• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Očistio karburator. Smanjio gorivo u smjesi na vijku (zategnuo sam ga) i sad ima snage i s filterom. Morao sam malo dignut ler gas jer se gasio. Svjećica je još čađava malo ali radi.
 

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Očistio karburator. Smanjio gorivo u smjesi na vijku (zategnuo sam ga) i sad ima snage i s filterom. Morao sam malo dignut ler gas jer se gasio. Svjećica je još čađava malo ali radi.

A taj cetrifugalni gas isto radi vidio sam. Bio se otkačio feder.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: gorenje (struc) MUTA

A taj cetrifugalni gas isto radi vidio sam. Bio se otkačio feder.
svićica ti je najvažnija.nju moraš dovest do toga da bude boje svijetlije čokolade,i suve smedje čadje na njoj,a ne mokru i crnu,ka da si ju u šporko ulje ugura.ako je presvijetla,opet nevalja.tad je smjesa siromašna.kad to obaviš,upali traktor,i odvidaj onu vidicu,koja steže polugicu za osovinu centrifugalnog regulatora.upališ,smanjiš gas staviš lipo da se samo namisti kako mu valja i onda stegneš.tako je meni bilo.netko je brlja po tome i krivo namistija položaj.i onda mi je proda traktor.ja otpustim tu vidu,pustim da se sve samo od sebe namisti i u tom položaju stegnem,dok je motor radija na (urednom) minimumu.u mene je bio feder kojim se ta poluga vraćala,i on me je neko vrime izludjiva.dok nisam shvatio da je taj feder stavio bivši vlasnik i da ga je izvadija iz kemiske olovke.kad sam skinija feder,stavija karb na minimum,otpustija centrifugalni regulator i ponovo ga stega u položaju kakav je sam sebi izregulirao.poslje toga motor palim na po ćoka,i nakon 3-5 sekundi ga vraćam.većinom upali iz prve,da ga ne ureknem!traktor je puno puta naletija na tvrdo,i neznam jel mi se jednom ugasija.da pali iz prve mora bit "vodostaj" goriva u čašici 10 mm od vrha čašice.na toliko plovak mora zatvarat,i na toliko ga održavat.inače usis vuče više ili manje goriva i nemaš dobar rad,niti pali kako triba.ako ti na karbu negdi vuče falš zrak sredi to.napravi novi navoj ili nešto tako.tebi je tu najvjerovatniji kvar,jer filter zraka je tako napravljen da daje točno odredjeni otpor dobivanju zraka i taj otpor onda vuče točnu količinu goriva.ako ti motor pali,i radi mirno u leru,vjerovatno je samo raštiman.kad na leru brljavi,to je već lošiji znak.filter goriva je obavezan!!jer ti rezervoari hrdjaju,i svašta pliva put dizni.a i ako se začepi vidiš prazan filter..
 

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Re: gorenje (struc) MUTA

Pozdrav

Inace sam u posjedu MTK Muta gorenje noviji tip s kopcanjem prikljucaka na dva vijka ne znam koij je tocno model ali mislim da je maestral ima speru i kocenje svakim kotacem pojedinacno.
Muta je prije bila u vlasnistvu mog djeda i kupljena je rabljena i slagana imala je DMB la 300 motor koij smo na kraju palili uz pomoc elektro motora i plosnatog remena kad bi poludili od cukanja.
Kad nam ju je djed poklonio i kad je dosla u zagreb skroz je rastavljena i izmjenjeni su svi lezajevi i sve sajle su podmazane i dovedena je u red.
Motor je zamjenjen kineskim dizelom KAMA 186f :icon_smile: nazivne snage 10 konja i staje na milimetar i nije bilo potrebno nikakvih dorada,moja muta ima konusnu suhu spojku s konusnim "talijanskim"prihvatom, a motor je kupljen u bjelovaru u ducanu.Koristim ga vec cetvrtu godinu i nikakvih problema nisam imo,svake godine promijenim ulje i to je to nakon zime pali iz prve a savjet u prodavaoni je bio uz cigaretu ga pali i uz cigaretu gasi i nakon rada spulu povuci dok ne dode do otpora jer su onda ventili zatvoreni te ne ulazi zrak i tako ju ostavljam do iduceg rada.Koristim ju inace za frezanje oko 400kvadrata vrta i ujakovih 600 i košnju s kosom s grebenom cija je unutrasnja sirina 125cm oko 2000 kvadrata.
Problem sam imo prve godine sa kopcom za ukljucivanje prikljucaka koja je izbacivala iz rada,dok nisam skuzio da je neko prilikom montiranja prikljucka ostavio kopcu vani i krivo oslonio vratilo prikljucka i pritezo dok nije pomaknu vratilo prema unutra na zupcaniku koij je samo upresan nema ni pera ni nista i na taj nacin kopca nije hvatala onu kuglicu sto drzi u ukljucenom polozaju.
Bubamarac procito sam cijelu temu mislim da si negdje reko da na svojo frezi skroz spustas onu sipkicu za dubinu freze da ti ide sto dublje u biti radis suprotno jer kad je sipkica skroz vani onda je nagib "onog plugica u frezi plugica hvataca ili kako se vec zove" maksimalno zakrenut i vuce frezu prema dole a kad je skroz dole spusten onda je horizontalan i ja ga stavljam na to samo kad poravnavam na kraju jer inace ti neda da ga dublje zabijes bar je tako na mojoj.
Dok sam gledo prije za servis la 300 motora mislim da je njegov najveci problem bio u duzini usisne grane i njenoj visini te nemogucnosti stvaranja dovoljnog podtlaka ( uz sve ostalo ) a lombardini taj motor jos par puta razvio (nakon sto su prodali licencu DMB-u) su ga usavrsili i to je navodno vrhunski motoric.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Re: gorenje (struc) MUTA

može li muta specijal sa DMB la300 motorom potrošiti rezervar goriva,ili makar pola?ne pitam smije li potrošiti toliko nego može li
 

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
Re: gorenje (struc) MUTA

može li muta specijal sa DMB la300 motorom potrošiti rezervar goriva,ili makar pola?ne pitam smije li potrošiti toliko nego može li
ako ima u rezervaru ona ce potrositi e sad na sta si mislio konkretno to nevidim u pitanju
 

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Re: gorenje (struc) MUTA

svićica ti je najvažnija.nju moraš dovest do toga da bude boje svijetlije čokolade,i suve smedje čadje na njoj,a ne mokru i crnu,ka da si ju u šporko ulje ugura.ako je presvijetla,opet nevalja.tad je smjesa siromašna.kad to obaviš,upali traktor,i odvidaj onu vidicu,koja steže polugicu za osovinu centrifugalnog regulatora.upališ,smanjiš gas staviš lipo da se samo namisti kako mu valja i onda stegneš.tako je meni bilo.netko je brlja po tome i krivo namistija položaj.i onda mi je proda traktor.ja otpustim tu vidu,pustim da se sve samo od sebe namisti i u tom položaju stegnem,dok je motor radija na (urednom) minimumu.u mene je bio feder kojim se ta poluga vraćala,i on me je neko vrime izludjiva.dok nisam shvatio da je taj feder stavio bivši vlasnik i da ga je izvadija iz kemiske olovke.kad sam skinija feder,stavija karb na minimum,otpustija centrifugalni regulator i ponovo ga stega u položaju kakav je sam sebi izregulirao.poslje toga motor palim na po ćoka,i nakon 3-5 sekundi ga vraćam.većinom upali iz prve,da ga ne ureknem!traktor je puno puta naletija na tvrdo,i neznam jel mi se jednom ugasija.da pali iz prve mora bit "vodostaj" goriva u čašici 10 mm od vrha čašice.na toliko plovak mora zatvarat,i na toliko ga održavat.inače usis vuče više ili manje goriva i nemaš dobar rad,niti pali kako triba.ako ti na karbu negdi vuče falš zrak sredi to.napravi novi navoj ili nešto tako.tebi je tu najvjerovatniji kvar,jer filter zraka je tako napravljen da daje točno odredjeni otpor dobivanju zraka i taj otpor onda vuče točnu količinu goriva.ako ti motor pali,i radi mirno u leru,vjerovatno je samo raštiman.kad na leru brljavi,to je već lošiji znak.filter goriva je obavezan!!jer ti rezervoari hrdjaju,i svašta pliva put dizni.a i ako se začepi vidiš prazan filter..


Mislim da nije problem u federu. On izgleda kao da je iz kemijske ali takav je original. Sad mi ima snage otkad sam osiromašio smjesu. Svjećica je malo suho čađava ali rekli su mi da ako sve radi da ne diram ništa. Pratit ću još malo.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Pozdrav

Inace sam u posjedu MTK Muta gorenje noviji tip s kopcanjem prikljucaka na dva vijka ne znam koij je tocno model ali mislim da je maestral ima speru i kocenje svakim kotacem pojedinacno.
Muta je prije bila u vlasnistvu mog djeda i kupljena je rabljena i slagana imala je DMB la 300 motor koij smo na kraju palili uz pomoc elektro motora i plosnatog remena kad bi poludili od cukanja.
Kad nam ju je djed poklonio i kad je dosla u zagreb skroz je rastavljena i izmjenjeni su svi lezajevi i sve sajle su podmazane i dovedena je u red.
Motor je zamjenjen kineskim dizelom KAMA 186f :icon_smile: nazivne snage 10 konja i staje na milimetar i nije bilo potrebno nikakvih dorada,moja muta ima konusnu suhu spojku s konusnim "talijanskim"prihvatom, a motor je kupljen u bjelovaru u ducanu.Koristim ga vec cetvrtu godinu i nikakvih problema nisam imo,svake godine promijenim ulje i to je to nakon zime pali iz prve a savjet u prodavaoni je bio uz cigaretu ga pali i uz cigaretu gasi i nakon rada spulu povuci dok ne dode do otpora jer su onda ventili zatvoreni te ne ulazi zrak i tako ju ostavljam do iduceg rada.Koristim ju inace za frezanje oko 400kvadrata vrta i ujakovih 600 i košnju s kosom s grebenom cija je unutrasnja sirina 125cm oko 2000 kvadrata.
Problem sam imo prve godine sa kopcom za ukljucivanje prikljucaka koja je izbacivala iz rada,dok nisam skuzio da je neko prilikom montiranja prikljucka ostavio kopcu vani i krivo oslonio vratilo prikljucka i pritezo dok nije pomaknu vratilo prema unutra na zupcaniku koij je samo upresan nema ni pera ni nista i na taj nacin kopca nije hvatala onu kuglicu sto drzi u ukljucenom polozaju.
Bubamarac procito sam cijelu temu mislim da si negdje reko da na svojo frezi skroz spustas onu sipkicu za dubinu freze da ti ide sto dublje u biti radis suprotno jer kad je sipkica skroz vani onda je nagib "onog plugica u frezi plugica hvataca ili kako se vec zove" maksimalno zakrenut i vuce frezu prema dole a kad je skroz dole spusten onda je horizontalan i ja ga stavljam na to samo kad poravnavam na kraju jer inace ti neda da ga dublje zabijes bar je tako na mojoj.
Dok sam gledo prije za servis la 300 motora mislim da je njegov najveci problem bio u duzini usisne grane i njenoj visini te nemogucnosti stvaranja dovoljnog podtlaka ( uz sve ostalo ) a lombardini taj motor jos par puta razvio (nakon sto su prodali licencu DMB-u) su ga usavrsili i to je navodno vrhunski motoric.
nije ti do dužine onog usisnog kolina.dugo je da bi bilo vruće.da bi se gorivo šta više ugrijalo i smišalo sa zrakom,isparavanjem.loše radi ako "otpor povlačenju zraka i goriva nije dobar"dakle,klip ide doli,stvara se podtlak,filter zraka čini otpor,dok filtrira zrak,taj otpor vuče i gorivo.dakle bitan je uredan filtera najbitnija je visina goriva u čašici!!zašto?jer se gorivo vuče kroz dizne,one imaju rupice,i ako "vodostaj" nije uredan,gorivo vuče preteško.sam zrak.ili ga vuče prelako.previše.

taj motor ima loš rezervoar,koji hrdja(obavezan filter).ima lošu struju,sa platinama.to i nije bija takav minus dok je bog po zemlji hoda,i dok su platine valjale.danas su tempirane na sat rada.nakon toga pucaju,ka cvrčak.
kako sam ima čut ni elektronsko paljenje za njega nije baš neka srića.i naravno,mala rebra,i loš odvod topline.tako da je dok dur-dur.ali ipak je to željezarija 70tih i durat će duže od ovih novih.bar se nadam:(think):


mene zanima ima li netko da je napravio kakav alat za vadjenje krumpira s mutom?vidija sam u jednog lika nekakav plug,koji ima nekakve šipke kroz koje se zemlja prosije a krumpir izvadi.on ima labinca greeny,15tak konja dizel.duplo jači od mog.bi li se taj njegov priključak da zavidat na staru mutu?da odvidam onaj dil di se uštekaje vučna freza i u njegove rupe zavidam taj plug.on ima rupu kroz koju može proć kardan koji bi onda virija,kad se skine prihvat za frezu.ili da od komada cijevi radim takav plug.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Re: gorenje (struc) MUTA

Pozdrav svima na forumu :)
Da li mi neko može reći koliko ulja ide u mjenjač od motokultivatora muta gorenje(okrugli priključak što ima) i koje je ulje,najbolje za mjenjač...mislim koja marka ulja?
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: gorenje (struc) MUTA

Pozdrav svima na forumu :)
Da li mi neko može reći koliko ulja ide u mjenjač od motokultivatora muta gorenje(okrugli priključak što ima) i koje je ulje,najbolje za mjenjač...mislim koja marka,čije ulje?
ne sićam se točno.ali nekako mi je u sjećanju da ide oko 2 litre.nebitno.imaš šipku od ulja ka u autu.ide izmedju 2 zareza.:icon_e_wink:
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Re: gorenje (struc) MUTA

ne sićam se točno.ali nekako mi je u sjećanju da ide oko 2 litre.nebitno.imaš šipku od ulja ka u autu.ide izmedju 2 zareza.:icon_e_wink:

Hvala ti, evo piše tako na forumu sad sam čitao hipenol 90 i da ide cca. 2l u mjenjač...
malo da se nadovežem na rotacioni plug....ja ga imam i orem s njim zapravo ne orem nego frezam jer je on puno bolji (duublje obradi zemlju od freze) nego freza imam i frezu za mutu nije ni ona loša ali ovaj je po meni duplo bolji...samo nije nikako za orat prvi put nego preore se ili traktorom ili onako uskopa ručno i kasnije sa rotacionim plugom jako dobro se ore-freza :)
 

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Re: gorenje (struc) MUTA

mene zanima ima li netko da je napravio kakav alat za vadjenje krumpira s mutom?vidija sam u jednog lika nekakav plug,koji ima nekakve šipke kroz koje se zemlja prosije a krumpir izvadi.on ima labinca greeny,15tak konja dizel.duplo jači od mog.bi li se taj njegov priključak da zavidat na staru mutu?da odvidam onaj dil di se uštekaje vučna freza i u njegove rupe zavidam taj plug.on ima rupu kroz koju može proć kardan koji bi onda virija,kad se skine prihvat za frezu.ili da od komada cijevi radim takav plug.

Bubamarac imas ovo za mutu za vadit krumpir a i slicno je onom sta si opiso
http://www.struc-holding.com/muta/index.php?id=products&catid=[pblock3.category]&pid=155&language=EN

Ovo o roto plugu bi ti sigurno bilo bolje od frezanja za ovo sto ti zelis i zna ih biti za okrugli prikljucak traze oko 1000 kuna za njih.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Re: gorenje (struc) MUTA

ne sićam se točno.ali nekako mi je u sjećanju da ide oko 2 litre.nebitno.imaš šipku od ulja ka u autu.ide izmedju 2 zareza.:icon_e_wink:

Pokušao sam danas promijeniti ulje u mjenjaču od Mute ali ipak sam odustao jer ima nekoliko šarafa koji bi mogli biti od ulja pa nisam htio riskirati da nešto ne sje...(staro je to pa prilikom odvrtanja može doći i do pucanja i onda problemi bezveze...)a uskoro će kupljenje sijena a na njemu mi je obrčalnik(grabilica za sijeno)...nego sam nadolio hipenola 90 B oko 0,9 litara(valjda je uvijek nedostajalo toliko,polovnog sam kupio i ne vjerujem da je bivši vlasnik to ikad mijenjao ali opet ko zna možda i jest) je stalo još s tim da sam malo stavio iznad maksimuma ulje inače tako mi je i u autu i bolje da je malo više nego knap.
Još da se nadovežem na priču sa ovog foruma o paljenju...moram reći da i nemam baš toliko problema s paljenjem motora iako jest na početku ponekad treba okrenut i nekoliko desetaka puta ali nekad upali i iz prve poslije par mjeseci nepaljenja...motor je ACME proizvodnje mislim 89-te godine....jedino što mu je mana prilikom paljenja dok s malo ne zagrije par minuta ako to ne sačekaš krči dok se prvi put ne ubaci u brzinu...a poslije prebacuje normalno bez zvukova...ako neko zna o čemu se tu radi molio bi da mi kaže ?
 
S

staffmen

Guest
Re: gorenje (struc) MUTA

može li muta specijal sa DMB la300 motorom potrošiti rezervar goriva,ili makar pola?ne pitam smije li potrošiti toliko nego može li

kak to mislis?!

moze on potrosit i 100l ak stalno tocis
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: gorenje (struc) MUTA

može li forumaš postavit pitanje,(koje će svi razumit i otprilike isto odgovoriti??može ako zna.:icon_twisted:
:(nod):
izvinjavam se forumašu.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: gorenje (struc) MUTA

Bubamarac imas ovo za mutu za vadit krumpir a i slicno je onom sta si opiso
http://www.struc-holding.com/muta/index.php?id=products&catid=[pblock3.category]&pid=155&language=EN

Ovo o roto plugu bi ti sigurno bilo bolje od frezanja za ovo sto ti zelis i zna ih biti za okrugli prikljucak traze oko 1000 kuna za njih.
ma gleda sam nešto,....
ja sam komplikator i ziheraš.
ulaganje novca u proizvodnju (kojeg nemam), i to još u poljoprivredu,nije kockanje nego ludost,u situaciji kad ti vlastita vlada sve čini da nikako nemožeš od bilo čega pristojno živiti.osim od politike ili kriminala..
u nas bi i bill gates zatvorija obrt za godinu dana..

ja nemam nikakvih aspiracija bilo kakve prodaje i 1000kn ne namjeravam uložit u poljoprivredu.plug već imam,dobija sam ga skoro mukte,i tribam ga preradit za nakačit na mutu,i da mi može šta šarolikije poslužiti.ja nisam ni poljoprivrednik,niti živim na selu,ja sam samo amater s "vrlo velikom baštom",i nekakvim starim traktorom.nikad nisam proda ni jednog krumpira,vjerovatno ni neću.ove godine smo sestra i ja sadili za nas krumpir,na nekih 600tinjak kvadrata.plug ću tako i tako priklepavat na mutu,da mi se dogodine ne dogodi da moram cili dan radit redove za krumpir motikom.ako se plugom budu dali i zagrnit,i povadit-bingo!!ako ne budu probat ćemo ih bar zagrnit plugom.jer je zemlja sipka,nebi tribalo bit problema.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Re: Gorenje Muta

Pozdrav svima, da malo ozivimo temu... Imam Gorenje Muta motokultivator stariji tip, benzinac... Kod frezanja ponekad freza ko lud a ponekad ko da lamela ne odvoji do kraja, odnosno ne okrece ni kotace ni frezu, dignem frezu van onda krene opet spustim frezu i stane. Kod kose se to tak ne osijeti... I jos jedan problem, ona dva vijka gdje je zasrafljen kurburator, kod jednog mi se obrajsao navoj, m8 je u pitanju, i onaj sa desne strane koji ne dolazi s donje strane van. Cini mi se pretanka stijenka da narezem m10 pa me zanima jel itko imao takav problem i kako ga je rijesio i gdje bi se mogao naci taj gornji dio kurburatora. Sve vise sam pri volji staviti neki dizel, kolika im je cijena? Kakvim su se pokazalu kineski? Mislim da je to za sad to...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Re: gorenje (struc) MUTA

Koja kosa osim orginala paše na ovaj stroj?


dsc0037o.gif
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Re: gorenje (struc) MUTA

Pozdrav svima .
Ja ima malo stariji tip Muta gorenje i mogu reci da je veoma izdrzljiva i zahvalna masina.
Moja ima motor od 14ks.
A za ove nove ne znam ali barem lijepo izgledaju.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: gorenje (struc) MUTA

Koja kosa osim orginala paše na ovaj stroj?


dsc0037o.gif

uz redukciju priključnu trebala bi pasati od IMT-a,
stari tip mute i rapida, od Labina nebi preporučio jer se dosta štopa u velikoj travi.
A zašto misliš stavljati kosu drugog proizvođača?
 

Najnoviji postovi

Na vrh