• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Enciklopedija zaboravljenih traktora

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Kontam kaže:
Svaka čast svima na ovoj temi, lijepo se vratiti kroz prošlost :shock: Ali ovaj Trantor je vrhunski :shock: Jel prati neki Bosanac temu da nas provede kroz povijest BNT Travnik gusjeničarskih traktora?

Fakat je Trantor moćan, posebno Mk2, bio bi fazon ići s njim i u grad i furati se na terence :). Bila bi furka parkirati se pred neki kafić izmedju Audi Q7, VW Tuareg itd, pa ih izazvati na terenski obračun...baš se pitam ko bi pobijedio na terenu :)

Evo ja sam Bosanac, pa ću večeras potražiti štogod o BNT, valjda me neko ne pretekne :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
:lol: :lol: Ameri nisu znali kako da naprave HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) pa doradili Trantora :lol: :lol: A da o Q7 i x5 ni ne pričamo :lol: A i Mercedesov Unimog je upitan :mrgreen: Sve kopija Trantora :lol: A je bi ga bila fora nabaviti i registrirati :mrgreen:
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
zombie666 kaže:
Koko kaže:
OK, super je taj Kiro ali evo Fendt ga povuče:

[youtube:tr2yhatq]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/G8COXHzCDgA&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/G8COXHzCDgA&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube:tr2yhatq]

Ne kužim kako vam se dopadaju prastari traktori, pa tko bi više radio satima u tim smećima. Oni su još jedino za suvenire i podsjetnik na prošla vremena

Ne kužiš ti u čemu je fazon...ta "smeća" su radila i proizvodila hranu za bezbrojne ljude širom svijeta, bila su ponos svojim vlasnicima, plod su bezbrojnih proračuna, eksperimenata...i sam sam inženjer storjarstva, pa zna šta znači ručno, bez pomoći modernih sredstava (CAD, CAM, CAE, CIM, CNC....) stvarati nešto tako moćno i izdržljivo kao što je to traktor, i što je još u stanju da radi i posle 50,60, 70 i više godina...

Ne kužiš kakvu vrijednost imaju te mašine...imaju jedinstven šarm koji samo pravi ljubitelji mogu doživjeti i cijeniti...

I što je najvažnije, te mašine rade...rade i rade i rade...Kiro i danas radi po Njemačkoj, tabajući silažu, a u Češkoj, Poljskoj, Rusiji itd i dan danas oru i spremaju zemlju...i tako dan za danom, decenijama i radiće još decenijama, sve dok bude onih voljnih da im stežu zavrtnje, podmazuju ježajeve i sipaju dizel.

Sve ove nove mašine su divne i udobne i bolje u mnogo čemu...ali šta činiti s njom kad za samo deset godina neki elektronski dio bude nedostupan?

Uzgred, video koji si postavio je odavno na Youtube i svi znaju da je namješten, postoji drugi na kojem su nezavisni ljubitelji uradili isto sa dva traktora i Kirovets (500KS) je povukao Fendt...iz vrlo prostog razloga što je teži i jači.

PS

Kad postavljaš video, prvo klikni na YOUTUBE dugme, potom izmedju zagrada paste embed code koji su pokupio sa YOutube.


Ti si neki old school inženjer :D Budi uvjeren da je lakše projektirati tako nešto nego suvremeni stroj, gdje se gleda da ne bude baš svaki dio nepotrebno 10x predimenzioniran. Svaka čast tim traktorima, ali njihovo vrijeme je prošlo. U tehnici nema koračanja unatrag, jedino ako dođe do nuklearnog rata i sve krene ispočetka. Takvi traktori nemaju što tražiti u ogledu s novijima, barem su tu sve poljoprivrednici koji znaju što znači satima raditi na stroju i koliko je važna udobnost i automatizacija. O ekonomičnosti i ekologiji da ne govorim. Znači, OK je obnoviti takav traktor (i meni je žao kad vidim strojeve zarasle u korov), ali on ne može biti nositelj suvremene proizvodnje.

Što se tiče filma, nije mi jasno što ima biti namješteno kad se vidi da ga Kiro ne može mrdnuti s mjesta iako su kotači proklizali. No evo i filmića gdje Kiro vuče Fendta, nije mi jasno zašto papak u Fendtu ne zaustavi kotače kad ga ovaj povuče.

[youtube:tr2yhatq]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/tZczP8uxhCA&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/tZczP8uxhCA&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube:tr2yhatq]

Oprostite, nisam vidio Jubito puce :D :D :D
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
fendt na prvom videu ima utege na zadnjim točkovima mislim da mu je to puno pomoglo
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Koko kaže:
Ti si neki old school inženjer :D Budi uvjeren da je lakše projektirati tako nešto nego suvremeni stroj, gdje se gleda da ne bude baš svaki dio nepotrebno 10x predimenzioniran. Svaka čast tim traktorima, ali njihovo vrijeme je prošlo. U tehnici nema koračanja unatrag, jedino ako dođe do nuklearnog rata i sve krene ispočetka. Takvi traktori nemaju što tražiti u ogledu s novijima, barem su tu sve poljoprivrednici koji znaju što znači satima raditi na stroju i koliko je važna udobnost i automatizacija. O ekonomičnosti i ekologiji da ne govorim. Znači, OK je obnoviti takav traktor (i meni je žao kad vidim strojeve zarasle u korov), ali on ne može biti nositelj suvremene proizvodnje.

Što se tiče filma, nije mi jasno što ima biti namješteno kad se vidi da ga Kiro ne može mrdnuti s mjesta iako su kotači proklizali. No evo i filmića gdje Kiro vuče Fendta, nije mi jasno zašto papak u Fendtu ne zaustavi kotače kad ga ovaj povuče.
Oprostite, nisam vidio Jubito puce :D :D :D

Hehe, baš nisam old school inženjer, diplomirao prije dvije godine, sad baš radim magistarski na temi fraktalnih proizvodnih sistema, samo volim te stare, dobre mašine koje rade i rade i rade...

Naravno da znam šta znači raditi u staroj i neudobnoj mašini, imam iskustva vjeruj mi, sa sela sam pa sam čitav život uz traktor.

Što se samog proračuna tiče, budi siguran da sam malo kompetentniji da govorim o tome...proračunavati statička i dinamička opterećenja za ne tako jednostavan dio kakav je npr radilica motora, a sve to ručno, na papiru (čak i uz kalkulator) nije nimalo, al nimalo jednostavan posao. Danas je to mnogo, mnogo lakše uz pomoć CAD dizajniranja i FEM (Finite element analysis)...dio jednostavno nacrtate u npr CATIA ili Solid Works, pohranite u odgovarajući format (IGES) i odradite analizu u odgovarajućim programima kao što su ABACUS ili Ansys. Na kraju dobijate rezultate u kojima vidite sva kritična mjesta, vidite koncetracije napona (ako ih ima, a ne smije ih biti), vidite dinamičku analizu, dobijete vizuelan prikaz kako se dio ponaša pod opterećenjima. Ako ste model dobro uradili, tačnost rezultata može biti i preko 80%. Potom samo ostaje izrada prototipa, eksperimenti u realnim uslovima i eventualne dorade i modifikacije kako bi se uklonile greške virtaulnog modela i analize. Sam proces konstruisanja je nekad bio mnogo teži nego što je danas, u to budi siguran.

Predimenzioniranje o kojem govoriš je nastalo iz razloga što nekad jednostavno nije bilo moguće dovoljno tačno ručnim putem odrediti minimalne dimenzije koje mogu podnijeti zadata opterećenja. Danas to rade računari i FEM analize, koje iterativnim putem optimiraju dimenzije nekod dijela, smanjujući dimenzije na najmanju moguću mjeru koja može podnijeti opterećenja. U tome je upravo problem kod današnjih mašina - jednostavno su previše tačno dimenzionirane, a sve u cilju smanjenja troškova materijala. Zato stari traktori mogu da rade i 40-50 godina, a današnji ne mogu.

Vrlo dobro poznajem procese konstruisanja i dizajniranja proizvoda pošto sam diplomirao na proizvodnom strojarstvu, a sada specijaliziram na istom polju, znam kako ti procesi danas teku i znam da je smisao svega danas samo i jedno novac - sve mora biti gotovo brzo, mora se potrošiti što manje materijala, dijelovi su previše tight (svidja mi se ovaj eng. izraz) dimenzionirani, mašine se namjerno projektiraju tako da mogu izdržati samo odredjeni broj radnih sati kako bi se pokvarile i kako bi se prodavale nove...znam kako to ffunkcioniše, insajder sam :)

Naravno da bih uvijek uzeo modernu mašinu u kojoj je udobno raditi, nisam lud...stvar je u tome da cijenim trud uložen u konstruisanje tih starih mašina i njih same.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Kontam kaže:
:lol: :lol: Ameri nisu znali kako da naprave HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) pa doradili Trantora :lol: :lol: A da o Q7 i x5 ni ne pričamo :lol: A i Mercedesov Unimog je upitan :mrgreen: Sve kopija Trantora :lol: A je bi ga bila fora nabaviti i registrirati :mrgreen:
Nije, Unimog ti je stariji jedno 20...30-tak godina od Trantora.
 
B

Bobo

Guest
ZJ kaže:
Kontam kaže:
:lol: :lol: Ameri nisu znali kako da naprave HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) pa doradili Trantora :lol: :lol: A da o Q7 i x5 ni ne pričamo :lol: A i Mercedesov Unimog je upitan :mrgreen: Sve kopija Trantora :lol: A je bi ga bila fora nabaviti i registrirati :mrgreen:
Nije, Unimog ti je stariji jedno 20...30-tak godina od Trantora.

Unimog AG, da ga tako nezovem se pravio prije trantora? Koliko je onda unimog star kao takav? Sumnjam da je iz 1940-ih...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Bobo kaže:
ZJ kaže:
Kontam kaže:
:lol: :lol: Ameri nisu znali kako da naprave HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) pa doradili Trantora :lol: :lol: A da o Q7 i x5 ni ne pričamo :lol: A i Mercedesov Unimog je upitan :mrgreen: Sve kopija Trantora :lol: A je bi ga bila fora nabaviti i registrirati :mrgreen:
Nije, Unimog ti je stariji jedno 20...30-tak godina od Trantora.

Unimog AG, da ga tako nezovem se pravio prije trantora? Koliko je onda unimog star kao takav? Sumnjam da je iz 1940-ih...


Razvoj Unimog je počeo još 1945 godine. odmah nakon prestanka rata.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Kad baš pričate o Kirovets-u, evo da vidite modernu verziju tog traktora...
 
V

vedo

Guest
zjockoo kaže:
Kad baš pričate o Kirovets-u, evo da vidite modernu verziju tog traktora...

Jao pa Kirovets bi mogao da parira i najnovijim modelima.JD,Fendt i Claas imaju ozbiljnu konkurenciju :) :)
 
S

spasojab

Guest
pozdrav sajt vam je extra. a dali mi mozete reci sta o traktoru fenot iz 1955 ko ga proizvodi i ciji motor ima koja je snaga i dali ima dijelova za taj traktor na nasim prostorima .unaprijed hvala.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
URSUS C10/C12 BAMBI

Ne vjerujem da je neko ovo ranije vidjeo.

Urus C10 Bambi, laki traktor sa pogonom na sva 4 točka i sa upravljanjem na sva 4 točka. Prvo je nastao model C10 sa 10KS, a posle 1953. su prešli na motor snage 12KS. Traktor je bio ekstremno sposoban za teške terene i velike nagibe zbog niskog tezišta i specifičnog pogona i upravljanja.

Pogon na točkove se vršio preko masivnih lanaca koji su bili potopljeni u ulje, kočnice su se nalazile na sva 4 točka (doboši). Bambi nije imao hidrauliku, motor je bio jednocilindraš sa 499ccm. Mjenjač je imao 8 brzina (po 4 naprijed i nazad) a kardan je radio na 555 obrtaja.

Evo neke slike.

2765_dsc00008_1.jpg

100_2514.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
vedo kaže:
Vrlo jednostavan i funkcionalan traktor
Aha , zato se našao u encikolopediji zaboravljenih traktora
 
L

Lazic

Guest
Re: Dutra

Imam takav traktor ali mu je limarija bila trula pa smo morali da budzimo limariju od drugog traktora takodje mu se i motor pokvario pa smo morali da ubacimo Deutz BF 413 od 130 konjskih snaga. traktor je neverovatno jak i moze da povuce cak i podrivac od 3 metra
http://images2.polovniautomobili.com/user-images/classifieds/372/3728347/8485b3b80089-800x600.jpg
http://images2.polovniautomobili.com/user-images/classifieds/372/3728347/5956105b5cfe-800x600.jpg
http://images2.polovniautomobili.com/user-images/classifieds/372/3728347/76936f205ddf-800x600.jpg
traktor je na prodaju evo link od oglasa
http://www.polovniautomobili.com/oglas3728347/deutz-fahr_dutra/
 
D

dejan1974

Guest
Poštovanje svima,
imam traktor Linder iz 1964 godine. Prerađen, slike dolaze naknadno :D:
Interesira me zna li netko gdje se mogu naći informacije o tome koliko obrtaja daje na kardanu pri, recimo, 1000 obrtaja na motoru ?
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: URSUS C10/C12 BAMBI

Urus C10 Bambi, laki traktor sa pogonom na sva 4 točka

Evo neke slike.



 
I

imii

Guest
zdravo svima!nova sam na sajtu.jako sam se obradovala kad sam citala zombie666 da i drugi znaju i postuju ifa 300.nasledila sam je od oca.mucimo se ponekad, ali od detinjstva pa do sad jako mi je prirasla srcu.
 
Na vrh