• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

FORD

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Koje su to mase ...

Pri nama je 62,4cm/toni
 
R

Ratarko

Guest
ZJ kaže:
Koje su to mase ...

Pri nama je 62,4cm/toni
Haaaa ? Ti imaš neke gusjenice onda :mrgreen:

Simon1980 kaže:
kod mog AT130 je to onda 38 cm/1t
Kod mene na Masseyu je 36 cm/1T a na Hurliju 59,2 cm/T .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko, kako je na hurliju 59, pa kakve gume imaš?
Na mojem Lamborghiniju izađe 41,6.
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Ratarko, kako je na hurliju 59, pa kakve gume imaš?
Na mojem Lamborghiniju izađe 41,6.

Hehe , 320 i 480 gume a 2700 kg je težak .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko, zar nebi morali nekako drugačije to računati jer i ja imam 480 gumu a moja je 34 cola a tvoja 30 tako da je tu razlika?
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Ratarko, zar nebi morali nekako drugačije to računati jer i ja imam 480 gumu a moja je 34 cola a tvoja 30 tako da je tu razlika?

Hmm , ne kužim baš poantu ? Misliš na felgu od 34 cola ?
Nema felga veze sa gaznom površinom gume , ima jako malo jer guma 320 R 30 i 320 R 34 su u biti jednako široke ...a to je 320 mm .
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Pa kako nema, pa veća je površina ako je veća felga.

Aha , ti misliš na obodnu površinu gume ?
U biti ja sam samo računao širinu gume a to je taj podatak od 320 ili 480 ili 710 kao na mom Fordu . Nisam računao obodnu površinu jer tu računicu ne znam ali kužim te da kotač koji je komplet gledao viši da on i malo više dodiruje površinu zemlje .
 
R

Ratarko

Guest
zrine892 kaže:
neznam kako da izracunam.još nisam potpuno kao i ti....

Ne kužim te ? Å to ne znaš izračunati ?
Ako su ti gume u colima samo preračunaj u mm , množiš sa 2,5 .
Recimo 16,9 guma bi bila 420 mm .
Je li to nisi znao ili nešto drugo ?
 
Z

zrine892

Guest
ahaa...e to je to...samo neznam dimenziju guma...lol.....morat cu sutra pogledati
 
R

Ratarko

Guest
Na RX-u su ti 16.9 R 34 zadnje a prednje su ti 12.8 R 2? , ne znam za prednje na kolikoj su felgi ?

Ispada da ti je zbroj svih površina 148,5 cm na RX-u , sada to dijeliš sa njegovom kilažom i dobiješ kolika površina gume nosi 1 tonu tereta samo što ja ne znam koliko je težak RX 120 ?
 
Z

zrine892

Guest
rx -100 je tezak 5900...tako piše u knjizici....a valjda mislim da su takve dimenzije
 
R

Ratarko

Guest
zrine892 kaže:
rx -100 je tezak 5900...tako piše u knjizici....a valjda mislim da su takve dimenzije

Ispada da ti nekih 25 cm gume nosi 1 tonu .
 
Z

zrine892

Guest
hmmm...zanimljivo.ionako to prvi puta čujem..moram se s tobom družiti...hehehe
 
B

bajki

Guest
Račun Vam je OK. Samo opterečenje na tlo jako ovisi o tlaku u gumi. Å to je guma praznija to je veća površina kojom dodiruje tlo, tako da je manji pritisak na tlo za istu kilažu. Isto tako pritisak ovisi i o promjeru gume (felge). Å to je veći promjer to je veća površina kojom guma dodiruje tlo, odosno manji je pritisak na tlo.
 
S

Simon1980

Guest
malo ču uskočit...možda zaista više gume dodiruje tla ako je promjer gume veči al postavio bih pitanje; nije li na recimo jedan kvadratni cm tla djelovala sumasumarom jednaka teža; jer ako predpostavljamo kod jednake širine gume i različitih premjera, ove sile teže traktora se nanose na isto mjesto/na isti kolotek/na isto širino ......ja to govorim za gaženje tla....a kod različito širokih guma te sile se prerazporedžjuju na veču površino kod širih guma, i tako dođe do manjeg gaženja. A šta se tiče promjera kola, ako je več istina da je kod večeg promjera veča dodirna površina gume na tla (više bih rekao, da tome više znači tlak u gumi...), to je dobro jer zbog toga ima manjeg proklizavanja ( usporedba; ista širina gume a različiti promjer)....nadam se da ste me razumjeli šta sam želio da kažem i nek me netko popravi ako nije tako nekako...
 
B

bajki

Guest
Simon1980 kaže:
malo ču uskočit...možda zaista više gume dodiruje tla ako je promjer gume veči al postavio bih pitanje; nije li na recimo jedan kvadratni cm tla djelovala sumasumarom jednaka teža; jer ako predpostavljamo kod jednake širine gume i različitih premjera, ove sile teže traktora se nanose na isto mjesto/na isti kolotek/na isto širino ......ja to govorim za gaženje tla....a kod različito širokih guma te sile se prerazporedžjuju na veču površino kod širih guma, i tako dođe do manjeg gaženja. A šta se tiče promjera kola, ako je več istina da je kod večeg promjera veča dodirna površina gume na tla (više bih rekao, da tome više znači tlak u gumi...), to je dobro jer zbog toga ima manjeg proklizavanja ( usporedba; ista širina gume a različiti promjer)....nadam se da ste me razumjeli šta sam želio da kažem i nek me netko popravi ako nije tako nekako...

Kod većeg promjera točka,veća površina dodoiruje tlo, to znači da je manja sila po cm tla, jer se težina traktora prenosi na tlo prek oveće površine gume koja dira tlo. S povečanjem promjera se ne povečava površina gume u dodiru s tlom u znatnoj mjeri, već je to povećanje malo, ali ipak postoji. Å ire gume doprinose znatnijem smanjenju opterećenja na jedninicu površine.
 
R

Ratarko

Guest
Ta moja računica sa zbrajanjem svih širina guma na traktoru i onda djeljenjam sa težinom traktora nije trebala biti toliko egzaktna . To sam ja spomenuo fore radi . Naravno da tu ima puno drugoh faktora ( vi ste ih spomenuli ) ali za neko grubo računanje kolika površina gume nosi 1 tonu tereta bi i to moje zadovoljilo .Pogotovo ako bi uzeli da su sve gume napumpane jednako , onda ostaje još ovo sa višljim gumama i njihovom većom dodirnom površinom sa tlom ali i to bi se moglo izračunati po nekoj formuli za kružnicu ...pa `ajte matematičari na računanje ;) :D
 
Na vrh