes variti preko predhodnog vara bez potrebe skidanja sljake. i drugacije se pali elektroda to vodi racuna da nezalepi
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
cak je moguce da su ove sa zelenom tackom i bazicne. davno su tako neki proizvodjaci belezili da se lakse raspoznaju elektrode. bazicna ima najdeblju oblogu i kad je savijes kruni se odmah i puca obloga. sve ostale obicne elektrode mozes savijati kako hoces. probaj malo na vrhu saviti onda je najlakse znati koje su u pitanju. sa bazicnom kad se naviknes raditi [malo rutine] vise neces uzeti obicnom da varis u to sam siguran.jedino da priheftas varcic . ta zelena ima prilicno deblju oblogu tako da moze biti ili bazicna ili gusana jer i kod njih je debelo oblozena. boja bazicnih je vecinom siva na oblozi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da, ali za bazičnu mi prvo treba i aparat :) Bit će jednog dana!

Ako se ne varam, bazične elaktrode su vrlo skupe?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pogledaj neki polovan rotacioni od 200A. kod nas su u brodogradilistu mafijasi prodali sve aparate u staro gvozdje. preko 360 rotacionih aparata od 200- 500A. koji su to idijoti. hteo sam i sam da kupim jedan od manjih i cekao mislio bice licitacija kad ono sipak. mogu se naci za 150 200eur polovni. izdrzljivi su. bazicne jesu skuplje ali kad je firma kupovala jadran kisele i bazicne elektrode nije mnogo veca razlika .mozda 30-40%.drugo sto mi kupujemo po pijaci jadran a to nisu original i dosta su povoljnije ali i losije. za bazicnu 3,25 treba ti oko 150 -160 A struje ali prave. znaci 200A aparat radi sa njom i nemislis mnogo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Imam pitanje.
Na šinju od pruge bi vario komade običnog željeza (flaha) da dobijem prihvat u 3 točke za traktorsku hidrauliku, nadam se da me razumijete.
E sad me zanima dali taj var s običnom rutilnom (jadran-s) elektrodom bude držao ili da uopče ne pokušavam?

Šinja je širine oko 160 cm i služila bi samo za ravnanje dvorišta, znači nikakvo ekstra veliko naprezanje, ali var mora dobro držati svejedno!
 
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
Moze sa Jadrankom bez problema samo da zagrijes autogenim
taj dio koji budes vario, i da ti var bude veci i jaci jednostavno dobrih
i jakih dimenzija
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
zeleznicka sina je prilicno celicna i ima specijalna elektroda za nju. kolega mi je vario na zeleznici i tako sam doznao. kod drugara su noseci stubovi i poprecni radjeni od sina za konstrukciju radionice. znam da je bitne jake varove doneo i vario sa tom a ostale sporedne rutilnom. mozes pokusati ali jakom amperazom i useci na v gde treba biti var da povecas povrsinu vara. ako dobro zavaris trebalo bi drzati
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E to sam htio čuti. Znači ipak se isplati probati. Ofrknut ću varstroja dokraja i jadranke 3.25 pa budemo vidjeli dal bude držalo ili ne!
 
Na vrh