• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
probana danas opet, pofrezano nekih 2000 kvadrata..:icon_twisted:
radijus kola je ok..sporija je,-bolja..s tvrdom zemljom se malo muči, meku,ako je suva, lipo rasipa..skoro pa uredna...:icon_fU:
triba poradit na šarama jer ovakva kola klizaju i bokom, a mislija sam da bokom neće..mogla bi ovo bit dovoljno manja kola, da stavim više šara,i da ne dopustim klizanje..na mokriju zemlju,di je bija hlad, oće lipit zemlju na felge...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Evo, neće mi više masline prešaltavat brzine..2 cjevčice od 14mm, komadić l profila i par rupa..

9huiTaN.jpg

szfKekT.jpg

APfsnfE.jpg


Da probamo ovako...:fiery:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Vica, imaš kakvu ideju za izradu nekog pomičnog sistema regulacije dubine na vučnoj frezi od mute?
Onaj komad koji je bija originalni je priklepan u razgrtač..
Moga sam isti napravit, ali ne privlači me..
Tija bi nešto s nekim kolom, šta se sitnim vitlom/vijkom, visinski šteluje, i da mogu ovisno o suvoći zemlje regulirat koliko duboko će vatat..I da mi može poslužit da vozam frezu po zemlji bez da ona dira tlo..
Pada li ti na pamet neki sklop kojeg bi moga kopirat, da mu nadješ sliku?
Ti si mi zadnja nada, ostali svi izmjene originalne djelove, i mašti ne dopuštaju da se miša u mehaniku...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Kakve su ti ovo kemije s mjenjačima? :D:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Najprostije i najeftinije bi prošao kad bi dizalicu od Zastave, Lade i sl. namontirao na prednju stranu gde je priključak, a ispod točak obrtni. Tako nebi tonulo u zemlju jer ide ispred freze, a možeš regulisati dubinu koliko hoćeš, jer ima dosta hoda.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Interesantna ideja, a kakav točak si zamislio?
Pazi, tribam nekakav koji će i drugo i treće frezanje dati frezi da se regulira, pa da svaki idući djir kopa, (po pofrezanome), do odredjene dubine..
Želim izbjeć da mi se, sporadično na pojedinim mistima, freza dublje ukopa na moment, i onda naleti na tvrdo, pa skače..Idući djir na tom mistu imam opet skakutanje..Želim da uredno "odguli" recimo 12cm, prvim frezanjem, i da ju naštimam 3cm dublje, za drugo frezanje, pa da ona svugdi skine 3cm..Pa opet još 2...
Smatram da bi mi tanak kotač iza freze, nekako lakše regulirao dubinu po pofrezanome...
Šta misliš o mojim procjenama?
(Želim stvarno mišljenje, ne podilaženje, makar me dobro "posolija":icon_e_smile:)


Mjenjač funkcionira ok, i neće više zapinjat za grane, a ako i zapne, puno mu je manja poluga, i teže će mi ga masline prišaltat u prvu i poslat na mene nazad..
A ja se još naginjem priko volana, nisam se navika da mi je sad naruku..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
Tanak kotač bi ti propadao u zemlju, bar 10 cm širine, i ja sam za ispred jer bi širim odmah malo gazio i grude.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Tanak kotač bi propao do tvrdog,i regulacija dubine bi bila točna..Širok kotač naprid, bojim se kako bi točna regulacija dubine bila..
Time se vodio i inženjer koji ju je konstruirao i on je konstruirao ono trokutasto "ralo",ispod freze..:drink:

Jedino možda tanak kotač naprid??:(:
 

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
Ralo ima zadatak da pod zemlje drži frezu u zemlji na dubini koju si namjestio s kutom rala, tj. kad gledaš ralo iznad zemlje, ono je koso prema zemlji, ali kad zaroni do određene dubine, ono je ustvari ravno.
S tim kopirnim kotačom, ispred freze, ti bi određivao ,dopuštao koliko da freza zaroni.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Zgodno bi bilo kombinirati ovaj navareni dio na koji se zavida hauba,recimo stavljanjem navojne šipke umisto vide koja drži haubu, i na tu navojnu bi se dalo zavidat još nešto..Šta točno i kako će to izgledat, još ćemo promislit..

Iako je meni nekako još u glavi neki kotačić od 10tak cm, iza, i na njega nakačen nekakav mini mehanizam kojeg bi moga ugazit nogom da kotačić postane kolo za vozanje freze,(i ostane puno ispod freze)...:icon_winkle:

Rudar,cjepe li tebe zbog gramatike??
Ili moj dijalekt jednostavno ne razumiju, pa me zato tlače s književnošću koja mi nikad draga nije bila..
 

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
Neznam, probaj. Više mi ima logike ono što je vica napisao, s tim da će ti porasti vučni otpor, jer ralo ima tendenciju da vuče frezu u zemlju do podešene dubine, a ti je gore ograničavaš. Ipak probaj.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Bubamarac, hvala ti kaj si me podsetil :)
Ti si se potrudil i odmah je čitljivije i ljepše. Mogu se i ostali malo potruditi i poraditi na načinu pisanja, na dobro svih.
Sad sam im ispravil, ali to neću, niti imam vremena raditi ...

I nemam nikaj protiv dijalekta (i sam pišem kajkavski), sve dok je razumljiv većini.

Dečki, obratite malo pozornost na način pisanja.
Rečenica počinje Velikim slovom. Završava točkom. Nakon toga jedan razmak pa opet veliko slovo itd.
Kad već pišete dugačke rečenice, odvojite cjeline zarezima, te nakon zareza ostavite razmak, pa nastavite pisati.
Hvala :)
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Bubamarac, sve ovo s kotačima, bez srednje motike, su bedastoće.
Zakaj?

Srednja motika mora biti na frezi iz nekoliko razloga:
- obrađuje zemlju tamo gdje motike freze nemogu, dakle ispod reduktora
- svojim nagibom frezu vuče u zemlju i određuje dubinu frezanja
- usporava frezu da "ne poleti" kad uhvati tvrdu grudu ili pak poneki kamen

Ja sam ju za probu skinul i na Mondialovoj i na Maestralovoj frezi. Rezultat je bil taj da sam zamalo motorom udaril u stup u vinogradu, jer kad stisneš frezu u zemlju, kotači izgube grip i cijeli stroj doslovno poleti iz ruku i nekontrolirano pobjegne. Pri tome se može razbiti ili pak nekoga teško ozlijediti, tak da ti ne savjetujem igranje s tim.
Zakaj skakavac (kopačica) ima onu šipku ili flah na kraju? Radi kočenja. Ne zaboravi da kotači na MTK idu oko 2-3km/h, a rotor freze ima obodnu brzinu oko 3 m/sek, odnosno oko 10km/h!
Ak baš hoćeš kotače, postavi ih s vanjske strane freze, na kraju, poput starijih Howardovih traktorskih freza, ali nikako ne bez srednje motike.
217520.jpg


...ili, još bolje, napravi valjak
HowardRotavator.jpg
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Joj pa ja sam imao i onu klapnu zadnju zablokiranu, ja ju seljak našpricao wd-om, pa onda ugrijao argonsim aparatom da popusti..Sad je ka prvi dan, vitar ju može micat..A i ona je mogla držat frezu na nekoj dubini..

Dakle moram napravit kako je bilo..:(
Samo ću ono ralo napravit dlaku veće..Da bolje, stabilnije drži,i dobro ga zaoštrit da smanjim otpor..
Moram smislit sistem kojim ću izbjeć rupe i vide a dobit dužu inbus vidu, ili još bolje ručicu, i da njome reguliram nagib rala..:icon_idea:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Ima li potrebe?
Ja to nisam nikad podešaval ni na jednoj svojoj frezi.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Meni ima..Moja zemlja nije baš blatnjava,sipka je..Ali se i ona stvrdne..A ja nemam traktor, i ne isplati mi se davat nekom veće novce za plug i oranje..Dakle ja s tom mutom držim tu zemlju stalno pofrezanom, i nek mi se stvrdne zemlja od kiša, dodje "utvrdo"..Neće da ide duboko, nejaka mi freza..Prvi prohod ona skine koliko skine i bez nekih problema..Drugi (treći) mi je važno da mogu regulirat na onoliko koliko bi mi optimalno bilo da skida..Da freže drugi djir 2-3 centa dublje...

Moram svejedno u one felge ubacit još po 8 limova,pa kad već krojim da se malo i zaigram..

Šta točno dobije vlasnik onog valjka (s donje slike) s njime? Grablje?
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,578
Slažem se sa ZJ, mali kotač ispred nikako, propadao bi ili kad naiđe na grudu onda blokira. Najjednostavnije riješenje je da napraviš dva klizača (koja možeš dizati - spuštati), kao na ovoj prvoj slici (kotači)!:icon_rolleyes:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Onaj valjak iza ti regulira dubinu i ujedno pritišće površinski sloj, da se ne napravi beton od prve kiše.
Inače, to bi ti bila najbolja regulacija dubine, a nije teško za napraviti.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
A vidićemo..Pala mi na pamet cijev obična fi54mm, sa 2 ležaja u njoj, i 2 "flaha" + par rupa u haubi..Ali neće zaminit ono ralo i stabilizaciju od skakanja, o kojoj si pisa poviše..
Hvala na mišljenjima, krojija bi bija svašta bezveze..:(giggle):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Dao sam predlog zato sto se trazi plitko frezovanje i da bi u transportu mogao podici frezu da nezakacuje po zemlji. To je najprostiji sistem sto moze a da sluzi svrsi stim da bi to ralo pomoglo dosta .Prost sistem a da radi vise funkcija takoreci nepostoji
 

Najnoviji postovi

Na vrh