• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Ovak je pri meni. Cijeli mehanizam :
20220401_110629.jpg

U položaju naprijed:
20220401_123006.jpg

U položaju natrag:
20220401_122934.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
To mi se več više sviđa, a i lakše mi je tak presložiti. Samo moram zvati jel ima feder za kupiti.
Hvala (y)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Moj je prerađen. Kupljena je ručica i feder, a graničnik sam napravil od nova.
Ovo su ti dijelovi, pa:
1648814511946.png
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ručicu bi ja iskoristil staru, bum videl.

Da mi je bil katalog dijelova kad sam ju sastavljal nebi se trebal prisječati kaj kam ide.
Kad sam ju ono rastepel, pred leto dana, a slikal si ništ nisam.
Nebitno, u hrpi je. Još samo taj utvrđivač da rešim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Kaj nisi pital...
Dojdi, zemi si mjere...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Znaš da ja više volim razmišljati i napraviti po svojemu ;)
Tanke (y)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Sve OK.
Mogu ti izmjeriti visinu one rupe za feder na polugi i visinu šarafa za feder od getribe, ak ti bu od koristi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Pomalo dok ja do toga dojdem. Znaš da to kod mene nejde tak brzo.
Za sad bu bez toga, a kad se naprave proljetni radovi bum složil. Ionak moram prikolicu napasati na nju....
Ako bu trebalo dojdem si zmeriti ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Pripazi, jer u smjeru napred ima kandžu, koju treba feder držati stalno napetu ;)
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Pozdrav, svima.
počeli su radovi muta kosor radi ok, zapalila je od treće nakon zime. Vukla mi je u jednu stranu, to je bila kriva sajla kočnice (kako sam okrenuo za rad sa frezom tako mi se zategla sajla, to sam presložio i za sada je ok, iako meni kočnice ne trebaju jer se ne vozim i radim većinom po ravnom.

Ali sada su na red došli priključci, malo se varilo, jer je lim pukao na par mjesta, onaj pomični dio koji ravna zemlju je zapekao ( to sam tek skužio nedavno da se mora micati ), a meni freza svako par metara neće dalje jer je puna zemlje..ajde malo sam pametniji :). Malo sam razradio na macolu i na ruke ali nije to još to.
Mislim da ću to prvo izrezat pa onda dalje, jer ih nikako ne mogu izbiti, ovako kako su sada, a razrađivanje je mukotrpno. Ima li tko savjet kako izbiti te sarafe osim rezanja.

Bitniji dio. Išao sam provjeriti ulje u frezi, i kako nije bilo skoro niš (a prošle godine sam radio tako bez provjere, bilo mi je zlo kada sam vidio da ulja skoro nema), nalio sam hipenola ali za 10 minuta je ulje bilo na početku noževa.
Prema šemi kupio semeringe 30x40x7 (11kn oba) i krenuo u akciju i vrlo brzo zapeo. Gedora 27 nede u rupu zahrđalo sve, probao malo ostrugati ali nede....Onda se sjetio možda su druge gedore uže, ta starija gedora prošla bez problema. Šaraf popustio na prvu, ali što sam išao dalje tim teže, na kraju sam morao uzeti polugu i jedva odšarafio. E tu sam i zapeo ne mogu skinuti dio sa noževima sa osovine nikako, probao sam s drvetom i čekičem po podnožnju noževa ali đabe nede..

Pitanje, kako to skinuti ? Kada se sjetim da me čeka i druga strana najrađe bi sve vratio nazad ali me više živcira pomisao na ulje po polju. Hvala na pomoći.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Noževe jedne strane sam uspio skinuti,zalio sa uljem dan prije i drugi dan je uz drvo i malu sjekiricu popustilo. Semering sam jednostavno izbio velikom gedorom, ali imam problem kako izvaditi pin/tiplu/moznik kako se vec zove taj dio na osovini na slici dijelova je to 710753 MOZNIK B 10X8X18 ili 710755 MOZNIK B 8X5X27. semering je nekako prešao preko toga kada sam vracao ali mislim da sam ga ostetio kod vracanja, tako da ga moram skinuti. A kada već radim bih onda zamijenio i lezajeve kada vec radim da ne radim dva puta.
Da li se taj pin baca kod izbijanja ? Nisam po broju nasao nista u HR-u pa je pitanje gdje to kupiti, osim u Sloveniji.

#pdf sa popisom dijelova
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Moznik ti je pero ili kajla. Ne, ne baca se. Izvadi se i ponovno se vrne.
Vadiš armiračkim kliještima: primiš s polovicom čeljusti jednu stranu i odigneš, pa onda drugu stranu.
Očistiš šlic, pobrusiš oštećenja na peru turpijom i dobro namaže prije montaže (najbolje grafitom masti da se poslije da odvojiti).
Inače, glavčina se ne skida udaranjem, već izbuši na jednoj 10mm je debeloj pločici 4 rupe i postaviš 4 šarafa na mjesto gdje su šarafi za nože freze i polako stežeš po dijagonali...
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Da li sam dobro razumio, obuhvatim s kliještima i nagnem klijesta na jednu stranu da se kajla pomakne, pa na drugu i kajla ce izaci van ?

I mislio sam da cekic tu nema što raditi, mislio sam radapciger/izvlakac kupiti ali kada je popustilo nisam išao u kupovinu.
Ne kužim kako će pločica skinuti noževe sa osovine, trebam li i centralni šaraf koji stisce osovinu ili podmetnem neki komad punog zeljeza ili sipku pod ploču da stisce osovinu kao kod radapcigera ?
Nadam se da nisam oštetio ništa lupanjem...

Hvala na pomoći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Da, dobro si razumio.

Koliko se sjećam, kad skineš nastavak i unutarnje noževe, šaralš i matica strše van. Malo otpustiš maticu (cca 1...2mm) i na nju nasloniš pločicu koju postepeno stežeš šarafima. Kak je dosjed stožasti, čim čuješ da je puklo, znači da se pomaklo i onda bi trebalo iti rukom van.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Kajla je izasla van, imam mala klijesta koja taman sjedaju na ravni dio priključka na motokultivator i onda s druge strane cekicem po klijestima i kajla se podigla nakon malo jaceg udarca.

Za drugi dio sam ostavio da se malo namace u ulju, dok ne pripremim sve.
I jos jedno pitanje kada vracam noževe kako ih je najbolje vratiti, stezanjem s jedne i druge strane (imam stolarsku stegu koja bi možda bila dovoljno duga) ili je dovoljno samo safarati pa ce nozevi sjesti na osovinu.
i treba li staviti na navoj loctite plavi/crveni za lokanje matice da se ne odsarafi ? Dok sam odsarafljivao matice potrgala se plastika na vrhu matica koja je valjda osiguravala da se matica ne odsarafi sa osovine.
Pa da ne bi bilo letanja pri frezanju bolje provjeriti da li se to mora staviti.
Hvala na objašnjenjima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Namaži mašču ili uljem prije sastavljanja, lakše bu išlo ;)
Šarafe slobodno malo loktitaš ali nemoj pretjerivati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
...I jos jedno pitanje kada vracam noževe kako ih je najbolje vratiti, stezanjem s jedne i druge strane (imam stolarsku stegu koja bi možda bila dovoljno duga) ili je dovoljno samo safarati pa ce nozevi sjesti na osovinu.
Kad stegneš na konus one prve dvije flanđe s velikim maticama, dalje sastavljaš bez ikakvih stegi: namećeš prvi, pa drugi red motika, te nastavak s duplom flanđom.

Malo potraži naprijed u temi, kak je (meni) bolje okrenuti motike. Ima i slika...
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Hvala na savjetima.
Freza je složena. Zadnji saraf (stezanje desnih noževa na osovinu) me namucio jedva sam stegao.

još je limeni dio je na razradi onaj kaj se pokreće i ravna zemlju (namakanje i ručna razrada).
Sve šarafe sam prije oprao u nafti, i ostavio da se saftaju. Prije stezanja sam sve namazao bakrenom masti sve šarafe, osovinu, cijev noževa kajle, sada se ne bi trebalo ništa zapeći ako bude trebalo skidati.
Nalio sam ulja 0.2L kako kaže manual ovog puta i sada je na čekanju da vidim da sve dihta i ne curi ulje..
To mi je možda bilo pametnije napraviti prije nego sam noževe vratio.
Lagere sam isto zamijenio kada sam već raskopao (60kn komad). Sada je baš utegnuta nigje lufta, i baš se fino okreće. Ako ne curi nigdje počinju radovi :).
Hvala na pomoći.
 

šoste

Novi član
Tu od
31 Ožu 2022
Poruka
4
pozdrav svima.
problem u inverteru muta kosor, nije htio ukapćati brzine naprijed-natrag pa sam rastavo mjenjač (slike u prilogu), kad sam rastavio vidio sam da je već netko brusio polugu koja pomiće zupčanik. Kad je inverter uključen prema prednjem zupčaniku onda sruže po njemu. moje mišljenje je da onaj utvrđivač poluge za ukapčanje nije bio dobro podešen pa zato nije poluga ukapčala napred nazad već je ostala na sredini i nije bilo ni jedne brzine. Ima li tko kakvo rješenje za navedeni problem?
 

Prilozi

  • !cid_180649da63d449f90f31.jpg
    !cid_180649da63d449f90f31.jpg
    53.5 KB · Pregleda: 21
  • !cid_1806498b6fac6665c311.jpg
    !cid_1806498b6fac6665c311.jpg
    19.6 KB · Pregleda: 21
  • !cid_1806498ddbafdda342f2.jpg
    !cid_1806498ddbafdda342f2.jpg
    33.6 KB · Pregleda: 21

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Zamijeni ovaj klizač (“vilicu”), a ovo kaj smeta slobodno pobrusi.
pogledaj kak izgledaju ona dva “nosa” koji ulaze u zupčanik. Eventualno ih pobrusi da dobe suprotnu kosinu (tak da su širji izvana), te dosjede na zupčaniku pogona.
Ovaj graničnik hoda ručice treba biti tak namješten da vilica drži malo napet zupčanik invertera.
 

Najnoviji postovi

Na vrh