• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gdje je problem???

  • Temu pokrenuo Zena mafija
  • Datum prvog posta

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da li se ta sredstva moraju koristiti i između muža svake od krava ili samo na kraju ???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ova sredstva koristiš nakon pranja deterdžentima i ispiranja čistom vodom. Znači nakon pranja i ispiranja muzilice par puta provučeš vodu u kojoj si rastvorio neko ovih sredstava, nakon toga nije potrebno ispiranje čistom vodom. A možeš ih koristiti i nakon muže svake krave za tzv. Međufaznu dezinfekciju tako što u tu vodu potopiš sisne gume na 30-ak sec. To će spriječiti prenošenje mastitisa sa krave na kravu.

Pokušaj pronaći nešto od ovoga što je MOCO predložio ili nešto tome slično.

@MOCO
Kod mene nema ovih sredstava što si stavio. Može se doduše naći nešto slično od drugih proizvođača ali uglavnom su to samo uzorci, znači kupiš jednom i gotovo, više ih nema. I obično svi trgovci nabavljaju samo kiselo sredstvo. Valjda misle da kiselina bolje pere :mur: :mur: Ako bi naručio, njima se ne isplati nabavljati male količine a velike im opet dugo stoje, tako da ništa od toga.

Zaboravljaš da je ovo Bosna!!
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Niti ijedan od tih nabrojanih nisam našao, nego je bilo samo "Top Rein" valjda od neke firme "Inntaler"

Piše da je alkalni prašak za pranje i dezinfekciju muznih uređaja, pakovanje 2,5 kile i košta 18 maraka....način korištenja:

Prati i dezinficirati s 0,5 %-tnom otopinom ( 50 gr na 10 l vode) pri 40 - 60 stepeni oko 15 minuta ručno ili automatski...nakon pranja dobro isprati s tekućom i pitkom vodom.


Trgovac mi reče da su navodno prije svi farmeri "Meggle" firme dobivali gratis tu vrstu praška, nakon čega su im to ukinuli te su oni počeli to nabavljati u trgovinama da bi zadovoljili potražnju...

Sadrži : fosfate 30 %
neionski i kationski tenzidi manje od 5 % ( valjda je to neka aktivna supstanca da li ta vrsta supstance piše i na tvojem ) ???

Na etiketi piše da je za pranje i dezinficiranje muznih uređaja.
E sad da li on ubija išta od bakterija to ne znam.

To do sad nikad nisam koristio, jel stvarno moguće da ono pomaže u održavanju zdravog i normalnog stada ...jer me ta kiselost ubi u pojam.

Sreća danas mi priđe neki čovjek ( valjda slušao dok sam objašnjavao nekom trgovcu) i veli da bi kupovao od mene to kiselo mlijeko po cijeni od 80 feninga i da odmah plaća...valjda pravi sireve i nosi na pijacu, ...pa eto dok en vidim u čem je problem to će me malo spasiti...( ima Boga...:)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Još zaboravih napisati da sam uzeo i otopinu za "umakanje" sisa nakon muže...naziv "Kerba dip lacto"...
sve sto sam uspio naći na netu je u ovom malom pdf-u
koristi li to neko od vas??? Valjda djeluje preventivno da mastitis bakterije ne uđu u vime.


http://www.diemer.sk/produkty_uk/LACTO DIP.pdf

To sve nije skupo, ako daje rezultate...
 
M

MOCO

Guest
Piše da je alkalni prašak za pranje i dezinfekciju muznih uređaja, pakovanje 2,5 kile i košta 18 maraka....način korištenja:

Prati i dezinficirati s 0,5 %-tnom otopinom ( 50 gr na 10 l vode) pri 40 - 60 stepeni oko 15 minuta ručno ili automatski...nakon pranja dobro isprati s tekućom i pitkom vodom.

mislim da ti to treba

rastavi muzilicu i sve što ima veze s mlijeko potopi u vruču vodu s tim praškom i ostavi 1-2sata i onda sve četkama izribaj i isperi hladnom vodom
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ovaj što si uzeo je "Top Rein S" to je alkalno sredstvo. Sa njim bi trebao koristiti i "Top Rein A" kiselo sredstvo. Kod mene se obično može naći samo ovaj "A" ali i to je rijetko. Koliko je ovaj "Top Rein" efikasan u dezinfekciji neznam, ja koristim "Clormax" on je na bazi hlora i služi samo za dezinfekciju i nije za pranje.

Ovaj "Kerba dip lacto" nisam koristio, kod mene se može naći samo "Dezomam" i još neka zelena tekućina navodno na bazi bilja. Koristio sam je al rezultati nikakvi, čak je prenosila mastitis sa krave na kravu. "Muzol" mi je bio najbolji, on je na bazi joda al više se ovdje nemože naći.

Hej ako će taj platiti 0,80 KM, pa onda je skuplje to kiselo nego ovo što je ispravno!!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Emy, to bi bilo to što tebi treba.
I ko što ti je napisao Cowboj, treba ti i kiseli detergent.

Da se razumemo, to nije lek za krave, nego sredstvo za čiščenje muzne opreme.
Po rezultatima analize tvog mlijeka, to ti rješava bakterije u mlijeku.
Alkalni detergent pere masne taloge i 'prljavštinu', a kiseli topi mliječni kamenac i time održava površine glatke, da se na njima ne mogu razmnožavat bakterije.

Mi peremo poslije jutarnje muže s alkalnim, popodne sa kiselim detergentom.
Postoje i automati za pranje, koji koriste u jednom pranju alkalni deterent za pranje i na kraju isperu sistem sa kiselim detegentom.

Nikako ne smiju da se izmješaju, jer se reakcijom oslobađa hlor!

Ako si uzeo taj alkalni detergent, napravi rastvor u vručoj vodi, koliko imaš volumen kante na muzilici. Jednostavno poslije muže kad čistiš opremu, samo iz kante 'pomuzi' taj rastvor, vrati u kantu i tako više puta. Budeš iznenađen, kakvo prljavu vodu dobiješ iz 'čiste' muzilice.

Još nešto: kad si poslednji put zamijenio gume na muzilici?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da Cawboy, evo prije nekih 2-3 sata je tip dišao i donio 3 kante po 20 litara, mislio da ja imam 50 litara u jednoj muži...ali je prije njega bilo da se proda komšijama po 3-4 litre tako da je on odnio oko 12 litara mlijeka i platio mi tip po 0,80 feninga...te rekao da mu ostavim sutra u jutro u frižider i da će on na veče doći i po mlijeko od čitavog dana...

Dobro znači dok budem "rješavao" kravu po kravu ili liječio otkup kiselog mi je bar za sada u redu...

Nego, ovih iz Bihaća još nema, valjda imaju posla po biroima jer klasificiraju neke kartone, jel to istina ili nije nemam pojma...šta sad da radim ??? Da li ići na analizu u zavod ili raditi nešto drugo...jer ovi iz Bihaća odugovlače žestoko.

Jos su mi rekli da je vjerovatno kod mene u pitanju alkaloza te da u kravu sipam litru jabučnog octa ( sirćeta)..


Ne znam sad sam...ajd da probamo smiriti stanje...da li još njih moljakati i iščekivati ili sutra ići na analizu...imam osjećaj da me svi kotače i drže na kvačilu a bolest ( ako je ona u pitanju) uzima maha...

Evo već 2. dan sve su kisele redom...
 
M

MOCO

Guest
kako si ti sve ove godine održavao muzilicu?

ako možeš pusti krave van na zrak
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Svih ovih godina NIKAD nisam koristio NIKAKAV deterdžent, jednostavno pravo vodom i to je to....gumice sam mjenjao u 10. mjesecu prošle godine...

Evo slika etikete od deterdženta




Uploaded with ImageShack.us


I još nešto...jutros sam radio mastitis test i 3 od 4 krave su pozitivne na po 1 četvrt...dok je jedna ( crveni holštajn) negativna...onda sam uradio test na alkohol...dok je sinoc iz muznog stroja kompletno mlijeko bilo kiselo jer je sve bilo izmješano, jutros su na posebni test na svaku kravu 2 bile NEGATIVNE a 2 POZITIVNE, od toga je NEGATIVNA i ova sto je NEGATIVNA i na mastitis a jedna sto je blago POZITIVNA na mastitis je negativna na alkohol...


Idem s novom terapijom za mastitis ???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Da Cawboy, evo prije nekih 2-3 sata je tip dišao i donio 3 kante po 20 litara, mislio da ja imam 50 litara u jednoj muži...ali je prije njega bilo da se proda komšijama po 3-4 litre tako da je on odnio oko 12 litara mlijeka i platio mi tip po 0,80 feninga...te rekao da mu ostavim sutra u jutro u frižider i da će on na veče doći i po mlijeko od čitavog dana...

Dobro znači dok budem "rješavao" kravu po kravu ili liječio otkup kiselog mi je bar za sada u redu...

Nego, ovih iz Bihaća još nema, valjda imaju posla po biroima jer klasificiraju neke kartone, jel to istina ili nije nemam pojma...šta sad da radim ??? Da li ići na analizu u zavod ili raditi nešto drugo...jer ovi iz Bihaća odugovlače žestoko.

Jos su mi rekli da je vjerovatno kod mene u pitanju alkaloza te da u kravu sipam litru jabučnog octa ( sirćeta)..


Ne znam sad sam...ajd da probamo smiriti stanje...da li još njih moljakati i iščekivati ili sutra ići na analizu...imam osjećaj da me svi kotače i drže na kvačilu a bolest ( ako je ona u pitanju) uzima maha...

Evo već 2. dan sve su kisele redom...

Dobro da si riješio otkup kiselog mlijeka pa sad možeš polako rješavati problem od krave do krave.
I samo da ti kažem da je ovih 0,80 KM/lit odlična cijena za mlijeko, pa ni od mljekare zajedno sa premijom ne dobiješ puno više. :)

Što se tiče analize ona ti može dati neke rezultate, kao što su broj somatskih ćelija, količina proteina, suva materija itd. Mislim da će uraditi uobičajenu analizu kao što uvijek rade. E sad pitanje je koliko će tebi ili veterinaru ti podaci biti od pomoći. Mislim da je kod tebe više faktora uticalo na to da mlijeko postane kiselo. A najprije da je poremećaj varenja a to se neće tako brzo sanirati. Promjene u buragu su spore, pogotovo kad treba obnoviti i stabilizirati floru mikro organizama.
Ovo za jabukovo sirće mi se čini malo previše da ideš sa 1 litar po kravi. :icon_scratch:
Možda bi bilo bolje da ideš naprimer sa NEOSANINGEST-om par dana, barem kod jedne krave i da vidiš hoće li se stanje popraviti.
Za to vrijeme normalno hrani krave kao i do sad samo izbaci kredu, umjesto nje možeš dodati neki premiks, najbolje bi bilo kad bi mogao negdje naći Rindavit TMR Ass-co. A nebi bilo loše da im par dana daješ i BECEKASEL ili MUVISEL. To bi trebalo pomoći samo će trebati vremena, stanje se neće popraviti preko noći. A sad kad imaš riješen otkup kiselog mlijeka mislim da ne trebaš žuriti i pokušavati sa nekim drastičnim metodama da dovedeš stanje u red. Bolje idi polako i stanje će se samo popraviti.
Možeš eventualno kontaktirati nekog iz Sano, mislim da je Mišo zadužen i tu za tvoj teren. Ako nemaš njegov broj javi pa ću ti poslati. On ti isto možda može pomoći, dobro poznaje ishranu krava i fiziologiju varenja hrane pa će sigurno imati neki savjet ili se može raspitati kod nekih stručnjaka iz Sano.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Znaš što se tiče ovog otkupa, dobro ide, samo čovjeku treba veća količina...evo noćas je odnio nekih 25 litara i kaže da mu je malo...ali iduće sedmice će mu trebati 100 litara...nešto sam razmišljao tako kao i ti da je ta cjena više nego dobra...pa vidjeću s njim koliko dugo će mu trebati, on mi se inače bio javio još zimus tamo oko januara, da bi kupio sve kiselo mlijeko u laktofrizu bez obzira na količinu i stepen kiselosti...al tad ja nisam imao ni količine a nije se ni kvarilo, a sad kupuje po tih 0,80 feninga isto tako bez obzira na količinu i na stepen kiselosti, jedini mu je limit da ne kupuje od holštajn...kao ne može napraviti dobre sireve.

Danas sam pola dana čistio muzni aparat, vrelom vodom pa ispirao ledenom i opet vrelom ( iz bojlera) pa opet ledenom i onda muzao kravu po kravu...

2 krave nemaju nikakvu kiselost a jedna blagu gotovo neprimjetnu, a ona koja mi je inače bila kritična ona je ostala ista, iako ću opet vidjeti stanje sutra...

Imam osjećaj da će higijena muznog stroja promjeniti stanje 50 % na bolje, ako bude tako ja ću biti na car....

Ja sam znao o tim preparatima za održavanje higijene muznog stroja, ali opet nekako sam kontao ajd nije to toliko, to ja isperem dobro ledenom vodom i to je to...

Čak dobijam od mljekare taj prah, ali u kesicama i koristimo ga za pranje laktofriza poslije odvožnje mlijeka.

Skroz me bilo demoralisalo ovaj problem ovih dana, bilo je sve gore i gore, tek na noćašnjoj muži je bilo pomaka na alkotestu....lagano cemo probati stanje normalizirati, ako uspijem sve vraćam se svojim planovima tako da do zime kupim još jednu kravu...( mada su to još daleki snovi ali eto planovi su planovi)...:)

Pošalji mi broj od Miše vjerovatno ću ga zvati,...imao sam broj i od onog momka što je isto iz Sano što si mi dao lani, međutim prije nekih 15-tak dana u košnji mi je ispao telefon, tako da sam izgubio i brojeve i telefon i tako...sreća pa telefon nije bio skup, ali žalije mi je brojeva nego telefona.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Drago mi je da si uspio riješiti problem barem djelimično. Eto kao što sam rekao: kiselost je nastala iz više faktora i moraš polako tražiti uzročnike.

Kod pranja muzilice, prvo izaperi crijeva i kantu da ukloniš ostatke mlijeka i to mlakom vodom oko 25-30 °C. Jer mlijeko sadrži masti i proteine, slično kao i krv. Ako koristiš hladnu vodu onda ukloniš samo proteine dok se mast stegne i ostaje na mjestu, a ako koristiš vrelu vodu onda ćeš ukloniti masti ali će proteini ostati. Zato moraš za predpranje koristiti mlaku vodu a za glavno pranje vrelu vodu dok za izapiranje ide hladna voda. Ako nemaš onda svakako nabavi četke za pranje: dugačku tanku za dugačko mliječno crijevo, široku kombinovanu za sisne gume i kratku tanku za kratka mliječna crijeva.
Ove četke nemoraš koristiti svaki dan već samo 2-3 puta sedmično.

Sad ti znači terapija kiselosti ostaje samo za dvije krave. Tu bi mislim nešto za regulisanje probave kao što je Neosaningest ili nešto slično trebalo riješiti problem. Samo što ćeš terapiju trebati ponovljati par dana. Naravno usput riješavaj i taj mastitis kod krava koje ga imaju. Samo pazi dok liječiš krave da to mlijeko koje sadrži antibiotike ne predaješ ni u laktofriz ni tom čovjeku što kupuje kiselo. Da ga ne bacaš, ako imaš male teladi možeš ga dati njima ili nekom od komšija ili dobavljača ko ima malu telad.

Broj od Miše ti šaljem na PP. mislim da si ga već zvao jednom u vezi inokulanata. Al eto pošto si izgubio broj, šaljem ga ponovo. Sa njim možeš dogovoriti i da dođe lično do tebe, da malo pogleda opšte stanje krava, zatim balegu kao i kabastu hranu i žitarice, pa ti na osnovu toga može dati neke preporuke za ishranu.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Za sad sam krenuo u liječenje mastitisa, pa dok njega saniram ići ćemo dalje...2 krave su uključene u terapiju...
Sreća pa imam neko tele od preko 3 mjeseca tako da popije svo mlijeko...u 3 puta...dok prođe karenca od ovih 7 dana vidjećemo šta smo dalje odradili, ali ja mislim da mogu rezultate već vidjeti nakon 3-4 dana i rezultate na CMT i rezultate po pitanju kiselosti.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Napisi obrok kojim hraniš i koliko ti krave doje
ako je obrok ok nema razloga da su krave u acidozi
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Ako je uzrok kiselosti mlijeka acidoza keave sto se treba ispitat reagens trakom, do nje je sigurno doslo zbog lose hranidbe, u tom bi slucaju acidozu trebo ljecit
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Nešto čitam s početka ove teme, da nisu u pitanju bradavice, jer ova krava koja je kod mene stalno kisela ima par bradavica veličine zrna riže ili koji milimetar veće...e sad ako je do toga ima li za to lijeka ???
 
Na vrh