• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Goji bobice

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
nakon dugo razmišljanja došal sam do zaključka da su Heleove bobice napale nepismene živine koje su mislile da se u stvari radi o GLOĐI bobicama...:icon_mrgreen:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ metka: tek sam sada vidio postove, ako imaš bilo kakvih pitanja samo pitaj.
Kad si pisao post već je bilo sve posađeno.

@ darijus: ma grde živine da, i dalje ih ima ali u manjoj mjeri, prema stručnjacima bi sada trebale krenut dalje. Nisam na kraju ničim špricao, kada su prošle vrućine je to puno bolje izgledalo.

Ovih dana okapao, pljevio, pikao kolce, vezao i postavljao stupove za žicu za crijevo za navodnjavanje. Imao sam i radnike za kolce jer uz posao i ovo vrijeme nisam stigao. Jučer počeo rezat višak izboja iz korjena i skidat niske grane.Evo slikica danas po kiši slikano pa je oštrina koma.

kYQ5I.jpg
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Išao danas dalje orezivat i šok i nevjerica. Nova štetočina ali ovoga puta na 2 noge, netko mi je porezao preko 200 sadnica. :mad: Odrezane su na pola, lijepo pod 45. Svaka sadnica ima par izboja koje treba odstranit, najčešće to bude od 3-5 izboja i moglo je gov*o odrezat svaki kod zemlje i ostavit po jedan cijeli ali ne. Porezane su sadnice koje su bile najveće i to sve do pola. Što je najžalosnije gov*o će vjerojatno ić pikat grančice u zemlju i normalno neće bit ništa. Da mu se bar ruka osušila sa kojom je rezao-la.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Nemoj se čudit to su čista balkanska posla . Da bi stvar bila gora taj nije izdaleka i mogal te pitat o ćemu se radia ne ovako tebi šteta a on nikakve koristi .
 

metka

Novi član
Tu od
12 Svi 2013
Poruka
3
@ metka: tek sam sada vidio postove, ako imaš bilo kakvih pitanja samo pitaj.
Kad si pisao post već je bilo sve posađeno.

@ darijus: ma grde živine da, i dalje ih ima ali u manjoj mjeri, prema stručnjacima bi sada trebale krenut dalje. Nisam na kraju ničim špricao, kada su prošle vrućine je to puno bolje izgledalo.

Ovih dana okapao, pljevio, pikao kolce, vezao i postavljao stupove za žicu za crijevo za navodnjavanje. Imao sam i radnike za kolce jer uz posao i ovo vrijeme nisam stigao. Jučer počeo rezat višak izboja iz korjena i skidat niske grane.Evo slikica danas po kiši slikano pa je oštrina koma.

Nije me bilo neko vrijeme (službeni put) no htio sam posjetiti plantažu u okolici Niša (kad sam već bio tamo) no nije mi uspjelo. Čovjek misli prodati 1000000 sadnica a neće pokazati plantažu, dosta čudno. Posjetio sam također drugog čovjeka koji prodaje samo sadnice, iz reznica (Nizozemska) i iz sjemena (Njemačka) i potpuno su različite. Kupio sam dvije po dvije i jućer ih posadio. Kad bi bilo prilike od Tvoje strane došao bi do tebe!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja ti imam 1000kom od Šuloga, i to sam uzeo obične, mislim da tada nije niti imao koju drugu sortu. Sada ima još neke krupnije i jedne slađe. Imam još 2000kom od Avara, trebale bi biti iste kao od Šuloga tj. najobičniji lychium barbarum. Kod Koprivnice ti ima Krešimir Simon također goji, on je naručio iz Njemačke kultivar Q1, kaže da su krupnije i slađe od ovih običnih a i po izgledu mi se čini da su sadnice višegodišnje, cca. 3 godine a i cijena je takva.. Nisam se čuo dugo sa njime, kad je bio sajam u Gudovcu je pokušao organizirat udrugu za goji, ne znam jel uspio. Imaš još također kod Koprivnice Krešimira Vladića koji prodaje sadnice, porijeklom su od Avara, fitološki pregledane, za razliku od prva 2 navedena ima plantažu i sad već možda 10 000kom posađenih i ono najbitnije, tko kod njega uzme sadnice garantira otkup.
Šta se tiče ovih sadnica šta si napisao ja na sjeme nebi išao jer sam čitao po netu da ispadnu dosta loše, slabe, ne rađaju...
Kad ćeš imat vremena i htjet doć javi se na PM pa se dogovorimo.
Barem ću onda znat tko mi ih je porezao. :icon_lol:

 

Dimitrije

Novi član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
4
Postovanje

Posto sam i ja zagazio malo u temu sa Goji bobicama i zelim da posadim na 30 ari. Ja cu svoje sadnice da sam uzgajam iz semena u plasteniku. Semenke sam kupio na netu prodavci se kunu da su dobre i da radjaju. U planu imam da posadim oko 500 sadnica i da radim sistem kap po kam sa folijom.
Svaku fazu cu da slikam pa komentari iskusnijih bi mi bili od velike pomoci.
Mesto gde cu da posadim je na blagoj padini nadam se da to ne predstavlja problem inace mesto je dosta osuncano.
Razlog sto sadim iz semena je taj sto sam upoznat sa celom pricom u vezi sa Goji sadnicama koje se nude u Srbiji po ceni od 5e pa navise sve zavisno od starosti biljke.
Nedoumicu isto imam oko sadnje posto vam video dve vrsta plantaza, na prvoj plantazi se uzgaja kao drvo i odmah po sanji se postavlju kolci koji je drze dok sam drugu plantazu video da biljka sama raste i spusta se po zemlji.
 

metka

Novi član
Tu od
12 Svi 2013
Poruka
3
Re: Postovanje

Posto sam i ja zagazio malo u temu sa Goji bobicama i zelim da posadim na 30 ari. Ja cu svoje sadnice da sam uzgajam iz semena u plasteniku. Semenke sam kupio na netu prodavci se kunu da su dobre i da radjaju. U planu imam da posadim oko 500 sadnica i da radim sistem kap po kam sa folijom.
Svaku fazu cu da slikam pa komentari iskusnijih bi mi bili od velike pomoci.
Mesto gde cu da posadim je na blagoj padini nadam se da to ne predstavlja problem inace mesto je dosta osuncano.
Razlog sto sadim iz semena je taj sto sam upoznat sa celom pricom u vezi sa Goji sadnicama koje se nude u Srbiji po ceni od 5e pa navise sve zavisno od starosti biljke.
Nedoumicu isto imam oko sadnje posto vam video dve vrsta plantaza, na prvoj plantazi se uzgaja kao drvo i odmah po sanji se postavlju kolci koji je drze dok sam drugu plantazu video da biljka sama raste i spusta se po zemlji.

Evo ukratko!
Neznam gdje si vidio plantažu u Srbiji i kad je zasađena, koliko ima vremena da su je zasadili? Inače kod Niša čovjek prodaje sadnice (jednogodišnje po 300 din za kom na malo), bio sam kod njega! Selo Čokot
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ metko: Jeste bili jos poslije u Koprivnici?

Pozdrav Dimitrije.
Sta se tice uzgojnog oblika, pred koji tjedan sam prvi puta na youtube vidio te sadnice u Srbiji koje "plaze" po podu. Jako me zanima kako se bore sa bolestima, pa. nakon kise grane u blatu, kako dobivaju bobice sunca. Covjek digne granu a odozdo sve puno bobica. Inace kod nas svi za koje ja znam imaju na kolce osim jednog covjeka u Varazdinu koji je sadio na zicu. U Spanjolskoj su Njemci zasadili najvecu plantazu u Europi i uzgajaju goji u obliku grma, ne kao u Srbiji vec nesto kao aroniju.
Nemas sta dvojit oko uzgojnog oblika, ovisi koju sortu imas. Moje nebi rasle kao ove u srbiji jer dok ih nisam sve povezao na kolce ove koje su bile polegnute su dobivale grane u zrak a polegnuta grana je odumirala.
Za pocetak ti je bitna analiza tla, idealno ph 8.2-8.4, mislim da je i neki minimum 8 sati sunca dnevno.
Zelim ti puno uspjeha sa sadnjom iz sjemena ali mislim da je to najlosija varijanta, bojim se da ce ti malo uspjet i upitna je kvaliteta tj. rodnost kasnije. Neka ti radje netko da reznica kada ce prorjedjivat.
Ja sam razmisljao o sadnji na foliju, javilo se nekoliko problema. Kada sam sadio zemlja nije bila dovoljno suha za radit humke, kako poslije zapiknut kolac, kako unest kasnije gnojiva da popravis recimo humus, voluharice i misevi obozavaju bit ispod folije, ako ides eko ne mozes bilo koju foliju.
 

Dimitrije

Novi član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
4
@ metko: Jeste bili jos poslije u Koprivnici?

Pozdrav Dimitrije.
Sta se tice uzgojnog oblika, pred koji tjedan sam prvi puta na youtube vidio te sadnice u Srbiji koje "plaze" po podu. Jako me zanima kako se bore sa bolestima, pa. nakon kise grane u blatu, kako dobivaju bobice sunca. Covjek digne granu a odozdo sve puno bobica. Inace kod nas svi za koje ja znam imaju na kolce osim jednog covjeka u Varazdinu koji je sadio na zicu. U Spanjolskoj su Njemci zasadili najvecu plantazu u Europi i uzgajaju goji u obliku grma, ne kao u Srbiji vec nesto kao aroniju.
Nemas sta dvojit oko uzgojnog oblika, ovisi koju sortu imas. Moje nebi rasle kao ove u srbiji jer dok ih nisam sve povezao na kolce ove koje su bile polegnute su dobivale grane u zrak a polegnuta grana je odumirala.
Za pocetak ti je bitna analiza tla, idealno ph 8.2-8.4, mislim da je i neki minimum 8 sati sunca dnevno.
Zelim ti puno uspjeha sa sadnjom iz sjemena ali mislim da je to najlosija varijanta, bojim se da ce ti malo uspjet i upitna je kvaliteta tj. rodnost kasnije. Neka ti radje netko da reznica kada ce prorjedjivat.
Ja sam razmisljao o sadnji na foliju, javilo se nekoliko problema. Kada sam sadio zemlja nije bila dovoljno suha za radit humke, kako poslije zapiknut kolac, kako unest kasnije gnojiva da popravis recimo humus, voluharice i misevi obozavaju bit ispod folije, ako ides eko ne mozes bilo koju foliju.

Ovde u Srbiji je zastupljen goji od Zorana iz Nisa koji kako kaze planira da proizvede 1000000 sadnica. Ima Sadnice iz AS uniona koji kazu da u prvoj godini radja 1kg po biljci i svake godine duplo vise ide cak do 10kg.
Razumem da ce sporije da ide posto tek treba da se poseje pa pikira i sve ostalo, ali koliko mogu da skontam svi su oni krenuli tako sto su doneli semenke, sem As unio koji radi hibride sa Bugarima.
Planiram da postavim foliju za jagode posto je ona visegodisnja. I mene je zacudilo kako biljke koje puze po zemlji daju plod i ne kvare se.
plantaza_1.png
plantaza_2-1.png

Isto imam problem gde da nadjem 500 kolaca koje bih postavio i koje visine treba da budu?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Što se folije tiče prodaju muda pod bubrege, jedino ti je bitno koliko dugo ima UV zaštitu. Ja kod nas nisam našao sa UV zaštitom od 3 godine, makar postoji. Uglavnom, našao sam firmu koja proizvodi folije sa UV zaštitom po potrebi i tražio ponudu, kao nema problema, nikada ništa.
Imaš tu foliju za jagode koja ti je pretanka, ima rupe i UV zaštitu 1 godinu.
Po kolce sam u šumu ili kupi. Možeš kupiti piljene ili da ti netko poreže npr. agaciju. Šta se piljenih tiče, hrast ne valja zbog tanina, bukva prekratko traje. Trebaju ti biti cca 2,30m, 30cm u zemlju i 2 vani, ako ode preko 2 metra problem je brat.
 

Dimitrije

Novi član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
4
Evo me opet sa nekim slikama. Izvinjavam se sto su slike malo vece ali da se sve vidi.

Priprema kontenjera za sadnju
fy18.jpg


Pripremnjen kontenjer za sadnju
t1lh.jpg


Goji semenke koje sam kupio na netu
c9mr.jpg


Sejanje svih 240 semenki
dpew.jpg


Sitno da mora sa pincetom
2lpj.jpg


Posejano sve i cekamo da vidimo koliko ce da se primi i nikne
397n.jpg


Slike postavljajte u rezoluciju 800x600 Upustvo: http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=21784
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nešto mi se pojavilo na nekoliko biljkica, list se prefrkne u stranu ili se sav izvitoperi. Nigdje ne vidim nikakve živine, prošli tjedan sam špricao protiv uši al mislim da je ovo friško.

b4Cr.jpg
 

Dimitrije

Novi član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
4
Nitko nema ideju sto bi moglo bit?
Moze da bude da je pepelnica. Jer nisi mozda video da li ima nesto belo pre nego sto list poceo da susi? Najbolje da odes i pitas u poljoprivednu apoteku i da ti tamo na licu mesta kazu sta je.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije pepelnica, mislim da se list neće ni posušit, ostane tako.
Ma kakve poljo apoteke, znaju koliko i ja a prodat će bilo šta onako od oka.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nisam ništa očekivao ove godine ali eto, lijepo me iznenadilo.

nVgt6.jpg
 
Na vrh