• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ELEKTRODE

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861





Eto jos 2 slike forum ne dozvoljava vise od 10 odjednom


Eh da...zaboravih napomenuti...lim koji je radjen na autu svugdje je oko 0.8mm a zakrpe su radjene od 1mm lima
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sa svime sam radio moj druze. ali zato sam i boga dao na alat kad je najskuplji bio za kupiti kod nas. posto pretezno autolimariju i radim znam sve sta i kako se radi i kako fuseri rade. sit sam fuseraja ali i prasine i krseva. to jako retko primim da radim jer niko kvalitet nece da plati. onaj ko zna kako radim iza moje ruke je miran od 10-20 god gde sam radio. komsija je prosle godine bacio zastavu 101 koju sam radio 92 god celu. i nije bacena sto je igde trula nego sto je slupao ko konzervu .da je bila trula i tad ziv nebi ostao od silnih prevrtanja niz padinu. sve stare musterije su i dalje musterije samo sto fuseri uzese pare a ja fakticki bez posla. e u tome mi i jeste muka sto to retko mogu da dokazem ljudima da kvalitet mora da ima cenu. sad niko nece da ulaze u auto .vozi godinu dve istera mu dusu i prodaje. mnogo lakse je sad doci do auta a raije nije bilo bas tako. zato i fusera sve vise jer pravi rad nemogu da naplate. pur pena i poliester git sve odrade i drzi dok se kokos nezaleti i ukljune pa onda eto rupe.takav rad se isplati samo za mene i tebe licno raditi da nas posluzi duze vreme
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Joj druze ne znam sta bih ti rekao. Narod je danas postao podosta bezobrazan u vezi mnogih stvari. Majstori takozvani jos bezobrazniji. Cuj molim te bezobraznog limara trazi mi 500 evra da mi sredi jugica? Morel to majstore kako za 100 evra? Moze. Grune 4 kile gita prefarba i evo izvolite. A onda ima bogami i ovih sto plate 300 400 evra a majstor opet istu politiku 4 kile gita i miran.

Ja licno nikom auto limariju ne bih radio. Iskreno nemam iskustva na tom polju a i da imam ne bih. Doduse dok sredim sva sranja koja su majstori ovdje uradili na ovim kolima ima da se ispraksam samo tako.

Fuseraj sebi raditi necu...moja glava ide u ta kola...kosto ti kazes i prilikom udesa ima drasticne razlike jel pod i pragovi od metala ili je od pur pjene...

A eto opet neki dan doso drugar da mu izvarim malo prag na golfu kecu...ja odigo golfa uso u kanal..kad sam pogledo imas sta viditi auto do pola trulo...nemas na sta metal variti sve hrdja na hrdju...ja pojma nemam sta vise tu drzi tockove da ne poispadaju sta drzi sjedista da ne propadnu. Ja njemu kazem druze ovo ja ili cu ti raditi sve komplet ili necu nista...a jok on hoce da mu odozgo fino izgleda a dole ko sisa. Eno ti reko druze na polici gita i farbe pa ti radi sam ja to necu raditi posle da kaze meni sto se nedaj boze desilo ovo ono.



Nego vica...ajde kad imas iskustva o tome napisi koji redak kad stignes o radjenju autolimarije...jebiga ja o tome malo znam.
Varenje samo ko varenje i nije mi toliko strano jebiga kopam dok ne stignem do zdravog metala. Uzmem lima izoblikujem zavarim.

Ali sta dalje :) Tu mi je znanje jako sturo. Fileri kitovi poliestri temeljnje uljane nitro to su sve meni nepoznati pojmovi jako mnogo.


Konkretno ono sto sam do sada radio na prijasnjim autima, na motoru i sto sam na ovome autu zapoceo...i taj proces mi se do sada ok pokazao...znaci brusim lim dok ne dodjem do zdravog metala. Ono malo hrdje sto uvijek ostane sto je nepristupacno za iskorijeniti tretiram antirostom. Kad on odradi posao saperem ga vodom posusim. Zatim varim. Ocistim var obrusim. Nanesem temeljnu najobicniji nitro boju. Sacekam da se osusi. Na mjestima gdje treba pokriti var ako je ruzno ispao ili izravnati neravnine nanosim onaj zelenkasti fiber git. Osusim. Osmirglam grubim pa sitnijim pa vodobrusnim. Nanesem jos jedan sloj temeljnje jer se obicno po coskovima gita izgrebe farba tokom ravnanja gita. Temeljna na gitu vec pokaze svaki propust u smirglanju pa jos jedno preletim vodobrusnim zagladim sve fino lijepo. I nakon toga nanosim zavrsni emajl lak isto tako nitro. I to je to.

Tako sam ja to radio.

E sad znam mnogi ce reci tu idu kojekakve specijalne auto boje...znam da je to sve bolje tako ali o tim bojama em nista ne znam em su mi dosta skupe. Znam da su i kvalitetnije ali opet kod takvih radova po meni je uvijek bitnije dobro pripremiti metal. dzaba tebi boja od 100 evra ako je nanosis na hrdjavo nesredjeno itd...

Motor sam tako radio prije 4 godine eno ga i dan danas je sve ok a vozen i pos nijegu ledu zimi soli sumi blatu kamenu...




Eto...to je bilo ukratko kako ja to radi. A sad kolega vica molim vas napisite i vi koji redak kako se to radi ispravno...posto kao sto rekoh neiskusan sam u tome vjerujem da dosta stvari pogresno radim...a nova znanja nikad na odmet nisu
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to mozemo al necemo ovu temu kvariti. nacemo neku prikladniju ako ne novu otvoriti. to moram sve slikati sta koristim pa objasniti jer se toga dosta ima i vrlo razlicitog na hemijskim bazama pa se mora voditi racuna
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ajde ako ti nije tesko otvori temu ovdje u mehanickoj radionici sto kazes da ne kvarimo ovdje belaj. Pa pisi jebiga ne moras sve od jednom...napises 2 3 reda kad stignes okacis sliku dvije. Jer ja koliko sam razumjeo to je stvarno nauka za sebe ima tu nekih trista cuda da se pazi nauci itd...a vjerujem da ce biti korisno velikom broju forumasa.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Može mi netko pojasniti neke stvari kod zavarivanja sivog lijeva (gusa) na hladno,koliko sam skuzio iz opisa na internetu vari se 1do 2 cm pa se "iskiva " i čeka da se ohladi pa opet iz početka ,a sada zanima me sta znači to iskiva dali se to kuje pomoću čekića poravnava taj zavar ili nešta drugo dali je tko vario sa elektrodama na hladno
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Zakivaš kao kad betoniraš pa tuckaš po betonu da se bolje formira tako isto zakivaš po varu .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
E kad bi to bilo tak jednostavno ..sve firme specijalnih zavarivanja bi propala

vaš vlč.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
varenje sivog lijeva

Nisam ni mislio a ni rekao da je jednostavno pitao sam dali je netko to radio i dali tko o tome zna nešta više.!evo kraj kose od tome gdje je bilo vareno pa me zanima jeli taj dio od sivog lijeva i dali je to netko naknadno vario jer ne vidim razlog za tim da je to original pošto je uhvaćeno jakim vijkom

viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Ok ako je tako zavariću sa običnom pa ću vidjeti no taj komad je izliven pa od čega je onda.?a ono za sivi lijev sam pitao za poklopac mjenjača to je sivi lijev i zanima me dali je tko to vario sam sa elektrodom od nikla na hladno i kavi su bili rezultati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ima li ko kakvih saznanja o plavim elektrodama crom/nikal ili tak nekak slično se zovu??

Koliko to košta i gde bi se dalo naći?

Vario sam nedavno s jednom takovm elektrodom 2,5mm klin na rotobranu i nevjerojatno je kakav var rade, bijeli-svijetli var i nevjerojatno tvrd, a šljaka im se odvaja sama i puca/leti okolo pa treba paziti na oći :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Krom definitivno.
Jedino kaj se neda poslije obrađivati.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,504
Da si rekel srnjake još nekak, za 2 soma kuna treba puno straha pretrpjeti ako zečeke loviš.

Ozbiljno, kaj se s tim vari da tolko košta?
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,757
Susjed mi je bravar i dok je radil u kamenolomu znam da je pričal da sa manganskom žicom navaruju rotore na drobilicama, za drugo ne znam....
 

Najnoviji postovi

Na vrh