• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Goji bobice

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Počelo je polako rađat.

yCs1B.jpg
 

sickohn

Član
Tu od
2 Ruj 2013
Poruka
40
šta bi sa rodom?ja ima pet šest sadnica već tri godine i iskren da budem,nema šta da se ubere.te bobice su toliko sitne da je smešno, a i nema iih baš nešto puno.pomislio sam da je to što imam ko zna šta, a ne goji.sada me interesuju vaša iskustva, vi toga imate koliko vidim silu.
Počelo je polako rađat.

yCs1B.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,550
e moj hele...
išo ja na Veliku Gospu za Pećno...pa mi se čini da sam vidio tvoj nasad...
sivi kontejner, solarne ploče i bunar?
inače, travku nisam vidio u nasadu...
jedino što mogu reći (ako je to taj tvoj nasad) je...
BRAVO!

tako se ozbiljno radi...:drink:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Do sada su mi rodile biljke koje još nisu bile rezane i nemaju razvijene bočne grane, imam ponešto biljaka sa lijepo razvijenim bočnim granama koje su pune ko šipak, samo šta su bobice prošli vikend još bile zelene. Nisam mario za plod ove godine, rezao sam grane pune cvjetova i malih bobica, ova godina nije bitna. Još sam tretirao bakrom 2 puta u vrijeme cvatnje.
Sljedeće godine će ranije dolazit u rod. Šta se veličine bobica tiče sam dosta zadovoljan, ima malih ali je do sada većina bila preko 1cm.

1378411247-886-x-650px-1.jpg


1378411325-883-x-647px-2.jpg


1378411383-888-x-645px-3.jpg
 

sickohn

Član
Tu od
2 Ruj 2013
Poruka
40
onda ja definitivno nemam istu biljku.ove su gigantske za one moje.meni preko par milimetara nisu veće.ovde vidim da ima krupnih, a i cvet je kod mene baš roze i sitniji.kako rekoste da se zove ova vaša sorta?ovo moram da nabavim, potpuno druga stvar














+
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja imam bijele, roze i ljubicaste cvjetove. Cak sam se cudio, mislim da sam imao na istoj biljci cvjetove razlicite boje.
Moje bi trebale biti lycium barbarum, ima jos lycium chinense koje bi trebale biti sitnije i crvenije. Uglavnom, imas 41 podvrstu gojia.
Ako te zanima gdje nabavit sadnice kao moje javi se na pm, isto tako ima jedan covjek pored ovih kao moje big ( znaci vece ali ne toliko slatke), sweet (sladje ali sitnije). Po meni i vecini ljudi ne treba sladje od barbaruma, a kakve su ove vece ne znam.
 

sickohn

Član
Tu od
2 Ruj 2013
Poruka
40
javiću se na pm za adresu.ne treba meni više od par komada, čisto da imam za sebe.ove moje su stvarno previše sitne, tako da jedinu funkciju koju imaju biljke je da me štite od prašine s puta
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
Pozdrav!
posadio sam i ja proljetos 400 sadnica goji-a, voćnjak između redova kosim malčerom a oko samih goji-a trimerom. budući da mi taj posao oduzima najviše vremena imam pitanje za sve članove i za člana Hele, budući da je postavio slike voćnjaka:
kako održavate voćnjak?
ima li neko bolje riješenje od gore spomenutog...
hvala i pozdrav svim hobi voćarima!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja ga kopam sa Agriom, bilo je milina dok nisam stavio žicu jer sam išao uzduš i popreko sad se mučim jer ju zavlačim među sadnice. Do proljeća ću kupit frezu na ticalo jer zbog grana neću više moći prić deblu. Nakon sadnje je pljevljeno, onda sam jednom okapao oko biljaka motikom, sada ću još jednom pljevit ili okapat, moram još vidjet. Barem prve tri godine bi trebao sve kopat tj. održavat jalovi ugar, onda nakon toga zatravnit međuredni prostor.
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
kao što sam rekao oko samih sadnica kosim silkericom, a nakom toga upalim navodnjavanje i kad se zemlja natopi, onda je puno lakše pljevit jer sirak izvučem zajedno s korjenom, isto vrijedi i poslje kiše. znači kad je sezona košnja svakih 15-dana, a ujedno i pljevljenje.
razmišljao sam da ovih dana posijem bijelu djetelinu, oko sadnica i između redova. ona obogaćuje zemlju dušikom i nema tako ekspanzivan rast kao sirak.
šta mislite o toj ideji?
kao što i sam znaš posla preko glave i to sa običnim odžavanjem nasada.
mogu mislit koliko se tek ti napljeviš :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Upregnem cijelu familiju. :)
Najvise posla je meni sa vezanjem.
Za zatravljivanje ti je dobra bijela djetelina, eng ljulj i smiljkita je dosta dobra al za sve to ti je jos prerano. Za sada je najbolje frezu, kopacicu ili motiku u ruke.
Koji razmak sadnje imas? Koliko su ti velike biljke?
Daj koju sliku.
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
eto sva sreća pa krenih sa manjim brojem biljaka, jer dosta je dezinformacija a samim time i početničkih grešaka.
sađene su na razmak u redu:1 metar a između redova 1.80 m
nakraju sam ustanovio da je pregusto metar...dakle ubuduće makar 1.20m-unutar reda
tvoja iskustva?
druga greška malč koji se i nije pokazao kao najsretnije rješenje,
navukao sam si voluharica u voćnjak koje su napravile štete.
usput- sirku baš i nije smetao taj sloj malča
bilo je problema i sa gljivicama, zbog izuzetno kišnih perioda u vegetaciji...no to je riješeno.

unatoč svemu, neke su narasle do dva metra, i vec dale po šaku bobica :)
neke opet puno sporije napreduju, mislim da je stvar u tome što je goji još uvijek "divlji"- nije selekcionirana vrsta i nema stalne odlike; ali je zato otporan na bolesti, lako se razmnožava...
slike ubrzo...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam sadio unutar reda 1,2m i izmedju redova 2m, to je kao neki minimum za razmak. Unutar reda ce se sigurno spojit grmovi a bojim se da je i 2 metra na knap, traktor ce ic bez problema ali kad pogledas sirinu svojih ramena i da ce prostora u redu bit 1m, bojim se da ce bit stisnuto. Opet, da sam ostavljao sire redove puno bi sadnica izgubio jer sam ogranicen prostorom.

Ja sam razmisljao o postavljanju folije ali sam odustao zbog straha od voluharica.

Sta se razmnozavanja tice, dok sam ga obrezivao dao sam ljudima koji su me trazili reznice i nitko ga nije uspio razmnozit, mislim da jedino nisu probali povaljenice.
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
šta ti je povaljenica?
moj kolega kad je orezivao, ostavio je grane, zabio ih u mokri pijesak, i primile se, čak su i rasle još ove godine.
probati cu i ja pa vam javim rezultat, u svakom slučaju treba ovladati tehnikom.
pa goji je kao korov praktički, žilav i otporan, mislim da je puno bolje raditi iz reznica nego sjemena jer puno brže imaš gotovu, razvijenu biljku.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Polegneš reznicu u zemlju/pijesak/supstrat.... i na svakom mjestu gdje je bio list bi trebala pustit korijenje i stabiljku u zrak, onda samo odrežeš sa škarama. Ovi "moji" su probali sa hormonima pa u vodu, zemlju... koliko sam skužio ništa im se nije uhvatilo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,550
Polegneš reznicu u zemlju/pijesak/supstrat.... i na svakom mjestu gdje je bio list bi trebala pustit korijenje i stabiljku u zrak, onda samo odrežeš sa škarama. Ovi "moji" su probali sa hormonima pa u vodu, zemlju... koliko sam skužio ništa im se nije uhvatilo.

povaljenica iliti po domaći svijač, grebenica....
povaljenica bi bila djevojka koju je netko....:icon_cool:
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
e da, al ta reznica mora ostati na matičnoj biljci, inače niš od toga.
probat ću klasičnu reznicu, pa ću vam se pohvaliti uskoro nadam se!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
e moj hele...
išo ja na Veliku Gospu za Pećno...pa mi se čini da sam vidio tvoj nasad...
sivi kontejner, solarne ploče i bunar?
inače, travku nisam vidio u nasadu...
jedino što mogu reći (ako je to taj tvoj nasad) je...
BRAVO!

tako se ozbiljno radi...:drink:

Tek sam sada skužio tvoj post, je to je moj nasad. Hvala.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ sickohn :poslikao nešto bobica bobica od danas, za sada je takav omjer većih i sitnijih.

1379187765-888-x-651px-1.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh