• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
To je zanemarivo (mala razlika u težini motora). Ovako napamet ako prikolica (prazna) ima 80 kg i vozač isto toliko (to je 160 kg) i sam mtk ima cca 120 - 130 kg. U toj varijanti se može koristiti i voziti gor i dol.

Ali ako se na prikolicu nakrca recimo 300 kg tereta + 80 kg prikolica + 80 kg vozač, to je ukupno 460 kg naspram 130 kg težine mtk.
Čisto sumnjam da to može povuć uz mali uspon (po zemljanom putu), bez obzira na to koji motor ima.

Nepotrebno si citirao moj post.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Ja znam iz iskustva kaj govorim. Sa prijasnjim benzincom nije islo kud ide sad sa dizelom. Sa benzincom sam mogao voziti prikolicu drva samo pod brijeg,a sa dizelom mogu i u brijeg. Sa dizelom izadjem na svoje dvoriste,a prije nije islo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Zato postoje utegi za kotače, ili ispred motora (kao na Hondi npr).
A kaj kad ti motor prevaguje priključak, pa ga treba stalno držati na ručkama?
 

frenki1012

Član
Tu od
16 Sij 2018
Poruka
91
Ok ljudi, teži i jači, ima još nešto, kod mute prikolica se spaja ispod motora, hoće li to se moći sa većim motorom. Do sad je bio la300 pa nije bilo puno mista baš.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Pa to je jasno, sve što je više tereta na prikolici treba više težine na prednjoj osovini (i opet zavisi po kojem usponu i kakvom putu).

Tako je to kod mtk, ako se koristi u transportu treba ga opteretiti na prednjoj osovini a ako radi sa nekim od priključka (npr freza) neki uteg na frezu (u slučaju da je montiran motor koji je teži od onoga koji je bio u izvornoj varijanti).
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ok ljudi, teži i jači, ima još nešto, kod mute prikolica se spaja ispod motora, hoće li to se moći sa većim motorom. Do sad je bio la300 pa nije bilo puno mista baš.
Čini mi se da ti dizelaši dođu malo niže, ali lako je provjeriti. Pošto si skinuo LA300 izmjeri kolika je visina do centra izlaznog vratila i uporedi sa novim motorom kad budeš kupovao.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Da,malo je nizi motor i ima zbog toga bolje teziste. A vezano uz ovo da je sa prikljuccima teze,meni je lakse. Frezu nemoram stiskati u zemlju kak sam sa benz.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Na svim Specijalna i Univerzalna ide na getribu (koliko znam).
Philby je pital jel bu pasala ploča obzirom da dizel ima niži krater.
 

frenki1012

Član
Tu od
16 Sij 2018
Poruka
91
Još jedno pitanje, kad je motor okrenut prema meni, imam 2brzine naprijed spore, rikverc, i treća kao brza transportna. Što kad okrenem volan i kad je motor na čelu, koje brzine onda imam??
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Imaš iste brzine. Pomjeranjem ručki se ne mijenja ništa u mjenjaču samo gledano sa drugog kraja imaš jednu naprijed i tri nazad.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nemoj zaboraviti da su ti MTK nastali od kosilice: frezaš zapravo u rikvercu.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Ovisi ZJ. Ja imam Mutu kojoj je transportna u istom smjeru u kojem i frezam. A kad kosim,onda idem u rikverc.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ovisi o čemu? Koju imaš: Specijal ili Univerzal?
Nekoliko Univerzalki, mojem susjedstvu, imaju tri brzine u smjeru košnje, dakle suprotno od motora, i frezaju u rikvercu.
Neznam jel kod Specijala drugačije (jer nema ni jednoga blizu)?
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
U orginalu je na oba smjer brzina kao sto ti kazes, ali nasao sam nekakav puzni reduktor na kojemu treba preraditi krajeve na puzu i piksirat provrt za osovinu, a vec ima suprotni navoj isti broj zubi i modul, reduktor je sa nekog industrijskog motora 6kw
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Koja je to slučajnost? Super ak uspiješ napraviti. Ali to nije tvorničko rješenje i možeš ga samo ti imati.
Koliko znam, svi ti Rapidi imaju "naopaki" smjer.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Ma ne planiram pravit kad sam mutu prodo i nikad je vise necu uzet, reduktor sam nabavio jer mi treba za jedan nastavak za holdera sto pravim
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ovisi ZJ. Ja imam Mutu kojoj je transportna u istom smjeru u kojem i frezam. A kad kosim,onda idem u rikverc.
Da, ali ti valjda imaš Maestral/Kosor. A ovdje govorimo o staroj Muti Specijal/Univerzal s Rapidovom getribom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh