• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ELEKTRODE

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Krom definitivno.
Jedino kaj se neda poslije obrađivati.

Može biti, posle z fleksom po varu nemaš kaj brusiti i obrušivati! :)
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
Predpostavljam to je za tvrdo navarivanje, var otporan abrazije mozes si napravit s njom samoostrece raonike :)
ovu žicu za mangan mi u firmi koristimo za varenje manganskih ploča u sačmarama
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
mašina za sačmarenje odnosno kao pjeskarenje samo koristi metalnu sačmu
TMC_800_(12).jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dal postoje kakve elektrode za varenje aluminija?? Naravno da se mogu kupiti tu negdi kod nas!

S čim uopće zavariti (ispuniti) rupu u aluminju??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Normalno da postoje, samo kaj nemaš aparat s kojim bi ih teral.
Dalo bi se nekaj s CO2 ali to ti je tak

Imaš ove kojekakve meštre kaj vare inox, tam se raspitaj jer večina njih i aluminij vari
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Koje elektrode su dostojna zamjena Jadrankama od 2,5 mm? Koje su prednosti Jadran S-a, a koje tih drugih?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Rupu u aluminijumu mozes ispuniti elektro aparatom,CO2 aparatom ,TIG aparatom itd.Ovo su najcesci nacini aparati kod nas za aluminijm.Isto ako rupa nema nosivosti mozes je zalijepiti tecnim metalom ili kojekakvim dvokomponentnim ljepiilom.Danas takvih hemijskih sredstava imas mnogo.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Koje elektrode su dostojna zamjena Jadrankama od 2,5 mm? Koje su prednosti Jadran S-a, a koje tih drugih?



Ovdje kod nas u bosni u mom malenom gradicu gotovo da i nema druge elektrode za kupiti osim jadrana i elektrode zagreb.


moj licni glas u vecini slucajeva ide elektrodi zagreb prosto jer nisam neki profi varioc.

iz mog licnog iskustva jadran elektrode su dosta osjetljive na amperazu treba je znati fino pogoditi. takodje i na duzinu elektro luka znaju prskati na prevelikom i lijepiti na premalom. imaju i manji sloj onog plasta oko elektrode.
kad je znas ubosti sljaka doslovno sama spada sa vara a var je perfektan. kad ne znas em ruzan var em sljaka ostaje u varu pa muke sa ciscenjem brusenjem itd.


kod zagrebacke elektrode nesto su slabije izrazene ove pozitivne strane jadrana, var je nesto ruzniji, sljaka se malo teze cisti i ima je mnogo...medjutim i kod skroz neprofesionalnog, amaterskog zavarivanja var je uvijek koliko toliko dobar, sljaka se uvijek nekako moze ocistiti, nisu previse osjetljive na hrdju, duzinu luka, amperazu. Npr ja sam u zavisnosti od debljine materijala sa 3.2mm zagrepcankom znao variti i na 55 i na 160 ampera i uvijek se nekako izborim sa varom. kod jadrana se mora amperaza bas fino potrefiti, i duzina luka i pripremljenost materijala itd.


tako da neko moje oskudno razmatranje po pitanju ove 2 elektrode je...za bolje varioce jadran za amatere poput mene zagreb...barem meni licno vise lezi u ruci...mada posto i nemam velikog izbora nekog uvijek mi u garazi ima i jednih i drugih pa se vari sa onom koja prva padne pod ruku.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Do sada sam samo vario sa Jadranom, nikada nisam ni probao neke druge. Vario sam sa 2.5 i 3.25, uvijek sam se nekako izborio sa njima, sve i svašta sam vario... Što je puklo opet je zavareno i nije više puklo :D

Kada budem nešto vario uslikat ću koji var pa da se pohvalim dobrim, a i onim lošim varovima :D
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=2rH681CYDgw[/YT] ovo ti je za aluminij vrlo jednostavno
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Meni to naime treba za pokrpati vrh igle na balirki što je poderala špaga, znači dosta zamršeno jer treba to poslije i obraditi nekako da bude unutrašnjost glatka da ne para špagu.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,151
sa kojim elektrodama varite po lemešima na plugu i jel aparat treba biti inverter ili obični trafo
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Kakve ti aparat more vleči, 2,5 more u pravim rukama čuda napraviti.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Kromova elektroda, preporučam inverter, može i obični s manjom elektrodom:icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kromova ti je preskupa za to....

JA sve radim s običnom elektrodom 2,5mm i običnim trafo aparatom i nemam nikakvih problema. Varim špiceve na lemeš, krpam daske, krpam plazove...sve ide :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kad sam imal kocku balirku i špaga pojela piksu ili kaj to več je uzel sam valčić iz ležaja i zavaril ga u iglu i trajalo par sezona . Varil sa običnim trafom i obične elektrode kaj bilo pri ruci .
 

Najnoviji postovi

Na vrh