• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Poz. Otkuda ste, ja vam mogu saviti cijevi... 😉
Imaš cijevi ili treba donesti?
Imaš li kakvih s tanjim mesom, reda crne 3/4”?
Iz kojeg si dijela Slovenije?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Zavrsio sam poklopac. Zadovoljan sam ishodom, nisam radio kao ono gore vec da preklopi sve. Zadovoljan sam... Dajte sugestije treba li sta dodati ili slicno...
 

Prilozi

  • IMG_20210331_165025.jpg
    IMG_20210331_165025.jpg
    69.5 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20210331_185023.jpg
    IMG_20210331_185023.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20210331_185033.jpg
    IMG_20210331_185033.jpg
    74.6 KB · Pregleda: 21

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
vocarcg,
lepo urađeno, samo imam zamerku u vezi crvenog trougla-mačje oči, tj. taj crveni trougao se obično stavlja na zadnjoj strani prikolice kao na mojoj, a na prednjoj strani se stavljaju BELE mačje oči bilo kog geometrijskog oblika (krug ili pravougaonik) kao na mojoj.

Drugo, pocinkovani lim nije baš zahvalan materijal tj. drugim rečima usled vibracije motora ima da pravi užasnu buku dok se bude koristio mtk.

Treće, sad ne vidim način kako mislite na prednjoj strani da masku pričvrstite preko debele elastične gume pravougaonog oblika (brojevi od 27 do 35 na gore prva dva crteža) i plus takođe na drugoj strani jer je očigledno da nemate original metalni držač (brojevi od 24 do 26) za gumenu zakačku i plus naslon za masku sa gumenim podmetačima (brojevi od 19 do 23).
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
draza,

Hvala na sugestijama i pohvalama.
1.Nijesam imao bijele, cim ih nabavim mijenjam. Znam da crveni idu pozadi, ali eto okacih ih :D
2.Nema nikakve buke, jer je lim pricvrsen fenomenalno sa vijcima a oslanja se na plastiku (cijevi). Bas sam malo radio sa njim, ne bi vjerovao, da nidje ne udara a i snimicu video da cujes :)
3. Na prednjoj stran su vec postojale rupe za fabricki poklopac. Njih sam iskoristio da postavim nosače za ovaj. Naime, u prodavnici za vodovod sam našao metalne obujmice koje sam zasrafio i idealne su za ovu stvar. Prethodno sam stavio one plasticne u obliku C , medjutim pucaju.

Takođe, hauba se zatvara preko obujmice upravo te C plasticne i idealno je ispalo sa te strane.

Da li preporucujete postavljanje svijetla na prednjem dijelu haube ili da sve ostaje ovako samo da zamijenim katadioptere?
1617262857674.png
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ako mtk ima unutrašnji alternator onda ima smisla postaviti elektroinstalaciju a ako nema onda koristiti LED reflektor sa spremištem za baterije, ali je prilično skup i u Srbiji košta oko 3000 dinara komad.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Ima li tko bilo kakvu dokumentaciju prikolice za MTK Gorenje Muta Specijal/Univerzal, stari tip?
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Pozdrav svima,
planiram kupovinu polovnog motokultivatora, za frezanje vrta (500m2) i 1200m košnje voćnjaka koji je pod djetelinom (godinu dvije sađeno) teren je skoro pa ravan, možda 1-2m visinske razlike na 150m trase.

Radi roto plug-a muta mi je trenutno prva opcija jer mi se čini kao bolja opcija od freze.
Na youtube videima se vidi da proklizava, navodi se kao mana prevelika brzina freze, plići zahvat, a bolja je za košnju od drugih (roto kosa) što će joj zapravo i biti primarna zadaća.

Ali uz sve pročitano još mi nije jasno koje sve verzije mute postoje i priključci (za roto plug).

Koja verzija mute ima koji priključak za nastavke: 1. okrugli 2.na dva šarafa 3. još noviji od ova dva ?
Koja verzija nastavka je bolja ?
Kako prepoznati da ima elektronsko paljenje a ne platine?
(to sam memorirao za probleme kod paljenja za benzinca LA300).
Da li koji model motor baš treba izbjegavati?
Da li je moguće da dizel troši 0.25l/h a benzinac 1.5l/h.
Obzirom da nemam pojma koliko treba za pokositi i pofrezati tu površinu,
a onda time ni koliko vremena ni goriva treba za navedeno.
Samim time ni da li se isplati dizel ili benzinac.

Što je različito među modelima i kako razlikovati koji je koji ?
Koliko sam polovio postoje :
Maestral (jedino što sam skužio kao razliku da ima diferencijal)
Kosor
Univerzal
Specijal
Štruc


Na što obratiti pozornost kod pregleda/kupovine ?
Da li muta stane u auto s spuštenim sicevima (5 vrata) po visini , da li se mogu ručke skinuti/razmontirati za transport, ako ne najam kombija ne gine...
Hvala na pomoći.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Nisam imal stari tip (s okruglim priključkom), pa ti nemrem reći puno iz prve ruke.
Znam da se freza u rikvercu, dakle u jedinoj brzini koju ima.
Postoje takva dva modela starog tipa:
Univerzal, onaj s manjim kotačima (4,00-8), koji je prebrz za frezanje, a prikladniji za košnju
Specijal, onaj s većim kotačima (4,00-12), koji je prikladniji za frezu ili rotacijski plug

Noviji modeli:
- Maestral i Kosor (iz 80-ih, 90-ih). Mehanički isti, oba imaju razdvojene kočnice, diferencijal, šperu...razlika je u ručkama i oklopu. Novijih Kosora nema. Imaju po 3 brzine naprijed i natrag, i 4. transportnu, samo naprijed. Jako dobar za kosilicu upravo radi navedenog. Dobar je i za frezanje, ali mu freza (uostalom kao i na starom modelu, jer je iz istog izvedena) nije na razini Labinprogres Mondiala, iako je i dalje upotrebiva.
Priključak im je na 2 šarafa, a noviji modeli imaju tzv brzi priključak, koji se može skinuti/ugraditi, okrugle izvedbe. Sličan je onom na starijim modelima, ali je tanji i duži i nije kompatibilan sa starim.

Imam iskustva s 4 kom LA300 motora i nemam zamjerki. Motor nije zadnja riječ tehnike, konstrukcijski je star 50 g. i nemreš očekivati čudo od njega, ali je žilav i idržljiv. I mušićav ponekad.
Nije baš oličenje ekonomičnosti, ali nije tak rastrošan kak si napisal.ne vjerujem da mu je potrošnja više od dvaput veća u odnosu prema dizelu.

Maestral stane u auto, ako je karavan, bez brige, a uz malo šarafljenja i u kompakta.
Stariji i Kosor imaju dulje ručke, pa ti to nemrem sa sigurnošću reći.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Hvala na opširnom opisu, nakon opisa sam pretražio detaljnije i našao još par detalja.
Univerzal/specijal razlike su jasne kotači. Našao sam da se bez velikih kotača ne može spajati roto kosa.
(Problemi sa roto kosom na Muti)
Znači obavezno trebam gledati velike kotače i okrugle priključke u ovoj opciji.

Noviji dakle priključci na dva šarafa, više opcija...i bolja košnja...
A priključci, zbilja su morali mijenjati....
Kao kad Intel mijenja matične sa svakim procesorom. Sada treba spariti roto kosu i priključak. Još sam jedno zaboravio. Koji novi motori idu na mute, idu li na sve isti motori ili i tu ima razlika.

I koja je ovo muta, nije univerzal/specijal jer ima zaobljene linije. Ali po tome nije ni maestral on isto ima ostre linijie.
Ostaje pretraživanje oglasa.
Hvala još jednom na opširnim opisima...
 

Prilozi

  • muta-gorenje-motokultivator-koja.jpg
    muta-gorenje-motokultivator-koja.jpg
    54.4 KB · Pregleda: 10
Posljednje uređivanje od moderatora:

mudri2908

Novi član
Tu od
15 Lip 2020
Poruka
6
Ja sam slozio kosor.. gore je diesel motor 8ks
I malcer od mute sa y noževima
 

Prilozi

  • IMG_20210426_192739.jpg
    IMG_20210426_192739.jpg
    43.2 KB · Pregleda: 19
  • IMG_20210426_192734.jpg
    IMG_20210426_192734.jpg
    53 KB · Pregleda: 19

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Ja ti imam dvije mute maestral,staru plavo zutu i novu zelenu struc.
Razlika mehanickih ima oko nacina poluzja ukuljucivanja kuplunga (novi model puno bolje rijeseno).
LA300 bi zaobiso u sirokom luku jer to nije za radit nego za sarafit i slagat non stop i nikad neznas oce nece upalit i kad ce stat(motor ima konstrukcijskih problema s kojima je licenca prodana nekad DMB-u ).
Moja stara je imala LA300 i zamijenjen je kinezom KAMA 186FG5 (svi su kolko vidim 186F ti kinezi ne znam sta mu dode ovaj G5) po meni idealan motor za tu kombinaciju imam ga vec desetak godina i nikakvih problema nisam imao sa njim.
Noviji tip je sa ACME motorom mislim 349 ali nisam siguran otprilike 7-8 konja i koristimo ju samo za frezanje na selu oko oraha (kupljena rabljena sa neispravnim kuplungom inace u skoro novom stanju) stara freza ima roto malcer 80 cm.
Vrt koj je frezala je bio cca 350 i kosnje jedno 1500 kvadrata zaboravis kad si natocio jer ne trosi nista stim da se vrt prelazio na najdublje jednom i jos minimalno 2-3 puta na plitko jer stari hoce da je prah a za to je potrebna i vlaga i svasta jos da to mozes postic.
Ova sa benzincom freza pravac uz orahe i vocke lijevo i desno te ismice izmedu kad se preracuna to je oko 1000 kvadrata i potrosi sigurno 5 litara tako da naspram dizela trosi minimalno duplo.
Ja cesce radim sa starom i naviko sam na nju na novoj je polozaj rucki kod frezanja uzasno nisko tako da si uzasno
sagnut i totalno neprirodan polozaj barem meni ja sam 180cm i ima sigurnosnu rucku sa kojom ni otac ni ja ne radimo nego ju vezemo.
Sa roto plugom je otac jednom probao radit i nije bas bio odusevljen makar je prije toga htjeo ga kupit ja bi prije gledo roto plug Berta i jos da je okretac jer mislim da je upravljivost puno bolja jer ovo od mute je cijela skalamerija.
maestral ima prihvat na dva vijka na koj isto ide i brzi prihvat(on je oko 100E u slo) ili ako hoces koristiti prikljucke starog okruglog tipa ima isto za kupit spojnica novi-stari tip kako ti je ZJ vec pisao.
Jednom smo posudili specijal za prvi put pofrezat orahe na selu od rodaka on nema diferencijal i to okrenut i upravljat je muka naspram maestrala.
Ja da sebi trazim gledo bi maestral ili kosor (isto prihvat dva vijka) po mogucnoscu sa roto kosom i dizelom (roto kosa nova je 4100 a frezu rabljenu nades vec od 1000 kuna se naleti dok roto kosa rabljenuh bas i nema za neke normalne novce).
U prijasnjim postovima ces nac di su vec bile rasprave dizel ili benzinac meni osobno se dizel pokazao bolji.

Nadam se da sam pomogao
 

Najnoviji postovi

Na vrh