• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ELEKTRODE

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
naravno jos pogotoo ako moras varit negdje dalje od kuce pa sprovedes produzni tad ga moras bas odvrnuti po amperazi

Preporuka za sve koji planiraju kupiti neki jeftiniji trafo aparat...obavezno ganjajte one trofazne
cak postoje modeli koji imaju i trofazni i monofazni izlaz a samo su malo skuplji od monofaznih

kvalitet i lakoca varenja su neuporedivi
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ejobo im ja mater...otso danas kupit elektroda trebam neke sitne opravke na autu raditi na pragovima...i aj reko uzecu 2.5mm i veli mi covjek imamo elektdodu zagreb i jasenicu jadran slovenacku...aj reko da predjem malo sa przenja hrvata na slovence daj mi kilu jasenica...doso kuci kad ono *****

elektroda iako 6013 se ponasa kao prava pravcata 6011. elektroluk se uspostavlja lako var je ruzan, sljaka se teze skida, i prodiranje u metal je fakat veliko...na 55 ampera 2.5mm elektroda probija deblji lim samo tako...oupste se ne ponasa kao filer elektroda...a sa druge strane 1z11 f jedva pici var na 80 ampera ako je 2.5mm ali nema toliko prodornu moc pa fino mozes lim variti sa njom bude kvalitetan var gotovo ko i sa co2

tako da sam debelo omasio sa jadrankom. dobra je ona za duboko prodiranje kad su deblji materijali u pitanju...ali vjerujte mi ljepsi cu var na limu napraviti sa 3.2mm zagrepcankom nego 2.5mm slovencem...uopste se ne ponasa kao filer elektroda i gotovo...


tako da jos jednom glas dajem elektrodi zagreb izgleda da hrvati znaju bolje napravit elektrodu od slovenaca ili makar nazive ne brkaju jadran s crvenom oblogom ama nikako nemore proci kao 6013 elektroda to je cista 6011
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
jadranka je od najmeksih elektroda koja brzo pali pa sluzi za heftanje. sa njom treba biti umetnik da bi var bio lep. a tacnu amperazu hoce za svaku debljinu materijala. sa inverterskim jos malo se i lepse vari nego sa trafo aparatom. a produzni kablovi uvek moraju biti deblji nego presek kabla od aparata.cim je veca duzina otpor kabla dosta vuce i greje se.za monofazne aparate cesto sam koristio trofazni kabal ako je veca duzina u pitanju. uduplam zice za nulu i fazu i onda je vec mnogo bolje
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Umjetnik je onaj ko prag na autu zavari elektrodom bez obzira na proizvođača iste.
Svaka čast, ali te varove bi htel videti
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Puknuti znamo mi stariji kak se varil lim sa elektrodama pragovi išli sa 2.5 kao od šale.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pragovi koji su istrunuli su se nekad betonirali.To je bila praksa švercera sa autima,najeftinije i naj jače.:icon_e_wink:
 

kojot

Član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
78
Puknuti znamo mi stariji kak se varil lim sa elektrodama pragovi išli sa 2.5 kao od šale.

samo dečki nemojti zaboraviti da su nekad na autu pragovi bili od malo jačeg lima od ovih danjašnjih. moj stari je nekad imal moskvića i to je bil lim kakav danas nemaju ni lakša oklopna vozila
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Šteta kaj vam danas nisam ovjekovječil jedan rubnjak koji sam "promjenil".
Ali spreman sam Puknutom i Željku iznajmiti besplatno švas aparate (svakom po jedan) i elektrode po želji.

Samo recite jel hočete rubnjake ili pragove mjenjati i birajte strane.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
i ja bi to htel videti,nekad nemres z co2 zavariti a kamoli z elektrodom :)

Oprosti ali nije bas da si u pravu...sa elektrodom mozes variti gotovo sve i sta mozes variti sa CO2 aparatom. Samo je elektrolucno zavarivanje dosta mukotrpnije, dosta sporije, dosta dosta teze,,,i trazi dosta vise iskustva i u nedostatku istog rezultat kvalitete cvrstoce i izgleda vara cesto bude dosta losiji nego sa co2...a onaj ko zna da vari dobro sa elektrolucnim zavarice bolje nego kojekakav tamo limar bajo s pivom i co2 aparatom...


Elektrode postoje razne...elem da ne serendam puno i previse...postoje filer elektrode koje pice povrsinski i postoje elektrode za dubinska prodiranja...slow i fast freeze to obicno englezi zovu... najcesci naziv za filer elektrode je xx13 a za dubinske xx11 znaci npr 6013 ili 7011
e sad...postoje elektrode raznih debljina...pored 5 4 3.2mm koje su najcesce u upotrebi postoje i 2.5mm 2mm i 1.6mm elektrode.
Male elektrode poput 2 ili 1.6mm dozvoljavaju rad na jako malim amperazama, a to opet znaci i male temperature a to opet znaci i mogucnost rada sa tankim materijalima.

E sad....pored nasih starih dobrih mrcina varstrojeva od 250 ampera postoje i aparati koji mogu da se spuste jako nisko po pitanju amperaze a da ipak i dalje fino vare...dosta ih danas ima opciju hot start koja olaksava pokretanje elektricnog luka sto smanjuje mogucnost konstantnog ljepljenja.

Elem uz 2 ili 1.6mm elektrodu mozemo koristiti jako nisku amperazu tipa 40 50 ampera. uz aparat sa hot startom i na 40 ampera elektroda nece lijepiti(naravno treba iskusva za sve) a uz toliko malu amperazu i elektrodu nece ni jako tanak materijal progorjevati.


E sad...cesto se u nasim veselim uslovima nema sve to sto je pobrojano pa se mora kombinovati. Ako aparat ne mozete spustiti ispod 50 60 ampera onda ce vam 1.6 i 2mm elektroda da jako lako progorjeva lim pa se tu pribjegne najmanjoj mogucoj amperazi koju aparat daje a idemo na deblju elektrodu...na maloj amperazi aparat je teze topi pa slabije progara. Ako nemamo opciju hot start zagrijemo elektrodu prije toga...neki to rade u rerni...neki jednostavno prespoje elektrodu da zalijepi i drze tako u kratkom spoju pola minuta dok se ne usija...neki na komadu gvozdja malo vare u mjestu da se zagrije vrh...neki to rade na samoj klemi mase...svejedno je izaberite sta vam pase.

Elem kad zagrijete elektrodu picite polako pik po pik. To se ne vari punim varom to je nemoguce progorjeva lim...nego pik po pik. Krenes malo pa stanes da oladi metal ili preskocih 10 centi pa opalis tu pik pa se vratis na stari...saras malo po materijalu...sve fino pik uz pik...pa obijes sljaku pregledas pa popravis ako treba...pa opet dalje...bitno je samo imati zivaca za to jer ces stano da se boris sa ili zaljepljivanjem elektrode za lim ili progorjevanjem lima...tako da vjezbaj prije auta negdje na buradima :)



Ako se sjetim nekad poslikacu vam ja auspuh na motoru sto sam sebi radio elektrolucnim 1.6 i 2mm elektrode koristene...amperaza od 55 do 70 ampera...1mm lim za izradu dijela od cilindra do lonca...0.8mm lim za izradu lonca i prigusivaca...
sasvim normalno se 0.8mm lim vari sa elektrolucnim...samo kad je covjek trpljiv.



e sad...kod autolimarije stvar je dosta slicna...0.8mm je vecinom lim na autima...1mm negdje...moskvic 2mm :) :) :) salim se pojma nemam...

Bitno je dobro ociistiti od hrdje djelove koji se vare da ne lijepi elektroda...i od farbe da se ne krepa. Dio gdje se stavlja masa...jako jako bitno je da masa bude na perfektno ociscenom mjestu...i sto blize mjestu varenja.
i lagano pik po pik pa kud koji mili moji.

Dosta olaksavajuca stvar da bi se izbjeglo progaranje lima je da se komadi lima koji se ugradjuju u neku npr rupu na pragu izrezu da budu malo duzi od rupe same da preklapaju se. I onda ima tu 3 varijante...1 varijanta pici se pik po pik po cosku te nove zakrpe. 2 varijanta busi se zakrpa i koristi takozvani rossete welding nacin ilitiga plug veld. i 3 varijanta je imitacija spot welding tehnike...jako dobra stvar ako se radi u osjetljivim skroz materijalima koji lako progaraju...znaci preklopis novi lim preko rupe i ne picis pik na cosku nego znaci tu gdje si preklopio...i opalis pik direkt na novi lim. Drzi se malo duze taman da ovaj lim malcice progori posle kad se obije sljaka to izgleda kao kruzic sa malom rupicom u sredini ako je dobro odradjeno...i za nepovjerovati prodje dole fino uhvati a ne probije lim...posle se to obrusi pa trpa temeljna pa git spricgit farba ili sta vec radi...tu vec nisam strucan
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sve to moze pikanje gde nije potrebna veca cvrstina i naprezanje. radili su to kod nas pa dodju meni posle par meseci sve se raspalo. taj var je meksi dosta od co2 .mnogo je teze pogotovu samom raditi ali kad se nema sta drugo i cime dobro je i tako.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@Stefane....u principu bolja je sto manja amperaza i onda mozes i 1.6mm elektrodu piciti a i 2mm
ali kad nemas mobucnost na aparatu smanjivanja amperaze ispod tih 60ampera onda se to koriguje vecom elektrodom...napisao sam to gore u ovom debelom tekstu...veca elektroda vuce vise ampera na svoje topljenje i onda manje te toplote ide na metal pa manje progorjeva


@Vica....haman ti si totalno u pravu. Pa hebote i ja bi najvolio da imam CO2 pa da mogu ko covjek raditi...al nemam. Normalno je da su ti varovi kvalitetniji ali to kod tebe su radili ili nestrucno ili brzopleto...nece se nikad elektrolucni var raspasti ako je dobro odradjen.

Samo taj var trazi mnogo vise strpljenja pripreme truda iskustva muke od co2. s co2 ides ko sa heftalicom samo picis :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to si u pravu ali kod nas sve priuceni bravari koji su vise obilazili oko skole nego li gledali kako se radi. nece ni pripremiti ni nabaviti sta je potrebno a vecina i nezna raditi. kad naprave sito od auta onda pomazi majstore. e tad sledi posebna tarifa. prvo za elektro lucni aparat treba mirna i osecajna ruka .a posebno rutina. ni ja nemam mirnu ruku ali rutina radi i dalje. zato sam i uzeo co2 jer vecina posla je za njega i posto sam radim mi je lakse. elektro lucni samo koristim ponekad i to uzmem od drugara rucno radjeni ali dobar aparat.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A hebiga ne znam sta bih ti rekao kad su priuceni bravari u pitanju...
Pazi ja skoro uzeo stara polovna kola od covjeka koji je ko zna koliko para dao na pravljenje limarije i na kraju odustao i prodao mi...komsija.
I krenem ja raditi prije par dana limariju...i kad krenes raditi onda imas sta i vidjeti. Majstori koji su mu ko zna koliko para uzimali za poslove su samo heftali i gitali preko i to je to.

Na oko sve fino lijepo izgleda a kar izgrebes ispod farbe naidjes na pola metra sloj gita pa onda dole na truo lim. To je katastrofa jedna...od male rupice kad je krenes cistiti na kraju izadje rupetina a ispod kola ti lezi kilo hrdje 2 kila gita.

A tako je najlakse raditi...zagitovat prespricat da fino izgleda...naplatiti. i onda ti opet sledece godine covjek dodje, ti opet gitujes i opet pare uzimas.

A ja se sad satrah veseo od struganja pripremanja...to su muke zive na nekim mejstima doci do zdrava lima. Pa jos vece muke oblikovati fino lim da pase da ne mora kilo gita nigdje ici.

A posle kad se uklopi lim na lim...stegne klijestima...posle toga je najmanja muka ici peckati pik po pik slagati var na var...obijati cistiti sljaku pa ponovo. I posle toga malo gita da popuni eventualne neravnine ili eventualne rupe u metalu ako se gdje otela ruka i to je to. Mozda ruznije izgleda ali je opet kvalitetnije odradjen posao sa tim ukletim elektrolucnim, sigurno kvalitetnije od iskusnog nam limara njegovog skupog co2 i kantom od 5 kila gita.


Evo kad sam vec kod elektrolucnog varenja i tankog lima. 2 stvari koje su od jako velike vaznosti i koje vam dosta muka mogu skratiti.

1. Perfektno ociscena masa. Ako nije slucaj takav elektroda lijepi luk nestabilan var los. Zivci odu totalno. Ja npr licno elektrodu podgrijem uvijek na stipaljki mase. znam nije skolski al ja to tako radim. kad se nakupi dosta jada na stipaljci odna obrusim...a kad stipaljka dotraje i jadna se izdeformise kupim novu to je ovdje jeftino par maraka. Elem...kad opicite po stipaljki i vidite da se luk lako uspostavlja i ne lijepi a onda krenete variti po limu gdje vec hocete a lijepi onda znajte da vam ili lim nije dobro ociscen ili mjesto gdje stipaljka hvata lim nije dobro ociscen. to dvoje kad sredite onda ce biti mnogo lakse.

Elektrolucno zavarivanje je poznato po tome sto moze da vari bez problema jako hrdjave i trule metalne kostrukcije. Ali tu govorimo odebljem metalu. Tu ja nikad ne cistim samo opalim dobru amperazu i picim var.
Ali kad su u pitanju male amperaze tanke elektrode i jos tanji mali limovi onda elektrolucni tu greske ne prasta mora sve biti perfektno inace ste ****** cvorka



savjet broj 2...Vica je spomenuo mirnu ruku al eto neki od nas kao npr ja je nemaju :) tu je uvije dobro jako se udobno smjestiti sjesti negdje leci namjestiti se tako da se ne mrdas. lakat ruke uz tijelo se nasloni ili zavisno od pozicije ruke...nasloni se saka na nesto bitno je da dobijemo sto mirniji polozaj. Jos jedna stvar...ove maske sto je neko psotavljo linkove to je super stvar za lim...te maske sto same stoje na glavi i imaju samozatamnjijuca stakla. Fino ljepo to turis na glavu na lijevu ruku obuces koznu rukavicu. I onda mores ruku lijevu poturiti uz var...na ruku tj na rukavicu nasloniti elektrodu...i onda kad zauzmes poziciju tako fino ima da ti ruka bude mirna ko guzica u snajperiste a var ima da bude miran ko mrtav konj kad lezi onako izvrnut. I da bude super sve.

Samo pazi da ne zaboravis rukavicu...inace te sprzi elektroda pregoris ko sijalica :)
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo malo slika za nevjerne Tome da se uvjerite da se more variti auto elektrolucnim.



















Nije nesto lijepo ispalo posto je radjeno na brzinu i s nestrpljenjem...nemam garaze a ovdje svako sat vremena se mijenja kisa grad sunce pa valja uhvatiti onih sat vremena sunca i oblaka :)

Varovi jesu ruzni...ali su svi testirani majzlom i cekicem od 5 kila i poteskim udarcima i ni jedan ne mrda nigdje :)

Ide preko toga temeljnja malo gita da se srede neravnine i posto se radi o unutrasnjem djelu blatobrana ide onaj katranasti premaz na sve to i bog da te vidi.

Mnogo bolja solucija od trpanja pola kile gita i zavaravanja samog sebe pa opet na ljeto rupa...



Aparat koristen obicni hoby telwin nordica od 60ak evra. elektrode jasenice jadran s 2.5mm amperaza malo preko 80 ampera otprilike 85...
 

Najnoviji postovi

Na vrh