• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Goji bobice

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Što bi frezao sredinu ?

Na sredinu sam mislio između redova. Razmak u redovima je 2m, ako stavim foliju ona će zauzimat u svakom redu 40cm i frezom pičim između.

Ali dotična je i okopala i stavljala te vreće....

Da, čitao sam da prije folije treba okopat i uklonit zelenjavu zbog truleži.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Na sredinu sam mislio između redova. Razmak u redovima je 2m, ako stavim foliju ona će zauzimat u svakom redu 40cm i frezom pičim između.



Da, čitao sam da prije folije treba okopat i uklonit zelenjavu zbog truleži.

Oko par sadnica koje sam esperimentalno posadio odvojeno stavljao sam karton. Dimenzija cca 70x70 cm i oko same sadnice rupa oko 2 cm.
Nisam ga ničim pritiskao ali trava nije rasla. To mi je rekao lik iz nadzirne stanice pa velim,idem probati. Za veću površinu treba čudo kartona ali...jbg...
Ovo sa okopavanjem...sve se nadam da bi okopavanje mogla nadomjestiti bolja prihrana kroz navodanjavanje. Ako je riječ o 200-300 stabala pa ajd...al kad vidim ove koje imaju po 500 stabala/ha pa još x 8 ha...to ne može okopati sama niti "ciganska" obitelj. Tako da mi se čini da bi najbolje to okopavanje izbjeći prve dvije godine a nadoknaditi to sa vodotopivim gnojiva pa onda kad sadnica bude jača da može ići se frezom oko nje 3-4 x godišnje ići sa frezom. Vjerujem kad bi se radila usporedba 5.e godine da nebi bilo razllike u prirastu sadnice.
Ne može se naći 2 radnika da hoće raditi i da znaju raditi.
Meni je to najveći razlog što me zanimaju lješnjaci i orasi jer se kod njih može jako puno toga mehanizirati. Kad vidim koliko orezivanja ima kod npr jabuke i breskve,pa još proreda plodova...pa ljetna/zelena rezidba....koma...
Iako sam mislio, no nisam probao stavljati geotekstil. Kako sam građeivnac palo mi je to na pamet,ali jednostavno nisam probao. On propušta vodu i gust je. Pitanje je koliko bi usporio rast trave makar mislim da bi imao jakop uno efekta. Geotekstil koji mi ugrađujemo košta 5-10 kn/m2 što ovisi o gustoći,težini i proizvođaču. kupi se u rolama i sijeci. Što se tiče trajnosti sigueno ima daleko veću trajnost.
Ova sa foruma veli da je prednost jutehih veća što mirisom odbijaju razne nepoželjne goste što ima logike.
Samo nije lakao naći 1000 komada jutenih vreća po nekoj normalnoj cijeni.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mene bi folija 3600m izašla 2200kn. Kupio bi role širine 1,2m i razrezao na 3 dijela. Makar mislim da ću ići na djetelinu, lakše mi je nju posijat nego navuć foliju preko 3000 posađenih sadnica.
 
K

kcelic1

Guest
Oko par sadnica koje sam esperimentalno posadio odvojeno stavljao sam karton. Dimenzija cca 70x70 cm i oko same sadnice rupa oko 2 cm.
Nisam ga ničim pritiskao ali trava nije rasla. To mi je rekao lik iz nadzirne stanice pa velim,idem probati. Za veću površinu treba čudo kartona ali...jbg...
Ovo sa okopavanjem...sve se nadam da bi okopavanje mogla nadomjestiti bolja prihrana kroz navodanjavanje. Ako je riječ o 200-300 stabala pa ajd...al kad vidim ove koje imaju po 500 stabala/ha pa još x 8 ha...to ne može okopati sama niti "ciganska" obitelj. Tako da mi se čini da bi najbolje to okopavanje izbjeći prve dvije godine a nadoknaditi to sa vodotopivim gnojiva pa onda kad sadnica bude jača da može ići se frezom oko nje 3-4 x godišnje ići sa frezom. Vjerujem kad bi se radila usporedba 5.e godine da nebi bilo razllike u prirastu sadnice.
Ne može se naći 2 radnika da hoće raditi i da znaju raditi.
Meni je to najveći razlog što me zanimaju lješnjaci i orasi jer se kod njih može jako puno toga mehanizirati. Kad vidim koliko orezivanja ima kod npr jabuke i breskve,pa još proreda plodova...pa ljetna/zelena rezidba....koma...
Iako sam mislio, no nisam probao stavljati geotekstil. Kako sam građeivnac palo mi je to na pamet,ali jednostavno nisam probao. On propušta vodu i gust je. Pitanje je koliko bi usporio rast trave makar mislim da bi imao jakop uno efekta. Geotekstil koji mi ugrađujemo košta 5-10 kn/m2 što ovisi o gustoći,težini i proizvođaču. kupi se u rolama i sijeci. Što se tiče trajnosti sigueno ima daleko veću trajnost.
Ova sa foruma veli da je prednost jutehih veća što mirisom odbijaju razne nepoželjne goste što ima logike.
Samo nije lakao naći 1000 komada jutenih vreća po nekoj normalnoj cijeni.

Geotekstil je odličan za tu svrhu, čak i proizvođači preporučuju upotrebu u poljoprivredi , osobito u vrtlarstvu...
Kod mene u firmi je cijena najpovoljnija u Hr i kreće se od 3-6 kn ovisno o čvrstoći
Slobodno me kontaktirajte na kcelic1@gmail.com ili na 098349253
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ovako je bilo pred par tjedana:
wEZYC.jpg


Ovako jučer:

Va2RX.jpg


Kolci od kolege Pele sa foruma:

IaRC.jpg


yBD5C.jpg




HtmQc.jpg


Nešto riknulo za slike stavljat, večeras dalje....
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,548
mogal si reć da buš od pelea vozil kolje, bil bi ti ja u gepeku dva povezal...
bil sam kod njega po flance od hrena...meni se čini da on ima najveću korist od ovog foruma...:eek::

jesi našal tržište ili si zapel na šuloga?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Imam još jednu opciju za prodat, a možda će se i malo soka radit, sušit. Prve godine se neću previše sa time zamarat, bit će premalo bobica.

Jel prodao Pele hren?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Neke zlatne sitne bubice mi jedu lisce kao da nema sutra. Jel zna netko o cemu se radi? Neki ekoloski insekticid dok ne zmijesam koprive?

aBfSF.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jel zna netko gdje ima popis štetnih insekata da vidim sa čime imam posla? Normalno sa slikama.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije ni jedno od toga dvoje, ovo " moje" je zlatno smeđe boje i pregrize cijeli list. Probao sam poslikat ali su presitne, nece mob izfokusirat, danas cu uzet fotic. Probao sam uhvatit da ju ne zdrobim ali odleti.

Ma kakav kanabis, tko god dođe škicnut pita " kaj ružmarin sadite? ".
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To bi moglo bit to. Sve okolo je kukuruza i jecam. Sutra cu probat ulovit par komada da tocno utvrdim. Mozda sam sad malo paranoican ali cini mi se kao da je problem krenuo kad je frajer do mene prefrezao svoju njivu.
Jedino sta sam uspio u subotu nabavit je bio prirodni insekticid na bazi uljane repice, sutra ce bit spremna kopriva pa cemo vidjet dalje.
Idem sad malo vidjet sta na netu pise o tim buhacima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,548
male su te bobice...kresni ti njih bilo čime, pa poslije teraj ekologiju...:eek::
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A vec sam i sam tako razmisljao ali mi ovaj tjedan vjerojatno dolaze u kontrolu. Citam sad negdje da se cak rjesava koprivom i da vole suho vrijeme, sad sam par dana vjerojatno miran a dotle cu razmislit sta dalje. Idem jos malo studirat.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Evo slika živina koje me maltretira:

jzSR0.jpg


yxgVv.jpg


J6n28.jpg


vyJa8.jpg


Izgleda da mi je od insekticida na bazi ulja od subote lišće pocrnilo na vrhovima. Danas sam uspio nabavit neki insekticid na bazi buhača, to bi trebalo bit dobro samo šta djeluje samo par dana.

Javio mi se gospodin iz zavoda za zastitu bilja i rekao da ne idem sa kenyatox verde ( na bazi buhaca) vec sa laser (dozvoljen u eko proizvodnji i trebao bi biti ucinkovit protiv buhaca).
 
Posljednje uređivanje:

metka

Novi član
Tu od
12 Svi 2013
Poruka
3
Pročitao sam sve do zadnjeg slova, slike su prekrasne i imat će povijest. Dali trebaš pomoć u fizičkom radu, dobrovoljno bi Ti pomogao jer i ja mislim saditi isto!
Mogu ovaj tjedan!
 

Najnoviji postovi

Na vrh