• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorivo ti ljuto ...

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Od utorka mi kažu da će rasti iz firme jedne, ali ništa se ne zna kao što vidite.. Može stajati dugo bez brige
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Nije istina, benzin ishlapi nakon nekog vremena i već nakon 2 mjeseca gubi svoja svojstva!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Ak je puna bačva, teže hlapi ali ipak hlapi. Problem je kaj se širi s temperaturom, pa puna bačva može nastradati.
Ostaju teže frakcije, pa je poslije dugog stajanja sličan petroleju.
Takav teže i pali.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Za auto - dugo, za pilu kratko ;)
Mogla bi godinu dana., ak se ne bi otopila farba iznutra.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Dobro pa nebuš imal bačvu benzina 20 let, mislim ja to govorim jer mi na poslu imamo cisterne za gorivo, imam najnanje 30 prijatelja šofera kaj voze cisterne, i ja nedugo bil na cisterni kaj prijatelj kerozin vozi sa jednog na drugo skladište, pa opet na 3reće,jer se neke gljivice naprave, to gorivo nemre stajati baš zbog tog razloga, evo neki dan je moral napuniti 30miljiona litara kerozina u Zaboku, vozil ga iz Bjelovara, i sad nazat za Koper. Zbog korone nemaju kam sa gorivom.
Bačvu samo zarvori i tih 60 litara ti se nebude niš
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Ja podržavam mišljenje kolege Kupljenca. Dugo može benzin stajati zatvoren.

Davno sam u nekoj od tema (najvjerojatnije ovoj) napisal da sve odstajalo i po vašem mišljenju pogonsko gorivo kojem je istekel rok upotrebe dopeljate k meni na spaljivanje.
Lani me kolega počastil s 30 litara olovnog i 30 litara mešunga nafte i benzina. Tomosi su sve to spalili bez ikakvog kvara, istina bog da su dimili, da je smrdelo, da se nisu vrteli ali su ga progutali.
U subotu sam bil u šumi s gorivom koje stoji u rezervaru minimalno godinu dana i štiljovka samo prede...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam pitanje za znalce. Preporuka za ulje u mjenjaču traktora je Arbor universal 15W-40. To je STOU ulje. Trgoagencija ima INA Agrina 10W-30, također STOU ulje ali druge gradacije. Kak bi se ta promjena gradacije odrazila u korištenju traktora?
Moram napomenuti da se mjenjačka kutija prilično ugrije tijekom ljetnog rada (npr. malčiranja)

PS.
Editirana je gradacija za INA Agrina.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ukoliko je 10W-30 prerijetko, jel 15W-40 kvalitetnije Fuchs ili Valvoline?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Ja bi radije koristil neku vrstu Transhidrola.

Ulje koje imam u oba traktora (Akros Multi FCT) je 10W-30, ali to izgleda "gušće" od motornog iste nazivne gradacije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Gle, ne znam kak se bu odrazilo na šaltanje. Mjenjač je sinkroniziran, ima breg zupčanikov. Na neki način su složili 2 mjenjača u jednom, Jedan je 8+8, a drugi je 16+8. 8 za naprijed se koriste ista kao kod 8+8, ali se mogu kalati. a za rikverc je napravljen fast revers. 4 brzine koje se također kalaju pa se dobije 8 u rikverc. Mokre bremze također koriste ulje iz mjenjača. Ulje koje ti koristiš je UTTO, a kod mene STOU. Jesu li u tvornici predvidjeli STOU, a na transhidrol zbog mokrih bremzi u tom ulju?
Po meni je puno bolje rješenje kad je ulje za bremze posebno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
I moj veći ima mokre bremze. Dobar filter čuda čini.
STOU je radi pumpe na razvodu motora. I na oba moja je tak, s tim da je mali imal motorno ulje u getribi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh