• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fendt - Vario mjenjači

farmboy

Novi član
Tu od
29 Ruj 2014
Poruka
20
kakva su iskustva sa fendt vario mjenjačima kao sto imaju novije serije poput 936 i takvih? ima li kakvih problema s njima? mogu li izdrzat par tisuca sati bez kvarova? malo sam sumnjicav prema njima ali zato bih molio da mi netko sa iskustvom objasni kakvi su
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: fendt vario mjenjači

A kakvi je :(think):,zavisi na kaj ciljas,novo ili rabljeno.To ti je ko i MF-ov DynaVT.Sve ti ovisi kakve si srece.Tu je najbitnije odrzavanje,ali ne bi smjelo biti problema....valjda.Ta sva elektronika i moderni mjenjaci su super dok to sve fino funkcionira,a ne daj boze da se nekaj posemeri onda su muke isusove pare lete na sve strane i jos si sretan ako je to sve kaj je otislo.:=:)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: fendt vario mjenjači

Čujem da izdrži do 8-9 trh, pa kakve ko bude sreće, a novi je do 30.000 kn

Ja bi radije dobrog Farmera-Turbomatica i samo gas, sasvim solidan mjenjač.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Re: fendt vario mjenjači

@Šanana,ajd mi reci kak je to sasvim solidan mjenjač ??
Stariji Turbomatici nemaju ni jedan power,noviji imajo nest malo..
Mjenjač bez powera je bezveze na svakom traktoru..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: fendt vario mjenjači

Ima kolega, ima 3 powera taj mjenjač i to je sasvim dovoljno za normalan rad, a o kvaliteti tog mjenjača netreba govoriti. Znači ove serije oko 1996. godišta, starije nisu interesantne jer su stare :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ajd kad me se indirektno spominje... Ova moja serija ima trostupanjski kalač brzina, s napomenom da ne kala bez kvačila. Isti traktor samo s kalanjem bez kvačila je serija 500 i 4 stupnja kalanja. Uglavnom godine su od 1993 do negdje 2000. Nisam točno siguran do kad, uglavnom do ugradnje varia.

A sad iskustva s variom nemam, ali mogu prenijeti iskustva ljudi koje sam čuo. Uglavnom su to priče da ti vario mjenjači izdrže do 10 tisuća rs, neki i više, neki pak manje koju tisuću. Vani ima dosta rabljenih traktora koji imaju 8-10 tisuća sati s napomenom da je novi mjenjač. Dakle tu ima dosta istine. E sad, dolazi li do kvarova zbog nepravilnog održavanja i uporabe ili zbog loše izrade... No treba uzeti u ozbir da fendt ne proizvodi više traktore da traju vječno ko nekadašnje serije 600, a to što bi mi sentimentalno baš to htjeli i financijski smo vezani na isti način, to je naš problem. Uzeti novi traktor s vario mjenjačem nije nikakav loš izbor, dapače, ali uzeti polovan sa 8-9 tisuća za mene bi bilo vrlo riskantno.

Šanana, košta to mnogo više od 30 tisuća kuna. Za usporedbu na seriji 500 koja ima spomenuta 4 stupnja kalanja brzina taj sklop košta 10 tisuća kuna, a to je daleko od vario tehnologije.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kaj vam je to power i kaj je to kalanje?
Znate ja sam polagao na renolu 4 ..šerajzlin i to
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Kak je rekel jedan majstor:"Sve ovisi o kočijašu" :biggrin:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Puknuti to ti je ono dok brzinu možeš prepoloviti ili raščetvoriti... No znaš ti to i sam
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Zamisli sad renolovu 1. brzinu i da imas gumb ili polugicu s kojom u toj 1.imas jos 4 ili 2 brzine
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
OK , to se zove power zato jer ne treba kvačila , samo stisneš gumb , ne treba ni gas puštati ?

Mogu zamisliti kako to radi , vozio sam kamion s prekidačem , to je samo automatizirana ručka ....svejedno treba pritiskati kvačilo ..vozio sam i EPS . nekakvo čudo onog doba .
Poslje mi više nisu dali u kabinu kamiona ...ali koga bi to sve zanimalo
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Na seriji 300 treba kvačilo, na 500 ne treba. Serija 300 kala samo radne brzine, transportne ne, a 500 sve brzine.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Smatram da ne treba biti čudno i neprihvatljivo ako Vario mjenjač crkne na 7-8000 sati. Do tada se je debelo otplatio, a to je ipak vrhunska tehnologija, iako u principu vrlo jednostavna. Najbolje da se vratimo na masivne zupčanike i par štangi u kabini. Osim toga, zar već nije i ovdje bilo priče da i razni "powershiftevi" isto crkavaju?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,143
Čuo sam da je 512c odličan traktor. Koji mjenjač oni imaju, koliko su teški. I jel moguće da im motori idu do 30 000 rs bez generalne?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Čuo sam da je 512c odličan traktor. Koji mjenjač oni imaju, koliko su teški. I jel moguće da im motori idu do 30 000 rs bez generalne?
512 je težak oko 5,5 tona. U teoriji ja bih se mogao složiti da se ti motori vrte do 30 tisuća, no u praksi sigurno ne svaki, tek pojedini. Moj 311 ima isti motor, ali bez turba. Na satu piše 8900 i pali i radi bez greške. Ulja u motor ide 16,5 litara iz motora nakon 250 sati litra manje. Sami raspon na mjeraču ulja od min do max iznosi punih 7 litara i to puno govori. Da napomenem da ne vjerujem u podatak da taj traktor ima samo 9 tisuća sati jer je star 18 godina. Ja u godini dana napravim 500 sati, a ne radim nešto intenzivno. Vani ga nitko nije kupio da bi stajao, tak da sigurno ima više.

Mjenjač na 512 ti ima 4 brzine i svaku možeš kalati još na 4 bez kvačila, i sve to još jednom u kornjaču, bar mislim. Većina njih ide 50 na sat, s tim da ovi koji su uvezeni iz francuske mislim da idu 40. Jel do mjenjača ili čega drugog, znat će neki drugi.

Evo baš sam pogledao konedatu i ispravak za mjenjač.
http://www.konedata.net/Traktorit/fendt509.htm
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Serija 500 jedna od ljepsih serija fendta,bar meni.Najvise bi mi sjeo 509,ne trazim puno :icon_weed:.Ali kako kolega kaze tu su desetki tisuca sati,tak da neznas koliko bude isao,makar je motor najmanji problem nego sve ostalo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zetorproxima...ovog 514 mi se čini da smo kolega Cabage i ja vidjeli uživo i vidi se po njemu da se naradio :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh