• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

Mrva01

Novi član
Tu od
24 Ruj 2023
Poruka
14
gdje se stela taj kuplung da bolje pritisne lamele kad pustam rucicu, sve radi jedino kad ubacim u trecu brzinu na laganom usponu pocne proklizavat lamela, i cini mi se kad pokusam orati roto plugom, htio bih i malo podesiti i da mi se lakse stisce rucka kuplunga, dosta je tvrd. Ne znam gdje se to podesava, moze slika hvala ljudi! univerzal gore na slici
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Pozdrav,komsija mi ima mtk muta gorenje kosor,mjenjac ga zeza,kad je prosle godine kosio sa njom izdao ga je.Zeza ga to da hoce samo u jednu brzinu a to je sad kad su okrenute rucke u rikverc i to ko neka bas spora brzina,kad saltam imam osjecaj da uklopi al nema reakcije kad pustim kvacilo,on kaze da je stezao onaj saraf 10mm sa desne strane mtk(kad su okrenute rucke) sto steze polugu od saltanja i tako bi dobijao brzine sad ne moze nikako da uhvati ni jednu brzinu sem tog rikverca. Sta bi moglo biti ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Rastavite prije nego nastane ozbiljna šteta...
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Rastavio sam zadnji dio kod kardana,kako izvuci onu ko blokadu sto jebispod rucki da skinem gornji poklopac,ovdje ima ova osovina pogona,da li treba na njoj bit ovaj zupcanik prvih cenat zguljen ili je to sto zeza?
1000001508.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Tak mora biti. Tu ide kandža za transportnu (4.) brzinu.
Provjeri kak izgleda gornja osovina s biračem brzina. Tam imaš jedan fiksni (1.) i jedan dupli pomični zupčanik.
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Na toj gornjoj osovini su meni na oci dobri zupcanici jesu malo na pocetku sa prednje strane malo osteceni ali gore su svi citavi ne fale zubi nit ista.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Pogledaj kak se šalta. Ak ne uzubljuje u 1., onda treba skinuti taj zupčanik i pogledati kak izgleda iza.
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Evo imam pitanje ovaj gore klizni mali zupcanik kad se pomjeri skroz prema motoru od mtk onda mi ne prenosi dole na donji klizni zupcanik,a donji klizni je ostecen sa prednje strane,kako se vadi donja osovina da zamjenim taj klizni zupcanik i da li ovaj gornji treba da ima hoda na svojoj osovini oko 1 cm ? 1000001565.jpg 1000001566.jpg
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Pozdrav,
trebam pomoć, ako ne uspijem riješiti ostaje mi promijeniti motor.
Ako tko ima LA300 možete pomoći s informacijom, na koliko okretaja su Vam poštelani šarafi za leptir i za diznu minimuma ?
Imam problem s karburatorom i rekao bih prebogatu smjesu na mojoj muti kosor.
Nikako da ga poštelam da to radi duže kako treba.

Prije početka radova ove godine, odradio sam zamjenu ulja, drugo nisam ništa radio.
Muta je upalia je ok nakon malo potezanja, ali se cijelo vrijeme zaletala, što se prije nije događalo.
Kada sam ju ubacio u brzinu i poceo kositi radila je mirno i normalno primala gas.
Odradio sam 2 sata košnje. Kada sam završi skinuo sam karburator i ocistio kanalic i diznu minimuma, bilo je tkanine ili papira na tom kanalicu. Glavna dizna je bila cista lagano se moze puhati kroz nju. I tu kreće prava muka. Nikako da proradi kako treba. Nikakvo stelanje ne pomaže.
Na kraju idem zamijeniti svjecicu, iako je nova od prošle godine NGK BP4HS, (bila je skroz crna kada sam ju izvadio, iskra nikakva).
Stavio sam drugu isto od prošle godine NGKBP5HS (ali čistu). Šarafe sam stavio na 3 puna okreta i za otvor leptira i za iglu minimuma, prije paljenja.Primila je od prve i normalno je radila (nisam se usudio dirati). Tako sam jučer odradio 2.5-3 sata bez prestanka, košnje i frezanja s roto plugom.

Danas nastavak. Ujutro sam izvadio i očistio svječicu (opet je bila crna). Vise se ne sjećam da li sam ujutro išta štelao po njoj, ali uglavnom upalio sam ju i odradio 3 sata frezanja roto plugom, nisam htio stati kao da sam znao da će opet biti problema. Radila je cijelo vrijeme ok. Napravio sam stanku do navečer.

Kada sam se vratio, uspio sam ju upaliti ali radi koma dosta dimi i puca i radi kao da ce crknuti.
Tu sam se pokušavao svašta, prvo svaki pokušaj skidanje svječice i čiščenje, svaki puta kada je radila je zacrnila svječicu, a u par navrata kada je bilo teško upaliti je bila mokra od benzina..
Jedino što sam uspio podesiti je da radi dobro na leru, ali čim se da malo gasa počne se gušiti ili krepa (tada je saraf za smjesu bio skoro skroz zatvoren....
U dva tri navrata guranjem polugice leptira prema van (zatvaranje) sam dobio da je od crkavanja krenula raditi dobro...
Iskra na svječicama je jaka (nakon što ih se očisti).
Obzirom da jedino što mi je uspjelo uzeti ću nove svječice i probati ponovo....
Jedino što nisam skidao glavnu diznu, ali puhnem kroz nju lako.. a i kada potežem a ne upali, curi mi gorivo na polugici čoka (znaci da povlači benzin).
Može savjet kako naštelati taj karburator ? Da li se šaraf za samu diznu minimuma (ne šaraf igle) može podešavati ili ga treba zašarafati do kraja.. tak je kod mene...
I još jedno pitanje, opcija motora koju sam već razmatrao ali uvijek je ovaj proradio do sada pa je ostalo tako.
1. Loncin G200F-A52-EUV 4.1KW (5.5KS) da li bi bio preslab (LA300 ima 300cc ovaj 196cc) sumnjam da imaju istu snagu obzirom na kubikazu.
2. Loncin G270F-A21-EUV ili G390F-A15-EUV. Razlika u cijeni je jako mala, pa bi rađe jači motor.
da li se mora mijenjati i kuplung, ako recimo limitiram gas na 60-75% da ne skrsim lamelu ?
3. CH270 LOMBARDINI c.23 S5 ovaj ima 7ks što je bolje od 1.opcije.
4. MOTOR CH395 LOMBARDINI 25.4mm S5 9.5KS možda najbolja opcija...cijena skoro ista u odnosu na točku 2.
Da li su ovi svi plug and play obzirom da dolaze s prirubnicom ?
Hvala na pomoći.
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Ti imaš prebogatu smjesu zraka i benzina, lijepo si i slikovito opisao da benzin curi (ja bi dodao skoro na sve strane). Pozabavi se malo i filterom za zrak možda je djelomično zaštopan.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Taj motor je veliki potrošač benzina i kad se uzme u obzir da ga šarafa netko ko ima pristup kao da je to neki trimer ili motorka. Karburator je uvijek glavni krivac za nikakav rad motora. Motoru je potreban servis koji je bio napravljen kad je bio novi i sad se od njega očekuje da radi kao kad je bio novi samo ako se nešto pročačka oko karburatora. :rolleyes:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Pa dok mi je prije sad več dosta godina, otac od starijeg zeta dopremio takav stroj u dvorište, jer ga je kupio kao neispravnog i nepopravljivog, ja sam ga "kresnuo" prvenstveno iz znatiželje i inata još istoga dana. U narednih dva dana sam ga totalno filigranski sredio i onda je par godina radio u obradi 11000 kvadrata liješnjaka od naše "omladine". Kvaka je u tome da se prethodni vlasnik i njegovi serviseri nisu mogli tome načuditi, čudili su se kak piceki glisti, da je glupi električar oživio ono kaj nisu mogli dokazani i razvikani serviseri... Meni je to bila nova mala škola života i dodatni vjetar u leđa 😈🙃
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,902
Ti imaš prebogatu smjesu zraka i benzina,....
Zapravo podtlak "vuče" previše benzina! Provjeri diznu (ili iglicu dozator, ne znam koji rasplinjač imaš) koja ulazi u cijev zraka tamo gdje je leptir.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Evo ga još jedan sa igličastim karburatorom. Osposobiti motor da radi besprijekorno sa nekim šarafima na karburatoru to bi bilo najjednostavnije za svakoga ili eventualno zamijeniti svećku.
Treba malo zaviriti u prostor motora gdje se odvija sagorijevanju. I kao prvo očistiti nakupine čađe na glavi, bloku,ventilirane, ispušnih kanalu, garež na ventilima potom ih ošlajfati i podesiti zazor, očistiti odušak motora. Pitanje glasi kada je to učinjeno?
Treba osposobiti da motor prodiše a ne ga zagušivati nekim vijcima izvana. Da treba i to ali prije toga treba napraviti što sam več napomenuo. 😎
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Na @brgud - ov napis ja bi dodao da bi bilo dobro prije "svega nabrojanog" izmjeriti kompresiju tog motora, pa "sve to napraviti" pa ponovo izmjeriti kompresiju.

Bilo bi mi drago da nam i da povratne informacije. 🤗

Kao da se uvriježilo mišljenje u narodu da je dovoljno imati strojček i tjerati ga do iznemoglosti, nije ga potrebno "održavati".
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,902
Ne znam na kojem sam motoru imao sličan problem, bilo je to davno, sredio sam tako da sam kroz diznu provukao jednu licnu i smanjio ulaz goriva u motor.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Da dam malo konteksta.
Pretprošle godine (lipanj 2022) sam na motoru napravio generalku, nakon što se nešto odlomilo u njemu i dok sam ga dovukao do kuce je zacvikao. Kada sam ga otvorio našao sam metalni dio na vrhu klipa, nisam uspio detektirati od kuda se odlomio taj komad (zaobljen kao da je od karike, ali deblji, nije od karika niti od usisnog ventila, ostaje da je došao nekako kroz usis, ali prije nego što je počeo zvoniti je nešto puklo u motoru, tako da jedino ostaje da je povukao navedeno kroz usis. Da je tada cilindar dobio, zamijenio bih motor. Motor je potpuno opran, zamijenjene su karike,ispušni ventil, podešeni zazori ventila, sve je fino podmazano, da nije suh kod pokretanja, zamijenjeni su naravno svi dihtunzi, nova svječica. Nakon remotna je radio ok i palio ko mina.

Na početku sezone (2023) sam zamijenio bobinu, nakon problema s paljenjem.

Samo da dodam da imam vanjski filter, a nakon što sam našao da je minimum dizna zaštopana, sada sam ih dodao dva u seriju. U časici karburatora nije bilo vidljivog smeća. Kada sam ga tek kupio nakon doljevanja goriva odmah sam morao čistiti karburator. Hrđe iz rezervoara je bilo do otvora za dizne na dnu čašice. Od tada je filter mijenja svake godine....

Ti imaš prebogatu smjesu zraka i benzina, lijepo si i slikovito opisao da benzin curi (ja bi dodao skoro na sve strane). Pozabavi se malo i filterom za zrak možda je djelomično zaštopan.
Ok, filter zraka sam oprao na početku kada sam ga nabavio. poslije samo sam pazio da ima dovoljno ulja. Ako sam dodao previše ulja u filter možda bi to moglo utjecati ? A benga na polugici čoka, jedino moze doci od glavne dizne, benga koju motor nije posaugao.
Tu mi je palo na pamet da kompresija ne valja, ali kako je onda u dva dana radio po 3 sata, maksimuma gasa tamo gdje je kraj sajle (pored bobine) je i dalje limitiran (nakon generalke) da se osiguram od preforsiranja.
Tako je radio sa rotoplugom i rotokosom. Da je kompresija u pitanju ne bi mogao nis raditi s njime...
A onda sam se sjetio da je svječica mokra kod potezanja špage kada ne upali, znaci ipak vuce gorivo...
Zapravo podtlak "vuče" previše benzina! Provjeri diznu (ili iglicu dozator, ne znam koji rasplinjač imaš) koja ulazi u cijev zraka tamo gdje je leptir.
1712483670308.png
Ovo je karburator, slika od 06.2021.Sada vise nema diht mase kada su promijenjeni svi dihtunzi.
Što gledam kod iglice, navoj je ok normalno se steže i otpušta, vrh joj nije potrgan ?
Jedino kada sam čistio diznu, kako nemam kompresor, tj. imam kompresor od frižidera, pa sam uzeo od UTP parice bakrenu žicu, jer je taman ušla u rupu i s njom očistio to što je zaštopalo diznu kada se zaljetao od prvog pokretanja ove godine i onda na vakum provjerio da je sve prohodno.
Na karburatoru šaraf gdje ide dizna minimuma da li se on može podešavati ? Obzirom na gumeni prsten izgleda da se jedino može zašarafiti ? Nisam u manual-u nigdje našao da se (crveno označeno) može štelati.

dizna.png
Na kraju jedino što nisam dirao glavnu diznu. Ako ide zrak kroz kada puhnem u nju da li je to ok ? Bojim ju se otvoriti da kod šarafljenja ne oštetim pa sam to izbjegavao raditi..
 

Najnoviji postovi

Na vrh