• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

FiatAgri serija 90 (55,60,65,70,80,85,90,100,110,115,130,140,160,180)

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ovako:
tvoj Fiat ima razdvojeno ulje za mjenjač i hidrauliku/diferencijal.
U prvom dijelu (na ili pri zvonu) bi trebal biti s desne strane bočno, ispod stepenice, jedan čep 22 ili 24mm, relativno nisko. Kad ga otpustiš, obično curi ulje van (ako ga je dosta). Tu se i nalijeva. Ide oko 20 litri ulja.
Na zadnjem dijelu bi trebal biti neki čep s desne strane okomito (pored kuke i priključka za treću točku). Na njemu je šipka. Tu se i nalijeva ulje. Ide oko 30...35 litri.
Na nekim traktorima je to ulje zajedničko (čep je izvađen ili nije niti stavljen u tvornici). Nek te to ne zbuni.
Nadam se da sam bar malo pomogel.
 
B

BAGERISTA

Guest
Ovako:
tvoj Fiat ima razdvojeno ulje za mjenjač i hidrauliku/diferencijal.
U prvom dijelu (na ili pri zvonu) bi trebal biti s desne strane bočno, ispod stepenice, jedan čep 22 ili 24mm, relativno nisko. Kad ga otpustiš, obično curi ulje van (ako ga je dosta). Tu se i nalijeva. Ide oko 20 litri ulja.
Na zadnjem dijelu bi trebal biti neki čep s desne strane okomito (pored kuke i priključka za treću točku). Na njemu je šipka. Tu se i nalijeva ulje. Ide oko 30...35 litri.
Na nekim traktorima je to ulje zajedničko (čep je izvađen ili nije niti stavljen u tvornici). Nek te to ne zbuni.
Nadam se da sam bar malo pomogel.

Jedan mehaničar mi je govorija da je sve isto ulje,,,i to mi je jasno,i tako če i bit,radi toga je toliko čepova ispod za spuštanje ulja...8)
Za ovog iza kod toplinka sam znao,,,jer sam ga odmah našao,,,ali ga nisam niti probavao odvidat,,,jer sam računao,,da se tu samo naljeva za sve,,,pa ko bi reka da je gore i šipka(a danas ču ič vidit),,,,jer me stvarno zanima,,..
Za čep isoid desne stepenice( koju stranu računaš desnu,,,,,kad gledaš traktor od napred prema iza,,:scratch:scratch),,,tog moram potražit,,,pa ako niš,,,valjda mora bit tamo,,,još ako je nisko,,moram ga nač..

Prednji diferencijal sam zamijenija,,,i ubacija ulje,,u reduktore,,,u jednom je bio skroz rijedak,,,kako bi i trebalo bit,,,a u drugom,,,gust,,pa sam ga izbacija dva puta,,da izbaci sve van,,i tako ide litra u glavčinu+/-,,pa mi i nije bitno,,,,sad je unutra (austroil unitrak-stou sae10w30 ulje predviđeno za mijenjačke kutije,mokre kočnice,,,itd.)to ulje sam stavlja u konbinirku za mijenjač,,,i tako sam odlučija ovdje,,inače se i takva ulja slažu i za mijenjače i hidraulike traktora,,,,serviseri iz newhollanda su rekli da stavljaju (ina JD50ili15w30,ili10w30,od ovih koji su prepisani za mijenjače i itd)

Čak mi je drago da si moreš izmijenit ulje posebno,,,tako da u principu,nemoraš kupit odjedanput svo ulje,,,;)

Javim čim otkrijem famozni čep..:?kažeš na bočnog se gleda i uljeva.....8)


Očeš reč,,,ako je ulje zajedničko,ovaj čep kod toplinka,nema,ga,,,ili ovog kod zvona.:scratch:scratch:scratch
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
bager, jesi pregledao zadnji kraj traktora? da nije mjerac odozada?

Danas ču pogledat,,,iza je kod toplinka čep,,,ključ 13,pa kad skinem čep ču poslikat....a ako ne nađem ovog ispred,,,bit če da je za sve,,,zajedno,ali me čudi da bude mijerač,za cijeli traktor na zadnjem kraju......:scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Nažalost, nemam takvoga Fiata uživo, pa da ti mogu pokazati.
Ulje je istog tipa, ali je getriba pregrađena, valjda zbog nagiba i prelijevanja ulja. Kak sam ti rekel, na novim traktorima s istim getribama nema jednog čepa na pregradi, pa je sve ulje zajedničko.
Ovo sa djelomičnom zamjenom ulja nije pametno, jer dio ulja ipak prelazi i miješa se (kroz ležaje), tak da bi djelomičnom zamjenom samo upropastil novo ulje.
E sad, kak izgleda ovaj čep iza, neznam. No vjerojatno postoji na svim traktorima toga tipa.
Prednji bočni čep bi trebal biti ispod stepenice, ispod desnih vrata.
Usput kad mijenjaš ulje u mjenjaču/hidraulici, zamijeni i filter hidraulike. Neznam kak stoji, no ako stoji s priključkom prema gore, napuni ga uljem prije montaže.
Eto.
 
B

BAGERISTA

Guest
Filtere sam mijenja,(2kom),,,i opet ču kad budem mijenja sva ulja,,Fiteri se vidaju gore normalno,,,tako da ga moreš napunit..,,sad me samo zanima dali fali,,,i ako fali da donalijem za sad,,
A ovo čemo vidit,,di je taj čep..moram ga nač..
 
B

BAGERISTA

Guest
Na ovom čepu je mijerač,,,,ako bude kome trebalo,,,evo pa moga sam ga budala i prije odvidat,,,,,a za drugimčemo tragat sutra jer se i danas delalo oko kuče...............



Uploaded with ImageShack.us
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
E da, onaj ti je čep negdje kod cijevi koja ide prema hidrauličkoj pumpi.
Kad ga najdeš, slikaj.
Pazi, imaš i dva čepa za ispust ulja negdje na dnu. Kad budeš mijenjal ulje, ispusti najprije na ovom naprijed, te na šipki gledaj ima li ulja u zadnjem dijelu. Ako ima, znači da postoji pregrada (čep) u toj getribi. Ako sve ulje izađe van, znači da ga nema.
 
B

BAGERISTA

Guest
E ovako,,,,kod mene izgleda da neče bit pregrade..:shock:na traktoru kod ljeve i desne stepenice nema nikakvog čepa,,,,a kamoli cijevi,,,,kod mene cijevi idu iza jedna debljine od cole,,,a druga 3/4,,,debljine,,,i idu s filtera,,,koja su dva komada,nači svaki filter je jedna punpa,,i te cijevi idu s filtera do zadnjeg kraja di je diferencijal,,tako da mi se sve čini da če bit sve jednoteisto ulje...
Danas rova poi traktoru,,i nemogu nač nigdje taj famozni čep,,od napred,pa eto za sad toliko,pa čemo vidit.
 
B

BAGERISTA

Guest
Danas ide traktor na kanal,,,,i da poslikamo,,kako se kod mene napjaju punpe,,.:shock:
Ovakvu šemu nisam nikad vidio,,,,ali čini mi se da če bit sve jedno teisto ulje..nači komplet,,,a ne odvojeno..
Ja mislim da če neko u potragu za knjiigom,,na netu,,,pa makar bi mi najviše odgovarala na talijanski,,,jer ovako,,nit znaš,,,niti moreš pročitat..
Potraga di se more skinut,,za moju seriju,,ili vijerovatno knjiga za više modela..održavanje itd,ča gre u knjizi napisano....ili mijenjam imt-539,knjigu za ovu:mrgreen::lol::lol::lol:
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
mislim da talijani naprave dobru stvar ali je zakompliciraju tj. nemožeš nešto predvidjeti unaprid gdje što ide ili stoji i sve natiskaju i nabiju u sroj pa kad ideš nešto skidati pola stroja moraš rastaviti
 
B

BAGERISTA

Guest
Istina VIMI,,,,i stvarno neke pute zakompliciraju,,da čovijek mora pola stroja rastavit,,,da bi skinuo,komad koji ne radiili slično......:madmana:

Ali isto tako,,,oni naprave strojeve,,,koji pucaju od snage,,i da moreš vikat,,da imaju najbolji zvuk,,,,,dok sam imao prevozničku firmu,,,odnosno stari,,,imali smo fiata eurostara,,470,pumpa i diznew od 520.(tiptronic,,,bez kvačila)to ne da je išlo,,,nego di je on i scania,se mogli ravnat,,,ostali su mogli samo dima se gutat iza,,,i ništa više...zato kažem,,,,da kad slože mašinu,,,ne da ide nego loži,,,i traje vijeruj mi..:prayer::prayer::prayer:
 
B

BAGERISTA

Guest
Ako budeš moga,,,,rokni sliku,,,,ako ne daj model,,pa čemo je nač negdje na netu...
Ovo sam poslika,,,jer je teško neke pute napisanin reč di se ča nalazi..8)
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
slika ti ide danas
komp. ima virozu pa je malo spor a danas pada kiša pa imam vremena
 
B

BAGERISTA

Guest
Zahvaljuem kolega,,,,,;)
Pothitno ga lječi..:p,ako se da ..:mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Evo ovdje su dva filtera,iznad su punpe,,,i dvije cijevi idu skroz iza na diferencijal,,kako sam i priča..

Da nije ovaj?

Na slikama se baš ne vidi dobro, a na žalost nepoznam dovoljno taj traktor.
Nemoj se čuditi ak je to ravni čep s imbus rupom, poput onih na prednjim glavčinama.
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Opet čemo poj gledat,,,,,,,:scratch,sto očiju vidi bolje od dva,,,pa zato sam i stavija slike,,,,.
Ali,,još mi ne gre u glavu,,zašto oba dvije cijevi idu iza,,,:scratch:scratch

A nešto mi frend ruje po netu,,i ja skupa s njim,,,pa možda se nađe i knjiga..:idea::idea:
Onda bimo otkrili sve,,,,ča nas zanima.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jel imaš neku sliku cjelog traktora s prednjim utovarivačem, da se sve lijepo vidi?
 

Najnoviji postovi

Na vrh