• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

GOLDONI

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ma napravio je već sve, Batek nema šta nema od utovarivača do korpe, vitla...više mehanizacije ima od mene hehe
 

BaTeK

Član
Tu od
20 Pro 2008
Poruka
302
kad vidiš tu prirubnicu za kotač ..i kočnice u odnosu na tomu vinkoviča ..odmah ti je sve jasno

Takoje puno snažnije kočnice, i bolji bolji menjač (med brzinama nima rikverca ko TV).

Srećom pa je mene poslušao i kupio goldonija a ne tv heh
Svaka čast traktor je sada stvarno sređen, ostaje samo radit s njime, nadam se da će bit još slika iz radova koji su nesumnjivo čisti užitak uz takvu mehanizaciju.
Ps...čekam slike i video iz šume sa 6x6 ;)

Opet puno hvala za priporučnu za kupovanje goldonija.

Za 6x6 pa znam da jedva čekas.

https://www.youtube.com/watch?v=eXRYEngQbZc&t=10s
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Slijedi mi malo obimniji servis traktora - zamjena ulja i svih filtera u motoru, čišćenje filtera hidraulike, i zamjena antifriza starog 4 godine.

Hladnjak na Star 3050 nema čepa. Znači uz ulaz i izlaz vode ima samo još tanko povratno crijevo u ekspanzionu posudu. Čak nisam nigdje našel podatak da ima ispust rashladne tekučine iz bloka motora, nego samo ispusni vijak na hladnjaku. Pretpostavljam da motor prije ispuštanja antifriza (kod zamjene) treba prije dobro zagrijati? Točno ili ne?
Kad bum slijedeći put palil traktor pokušal bum IC termometrom izmjeriti temperaturu motora na nekoliko mjesta (pisal sam malo o tome u temi "Štore", a sad selim diskusiju ovamo da nebu preveliki nered).
Zna li netko, u kojem se rasponu kreće normalna radna temperatura kod traktorskog motora?

Molim vas hrabro naprijed s komentarima-savjetima. Drugo mišljenje uvijek dobro dođe. :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
treba prije dobro zagrijati? Točno ili ne?
. :)
aha , dok ne počne pucketati iz auspuha ..onda odvrneš vijak da se pofuriš na vodu ...i onda čim prije u tak vruči motor uliti hladnu vodu , poželjno da novi antifriz stoji 24 sata u škrinji da se vidi jel fejk ili je ispravan .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puknuti,
svaka čast na tvojem smislu za humor :icon_rofl:, ali ja nisam siguran kak bu iscurel sav antifriz kod zatvorenog termostata, ako nema poseban ispust na bloku. Jel to moguće, a ako ti (ili netko drugi) znaš kak, molim te daj malo pojasni. Znam da sam na autu imal posebni vijak za ispuštanje iz bloka.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,550
ispustiš antifriz kolko ide, natočiš vodu...motor prevrti, pa ispustiš to...pa oopet voda, pa vrtiš, pa ispustiš...onda našibaš koncentrat (jer vodu već imaš) i stvar vozi dalje...:tractor:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ni slučajno ne dodavati koncentrat u rashladni sistem. Za čas posla negdje procuri pa se zbog ljenosti bez potrebe napravi dodatni trošak.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na prijedlogu, ali mislim da mi je ipak jednostavnije zagrijati motor da otvori tremostat i onda ispustiti sav antifriz. Naravno, ukoliko nema neka, meni nepoznata caka u rješenju sistema, da i hladan antifriz može sav iscuriti.
S obzirom na to kak se motor teško ugrije (barem prema pokazivaču) vjerujem da termostat počne propuštati prije nego je temperatura vode iznad 60°C. A to nije temperatura od koje se ne može zaštititi rukavicama. Pustim li da motor provrti vodu ili isputim vruči antifriz, opet moram čekati da se motor ohladi prije sipanja novog antifriza. Više o visini temperature bum znal kad IC termometrom izmjerim temperature.
Imam još jedno pitanje vezano uz mjerenje temperature.
Kod zatvorenog termostata se voda u hladnjaku počinje prvo lagano grijati iv izlaznoj strani (dolje), a tek kad termostat otvori trebala bi intenzivnije porasti temperatura na ulaznoj stranu (gore).
Ukoliko je ova moja logika točna, bi li na gornjoj strani hladnjaka u prvih nekoliko minuta rada motora, uopće trebala nešto porasti temperatura?
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Imadu auti tako isto napraveno, za mijenjati antifriz. Nema tu kompliciranja. Ni toplo mrzlo ne. Pipica hladnjaka najniže je. Izpustiš, naliveš novog, a malo uklučiš, da termostat okrene vodu i jo povuče unutra motora, pa dosipaš. A kad miješaš jedanput snažnije osiguranje prema hladu, koji najjače nastopi u tvom kraju, onda nema bojazni za oštetu stroja. Kod mene znam, da ne sijetim se hlada, večeg od -18.5stupnjeva. Duge godine nazad, bili so još veči hladi, ali sad ne. Znači miješati za između 35 i 40 i to je to.
Riskiraj destilirano za primiješavati antifrizu.
No sam sam imao u auto cijelo đubre, pa sam prvo izpustijo, pa nasipao vode obične. Išao na posao jedanput. Izpustijo, pa onda pravo nasipao miješavinu.

A mene više tu zanima, zašto su črpalke gore, kako može to okretat vodu. Po mome trebala bi biti na dolnjoj, pa da ona pogura vodo. No, bilo kako, izgleda, da to tako treba da bude...Možda bi se previše razhlađivao motor i ne bi držao radne temperature.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kak znaš da enma čepa na bloku?
ja ne poznam tvoj motor , ali neki motori danas su toliko pošparani da trebaš vakumom izvlačiti staru tekučinu
Philby ti je dobor rekel , uljevaj koncentrat tak da si siguran da s zaostalom vodom dobiješ željenu koncentraciju tj. temperaturu .

svaki termostat bi trebal imati rupicu radi odzračivanja , ako nema napravi ju .., neka kučišta su tak pojektirana da rupice ne treba , ponavljam ja ne poznam tvoj motor , da ga vidim vidio bi kaj treba .. vidi se naprimjer gdje je dno cilindra a gdje je izlaz iz bloka


evo primjera rupice , na 3:20 se vidi rupica kod uške segera

ja fakat ne kužim zašto sustav hlađenja doživljavate tak benigno i mislite da svi oko toga mogu petljati i " poboljšati" ..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,771
...A mene više tu zanima, zašto su črpalke gore, kako može to okretat vodu. Po mome trebala bi biti na dolnjoj, pa da ona pogura vodo...
Nije važno gdje je pumpa, sve dok je zalijana (samo da nije suha, jer onda nebi mogla povleći vodu).

Iwanho, kakav antifriz kupuješ?
Ako je INA, imaš ga dva tipa: zeleni i žuti. Rekoše mi da je zeleni kvalitetniji.

Do sad sam uvijek kupoval INA AL40 gotovi (zeleni), pa bu i nadalje tak.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I

A mene više tu zanima, zašto su črpalke gore, kako može to okretat vodu. Po mome trebala bi biti na dolnjoj, pa da ona pogura vodo. No, bilo kako, izgleda, da to tako treba da bude...Možda bi se previše razhlađivao motor i ne bi držao radne temperature.
bilo bi bolje da je dolje , ali valjda je konstrukcija motroa tj radilica i bregasta zauzela donju poziciju ..nekada je na svim vozilima na pumpu bile montirane lopatice za nasilnu cirkulaciju zraka kroz hladnjak ..

Ako povučemo paraleru sa autima , kad se na autu motor okrenul poprek pumpa je zauzela mjesto pri dnu .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Motor je VM D703 E3. Unutra je antifriz Paraflu 11. INA Al 40 mi se čini kao adekvatna zamjena.
Do zaključka da nema čepa na bloku sam došel čitanjem uputa za izmjenu antifriza.

VM D703-E3_zamjena antifriza 1 od 2
VM D703-E3_zamjena antifriza 2 od 2

S obzirom na to, da je moje znanje engleskog jaaako slabo, malo sam guglal. Upute je google prevel ovako:

VM D703-E3_zamjena antifriza_google prijevod 1 od 2
VM D703-E3_zamjena antifriza_google prijevod 2 od 2


U uputama je kriva slika hladnjaka, u naravi nema poklopca. Vjerojatno zbog toga jer hladnjak ugrađuje proizvođač traktora, a upute je pisal proizvođač motora.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Adeakvantna zamijena...da, a svaki plavi antifriz, kojeg sam uzeo u ruku imao je isto potrebno specifikacijo D 3306. Pa sad znaj...Od original Zetor antifriza, do Petrolovog, pa tamo do Jagrovog.
Nije mi jasno, zašto bi trebalo biti ogrijano, pa onda sačekati, da se ohladi...I što znači spaljivanje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh