• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

GOLDONI

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
U dobrom stanju dosta,provjeri si prije dostupnost dijelova,mada mislim da nebi trebalo bit problema,vidio sam neke cijene oko 4-5000 eurića
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
1000€ dobro tebi dobro njemu,ako neces ti salji meni broj ja uzimam bez razmisljanja imam vec motor za njega za slozit...slanzi je gore ja bi na tvome mjestu zaboravio slaganje toga i potrudio se nac motor od vinkovića lda 672 ako se odlucis uzet ga
Inace ti modeli su oko 3000-3500€ ispravni
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prošle jeseni se povečal nivo ulja u karteru. Posumnjal sam na membranu AC pumpe i zamijenil je. Također sam odmah zamijenil ulje i filter. Do kraja jeseni sam redovito kontroliral i sve je bilo u redu. Kad su počeli hladniji dani traktor ne trebam. Još nije zapaljen ove godine, Danas sam stavil akumulator u njega i prekontroliram ulje. Nivo je porasel za nekih 8 mm iznad oznake max, koliko je bilo natočeno kod zamjene.
Na koji način se može povečati količina ulja u karteru kad traktor miruje?
Ne osjetim miris nafte na mjernoj šipki, a nisam niti u jesen kad sam mijenjal membranu (možda bi moral pomirisati netko s osjetljivijim nosom).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
@iwanho , ima li taj motor monocilindrične pumpe za gorivo?
Ili pumpu hidraulike na motoru?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
svaki cilindar ima svoju visokotlačnu pumpu. Niskotlačna (AC) je jedna. Pumpa hidraulike je vanjska.
Kaj misliš da bi moglo ići kroz visokotlačne pumpe, ako motor ne dela?
U mjenjaču je svjetlo (čisto) ulje (STOU 15W40), a ovo u motoru mi se sad nakon stajanja čini još bolj črno nek je bilo na jesen.

Kaj misliš jel sad bolje ispustiti višak (pretpostavljam 3-4 deci) ili voziti ovak (trebam ga sad na par vur)?

damirko,​

ne kužim baš. Ne mogu sad ispustiti sve ulje i čekati mjesec, dva da se nekaj nazide. Kak misliš testirati?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ne misliš valjda riskirati motor radi pomiješanih tekućina? Nije to za vozit tako. Testiraš kad vidis što je zapravo ušlo u karter, voda ili nafta ili neko ulje. Ovako pomiješano je teško razlikovat
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Pa da se to dešava u radu okej...ali dok je traktor u šupi to mi nije jasno...čak i da je probilo semering na pumpi hidraulike ako je na bloku dok je ugašen motor nebi trebalo ulje prolazit u motor, isto je i sa pumpama i vodom...i to na praktički novom traktoru, zbilja ne znam šta da kažem, di da počneš tražit problem...🤔
Ne znam dal je moguće da se filter ulja isprazni u karter.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Prošle jeseni se povečal nivo ulja u karteru. Posumnjal sam na membranu AC pumpe i zamijenil je. Također sam odmah zamijenil ulje i filter. Do kraja jeseni sam redovito kontroliral i sve je bilo u redu. Kad su počeli hladniji dani traktor ne trebam. Još nije zapaljen ove godine, Danas sam stavil akumulator u njega i prekontroliram ulje. Nivo je porasel za nekih 8 mm iznad oznake max, koliko je bilo natočeno kod zamjene.
Na koji način se može povečati količina ulja u karteru kad traktor miruje?
Ne osjetim miris nafte na mjernoj šipki, a nisam niti u jesen kad sam mijenjal membranu (možda bi moral pomirisati netko s osjetljivijim nosom).
Najbolje spustiti to ulje van i stavit novo, i onda nakon par dana izmjerit, ak se nivo povečal onda tražiti kaj se dogodilo. Ovak niš, teško je to. Najlakše buš tak videl.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
A ja bas ne ja bi ga prvo upalio da se zagrije da vidim šta ce se desit ako je voda morala bi emulzija doc van, barem nesto saznas...a na ulju se nece nista vidit ako ga sad izvadi van, nije mi jasno kako moze bit crnije nego nakon mjenjanja...
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Neznam dal ću pogodit,ali razmišljam u smjeru kao krumpironja,ako ti se u stajanju povećao moglo bi biti i do filtera ulja,neznam kako je postavljen i koji je model filtera,ali pretpostavimo da je okrenut naopako i kao takav bi u sebi trebao imati nepovratni ventil,pa pretpostavimo da taj ventil ne brtvi 100% nakon nekog vremena vrati ulje u karteri od toga višak.Probaj ga upalit,pusti da radi 10 min pa ugasi i provjeri ponovno na šipki,ako tada nema viška znači da je do filtera,jer se napunio i ostao pun
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Voda ili ulje iz hidraulične pumpe sigurno nije. Nivo u posudi je jednak kak i prije, a pumpa je i izlazna osovina iz motora su povezane nazubljenom čahurom. Da tu pušta, prvo bi kapalo po podu. Možda ulje nije crnje nek je bilo, subjektivno je to.

Filter je postavljen naopak i ima dva nepovratne ventila,
Ako ventili iz nekog razloga ne drže, to ima logike.
Bum videl sutra kad ga upalim.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,550
Ako se to sve događa dok je traktor u mirovanju, probaš ispustiti ulje iz kartera i neka se ocijedi. Onda pusti tako i stavi jednu čistu posudu ispod kartera (nekoliko dana) i prati da li će se što iscijediti u čistu posudu.

Naravno ne paliti traktor!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima koji ste se uključili u raspravu. :ppozdrav:

@Krumpironja i @bane1978,​

su bili u pravu. Problem je u filteru ulja koji je postavljen "naopačke". Danas smo otišli u šumu i pol vure nakon povratka sam prekontroliral nivo. Taman na oznaci "max". Filter je MAN 719/14
Ne bi se to smjelo dogoditi ali očito su na tom filteru oba, ili barem jedan nepovratni ventil, neispravni.
Ako netko zna za kvalitetniji filter s tim specifikacijama, bil bum jako zahvalan za informaciju.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Eto, uvijek krenes metodicno a kad ne pali pametno krenes sa glupostima😂
Ali ne cudi me da je tako mislim da se to i kod mene desava ali kod mene u 10-15 dana, zato sam i predlozio to, mozda je ali nisi gledo i lampica od pritiska ulja svjetlila kad si dao kontak, meni je senzor na filteru
 

Najnoviji postovi

Na vrh