• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fabrika TIM

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
ako bi se radili neki traktori na blakanu, trebalo bi nesto oko 50 ks, sinkronizirani mjenjac sa inverterom 10+10, na sasiji sločno tafe 45 i tezine preko 2t, po mogucnosti sa reduktorima straga, obavezno 4x4 i nisko težište (npr. goldoni 3050). Perkins/lombardini motor ili sličan koji zadovoljava novim stardadama. Spremnik za gorivo nalazi se na mjestu gdje je omogućeno jednostavno održavanje/servis motora (ne iznad motora kao IMT). Obavezna vanjska hidraulička pumpa za jednostavno dodavanje dodatnih hidrauličkih izlaza za priključke (ko na nekadašnjamafiat traktorima). Kabina jednostavna, ali s malo osnovne zvučne izolacije i zatvorena. Cijena do 18.000€ uz zadovoljavajuću kvalitetu svih komponenti. Traktori više snage imaju još goru konkurenciju ali i ovaki bi imali konkurencuju u kinezima (DF, Impodan). Zapadni imaju i serije koje nisu jako skupe i u potpunosti odgovaraju malim poljuprivrednicama.
Ima takav traktor kod nas, to je Tuber 50.
Ima ga nasa opcina vec nekoliko godina i ganja ga ko stigne i stalno ide.
Cijelo ljeto nosi malcer na ruci i jednoosovinsku prikolicu, a u zimi prednji utovarivac i ralicu.

Samo da je malo vecih gabarita, ovak izgleda ko neki vocarski, vinogradarski.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
744
Mozda je netko cuo za "go found me" i slicne projekte. Moj sugradanin i skolski kolega, Albert Gajsak je tako poceo radit igracke. Decko ima svoj biznis, radi igracke, zeza se, ima love. Sav pocetni kapital su mu dali ljudi, na temelju vjere u projekt. Gledao sam par videa na YT o IMTu, tj novoj firmi koja bi ozivila proizvodnju. Imam neke sentimentalne vrijednosti prema tim strojevima. Medutim, ne zelim osobno sudjelovat u projektu jer jednostavno sam siromasan. Materijalno sam jako siromasan. 1100 eura je taman da se skromno zivi, nas 4 u kuci. Ima tu i ljudi koji hrane 4 djece sa 500 i manje eura na mjesec. Strahota. Drugi je par rukava to sto sirotinja rada sirotinju i samo je patnja prisutna, al nije to tema. Probaj i ovakav nacin, sa takvim go fund me i slicnim projektima. Naravno, ima i tu ljudi koji su zainteresirani, da ne filozofiram previse, nepotrebno je. Danas je jako tesko, pogotovo vecini ljudi sa sela. Ima puno pogodnih, ima ih puno koji rade nakon posla poljoprivredu, takav sam i sam. Htio bih jos vise, ali me koci zemlja. Nebitno opet, samo mislim da si u krivu kucu dosao pitat, makar ce ljudi kupovat tvoj proizvod ako uspijes. Netko iz sile, netko jer zeli. Prilika je savrsena, IMTa ima more. Medutim, nigdje nitko ne spominje kabine, sa gumenim ublazivacima da nije bas zeljezo na zeljezu, sa izolacijom, kako od buke, tako i od vlage. Sa radiom, kit klima/grijanje, dobro sjedalo... To danas znaci enormno puno. Ima tu jos za pisat, al nemam volje. Sutra u 4.15 ustajanje da bih hrmbao za 1100.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Eh, ali i na Go fund me ne kažeš daj mi pare, bez da predstaviš plan i program u detalje, sličan je i kickstarter.

Ja sam prvi koji bih uložio u nešto što ima dobru priču i potencijal jer to sam radio i do sada i ulažem u različite stvari. Od projekata, kripta do dionica, ovo ima potencijala, ali za mene fali dobra priča uz to.

Ali post ti je na mjestu kolega.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
ako bi se radili neki traktori na blakanu,
trebalo bi nesto oko 50 ks
, sinkronizirani mjenjac sa inverterom 10+10, na sasiji sločno tafe 45 i
mora postići neku trasportnu brzinu.
tezine preko 2t,
pošto ljudi uglavnom imaju kombiniranu poljoprivredu (malo oru, malokose travu, malo se voze)
bolje što lakši traktor . lako ga je napraviti teškim.
po mogucnosti sa reduktorima straga,
zašto reduktori straga?
50 konja bi čak moglo i na poluosovine . lakši je traktor i naprave se neke kočice kao ina imt 533 .ako kamioni mogu kočiti na pakne mogal bi traktor 50 konja.
obavezno 4x4
neki dobar 4x4. 4x4 daje samo masu i to je korisno po brdima i nekim teškim operacijama. uglavnom nepotrebno za košnju i transport.
i nisko težište (npr. goldoni 3050).
nisko težište nekima ne odgovara za šumu.
Perkins/lombardini motor ili sličan koji zadovoljava novim stardadama. Spremnik za gorivo nalazi se na mjestu gdje je omogućeno jednostavno održavanje/servis motora (ne iznad motora kao IMT). Obavezna vanjska hidraulička pumpa za jednostavno dodavanje dodatnih hidrauličkih izlaza za priključke (ko na nekadašnjamafiat traktorima).

Kabina jednostavna, ali s malo osnovne zvučne izolacije i zatvorena. Cijena do 18.000€ uz zadovoljavajuću kvalitetu svih komponenti.
kabina napravljena da se da preklopiti kao na kamionima ili da se da jednostavno cijela dignuti. ne neke kompklesne sa žicama. milion šerafa itd.
Traktori više snage imaju još goru konkurenciju ali i ovaki bi imali konkurencuju u kinezima (DF, Impodan). Zapadni imaju i serije koje nisu jako skupe i u potpunosti odgovaraju malim poljuprivrednicama.
dodati kardan sa više brzina.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Uglavnom ko i u svakom sličnom biznisu nitko ne ulaže svoj novac..možda naleti neki naivni "amerikanac"koji je otišao s otađbine da dedi zaradi za farmera ili 533 a tamo je naletio na zlatni grumen..sad kad je i sam deda peče ga savjest jer je prve zarađene dolare popio uz partiju pokera.

Ostaje i taj virus koji je odredio da su djelovi dovoljno loši da ih redovito mjenjaš a ne odustaneš opčenito od marke..a ako bi TIM sad radio i implementirao tebnologiju koji svijet ima brzo bi propali.
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
mora postići neku trasportnu brzinu.

pošto ljudi uglavnom imaju kombiniranu poljoprivredu (malo oru, malokose travu, malo se voze)
bolje što lakši traktor . lako ga je napraviti teškim.

zašto reduktori straga?
50 konja bi čak moglo i na poluosovine . lakši je traktor i naprave se neke kočice kao ina imt 533 .ako kamioni mogu kočiti na pakne mogal bi traktor 50 konja.

neki dobar 4x4. 4x4 daje samo masu i to je korisno po brdima i nekim teškim operacijama. uglavnom nepotrebno za košnju i transport.

nisko težište nekima ne odgovara za šumu.



kabina napravljena da se da preklopiti kao na kamionima ili da se da jednostavno cijela dignuti. ne neke kompklesne sa žicama. milion šerafa itd.

dodati kardan sa više brzina.
Podatke sam naveo samo kao primjer onoga što se danas minimalno očekuje od modernog traktora, naravno da bi neki detalj mogao biti drugačiji. Ono što Impodan DF404 nudi u ovoj ponudi i izravna je konkurencija:

NAZIVNA SNAGA (kW/KS): 29,4/40
BROJ CILINDARA/VOLUMEN4/2545
MJENJAČ BOČNI, SINHRONIZIRAN 8+8
HIDRAULIČKA SILA PODIZANJA (KG) 900
TEŽINA TRAKTORA (kg) 1750/1950 kg
MAKSIMALNA BRZINA30 km/h

4x4 po mom mišlenju je obavezan u ponudi, 2WD kao opcija...gdje još u katalozima vidiš traktore samo sa stražnjim pogonom? proživljeno je i takvo razmišljanje samo vraća fabriku nazad...sigurnost čak i na cestama s kočenjem na svim kotačima je nešto sasvim drugo nego samo na zadnjoj, tako da o poslu ne govorim. Slavonsko/vojvođanska ravnica ne bi trebala biti uzor, a to što IMT nije mogao pratiti trendove i stali su negdje 60-ih s općim razvojem... danas tržište diktira što se kupuje a ne više država ;)
Da bodo i ostali ljudi nekako razumjeli... ako ja usporedim UTB445 ili imt 539...ko zemlja i nebo ali sa jednakih vremena ;) ali ja mogu i sa jednim i drugim raditi u polju, ali kad stignemo do šume, i nekog ''ozbiljnog'' rada, onda priča sa IMT nestane ;)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,130
To si sada prilično toga "nadrobio". :p :ppozdrav:
Prvenstveno treba uzeti u obzir potrebe nekog gazdinstva!
Ovako:
koji traktor mi treba da koji puta godišnje nešto prevezem prikolicom,
koji traktor trebam da nekoliko puta godišnje pomalčiram travu
koji traktor trebam da nekoliko puta izfrezam vrt
koji traktor trebam da priključim utovarivač zadnji
koji traktor trebam da priključim cirkular ili mješalicu za beton/mort
prema tome mene bi zadovoljio 533 ili 539 sa nadogradnjom više mogućnosti hidraulike.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Dobro jutro.
Vi neki imate pokraj sebe jegera dok ste radno aktivni i uživate u njegovoj finoči, rezuckate ga, mljackate, sva čula Vam pritom uživaju.
Ja nemam takvoga jegera 😥, ali imam svoj običaj za jutarnje uživanje. Zato je evo ispred mene jegerova flašica od 1,75 lit, puna finoga domačega pelinkovca. Prisilite se da mi povjerujete da se i ovak osječam ugodno, kak da sam na jutarnji kavici u najboljoj lokalnoj krčmi / birtiji.
IMG_20230302_081105.jpg
Dok me još nije omamio / opio, fini taj okus, da natipkam dodatak, aneks, mojim dosadašnjim laprdanjima po pitanju ove zanimljive teme:
- činjenica je da na prostorima, s kojih se javljaju naši forumaši, egzistira još jako veliki broj traktora, proizvedenih od strane IMT-a,
- takva situacija kao posljedicu ima potrebu ogromnog snabdijevanja raznoraznim, dovoljno kvalitetnim rezervnim dijelovima.
Hvale je vrijedno razmišljanje o distribuciji kvalitetnih / originalnih rezervnih dijelova, pa i o uslužnom remontiranju čitavih traktora.
Nezgodna je činjenica da godinama ne postoji proizvodnja "originalnih, kvalitetnih rezervnih dijelova". Nastao je lov u mutnom i tržište je preplavljeno plagijatima loše kvalitete.
Na žalost ovaj posljednji pokušaj je samo još jedna udica bačena više, za lov u mutnom, a poslovni je plan iskoristiti bokce, ljude u velikoj nevolji bez dijelova, ili/i naivne, lakome za brzom i lakom zaradom.
Ja nemam IMT, ne trebam dijelove za njega, ali i lakše plivam u takvoj problematici, od bezbrojnih drugih, rado bi doživio poštenu aktivnost, u poštenom biznisu, od kojeg bi obje strane profitirale. Ovdje za to za sad nema nikakve šanse, inicijator je nepouzdan, nespreman...
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
To si sada prilično toga "nadrobio". :p :ppozdrav:
Prvenstveno treba uzeti u obzir potrebe nekog gazdinstva!
Ovako:
koji traktor mi treba da koji puta godišnje nešto prevezem prikolicom,
koji traktor trebam da nekoliko puta godišnje pomalčiram travu
koji traktor trebam da nekoliko puta izfrezam vrt
koji traktor trebam da priključim utovarivač zadnji
koji traktor trebam da priključim cirkular ili mješalicu za beton/mort
prema tome mene bi zadovoljio 533 ili 539 sa nadogradnjom više mogućnosti hidraulike.
za ovo što ja imam i tomo vinkovič mi je nekad previše ;)
Bitno je da fabrika proizvode produkte koji odgovarjaju širom prostora na kojem je puno i ostalih ''pleyera'' koji nude strojeve ;) na kraju nije bitno šta hoču neki malo brojni poljuprivredniki koji su od malog naviki na IMT 539 ili slično, a prije bilo volova, ali to što neki koji je ''okusio'' nešto zapadno, ne bu šel nazad samo zbog tadašnje mladosti ;) primer... kod nas su htijeli da prodaje i TAFE 45 ali za iste pare (18k€) nudio je puno manje nego solaris/agrokid/R1/mistral ili Impodan/LS/New holland osnovni model, goldoni star koji su bili moguče hiljada ili dva skuplji... i priča o prodaji je propala ;) ljudi zbilja traže nek mehanički traktor jeftin za održavanje, ali kod nas niko se nebu naviknil na 2WD, jedan hidravlički izlaz koji je uporaban samo kad su zadnje ruke u gornjem položaju, kabina koja ni zatvorena, menjač bez invertera, nesinkrovan... Tuber je dobar ali opet...za pare oko 18-20k€ nema invertera, na hidraulici je slab (po katalozima), slaba kabina (šta sam ja zapazio par godina nazad kad sam ga gledao na sajmu) i kod nas nije puno prodatih jer svako gleda na pare kojih na kraju krajeva nema ;)
Ali...ako se fokus stvara samo na ljude na balkanu, onda se gleda šta ovi ljudi može da plate...to je neki traktor oko 10 hiljada evra, od kojeg firma ima oko dva hiljada evra za plate i ako bog da još malo razvoja;) i ponovo se stvara priča o IMT fabriki :) naši forumaši su bili kod IMTea okolo 2010 i svi su si zapamtili tadašnji prizor...roštilj kod slaganja traktora, pikse piva između slabih dijelova , nikakve čistoče,... jao jao :) ali za ovo ne mogu da samo ''vlast'' odgovara ;) :ppozdrav:
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,130
Ponavljam, za moje potrebe je idealan 533 ili 539!
I sad da su pokriveni sa r/d - koje možeš kupiti u "špeceraju" - to bi bilo to!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Najbolje ih sve natovariti i poslati ih odakle su došli....
Danas sa sliknul jednu sliku kak to Česi rade več godinama.

 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
vjerojatno ih voze na jug i istok u ''otpad'' ;) znam za mnoge švercere koji kupuju staro i prodaju ''na jug'' jer za nas sve je staro puno bolje nego šta smo imali prije :)
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,300
Ajde da se i ja uključim u ovoj razgovor.
Po meni tvornica kao proizvođač gotovog novog proizvoda će se teško probiti na tržištu ,pored jeftinijih kineza,ili kvalitetnijih zapadnjaka.
E sad moj bi prijedlog bio,da bi za nas bokce koji još uvijek radimo s IMT tehnologijom,a i još ćemo sigurno neko dogledno vrijeme,bilo naj idealnije otvoriti ili osnovati i pokrenuti remontni zavod u koji bi došao traktor i bio uređen od početka do kraja,u nekom optimalnom vremenskom roku,te isporučen vlasniku sa nekakvom garancijom. Znam da se javlja problem kvalitetnih dijelova, ali nije baš da se nebi dalo pronaći,proizvesti ili što već. Po meni bi bilo najteže pronaći radnu snagu za to sve.
A što se tiče zainteresiranost u nju ne sumnjam, jer znam mnogo njih koji su i koji bi svoje stare strojeve voljeli temeljito urediti za 35% do 50%cijene novog.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,378
Najbolje ih sve natovariti i poslati ih odakle su došli....
Danas sa sliknul jednu sliku kak to Česi rade več godinama.

Kaj se mogu tak stari traktori euro 0 norme prodavat u druge zemlje Europe? Ili se to samo odnosi na nove strojeve?
Sunce im njihovo odpeljat ce nam to malo dobrog željeza kaj je ostalo 🤣
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Ajde da se i ja uključim u ovoj razgovor.
Po meni tvornica kao proizvođač gotovog novog proizvoda će se teško probiti na tržištu ,pored jeftinijih kineza,ili kvalitetnijih zapadnjaka.
E sad moj bi prijedlog bio,da bi za nas bokce koji još uvijek radimo s IMT tehnologijom,a i još ćemo sigurno neko dogledno vrijeme,bilo naj idealnije otvoriti ili osnovati i pokrenuti remontni zavod u koji bi došao traktor i bio uređen od početka do kraja,u nekom optimalnom vremenskom roku,te isporučen vlasniku sa nekakvom garancijom. Znam da se javlja problem kvalitetnih dijelova, ali nije baš da se nebi dalo pronaći,proizvesti ili što već. Po meni bi bilo najteže pronaći radnu snagu za to sve.
A što se tiče zainteresiranost u nju ne sumnjam, jer znam mnogo njih koji su i koji bi svoje stare strojeve voljeli temeljito urediti za 35% do 50%cijene novog.
Ja se baš i nebi složil da bi bilo zainteresiranih.
I da ima kvalitetnih dijelova takav zahvat uređivanja traktora od prvog do zadnjeg klina bi bil zahvat koji bi produžil vijek trajanja za idučih minimalno deset godina ali je pitanje isplativosti. Taj posel i dijelovi bi premašilo trenutnu vrednost traktora.
Znam o čemu pišem jer sam ih nekoliko na taj način obnovil (neke od njih ste vidjeli i na forumu).
Vidimo i ovde na forumu, a i u ovoj temi da kad se spomene IMT odmah ismijavanje.....kaj bi tek selo reklo.....
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
Kaj se mogu tak stari traktori euro 0 norme prodavat u druge zemlje Europe? Ili se to samo odnosi na nove strojeve?
Sunce im njihovo odpeljat ce nam to malo dobrog željeza kaj je ostalo 🤣
samo za nove strojeve je bitan euro standard ;) ali pitanje je dokle će ovako na eu teritorijiju :) ko bi nekad postojala fabrika koja bi umesto remonta pravila kit za zamjenu starega motora sa novijim jer u cijeni nije tolika razlika ;)
 
Na vrh