• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav, zanima me koje ulje je preporuceno stavljati u motor Acme benzinac? Dal je dobro Inino delta 3? I da li je problem ako se ulja mjesaju? Jer ima ulja, ali treba dotociti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Pa u motor ide manje od litre, a mijenja se na 10-tak sati. Zakaj ga dolijevati, bolje ga zamijeni.

Ide ili Delta5 ili Super3/5.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pa više od 30 leta sam u mehanici ali zamjena ulja na 10 sati,pa to ak radiš dva tri dana po par sati zamjena ulja :icon_pray:.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Pročitaj upute za te motore koji se podmazuju bućkanjem, i nemaju filtera (upute LA300).
Nisam ja to izmislil. Samo navodim kaj tam piše.
Za dizele, koji imaju pumpu i filtraciju, to je oko 50-tak sati (neznam točno).
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ajde pusti šta piše(piše i na plotu p...)ali realno u praksi ujutro zameniš ulje i radiš ceo dan i več potrebno ponovo menjat ulje.To ide samo u teoriji ali u praksi ja skoro ne poznam nikog da bi uvažavao ovaj interval zamjene,pa i ja sam među njima.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Nisu mnogi, pa onda pljuju motore koji se razlete.

Kod mene su mijenjali otprilike jednom sedmično (to je bilo po 15-20 sati rada kad se kosi) i vjerujem da je jedan od razloga što se začepio onaj kanalić za podmazivanje koji je dalje doveo do toga da klipnjača ode napolje.

Svi pametovali da znaju šta rade, šta dijete zna o intervalima zamjene, pa eno sad motor čeka da se nađu neke pare za sređivanje.
Kačio sam već slike na temi o labinu, a dalje neka svako odluči da li je jeftinije u sezoni uzeti kanticu ulja koliko treba pa mijenjati redovno ili tražiti novi motor.

http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=1088416&postcount=3619
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Da, ali 1.2 l je skoro duplo više nego što ide u stare motore pa je i kapacitet ulja da primi nečistoće a ostane upotrebljivo veći.

Za LA300 je oko 0.6 litara, a za AL290 i AL330 oko 0.75 litara. Jednostavno, tako su pravljeni motori prije 40-50 godina. Malo ulja, češća zamjena i opleti.

Na novim su ti nedostatci ispravljeni da motor bude manje osjetljiv na isto održavanje, ali za stare ja težim da se pridržavam preporučenih intervala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Razlika je i u načinu podmazivanja.
LA300 ima centrifugalno podmazivanje, s filtracijom na obodu ringa za skupljanje ulja.
Svakih nekoliko godina bi trebalo motor rastaviti i očistiti ring i uljni kanal. Koliko znam, nitko to ne radi. Kad se nakupi dovoljno nečistoće, dogodi se ono kaj je Philby pokazal.

Vizy, glede količine ulja u LGA/ACT motoru: Nalijal sam preporučenih 1,2 litre, ali ulje na šipki je bilo na minimumu, pa sam dolijal preko litru i pol, dok nije došlo do gornje oznake.

ACT je podmazuje klasićnim bućkanjem, odnosno maglom ulja, a bregasta osovina uljnim parama. Nažalost, niti taj motor, iako vrlo moderne konstrukcije, nema neke posebne filtracije ulja.
 

Vrbno

Član
Tu od
1 Ožu 2014
Poruka
84
Razlika je i u načinu podmazivanja.
LA300 ima centrifugalno podmazivanje, s filtracijom na obodu ringa za skupljanje ulja.
Svakih nekoliko godina bi trebalo motor rastaviti i očistiti ring i uljni kanal. Koliko znam, nitko to ne radi. Kad se nakupi dovoljno nečistoće, dogodi se ono kaj je Philby pokazal.

Koliko je komplicirani ovaj zahvat, i čiščenje kanala za podmazivanje klipnjače?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,952
Skineš motor s MTK.
Skineš kuplung.
Skineš zadnji poklopac, tam gdje je semering radilice.
Tada dođeš do ringa i kanala.
Trebalo bi vidjeti kak to izgleda, pa prosuditi može li se samo očistiti ring ili treba skidati klipnjaču, da se temeljito može očistiti kanal.
Lakše bi bilo da je radilica vani.


Dakle, rastaviti treba skoro cijeli motor.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
Evo moje

11742776_381490612048722_5401115949634604369_n.jpg


11760100_381490575382059_6626199018464493241_n.jpg


Krstil sam ju...

11705376_381490545382062_3913662701280304975_n.jpg
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ove nove manžetne stvarno ništa ne valjaju. Sem što izgubiš vrijeme za zamjenu iscuri ulje po livadi pa zajebe sijeno da ga ništa neće jesti.

Ona originalna gurala petnaest godina, a ove jedva sezonu sastave.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Jel nije tako i s manžetnama od auta.
Akomulator od motora, garancija 6 miseci, traje godinu-dvi.Ako voziš svaki dan.Ako leži poneke periode,-cici krep!
Akomulator od renola 4 iz tvornice traja nam je nekoć,- 8 godina!!
Tehnologija iz 60tih godina prošlog stoljeća.
Tad nije ima programiran datum raspada, kao "jeftina" manžetna..
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Nema mi ništa mrže ko zbog manžetne homokinetičkog zgloba sve raskopavati i umazati se ko svinja. Uzimao sam i skuplje i neke skroz jeftine, nema pravila. Čak mi se čini da ova zadnja od 3€ najbolja, sastaviće uz malo sreće godinu dana. :D
 

Vrbno

Član
Tu od
1 Ožu 2014
Poruka
84
Pozdravljam, o motorima LA 300 se pisalo jako puno, ali ako netko ko je riješio kvar neka pomogne. Kosim nagib, i kod okretanja na kraju otkosa kada je karburator gore ( kosilica visi na desnu stranu) u kontra smjer, ugasi mi se motor. upali odmah ali....
Kod okretanja na drugoj strani sve je u redu. Malo mi to živce čupa pa pomoć. Hvala!
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,211
Ista stvar je i kod mene...nemoš ti tu ništa,počne trokirat i krepa
 

Najnoviji postovi

Na vrh