• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

šoste

Novi član
Tu od
31 Ožu 2022
Poruka
4
molim te da mi malo detaljnjije pojasniš šta toćno treba pobrusiti na onim nosevima, šta bi to bila kontra kosina na nosu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Ako klizač nema puno lufta u vilici dovoljno ga je malo navariti i obraditi.
Ono kaj je zabrušeno na vilici je najvjerijatnije zupčanik obrusil ili neko ko je shvatil da tu zapinje iz nekog razloga.
 

Andro123

Novi član
Tu od
4 Svi 2022
Poruka
2
Pozdrav ljudi, zna li neko śta moze biti problem kad ulje ne dospjeva do lamela, muta stari tip je u pitanju? Ima ulja u mjenjaču, nije zadihtovan otvor, dalje nemam pojma.
 

Andro123

Novi član
Tu od
4 Svi 2022
Poruka
2
Zar stari model nije višelamelno kvačilo? Lamele se pregrijevaju i gasi se kultivator pri malo većem opterećenju
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Pozdrav svima,
freza je odradila dva frezanje i jedno košenje i ovog puta uletjela u ozbiljnije probleme.
Ovog puta je motor (LA300) prozvonio, taman kada sam krenuo kositi drugi put.
Na leru sam ga dovukao doma, vjerojanto nije bilo pametno, ali ga nisam mogao tegliti, bolje da on rikne nego ja.

Kada sam raskopao nasao sam sto se vidi na slikama. Risevi na cilindru se skoro pa ne osjete, ali se ipak osjete na nokat. Još nisam uspio skuziti odakle je ovaj metalni dio na klipu. Klip je izgreben izudaran na vrhu, tako da je zvonjava vjerojatno od toga.

Mogu normalno okrenuti i nis ne zapinje, ventili i klip se pomicu, ali se cuje zvonjava/lupanje/udarac.
Isao sam sarafcigerom po ventilima i klipu i definitivno zvoni/lupa na ventilima, tu se jace osjeti na uho.. Po tome bi prvo isao ventile provjeriti i zamijeniti.

E sada pitanja, kako skinuti ventile, kojim alatom ?
Zazor sam vidio kako se mjeri iz uputa, za podesavanje se skracuje ventil brusenjem vrha i sjedista ventila. To mi je najgore od svega...

Drugo pitanje. Kako znati da li samo karike ili klip+karike uz brusenje cilindra.
Po uputama kazu ako cilindar ima malo riseva..to malo je skroz neprecizno.

Alternativa je novi motor, što je najbolje trenutno uzeti kao zamjenu za LA300 ?

Nije mi jasno sto mu se dogodilo, ulja ima maksimum, sve provjeravam po PS-u, ide na slabu 2% mjesavinu (iako ne treba, neka je bolje podmazan), nije odradio ni 10 sati ove sezone, radio je super do sada. Jedino što nisam provjeravao zazor ventila (možda to) od kada sam ga kupio. Možda način rada.

Da li se trebaju raditi stanke kod radova ? Tipa svakih pola sata ? Znao sam raditi u komadu po sat sat i pol, da ga nisam s takvim načinom zaribao ?

Hvala na pomoći.
 

Prilozi

  • WhatsApp Image 2022-05-12 at 00.04.07.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-12 at 00.04.07.jpeg
    30.8 KB · Pregleda: 15
  • WhatsApp Image 2022-05-12 at 00.06.04.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-12 at 00.06.04.jpeg
    44.3 KB · Pregleda: 15

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Da nije otpal komad svječice?
Koliko se sjećam, onaj šeširić na vrhu ventila, se podigne šarafcigerm i zamakne u stranu da se oslobodi ventil.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Potrošene karike, risevi na cilindru. Što se toga tiče možda bi još šljakao sa zamijenom karika.
Ali o tom - potom, sad kad si djelomično otvorio motor treba otvoriti bočni poklopac i izvaditi klip. Vidjeti stanje klipnjače - ležajeve male i veće pesnice - radilica. Kad ustanoviš stanje nabrojenoga onda vidiš što dalje.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Naravno da može, samo se n a taj način NE može osposobiti za rad. :LOL:
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Ok, raskapam do kraja. Da bi ga skinuo prvo ga moram odšarafiti od getribe ?

Ovo kaj je bilo na klipu nije svječica jer sam ju pogledao i cijela je. Gledao sam karike za LA300 na webu i čini mi se da bi mogla biti dio najdeblja karika od tri, ali mi onda ima premalo riseva ako je karika pukla, ali je polupao klip lijepo po čelu.
Ovo sa ventilom mi nije baš jasno, ni slično nije puntu koji sam raskapao.
Pločice ventila su bile mila majka, u odnosu na ovo da treba brusiti ventil, iako znam da se i tamo znalo brusiti ako nije bilo pločica potreben debljine.

Pogledao sam okvirno cijene, jedino je radilica brutalno skupa. Još jedna nepoznanica je obrada. Moram kupiti neko pošteno pomično mjerilo.
S njim se može na vrhu izmjeriti ali kako po dubini cilindra, s čime to ?
Biti će ovo dobra škola. Da nisam pofrezao sada bih plakao, ovako dok sredim bude ručna kosa radila, to je ipak lakše nego štihača...
Hvala na pomoći.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,658
Sa pomoćnim mjerilom - šublerom se to ne radi! :unsure:
Mikrometrom za rupe!
Ali to ne možeš kupiti u špeceraju kao šubler i košta ohoho!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ma ne moraš skidati motor s a getribe, jedino ako možeš izvaditi radilicu kroz getribu.
Brineš se za ventile, kako premjeriti istrošenost cilindra, prije nego demontiraš motor, ustvari najprije ga trebaš skinuti sa gertibe. Otvoriti poklopac motora - otpustiti vijke klipnjače - izvaiti klip i stvari postaju jasnije. Kad to napraviš , imaš na uvidu klip , karike, malu, veću pesnicu i naravno radilicu.
 

allenp

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
48
Ekipa pozdrav,
imao sam jučer "malu" nesreću(svoju nespretnost/neznanje i neiskustvo na djelu) sa običnom izmjenom ulja.

Naima prema uputstvima sa stranice:
na stranici 14 piše da za diesel motor u filter zraka ide 0.27 litara ulja, a na nekoj kasnijoj stranici piše da je količina ulja u filteru zraka označena na unutrašnjoj strani filtera...

Prvo, nisam nigdje na unutrašnjosti filtera našao nikakvu oznaku količine ulja, vidio sam koliko je ulja bilo unutra kad sam filter skinuo ali sam mislio da je to premalo tj potrošeno jer je bilo cca 1 deci u pitanju...

Onda sam stavio tih 0.27 u filter i hondu upalio....
I tad kreće zlo i naopako, 30 sekundi pakla hehe.
Povukla je ulje iz filtera zraka u motor i krenula u iberturažu, dimila kao blesava radila, po zvuku sudeći, na jedno 4000-5000 okretaja (možda griješim ali tako mi je zvučalo) i nisam je mogao ugasiti, još je pritom i puklo jedno 4 puta iz auspuha uz pojavu plamena, kao kad na motosusretima turiraju motore da pucaju iz auspuha.
Normalno, kad sam se sjetio skinuti filter tj donji dio kućišta filtera zraka već je potrošila praktički sav višak ulja i spustila je obrtaje u normalu.
Tu sam je ugasio i ostavio malo da se hladi (nije bila prevruća ali onako, ugrijala se na brzinu ajmo reći).
Onda sam ponovo ispustio to ulje iz motora za slučaj da je nešto unutra pobrusila i bacila kakvu špenu u ulje... i pustio da se dobro ocijedi, ispirio taj ostatak ulja kompresorom i stavio novo ulje, ponovo...


Pustio sam je još jedno pola sata na miru, stavio isto tako malu količinu ulja kakva je i bila na početku u filteru, znači možda jedan deci ili manje..

Upalio je ponovo i pustio da radi na leru 5-10 minuta, onda opet ugasio i pustio, pa upalio i probao voziti.

Sve mi je djelovalo dobro i normalno kao i inače.

Samo me zanima jesam li pri toj iberturaži od cca 20-30 sekundi mogao "pojesti" motor na brzinu? Što mislite ima li većih posljedica za nju nakon ovog?

I drugo, koja je zapravo propisana količina ulja u filteru zraka i ima li ikakve oznake da ju vi znate? Po čemu se orijentirati kod iduće izmjene?

Hvala unaprijed.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ako filter nema označeno (za količinu) ulja iznutra onda ima izvana. Ulje iz filtra se ne troši, tako da staviš istu količinu koja je bila i prije.
Ili ako nema nikakve oznake, onda staviš do nivoa niže od uloška, uložak se ne smije dodirivati sa uljem.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,658
.....................
Ili ako nema nikakve oznake, onda staviš do nivoa niže od uloška, uložak se ne smije dodirivati sa uljem.
Ne znam od kuda ti ovo, ali uložak je nekoliko mm u ulju inače koja je svrha ulja u filtru?
O da, išao sam gledati da provjerim! :unsure:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Evo došao mi je pod ruku jedan filter od IMT506, izmjereni razmak od nivoa ulja do mrežice iznosi 22 mm, drugi jedan manji filter ima razmak od 14 mm.
IMG_20220608_110326[1].jpg

Ovo je jedan filter od diesel motora koji je nešto drugačiji, mrežicu nisam vadio, ali se na slici vidi rupa na koju ulje se preljeva iz centralnoga dijela u preostali dio šalice filtra. Isto tako se na toj rupi NE vidi mrežica, znači da je nivo ulja niži.
IMG_20220608_110340[1].jpg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,658
Izvadi mrežicu iz ovog dizel filtra (sa dva prsta) i usporedi sa vanjskim markerom za razinu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
U mene prozirna čaša...... sad vidim da ima i osa unutra.... vreme je za servis :unsure:

 

Najnoviji postovi

Na vrh