• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorivo ti ljuto ...

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Neletel sam na slovenskom forumu u diskusiji o upotrebi lože, kod njih novog dizela za seljake i eurodizela, na jedan znimljiv (barem meni) post pa evo copy-paste i prijevod za one koji ne razumiju slovenski.

" Sem pa ravno v soboto se pogovarjal z enim pedantnim mehanikom, ki ima izkušnje z enim in drugim gorivom, ki ga je tudi sam preizkusil.

Pravi, da je v vsakem primeru potrebno dodajati v gorivo za stare traktorje kakšen liter popolnoma navadnega motornega olja na 100 l goriva. Pri tem bi se naj bistveno izboljšala mazalna lastnost in bi imelo za posledico bolj blagodejno delovanje motorja za denarnico.

Pri gorivu za novejše mašine, ki imajo DPF in ADBLUE pa je potrebno dodajati dvotaktol, zaradi boljšega izgorevanja. V tem primeru bi naj bilo veliko manj problemov s temi DPF filtri in senzorji NOX. To je zlasti pomembno v zimskem času, ko traktorji manj delajo in se običajno niti ne segrejejo na ustrezno delovno temperaturo ali pa celo se jih nekaj časa na koristi.

Sam bom sedaj, ko bom natankal dodal olje tako v traktor kot v avto in bom videl učinek. Bom poročal."

Google prijevod:
No baš sam u subotu razgovarao s pedantnim mehaničarom koji ima iskustva i s jednim i s drugim gorivom koje je i sam testirao.

Kaže kako je u svakom slučaju u gorivo za stare traktore potrebno dodati litru sasvim običnog motornog ulja na 100 l goriva. To bi trebalo značajno poboljšati svojstva podmazivanja i rezultirati poviljnijim utjecajem motora na novčanik.

Kod goriva za novije strojeve koji imaju DPF i ADBLUE potrebno je dodati dvotaktno ulje radi boljeg izgaranja. U ovom slučaju trebalo bi biti puno manje problema s tim DPF filterima i NOX senzorima. To je osobito važno zimi, kada traktori manje rade i obično se niti ne zagriju na odgovarajuću radnu temperaturu ili ih čak neko vrijeme koriste.

I sam ću doliti ulje i u traktor i u auto sad kad budem precizan i vidim učinak. Izvijestit ću vas.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Meni je servis za novi traktor rekao da sipam dvotaktol, ima adblue i dpf. Pa onda to i radim, a prije mi je jedan stari majstor rekao da sipam obično ulje u rezervar bez brige, 2 deca pa onda i u druge isto sipam. Dali je bolje ili nije teško reći.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,039
Koliko dvotaktola? Neki skupi ili najjeftiniji koji nađete?


Znači drito u rezervar ili u spremnik za plavi?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako je za starije motor dobro mineralno ulje, trebal bi bilo koji dvotaktol biti bolji. Jednostavnije direktno u rezervoar, ali prije ulijevanja goriva tak da se izmješa. Sigurno bi bilo bolje dodati u kanister, promućkati i onda uliti u rezervoar. Ja bi si, s obzirom na potrošnju, čak mogel priuštiti pretakanje po kanisterima. :)
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nije bitno koji dvotaktol, naravno ima boljih i lošijih. Bolji su oni koji se s vremenom ne razlože, ovi s JASO FD oznakom znači da su "najčišći" i najbolje podmazuju.

Dvotaktol u rezervoar traktora prije točenja, a aditivi mogu u rezervoar u kojem se čuva, ali kao i sve, najbokje je da nema sodira sa suncem, jer sunčeko sve razlaže i aktivira parafin i bakterije...
 

Najnoviji postovi

Na vrh