• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

embrio-transfer

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
Jel itko ima iskustava sa embrio-transferom?Sigurno je da će u budućnosti igrati veliku ulogu u poboljšanju genetike naših stada.Koliko sam vidio cijena je oko 4000 kuna što je puno jeftinije nego uvoz junica.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Jel itko ima iskustava sa embrio-transferom?Sigurno je da će u budućnosti igrati veliku ulogu u poboljšanju genetike naših stada.Koliko sam vidio cijena je oko 4000 kuna što je puno jeftinije nego uvoz junica.

još jeftinije je osjemenit vlastitu kravu sa vrhunskim sjemenom. Po meni ekstra glupost za OPG. nek se time bave centri za reprodukciju. al, eto, vjerujem da ima i drukčijih stajališta od mojeg
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa o tome bi valjalo puno razglabati ali mislim da to bude igralo kod velikih farmera,mislim da kolega podravec puno više zna o tome jer ima zbilja dobru proizvodnju i kvalitetno stado,njegove su vam krave u onom dodatku uz mljekarski list što su dobili proizvođači mljeka samo ne znam točno koji je od brače on na slici:drinkers:
 
M

MOCO

Guest
to će igrati ulogu kod onih koji imaju neke koristi od toga, prije svega mislim na one koji sudjeluju na izložbama i postižu extra cijene za takva grla, onda kod onih koji imaju neku firmu koja se bavi proizvodnjom nečeg vezano za taj postupak embriotransfera i kod onih farmi koje su dosegle svoj vrhunac (najčešće zbog mliječnih kvota) pa se neće širiti i sad ulažu u inovativne postupke. Kod nas u slavoniji nevidim nikog u tom rangu, eventualno Belje ali opet samo zbog prestiža.
 

imbrakc

Član
Tu od
18 Stu 2011
Poruka
41
pa o tome bi valjalo puno razglabati ali mislim da to bude igralo kod velikih farmera,mislim da kolega podravec puno više zna o tome jer ima zbilja dobru proizvodnju i kvalitetno stado,njegove su vam krave u onom dodatku uz mljekarski list što su dobili proizvođači mljeka samo ne znam točno koji je od brače on na slici:drinkers:

on ti je ak se dobri sjećam onaj kaj ima jaknu od centra za reprodukciju, a kaj se tiče embrio-transfera, tu se more puno pisat i raspravljat ali je sigurno dobra stvar. Šteta kaj v Hrvatskoj postoji samo jedna ekipa koja to dela, ali bolje ikaj nego nikaj. Kod nas se ET dela več 3,4 godine. Skupo ali isplati se, pogotovo dok imaš 2,3 iznadprosječne krave a nikak ženskog teleta od njih.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa ja isto mislim da je največa prednost tog ET a baš da ti stočari koji imaju vrhunsku genetiku dobijaju potomstvo kakvo hoče,bez obzira dali je to za mljeko ili tov
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
pa ja isto mislim da je največa prednost tog ET a baš da ti stočari koji imaju vrhunsku genetiku dobijaju potomstvo kakvo hoče,bez obzira dali je to za mljeko ili tov
baš me zanima dali u Hr netko provodi metodu ET osim možda na fakultetu i to eksperimentalno, ET i sada možda i nakon 30 godina spada u SF hrvatske vet. medicine, i malo je praktičara osposobljeno za tu metodu, mani se čorava posla
Prvi embriotransfer proveo Heape [1890] prebacivši embrije Angora kunića u maternicu gravidne Belgian zečice. Dobiveno je miješano leglo Angora i Belgian zečića. Na životinjama koje se koriste u ishrani ljudi, prvi embriotransfer je uspješno izveden na ženkama ovaca i koza 30-ih godina prošlog stoljeća. Na svinjama i kravama, prvi ga je uspješno obavio Jim Rowson [1956] u Cambridgeu, Engleska.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
jedva sem čekal da se ova tema raspre jer meni ju se naje dalo ali imam veliku volju podjeliti svoja iskustva s vašima jer kroz razgovor se najbolje uči.
drago mi je kaj ste sve obuhvatili do sada od povjeti do cijene i hvala ajkula kaj si me pohvalil, da ja sem na slici v jakni od crsha, a onaj v beloj jakni je moj brat tzv imbrakc.
povjest nam baš puno i ne koristi, daleko smo otišli to je 100 godin od toga, u hr to dela samo CRSH križevci tj, zvonko i marijo... nema drugih.
kaj se cijene tiče sama priprema krave, ispiranje embrija, te smrzavanje i ugradnja 1 stoji 7200 + 60kn dušik uračunat pdv.
kaj se tiče da samo osjemeniš kravu z vrhunskim bikom to ti nikaj ne vredi ao je ona škart i ako nema neki pedigre kaj je u hr slučaj u 90 %, a ako na tu kravu staviš embrijo od vrhunske krave sa vrhunskim pedigreom koji je osjemenjen s vrhunskim bikom stvarno je mala mogučnos da ti to tele od te "škart" krave bude loše tj čudo je ako nebude vrhunsko.
u slavoniji su to radili u pz osetini tj kod mirka ervačiča i na farmi salaš

ako koga slučajno zanimaju embriji imamo mi za prodati, morete si dojti pogledati kravu od koje su embriji dobite u ruke sve papire od krave, samo ja odebirem bika s kojim se osjemenjuje (nebojte se nebude loš bik) cijena jednog embija 350 eura
 

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
baš me zanima dali u Hr netko provodi metodu ET osim možda na fakultetu i to eksperimentalno, ET i sada možda i nakon 30 godina spada u SF hrvatske vet. medicine, i malo je praktičara osposobljeno za tu metodu, mani se čorava posla
Prvi embriotransfer proveo Heape [1890] prebacivši embrije Angora kunića u maternicu gravidne Belgian zečice. Dobiveno je miješano leglo Angora i Belgian zečića. Na životinjama koje se koriste u ishrani ljudi, prvi embriotransfer je uspješno izveden na ženkama ovaca i koza 30-ih godina prošlog stoljeća. Na svinjama i kravama, prvi ga je uspješno obavio Jim Rowson [1956] u Cambridgeu, Engleska.
Embrio-transfer je jedini način da uhvatimo priključak sa EU-mljekarima bar što se tiče genetike.Jeftinije je koristit ovu metodu za dobivanje odličnih junica nego uvoz.Može se koristiti i najgora junica po proizvodnji mlijeka,a svejedno će dati odlično potomstvo jer je ona samo "inkubator" i nema nikakve genetske veze sa potomstvom.Ne slažem se da je to samo za velike farmere,po meni je ovo više za mala i srednja OPG,koji nisu financijski sposobna da kupe junice iz inozemstva koje koštaju i po 3000 eura.
 

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
jedva sem čekal da se ova tema raspre jer meni ju se naje dalo ali imam veliku volju podjeliti svoja iskustva s vašima jer kroz razgovor se najbolje uči.
drago mi je kaj ste sve obuhvatili do sada od povjeti do cijene i hvala ajkula kaj si me pohvalil, da ja sem na slici v jakni od crsha, a onaj v beloj jakni je moj brat tzv imbrakc.
povjest nam baš puno i ne koristi, daleko smo otišli to je 100 godin od toga, u hr to dela samo CRSH križevci tj, zvonko i marijo... nema drugih.
kaj se cijene tiče sama priprema krave, ispiranje embrija, te smrzavanje i ugradnja 1 stoji 7200 + 60kn dušik uračunat pdv.
kaj se tiče da samo osjemeniš kravu z vrhunskim bikom to ti nikaj ne vredi ao je ona škart i ako nema neki pedigre kaj je u hr slučaj u 90 %, a ako na tu kravu staviš embrijo od vrhunske krave sa vrhunskim pedigreom koji je osjemenjen s vrhunskim bikom stvarno je mala mogučnos da ti to tele od te "škart" krave bude loše tj čudo je ako nebude vrhunsko.
u slavoniji su to radili u pz osetini tj kod mirka ervačiča i na farmi salaš

ako koga slučajno zanimaju embriji imamo mi za prodati, morete si dojti pogledati kravu od koje su embriji dobite u ruke sve papire od krave, samo ja odebirem bika s kojim se osjemenjuje (nebojte se nebude loš bik) cijena jednog embija 350 eura

koliki je postotak uspješnosti oplodnje?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
koliki je postotak uspješnosti oplodnje?

sveukupni prosjek zvonku i mariju je nekih 65 % ali tu su uključene i peve ugradnje kad su se učili, ako imaš 4 izvrsne primateljice (to ti on reče kakva je kad ju pregleda) 3 se prime sigurno, kod nas smo do sad 13 ugradili i 8 ih se primilo, od toga imamo 2 krave, 2 dunice, 2 muška i 2 junice nose embrije.i sad smo naknadno još 3 ugradili i čekamo da vidimo dal su se primili, ali evo na 21 da se nije ni jedna gonila tak da bi trebali biti primljeni
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
kaj se tiče da samo osjemeniš kravu z vrhunskim bikom to ti nikaj ne vredi ao je ona škart i ako nema neki pedigre kaj je u hr slučaj u 90 %,

može svatko reć kaj hoće al ja sam od krave koja je ko prvotelka dala 3200 litara dobio od oca Horwela (koji je sve samo ne vrhunski bik) dvije blizanke koje mi ko prvotelke dale 6000 litara. Embriotransfer, ne hvala
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
može svatko reć kaj hoće al ja sam od krave koja je ko prvotelka dala 3200 litara dobio od oca Horwela (koji je sve samo ne vrhunski bik) dvije blizanke koje mi ko prvotelke dale 6000 litara. Embriotransfer, ne hvala

samo me zanima dal znaš koliko je tu bilo slučajnosti, to su 2 od 20 ako ne i više
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
samo me zanima dal znaš koliko je tu bilo slučajnosti, to su 2 od 20 ako ne i više

zanima i mene otkud mi 1000 eura za embriotransfer. Uostalom ne pucam na više od 25litara u vrhu laktacije, a i svaka sljedeća junica osjemenjena vrhunskim bikom će imat gotovo identičan pedigre kao neka iz embriotransfera. samo, meni će trebat 2-4 generacije do tada, a vi kaj se ne možete strpit radite embriotransfer. mene ne može nitko uvjerit u opravdanost postupka za moje uvjete. Kome se isplati nek radi
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
e pa to i govorim. veliš 2 od 20. ajd baš i mene zanima. ove godine čekam još dvije. za sada mi je uspješnost 2 od 2 pa ćemo tamo negdje u kolovozu vidjet jel bude 2 od 4 il 4 od 4 :)
 

simentalac

Novi član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
18
Puno je bolje u štali držati 20 simentalki vrhunskog podrijetla koje daju 25 litara dnevno nego 30 krava 19-20 litara dnevno.Sa puno manje ulaganja dobijemo više.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
samo me zanima dal znaš koliko je tu bilo slučajnosti, to su 2 od 20 ako ne i više

Kada iskoristimo postoječi genetski potencijal onda ok ali do tada se moramo još malo se pomučiti jer da bi trčao moraš naučiti puzati pa hodati . Hipotetski netko bi htio naglo za par godina povečati svoj štalski prosjek sa recimo 5000 l/god na 8000l/god i ET mu se čini primamljiva mogućnost da dobije vrhunska grla vrlo brzo, i šta se onda dešava gle čuda i ona mu daju 5000 l/god. To sve mi je ok i svakako podržavam trud nekolicine kolega koje prakticiraju ET u Hr ali to kod nas nebu zaživelo nikad. Uskoro će ti davati poticaje da proizvodiš manje a ne više pa mi o tome nemožemo samostalno odlučivati.
 
Na vrh