• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gdje je problem???

  • Temu pokrenuo Zena mafija
  • Datum prvog posta

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ne bi te smjele bradavice smetati. To su samo muzačke kvržice, tj virusne bradavice.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ako je uzrok kiselosti mlijeka acidoza keave sto se treba ispitat reagens trakom, do nje je sigurno doslo zbog lose hranidbe, u tom bi slucaju acidozu trebo ljecit
Ako pročitaš par strana unazad, čime je hranio krave vidjećeš da sasvim sigurno nije acidoza u pitanju, prije će biti alkaloza.

Evo ja dajem samo sijeno već 20 dana i mlijeko je pozitivno na alkohol.
Šta još daješ uz sijeno, kolino žita, daješ li možda i neki premiks? Koliko su steone te krave kod kojih je mlijeko pozitivno na alkotest?

Nešto čitam s početka ove teme, da nisu u pitanju bradavice, jer ova krava koja je kod mene stalno kisela ima par bradavica veličine zrna riže ili koji milimetar veće...e sad ako je do toga ima li za to lijeka ???
Nisu bradavice uzrok kiselosti a mogu se liječiti, bila je čini mi se nekakava mast za to, vidi sa veterinarom.
Jel sad samo ta jedna pozitivna na alkotest? Jesi li joj davao išta za regulisanje probave?
 
M

MOCO

Guest
kad vam mlijeko odjednom pokaže reakciju na alkoholnoj probi, onda bih ja napravio sljedeće:
1. higijena pranje,dezinfekcija muzne opreme, ali detaljno rastavljanje, mijenjanje guma podešavanje pulsatora...generalka!
2.naći krivca mastitis test svake krave pojedinačno, alko test svake krave
3.posebna briga te krave onda "pod povečalo" to znači liječiti ako je mastitis u pitanju i paziti na hranu, zdravlje vimena i zdravlje općenito

4.zraka i sunca za sve šetnja, napolje iz strašne štale, sunce će im ozdravit kožu i dlaku, krave vole češkanje,vodu,kupanje,kišu...one nisu za lanac, a mislim da im je isto tako grozno i u novim laufstajama gdje hodaju po onoj kaljuži i udišu amonijak, krave vole duboka ležišta puna slame, one su za pašu, rit..ili makar ispust


Kad se nešto poremeti onda bi to riješili nekom čarobnom tabletom, pa krene kemijanje sa sodombikarbonom, kredom, ukidanjem smjese (što može bit jako loše jer joj uzmete energiju) ...krenite od sebe i uvjeta u kojima ta krava živi! postoje krave koje se nikad neće izvući iz "kiselosti", a izgledaju i ponašaju se sasvim zdravo



jandric evo vidim da su nam se odgovori poklopili u isto vrijeme, nisam mislio konkretno na tebe nego općenito na sve kad se uleti u takav problem.
Stelnost ne bi trebala utjecati na alkotest. Koliko daje mlijeka ta krava na takoj hrani?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

MOCO

Guest
http://www.gospodarski.hr/Publication/2012/19/hranidba-stoke/7702#.UeT_L209VBk

ovo je jedan jako dobar i razumljiv tekst o hranidbi, vi svi koji imate nekoliko kravica možete primjeniti individualnu hranidbu što je vaša prednost na neki način, pod uvjetom da pazite da "susjeda ne smaže sve"!

isto sam primjetio da ljudi koji ulete u kiselost kad navedu obrok obično drže krave na tzv. uzdržnoj hranidbi, znači onako nešto osnovno pa mi onda nije baš jasno dali je ta kiselost mlijeka stvarno od hranidbe ili je nešto drugo u pitanju

za primjer samo moje su krave jele 10 - 14kg smjese koju sam sam pravio podjeljeno u 2 obroka, a silaže i sijena po volji, trenutno nije tako jer ne smijem više hraniti svoje kukuruze zbog aflatoksina pa kupujem skupu smjesu i sve sam obroke prepolovio (a one su meni i više nego prepolovile mlijeko :icon_butt:) ali nisam imao problema sa kiselošću mlijeka niti sa ketozom (koje se jako bojim) ali primjetio sam par krava u 1.polovici laktacije na rubu acidoze pa sam onda njih posebno pazio i "hodao po rubu" dok nisu nadošle.
Zato i dalje sumnjam da 1-2kg smjese može uzrokovati kiselost mlijeka

Držt te se, bit će bolje :(grin):
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ja sam riješio mastitis...hvala Bogu...podigao mlječnost za par litara s svježom travom i kvalitetnijim sjenom....( trenutno pravim neka vanjska jasla tako da ih mogu hraniti vani, definitivno u ova dan-dva idu van ) ona krava koja je kisela i dalje je...sad se koncentriram na nju...sutra završava karenca antibiotika, pa ne znam da li odmah mogu nositi na analizu ili moram čekati još par dana...

Sad je faza otkrivanja alkaloze ( da probam to eliminirati ) dajte mi nešto o tome, iako ću se danas navratiti do veterinara pa da vidim ima li on sta u tom smjeru...

Stvari definitivno idu na bolje, u odnosu na prošlu sedmicu ili prošle dvije sedmice...počeo sam rješavati stvari od sebe...

Samo da mi je rješiti tu kiselost bilo bi sve ok, jer evo na mjesavini trave i sjena krava daje dnevno 17 litara (juče mjerio iako je juče i vodila i oplođena)....to je šteta klati ili prodavati....zato idem dalje...:D
 

mrki_grapska

Član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
107
pozdrav neznam gdje bi pitao pa reko da pitam ovdje u krave mi ima na pupku bradavica kicena to jest viseca znaci iz pupka izlaze, neznam kako da ih opise one su se nakitile pa me zanima kako da ih uklonim
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Imam problem sa kravom. kupio sam u 4 mj. kravu i bila je jako mršava. Sad je sve o.k. daje 20 l na dan, ali nikako da ostane bređa. Prvo nikako da se tjera i sad sam ju osjemenio već tri puta i ništa. Tjerala se je, pa za 7 dana opet, pa za 22 dana i danas nakon 7 dana opet. Ne znam kaj da napravim. Da li je imao tko sličan slučaj da me bar malo uputi.
 
M

MOCO

Guest
možda ima cistu, to se riješi 1-2 injekcije i UO sve u roku 3.tjedna, al to treba doktor vidit kad pregleda jajnike

a možda je i u energetskom disbalansu, jer 4. mjesec kad je bila jako mršava kako kažeš i nije baš nekako davno!! sad daje 20l pa čekaj malo da krava nadođe, nije to mašina, a i vrućina je pa ne znam baš da se sad baš mora radit uo
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
To je super ako je to tako. Ja nemam Veterinare da bi mogao bilo što radit sa njima. Da nejdem previše u detalje kad mi je kravi posle telenja išla van maternica nisam mogao nikog dobit u nedelju da dođe, a danas sam zvao idiota i javi se drugi jer je ovaj srao. Posle mi se neče javit na mob jer bi po ovoj vručini morao doći k meni. Ja sam sa njima definitivno završio. Sad moram naći nekog ko bi mi bio dostupan kad bi trebalo i koji bi nešto znao. Zato mi je dobro došao savjet daznam o čemu se radi poprilici da me svaki idiot ne sanjka.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pljus 2 klasa,otišle somatske na 420 000,nadam se oporavku idući mjesec jer nije pretjerano povećanje ali dovoljno za lošiju cijenu:icon_hang::icon_hang:
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
:mur: ljudi ja imam problem sa mojim kravama, prekjuce poceo da dajem silazu krave drastiscno smanjise mleko,....situacija je ovakva: Kad uvece krenem na muzu cim uzmem da operem vime,krava bukvalno povuce mleko a ujutru ga ne pusti...kao da je isparilo....zna li neko sta da radim???:=:)
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Promjena hrane utijece na smanjenje mlijeka,pogotovo nagla promijena bez postepenog uvodjenja nove hrane...
Pitanje kakva je kvaliteta silaze,jel dovoljno odradila,dal je dobro pokrivena...?
Ti kazes da je povukla,tj. da uopce nepusta,nedaje mlijeko,sto mislim da nema veze s hranom (zbog uvodjenja nove,losije...)nego sa nekom vrstom stresa,jer zbog promijene ishrane moze smanjit al ne i totalno ostat bez....
Jel muzes rucno il strojno.... Kod strojne muze se zna desit ako aparat nije dobro podesen da nece pustit...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Silaza je odlicno pokrivena maslinaste boje, mogu je slikati ako treba, jedino sto se moj otac par puta drao na nju jer nije htela da se pomeri,ali ne bi to trebalo da utice valjda....drugi stres nema, rucno muzemo! izbacio sam (taluzovinu=kad oberes kukuruz rucno pa ostane stablo kukuruza e mi to posecemo povezemo i dajemo kravama) taluzovinu, a ubacio silazu dva puta dnevno, e sada ja mislim kakva god da je silaza bolja je nego gola taluzovina,al ono ispade drugacije, sta vise cim cuju da pomeram najlon i da vadim silazu, to je hor mukanja,jedva cekaju da je dobiju,....najveci problem je cim pridju da joj operu vime dezinfikuju ona povuce mleko, muzemo 3 puta dnevno od kad se otelila, i tako muzemo do sledece laktacije tj do zasusivanja kad pocne zasusivanje i imaju oko 10 litra mleka muzemo dva puta nekih 7 dana do komletnog zasusenja , a zasusimo ih na 5 litara nekad i na 6 zavisi... :(
a od obroka ovako dobijaju ujutru muzemo pa onda zob (koncentrat+ psenica apach+jecam = 1kg+1kg+1kg),kad pojedu sledi detelina jedna bala od 16-17kg na njih 3 dve krave jedna junica, pa posle ide silaza oko 4kg po kravi,posto je ostavljaju u jaslama ne dajemo vise, onda ide pojenje krava(ove godine nismo uspeli da stignemo sledece uvodim vodu u stalu) pa posle toga ide 3 snopa taluzovine, pa oko pola dva muza, pa bala deteline pa oko pola cetiri silaza, pa pojenje opet, pa onda taluzovina 3 snopa isto,i onda muza oko pola deset uvece,dok nije stigla silaza isla taluzovina...!!! e sada recimi sta njima fali????imao sam za 40 litara mleka od njih dve, cim sa poceo sa silazom spadose na 30 litra jedna smanjila na 14litrra dnevno, a druga na 16litra! 3 mesec posle teljenja!!! :( :(
 
Posljednje uređivanje:

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Jel pustas tele da sisa kravu il napajas kantom s dudom???
Ako pustas tele da sisa kravu, ili ako je prethodno sisalo pa si sad prestao pustat moguce da uzvlaci,tj. cuva mlijeko za tele
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
ma jok brate mili, tele odbijeno pre mesec dana.....koj im je djavo nemam pojma,a one su holstajn krave mogu da daju 30litra mleka,majka im davala 32 litra na 3 tele.....!!!!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
jugi mijenjas iskaz,naknadno uredjujes post,kazes jedno pa poslje drugo....Pa ko bi te covijece povato u cijeloj prici....
Opasan igrac!!!:icon_weed:
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Kako to mislis menjam iskas???aj bas da pogledma mozda sam se ja zbrzao!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh